Jakie rośliny odstraszają krety?

3/5 - (1 vote)

Masz ogródek lub działkę i w związku z tym kłopoty z powracającymi co roku po zimie kretami? Chcesz się ich pozbyć domowym sposobem i ekologicznie, bez konieczności użycia śmiercionośnej chemii? W takim razie konieczne przeczytaj i jeszcze dziś wypróbuj sposoby zwalczania kretów w ogrodzie. Czy wiesz, jakie rośliny odstraszają krety? Poznaj najlepsze rośliny na kreta.

 

Krety i nornice uciążliwe szkodniki ogrodowe

Jeśli wkroczą na Twoją działkę i ogród, będziesz miał wielki problem z codziennym niszczeniem infrastruktury ziemnej i upraw roślinnych. Krety i nornice powodują niestety wiele poważnych zniszczeń, ryjąc korytarze podziemne i wykopując kopce na trawnikach, rabatach kwiatowych i w warzywnikach. Podkopują w ten sposób korzenie roślin i uszkadzają je często nawet w sposób całkowity. Wyrywają też na wierzch cebule i bulwy roślin, które przez to usychają i przestają dalej rosnąć. Krety są pod ochroną, więc nie można ich bezkarnie zabijać. Należy je, więc złapać i wypuścić daleko od posesji, albo najlepiej odstraszać zapobiegawczo tak, by nawet nie wkroczyły nigdy na naszą działkę i trzymały się z daleka. Jak jednak skutecznie zniechęcić te podziemne zwierzęta do rycia w naszym ogrodzie? Jest na to trochę ekologicznych sposobów. Między innymi warto posadzić rośliny na kreta (rośliny odstraszające krety i nornice). Zobacz, jakie rośliny odstraszają krety. Oto 7 najlepszych roślin – rośliny na kreta, rośliny, których krety unikają.

jakie rośliny odstraszają krety i nornice

Domowe sposoby na kreta

Krety ryjąc korytarze i nadziemne kopce, starają się jednak przy tym nie wychodzić na zewnątrz, więc najlepiej zwalczać je pod ziemią. Tylko jak to robić? Można zastosować kupione w sklepie ogrodniczym środki chemiczne, ale pamiętajmy, że chemia jest śmiercionośna i niedobra dla zdrowia. Pomocne i ekologiczne są za to domowe sposoby zwalczania kretów w ogrodzie. Pomogą skutecznie odstraszyć te zwierzęta i spowodują, że na przyszłość będą się one trzymać z daleka od naszej posesji. Nie pozbawiają ich przy tym życia. W tym celu można na przykład zastosować plastikowe butelki, wbijając je na paliki (najlepiej bambusowe lub metalowe) do góry dnem. Będą wtedy obracać się dookoła własnej osi pod wpływem wiatru, głośno terkocząc i wibrując (także w ziemi). Krety mają bardzo czuły słuch i uciekają daleko od takich dźwięków. Butelki można też wkopać w ziemię tak, by w ich szyjkach zaczął gwizdać wiatr, co da podobnie działający efekt dźwiękowy.

Czytaj również  Krzewy iglaste

Na tej samej zasadzie można też powbijać w ziemię w różnych częściach działki terkoczące wiatraczki. Kreta można też złapać w kupione w sklepie ogrodniczym specjalne pułapki zapadkowe i wypuścić go z daleka od działki, (co najmniej 500m). W tym celu można też wykorzystać zwykłe słoiki szklane o pojemności ok 1,5-2 litrów. Wkopuje się je na dnie korytarzy krecich odchodzących od kopca. Taki wykop przykrywa się z góry tekturą i gdy kret wpadnie do śliskiego słoika, można go wydobyć i wypuścić poza ogrodem. Każdą pułapkę trzeba jednak monitorować 2-3 razy na dobę, by kreta w porę wypuścić. Przez 10-12 godzin bez pożywienia zwierze to, bowiem nie przeżyje. Przy robieniu trawników, na głębokości 10-12 cm pod ziemią można też zamontować specjalną siatkę przeciw kretom. Podobnie zadziałają też podziemne zapory przeciw kretom odgradzające posesję dookoła. (np. podmurówka na głębokość 50-60 cm, wkopana pionowo siatka, rowy wypełnione gruzem i kamieniami).

butelka - wiatraczek odstraszająca krety
butelka – wiatraczek odstraszająca krety

Odstraszanie kretów zapachami

Krety można też skutecznie domowymi sposobami odstraszać zapachami, których ci mali niszczyciele nie znoszą. W tym celu można, więc wykorzystać pewne gatunki roślin. Takie rośliny na kreta sadzimy wtedy miedzy rzędami warzyw i roślin ozdobnych, które mamy zamiar ocalić przed krecim ryciem. Można tak wykorzystać np. bazylię, aksamitki, wilczomlecz groszkowy, czosnek, szachownicę cesarską, rącznik pospolity, czy czarny bez. Rośliny te trzymają krety na dystans dzięki swojemu zapachowi, pochodzącemu zwykle od wydzielanych przez nie aromatycznych olejków eterycznych. Można też wlewać do krecich korytarzy śmierdzącą gnojówkę robioną z czarnego bzu i gałązek żywotnika, lub podkładać tam psujące się śledzie, roztarte ząbki czosnku i całe gałązki czarnego bzu. Można też kupić w sklepie ogrodniczym gotowe, oparte na wyciągach roślinnych preparaty odstraszające krety (np. Kretomax stanowiący wyciąg z czosnku, lawendy i rącznika pospolitego).

Jakie rośliny odstraszają krety? – Lista roślin

rośliny odstraszające krety aksamitki

aksamitki

To bardzo popularne rośliny ozdobne, mające ładne i długo utrzymujące się kwiaty (aż do pierwszych przymrozków). Aksamitki mają intensywny, cierpki aromat, a ich posadzenie pozwala eliminować w ogrodzie nie tylko krety, ale też szkodliwe dla roślin nicienie glebowe. Dzięki temu zapachowi rośliny te określa się też mianem „śmierdziuszki”. Wpływają też pozytywnie na wzrost wielu innych roślin uprawnych, jak np. maliny, truskawki, marchew, cebule, czy pomidory. Aby jednak skutecznie pozbyć się kretów i nicieni glebowych, specjaliści zalecają sadzenie w tym celu w ogrodzie głównie aksamitek rozpierzchłych. Inne ich odmiany mogą być nieskuteczne. Warto też wiedzieć, że wiele nowych odmian aksamitek ma, co prawda jeszcze piękniejsze kwiaty, ale nie wydziela już tego specyficznego, smrodliwego zapachu. Nie są to już, więc rośliny na kreta, bo nie mają, czym odstraszać tych zwierząt. Skuteczne są tylko czyste, podstawowe gatunki i stare, tradycyjne odmiany. Łatwo przy tym sprawdzić, czy kupowana aksamitka nadaje się do odstraszania kretów – wystarczy potrzeć delikatnie jej listki. Jeśli poczujemy wtedy smrodek, okaże się idealna! Jeżeli jednak nic nie poczujemy, to niestety możemy ją potraktować tylko jako kwiat ozdobny.

Czytaj również  Celozja grzebieniasta

rośliny odstraszające krety bazylia

bazylia pospolita

To ogólnie znane zioło, powszechnie stosowane jako smaczna przyprawa kuchenna. Bazylia również wydziela intensywny aromat zapachowy, działający odstraszająco na krety, kleszcze, komary, czy muchy. Zioło to nie może jednak w naszym klimacie zimować. Dlatego rozsadę bazylii trzeba, co roku wiosną sadzić na grządkach w ogrodzie od nowa (po ostatnich przymrozkach). Bazylie można też zimować w doniczkach w domu, a na wiosnę przenosić do ogrodu.

rośliny odstraszające krety czosnek

czosnek

Jest to powszechna roślina przyprawowa, mająca też właściwości lecznicze, a do tego odstraszająca krety i nornice. W ogrodzie warto więc sadzić nie tylko spożywczy czosnek pospolity, ale też różne gatunki czosnków dzikich (np. niedźwiedzi) i czosnki ozdobne. Uchronimy wtedy przed kretami uprawy warzywne i kwiaty rabatowe. Czosnek ochroni też nasze rośny przed innymi szkodnikami – np. roztoczem truskawkowym czy wielkopąkowcem porzeczkowym. Sadzony wokół drzew, czosnek ochroni też pnie drzew i młode pędy przed obgryzaniem przez norniki.

rośliny odstraszające krety rącznik pospolity

rącznik pospolity

To ozdobna roślina jednoroczna, która zachwyca swoimi pięknie dłoniasto rozłożonymi listkami, siedmio- lub więcej klapowymi, które zależnie od odmiany są zielone lub przebarwiające się w odcieniach bordo. Bardzo ładne są też drobne, wiechowate kwiaty rącznika. Roślina ta skutecznie odstrasza krety, nornice, myszy i inne gryzonie. Uwaga jednak, ponieważ jest to roślina silnie trująca, a przez to niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Należy więc uważać szczególnie na dzieci. Spożycie już ledwie kilku nasion może spowodować śmierć. Dlatego jeśli mamy dzieci, lepiej nie sadźmy rączników w swoim ogrodzie.

rośliny odstraszające krety szachownica cesarska

szachownica cesarska

To lubiana ozdobna roślina cebulowa, która słynie ze swoich pięknych i dużych kwiatostanów, usytuowanych niczym korona na szczycie wysokiej, grubej i sztywnej łodygi. Jest też nazywana koroną cesarską z powodu tych kwiatów. Cebule tej okazałej rośliny sadzi się jesienią w miejscach, które będą z daleka omijać potem krety oraz nornice i inne gryzonie.

Czytaj również  Jak wytępić ślimaki w ogrodzie?

rośliny odstarszające krety Wilczomlecz groszkowy

wilczomlecz groszkowy

To tylko jeden z gatunków bardzo licznej rodziny wilczomleczy (Euphorbia). Należą tu i rośliny jednoroczne i wieloletnie. Część z nich to rośliny ogrodowe, a inne nie zimują i są w naszym klimacie uprawiane jako doniczkowe. Wilczomlecz groszkowy jest przy tym rośliną dwuletnią, kwitnącą dopiero w drugim roku uprawy i wydającą owoce wyglądające niczym zielony groszek spożywczy, stąd nazwa gatunku „wilczomlecz groszkowy”. Krety, myszy, czy norniki odstraszają w ogrodzie wydzieliny korzeniowe tej rośliny ozdobne.

jakie rośliny odstraszają krety czarny bez

czarny bez

Czarny bez to znany wszystkim drzewiasty krzew, rosnący przede wszystkim na dziko. Warto też jednak posadzić go gdzieś w rogu ogrodu, jeśli mamy problemy z kretami i gryzoniami. Uwaga jednak, ponieważ sam w sobie jednak dziki bez nie ich odstraszy. W tym celu trzeba użyć gałązki bzu czarnego o dł. 10-15 cm, które ścina się w czasie kwitnienia, suszy i wkłada do krecich nor. Krzew ten zawiera szkodliwy dla tych zwierząt kwas cyjanowodorowy, czyli kwas pruski. Rozkładające się tkanki tej rośliny wydzielają wspomniany kwas, który odstrasza krety i gryzonie. Można też używać gnojówkę z bzu czarnego, wlewając ją do krecich nor (bez rozcieńczania). Zabieg trzeba powtarzać aż do całkowitego pozbycia się szkodników. Z kwiatów czarnego bzu można też dodatkowo robić smaczne zdrowotne napary (na przeziębienia i choroby reumatyczne), a z owoców – soki i konfitury na jesienno-zimowe wzmocnienie odporności.