Fiołek afrykański (Saintpaulia)

Rate this post

Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha)

pochodzi z południowo-wschodniej Afryki i należy do rodziny ostrojowatych; blisko spokrewniony ze skrętnikami oraz siningiami (gloksyniami).

Roślina zawdzięcza swoją pierwotną nazwę gubernatorowi byłej niemieckiej kolonii w Afryce Walterowi von Saint Paul-Illaire, który miał ją odkryć pod koniec XIX wieku. Piękny kwiat został niedługo później sprowadzony do Europy, gdzie zyskał niesamowitą popularność. Skąd tak duże zainteresowanie roślinką? Otóż, fiołek afrykański kwitnie przez cały rok, a właściwie pielęgnowany jest niezastąpioną ozdobą domowego parapetu.

Charakterystyka

Fiołek afrykański  należny do klasyki roślin domowych. Roślina osiąga ok. 20 cm wysokości. Średnica fiołka może jednak przekroczyć nawet 40 cm! Liście są okrągławe, mięsiste i pokryte włoskami, w kolorze ciemnozielonym. Listki od spodniej strony mają jaśniejszą barwę bądź są czerwonawe, a ich długość wynosi 5−8 cm. Sępolia ma pojedyncze, pełne lub strzępiaste kwiaty zebrane w luźne pęki. Kolor kwiatów jest zależny od odmiany rośliny. Fiołki afrykańskie o kwiatach pojedynczych, czyli Bright Eyes mają kwiaty ciemnofioletowe z żółtym oczkiem; Colorado – karmazynowe o jaskrawożółtych środkach i fałdowanych brzegach płatków, zaś Delft – fioletowo-niebieskie. Do odmian z pełnymi kwiatami zaliczamy: Garden News (kwiaty białe), Kristi Marie (ciemnoczerwone o białych brzegach). Do odmian z kwiatami strzępiastymi zaliczamy: Miss Pretty (biało-różowe), Rococo Pink (różowe, błyszczące), Starry Trail (miniaturowe; niebieskie, biało obrzeżone), Wonderland (półpełne, jasnoniebieskie i pofałdowane). Wzrost zainteresowania sępolią doprowadził do wyhodowania ponad stu odmian rośliny, które różnią się między sobą zarówno strukturą, jak i kolorem kwiatów.

Sępolia niebieska pełna
Fiołek afrykański niebieski pełny

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego

W środowisku afrykańskim sępolia rośnie w mocno zacienionych miejscach lasu, dlatego wybierając stanowisko w domu, warto poszukać miejsca, które nie jest stale nasłonecznione. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się parapet północnego lub północno-zachodniego okna. Zbyt intensywne działanie promieni słonecznych może skutkować „prześwietleniem” liści, które stają się zbyt jasne i pojawiają się na nich żółte plamy.

  • Optymalna temperatura powietrza dla fiołka to 16−18°C – wówczas kwitnie dłużej. Temperatura maksymalna nie może przekroczyć 25°C, zaś minimalna być niższa niż 15°C.
  • Gleba pod fiołka powinna składać się substratu torfowego lub ziemi próchniczej o pH 6,0−7,0.
  • Fiołek afrykański lubi wilgoć, niemniej nie należy go zraszać. Roślinę nawadniamy obficie, jednak nie dopuszczamy do sytuacji, w której bryła korzeniowa jest mokra. W zupełności wystarczy podlewanie dwa razy w tygodniu przez napełnienie podstawki wodą i zabranie jej po upływie pół godziny. Zawsze używamy wody wolnej od wapnia.
  • Raz na dwa tygodnie nawozimy roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym, stosując połowę dawki wskazanej na opakowaniu.
Czytaj również  Palma kokosowa niezbyt łatwa w uprawie palma
Sepolia
Fiołek afrykański różowo-biały

Rozmnażanie i przesadzanie fiołka afrykańskiego

Fiołka afrykańskiego rozmnażamy z sadzonek liściowych, które możemy pobierać po kwitnieniu bądź jeszcze przed kwitnieniem. Sadzonkę umieszczamy w mieszance torfu z piaskiem bądź gotowym preparacie do ukorzeniania sadzonek. Jeżeli powietrze jest suche przykrywamy sadzonkę pojemnikiem. Sadzonka wymaga temperatury 20−25°C, dlatego optymalnym dla niej miejscem będzie parapet nad kaloryferem (przy regularnym nawadnianiu). Sadzonka ukorzeni się po upływie 4−6 tygodni; później przesadzamy ją do małej doniczki, a po dalszym rozrośnięciu do większego pojemnika (o średnicy 10 cm bądź większej). Od tego momentu liczymy pół roku – właśnie wtedy fiołek powinien zakwitnąć. Fiołek wymaga przesadzenia wiosną, kiedy zaczyna już przerastać doniczkę. W tym czasie możliwe jest również jej dalsze rozmnożenie przez podział. Najlepszym wyborem będą doniczki w kształcie mis, ponieważ roślina nie korzeni się w nich zbyt głęboko.

Sępolia różowa pełna
Fiołek afrykański różowy pełny

Problemy fiołek afrykański

Jeżeli nie chcemy, aby Fiołek obumarł, kontrolujmy jej nawodnienie. Już po pierwszym przelaniu fiołek jest zagrożony obumarciem. Jeżeli jednak dojdzie do zbytniego nawodnienia, możemy spróbować wyjąć roślinę z doniczki i podsuszyć korzenie, usuwając brązowe korzenie i liście. Rany po nacięciach zasypujemy węglem sproszkowanym. Podsuszania jest dość długim procesem, który trwa zazwyczaj od jednego do trzech dni. Fiołka afrykańskiego sadzimy w nowej ziemi i dbamy o to, aby ponownie nie doszło do przelania. Jako ciekawostkę warto dodać, że roślina lepiej znosi przesuszenie niż przelanie. W przypadku przesuszenia wystarczy wyrzucić stare podłoże, a korzenie zanurzyć w wodzie do uzyskania sztywności liści. Później sadzimy do nowej doniczki. Jeżeli na liściach pojawią się jakiekolwiek plany, to znak, że miejsce jest albo zbyt nasłonecznione, albo temperatura jest zbyt niska.

Sępolia różowa
Fiołek afrykański różowy pojedynczy

Największymi wrogami fiołka są przędziorki (czerwone pajączki), wełnowce i mączniaki prawdziwe.

Czytaj również  Palma daktylowa, daktylowiec Phoenix dactylifera L

Jak rozpoznać ataki szkodników?

Przędziorki – liście stają się brązowe, suche i nadmiernie mechate. Niekiedy pojawia się pajęczynka. Wełnowce – powodują zwiotczenie i oklapnięcie liści. Pojawiają się także białe kłaczki w miejscu styku ogonka z blaszką liściową. Na powierzchni rośliny pojawia się biały, sypki puder.

fiołek afrykański biało niebieski
Fiołek afrykański biało niebieski
Fiołek afrykański biało zielony
Fiołek afrykański o kwiatach i liściach biało zielonych

fiołek, Fiołek afrykański, fiołek afrykański choroby, fiołek afrykański opis, fiołek afrykański pielegnacja, fiołek afrykański przesadzanie, fiołek afrykański rozmnażanie, fiółek afrykański uprawa, Fiołek domowy, rośliny doniczkowe, rośliny o ozdobnych kwiatach, rośliny wieloletnie, Saintpaulia, Sępolia, fiołek, Fiołek afrykański, fiołek afrykański choroby, fiołek afrykański opis, fiołek afrykański pielegnacja, fiołek afrykański przesadzanie, fiołek afrykański rozmnażanie, fiółek afrykański uprawa, Fiołek domowy, rośliny doniczkowe, rośliny o ozdobnych kwiatach, rośliny wieloletnie, Saintpaulia, Sępolia, fiołek, Fiołek afrykański, fiołek afrykański choroby, fiołek afrykański opis, fiołek afrykański pielegnacja, fiołek afrykański przesadzanie, fiołek afrykański rozmnażanie, fiółek afrykański uprawa, Fiołek domowy, rośliny doniczkowe, rośliny o ozdobnych kwiatach, rośliny wieloletnie, Saintpaulia, Sępolia