Epiphyllum (Epifyllum)

Rate this post

Kaktusy i rośliny im podobne, mimo iż wywodzą się z innego niż panujący w Polsce klimatu, mogą doskonale sprawdzać się jako ozdoby naszych mieszkań. Umiejętność łatwej adaptacji do panujących warunków, relatywnie niskie wymagania glebowe oraz brak specjalistycznej pielęgnacji, to tylko niektóre walory kaktusów w domu. Rośliny te wprowadzają do naszych wnętrz wiele egzotyki, a umiejętnie wkomponowane w aranżację, mogą całkowicie odmienić wystrój domu. Przykładem może być epiphylium – należąca do kaktusów popularna i mało wymagająca roślina doniczkowa. Latem bez obaw możemy uprawiać ją na dworze, zimą najlepiej radzi sobie w temperaturze ok. 10C. Epifilium w ostatnich latach jest coraz chętniej wybieranym kaktusem do naszych domów i mieszkań. Własne, dlatego, poświęcamy mu specjalny poradnik, z którego dowiecie się: jak ukorzeniać epiphylium, jakie ma wymagania uprawowe, czy jest podatna na choroby i wielu innych, istotnych zagadnień. Odpowiadamy także na pytanie dlaczego epiphylium nie kwitnie.

epiphyllum ROŚLINA DONICZKOWA

Epiphyllum uprawa

Epiphylium w naturalnej formie wywodzi się z Meksyku. Roślinę tą można spotkać także na innych obszarach Ameryki Południowej. Jej naturalny biotop stanowi tropikalna puszcza, gdzie osiąga spore rozmiary. Należy wiedzieć, że sadzonki, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych to nie czyste, biologiczne gatunki epiphylium, ale jego mieszańce, uzyskiwane w celu łatwiejszej adaptacji i uprawy w domach. Łodyga rośliny ma kształt liści, co dodaje jej jeszcze większego uroku i czyni atrakcyjniejszą. Brzegi pędów są ząbkowane, a na ich końcach znajdują się niewielkie kolce. Roślina należy do sukulentów, żartobliwe zwanych „roślinami dla zabieganych i zapominalskich”, z uwagi na umiejętność gromadzenia zapasów wody. W ich naturalnym środowisku, ma to związek z uciążliwymi suszami. Jak widać, ta cenna skłonność adaptacyjna przydaje się również w cywilizowanym świecie, gdzie wody jest pod dostatkiem, jednak nie zawsze mamy czas by obdarować nią nasze rośliny.

Czytaj również  Storczyk Cattleya bowringiana

Dostępne na rynku odmiany epiphylium charakteryzują się niezwykle różnobarwnymi kwiatami. Znajdziemy więc epiphylium o kwiatostanach: białych, różowych, szkarłatnych, czerwonych, żółtych, pomarańczowych, łososiowych, liliowych, a czasem także dwukolorowych.

Epiphyllum białe

Kiedy kwitnie epiphylium?

Podstawowe kwitnienie tej rośliny przypada na lato, jednak bardzo często zdarza się że w ciągu tego samego roku ma miejsce ponowne zakwitanie, przeważnie późną jesienią, w okolicach listopada i grudnia. Epiphylium nazywane jest kwiatem jednej nocy, ze względu na fakt, że kwiatostany tej rośliny rozwijają się właśnie w porze nocnej i po kilku godzinach przekwitają. Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego epiphylium nie kwitnie? Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Warto wiedzieć, że na kwitnienie tej rośliny wpływ ma przede wszystkim sposób jej pielęgnacji. Należy chronić ją przed niskimi temperaturami i stosować się do zaleceń uprawowych, które przedstawiamy poniżej.

Rozmnażanie Epiphyllum

Epiphylium jest nie tylko rośliną łatwą w uprawie. Równie proste jest pozyskiwanie sadzonek i rozmnażanie kaktusów. Sadzonki pobieramy z dobrze rozwiniętych pędów, obcinając je ok. 5 cm ponad zwężeniem. Nie podcinamy pędów w miejscach zdrewniałych. Po wyschnięciu, sadzonki należy przełożyć do doniczki z ziemią, najlepiej z dodatkiem piasku. Epiphylium preferuje lekko wilgotne podłoże oraz duża wilgotność powietrza.

Epiphyllum różowe

Jeśli nie mamy dostępu do piaszczystego podłoża o niskim pH, warto zastosować gotową ziemię do kaktusów ze sklepu ogrodniczego. Jeśli chodzi o wybór optymalnego stanowiska, epiphylium powinniśmy ustawić w mocno nasłonecznionym miejscu, jednak nie wolno narażać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jasne miejsca, zarówno w domu, jak i na tarasie, to konieczność, z uwagi na fakt, że roślina wywodzi się z tropików. Jednocześnie, w naturze rośnie w lasach, gdzie przed słońcem osłaniają ją wysokie drzewa.

Podlewanie Epiphyllum

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, epiphylium należy do sukulentów, czyli roślin magazynujących wodę. Wpływa to na częstotliwość jej podlewania, która w okresie wegetacyjnym powinna być nieco zwiększona. W okresie zimowym, epiphylium podlewamy znacznie rzadziej. Należy mieć na uwadze fakt, że roślina jest bardzo wyczulona na obecność wapnia, dlatego do jej podlewania należy stosować wyłącznie miękką wodę. W jakiej temperaturze należy przechowywać epiphylium? Roślina lubi ciepło, dlatego latem optymalne warunki dla niej, to ok. 20-25 stopni. W miejscu, gdzie kaktus będzie zimował, powinno być minimum 8-10 stopni. Należy zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza, jednak w pomieszczeniu, gdzie roślina będzie zimować, należy zadbać również o odpowiednią wentylację. Wszystko o to, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów. Jednocześnie, nie należy ustawiać kaktusa na przeciągach.

Czytaj również  Łosie rogi paproć o prehistorycznym uroku

Epiphyllum czerwony

Epiphyllum – dlaczego nie kwitnie?

Kiedy przychodzi wiosna, należy pobudzić epiphylium do życia, poprzez podcięcie starych i zniszczonych pędów. Kiedy wystawiamy epiphylium na zewnątrz? Należy bardzo uważać na temperatury panujące za oknem, zwłaszcza w nocy. Epiphylium jest, bowiem rośliną, która bardzo nie lubi przymrozków, więc najlepiej będzie wstrzymać się do połowy maja, kiedy promienie słoneczne są już wystarczająco intensywne i ogrzewają kaktusa. Bardzo często, wiosną przesadza się epiphylium, choć nie jest to konieczne. Warto jednak przesadzić roślinę raz na 2-3 lata, ze względu na to, że świeża gleba dostarczy jej niezbędnych mineralnych składników. Epiphylium należy również zasilać specjalnymi nawozami do kaktusów, stosując je raz na 4 tygodnie.

Jeśli chodzi o choroby, epiphylium nie jest zbyt podatne na różnego rodzaju infekcje. Roślina jest odporna również na wiele pasożytów i szkodników, dlatego bez większego wysiłku i specjalnych starań, możemy zapewnić jej właściwą ochronę. Ile kosztują sadzonki epiphylium? Cena tej rośliny w sklepie ogrodniczym wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.