Jak założyć trawnik – krok po kroku?

Rate this post

Trawnik w ogrodzie. Jak założyć trawnik – krok po kroku?

Założenie trawnika nie jest prostą sprawą. Jeżeli chcemy, aby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował i przyciągał wzrok przechodniów, musimy poświęcić nieco czasu na jego założenie i późniejszą pielęgnację.

Przed przystąpieniem do projektowania trawnika warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami:

Funkcja trawnika

Trawnik może spełniać funkcje dekoracyjne i rekreacyjne. Jeżeli mamy dzieci, nie łudźmy się, że podłoże nie będzie eksploatowane!

Warunki świetlne

Trawa lubi słońce, dlatego nie zakładajmy trawnika pod koronami dużych drzew. Przestrzeń musi być dobrze oświetlona, dzięki czemu zieleń będzie soczysta i wyrazista.

Ukształtowanie terenu, rodzaj podłoża, struktura i zasobność gleby oraz warunki nawadniania

Dopiero po przeprowadzeniu wstępnej analizy, możemy podjąć decyzje odnośnie do wyboru odpowiedniej mieszanki traw pod trawnik. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mieszanki wyprodukowane pod tereny intensywnie użytkowane, tereny rekreacyjne bądź znoszące zacienienie.

Aby ułatwić pielęgnację trawnika, należy go oddzielić do nasadzeń roślinnych i nie wysiewać w miejscach trudno dostępnych tzn. tuż przy ścianie domu, ogrodzeniu czy skalnikach. Kosiarka nie dochodzi niestety do wszystkich miejsc, a przecież nie chcemy dopuścić, aby noże sprzętu zbyt szybko się stępiły.

przekopana
Przygotowanie gleby pod trawnik – przekopanie ziemi

Etapy zakładania trawnika:

Przygotowanie gleby pod trawnik

Przed zasianiem trawy przekopujemy i usuwamy chwasty bądź starą roślinność z gleby użytkowanej ogrodniczo. Jeżeli gleba jest mocno zachwaszczona, zwykłe usuwanie mechaniczne może okazać się nieskuteczne. W takich sytuacjach doradza się użycie specjalistycznych środków chwastobójczych, którymi opryskujemy teren, a po odczekaniu kilku tygodni, dopiero go przekopujemy. Standardowo należy odczekać trzy tygodnie. W przypadku bardzo ubogiej, jałowej gleby, wzbogacamy ją kilkucentymetrową warstwą kompostu bądź substratu torfowego. Dość często zdarza się, że gleba zawiera duże ilości glinu. Jak to poznać? Otóż po każdym deszczu na podłożu przez kilka dni utrzymują się kałuże – niska przepuszczalność spowodowana nadmierną ilością pierwiastka. Przepuszczalność poprawi dodanie kilkucentymetrowej warstwy piasku i wymieszanie go z gliniastym podłożem.

Czytaj również  Modne kwiaty doniczkowe

Bardzo ważny jest także odczyn gleby. Trawa najlepiej rośnie na lekko kwaśnym podłożu (ph od 5,5 do 6,5). Gleby o niższym ph powinny być wapnowane wapnem w formie węglanowej. Gleby zasadowe – nawożone, np. siarczanu amonowego.

wałowanie ziemi pod trawnik
Przygotowanie gleby pod trawnik – wałowanie terenu walcem metalowym

Zasiewanie terenu bez chwastów

Odpowiednio wzbogacony, pozbawiony kamieni i spulchniony szpadlem teren (ok. 20 cm) pod trawnik należy zostawić na dwa tygodnie. Ziemia powinna mieć czas, aby osiąść. Uzyskanie zachwycającego efektu pięknego trawnika jest możliwe jedynie w przypadku wysiania trawy na idealnie równe podłoże. Początkowo ubijamy je stopami, a później przy pomocy wałka; kilkakrotnie grabimy także w różne strony. Powierzchnia trawnika może zostać uznana za optymalnie ubitą, jeżeli w czasie chodzenia nie odciskają się wyraźne ślady stóp.

młody trawnik
kiełkująca trawa

Wysiewanie nasion

Nasiona traw mogą być wysiewane przez około pół roku – od kwietnia do września. Jeżeli temperatura jest umiarkowana, nie można się spieszyć, ponieważ najlepsza temperatura kiełkowania zarówno w czasie dnia, jak i w porze nocnej wynosi 10–20°C. Jeżeli mamy taką możliwość, wysiewajmy trawę po opadach deszczu – to znacznie skróci naszą pracę. W suchym okresie musimy dodatkowo nawodnić podłoże bezpośrednio przed wysianiem trawy. Przyjmuje się, że gleba powinna być wilgotna na głębokość ok. 3 m. Nasiona rozdzielamy na dwie równe porcje i wysiewamy krzyżowo, a następnie zagrabiamy ziemię na głębokość jednego centymetra, przykrywając nasiona. Inną możliwością jest przysypanie nasion wilgotnym torfem bądź substratem torfowym. Jeżeli systematycznie podlewamy, wałowanie nie jest konieczne.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje mieszanek nasion traw:

ozdobne

Najczęściej wykorzystuje się kostrzewę czerwoną (Festuca rubra), podgatunki kępowy i rozłogowy, kostrzewę owczę (Festuca ovina) oraz mietlicę pospolitą (Agrostis capillaris). Trawy mają soczystą zieloną barwą oraz cechują się wolnym odrostem po skoszeniu.

Czytaj również  Storczyki Katleja
nasiona traw na trawnik
nasiona traw

użytkowe

Podstawowymi gatunkami na trawniki rekreacyjne są: rajgras angielski, syn. życica trwała (Lolium perenne) oraz wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Gatunki, które uzupełniają mieszanki sportowo-rekreacyjne, to kostrzewy czerwone.

uniwersalne

W składzie mieszanek uniwersalnych powinien znaleźć się rajgras angielski (minimum dwie odmiany) oraz kostrzewa czerwona (minimum dwie odmiany).

Uwaga!

Podstawowe gatunki wykorzystywane do mieszanek trawnikowych to: wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita. Unikajmy natomiast mieszanek, które mają w swoim składzie trawy pastewne m.in. życicę wielokwiatową, mieszańcową oraz westerwoldzką.

ogród
efekt końcowy naszych prac – piękny i zadbany trawnik

Mamy nadzieję, że nasze rady dotyczące zakładania trawnika okazały się pomocne. Wystarczy odrobina wysiłku, aby ucieszyć oko wspaniałą kompozycją trawnikową i odmienić wygląd swojego ogrodu. Piękny trawnik to połowa sukcesu! Przy odrobinie wysiłku możemy uzyskać naprawdę zachwycający efekt.