Kwiat doniczkowy kangurza łapa, anigozanthos

Rate this post

W ogrodzie warto postawić na oryginalność! Nie każdy przy tym wie, że istnieje pewna roślina o oryginalnej nazwie „kangurza łapa”, która od późnego lata puszcza piękne czerwono-pomarańczowe i zielono-żółte kwiaty, mające bardzo egzotyczny, owłosiony wygląd i umieszczone na długich łodygach! To jak na razie rzadko spotykana u nas roślina, więc naprawdę warto się nią zainteresować i poszukać jej w sklepach ogrodniczych!

Kangurza łapa odmiany

W naturze występuje kilka gatunków anigozantus, przy czym nie wszystkie są jednakowo łatwe w hodowli domowej. Do uprawy w doniczkach specjaliści zalecają gatunek Anigozanthos manglesii, szczególnie odmiany o bardziej zwartym pokroju.

Łodygi kwiatowe tej rośliny dorastają tylko do wysokości ok. 30 cm i wieńczą je kłosowate kwiatostany, złożone z rurkowatych kwiatów, wybarwione na kolor pomarańczowy i/lub żółty. Dodatkową ozdobą łodyżek i kwiatów jest pokrywający je delikatny meszek który sprawia, że wyglądają niczym sztuczne. W warunkach domowych gatunek ten najobficiej powinien kwitnąć przez całe lato. Inne gatunki anigozantosów mają jeszcze atrakcyjniej wybarwione kwiaty, bowiem przybierają one odcienie od czerwieni, poprzez róż, żółcie i purpury, często nawet z zielonymi wstawkami barwnymi. Ponieważ kwiaty tych roślin wyrastają na długich łodyżkach, dlatego świetnie nadają się również na kwiaty cięte, które mogą długi czas stać w wazonie. Warto je połączyć przy tym z innymi kwiatami ciętymi, jak np. stokrotki, tulipany, margaretki itp.

W Polsce kangurze łapy nie są jeszcze znane i popularne, aczkolwiek można je już kupić w dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach. Przywożone są do nas samolotem z krajów egzotycznych, gdzie są znacznie popularniejsze. Co ciekawe, ostatnio cieszą się coraz większym powodzeniem przy komponowaniu wiązanek ślubnych i nowoczesnych dekoracji wnętrz mieszkalnych oraz biurowych. Zyskały duże grono wielbicieli, ponieważ długo zachowują świeżość także w wazonie jako kwiaty cięte i są przy tym bardzo atrakcyjne kolorystycznie. Przez swój dziwny i owłosiony kształt, są bardzo pożądane szczególnie do wnętrz nowoczesnych, gdzie nie każda roślina ma przecież odpowiednie atrybuty wizualne, aby się tam spełnić. Z kolei na zewnątrz, anigozantos tworzy trawiaste (jej liście mają kształt liści traw), skupione w kępy krzewiny, w cieplejszym klimacie rozrastające się, niczym kolorowy kobierzec (z roku na rok kępy tych roślin tworzą coraz więcej nowych odrostów, rozrastając się przez to wszerz i wzdłuż. Niestety w naszych warunkach klimatycznych rośliny te nie przetrwałyby zimy. W uprawie doniczkowej są jednak równie atrakcyjne, jak wysadzone normalnie do gruntu.

Czytaj również  Anigozantos (Kangurza łapa)
kangura łapa
kwiaty kangurzej łapy

Stanowisko uprawy dla kangurzej łapy

Kangurza łapa jest rośliną potrzebującą dużo światła słonecznego, najlepiej przy tym, jeśli pada ono bezpośrednio na roślinę. Zarówno latem, jak i zimą kwiaty te muszą więc stać na parapecie słonecznego okna (najlepiej od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej). Jeśli jednak okno wychodzi bezpośrednio na południe lub zachód, wtedy latem powinno się tę roślinę odsunąć od bezpośredniego sąsiedztwa szyby, aby nie uległa poparzeniu. Jeśli anigozantus będzie miał niedostatek światła, wtedy jego liście zaczną się wyciągać (będą robić się wybujałe) a pędy kwiatowe będą się pokładały i cała roślina w ogóle przestanie kwitnąć. Aby roślina nie cierpiała więc na niedostatek światła i jednocześnie nie ulegała poparzeniom, latem można go po prostu wynieść np. na balkon i ustawić w słonecznym, jednak również przy tym zacisznym miejscu.

Kangurza łapa temperatura i podlewanie

Choć pochodzą z tropików, to w okresie wegetacji, czyli od wiosny do jesieni, rośliny te najlepiej rosną i kwitną w temperaturze ok. 20°C. Roślina w tym czasie bardzo intensywnie się rozwija i kwitnie, więc potrzebuje ciepła. Jeśli więc lato jest akurat chłodne, co w naszych warunkach klimatycznych nie jest przecież rzadkością, lepiej anigozantusa pozostawić w mieszkaniu, ponieważ wyniesiony na zewnątrz może przestać kwitnąć i zacznie słabo rosnąć. Zimą kangurza łapa powinna natomiast mieć możliwość odpoczynku w temperaturze 10-15°C i z dala od kaloryferów.

kangurza łapa
kangurza łapa odmiana żółta

Korzenie kangurzej łapy nigdy nie powinny stać długo w wodzie, więc nie wolno tej rośliny przelewać! Zimą należy też w ogóle ograniczyć podlewanie, nie wolno jednak przy tym z kolei zasuszyć zbytnio podłoża. Należy również wiedzieć, ze kangurza łapa jest jednym z nielicznych kwiatów egzotycznych, które o dziwo wcale nie potrzebują, a nawet nie lubią zraszania! W Australii, skąd ta roślina doniczkowa pochodzi, panuje jednak dosyć suchy klimat w porze letniej, więc nie powinno to dziwić. Dzięki temu roślina ta nadaje się świetnie do naszych, często zbyt suchych zimą mieszkań.

Czytaj również  Kliwia cynobrowa

Kangurza łapa nawożenie i przesadzanie

Sadząc kangurzą łapę, używamy podłoże zawierające sporą ilość gliny. Ponadto, doniczka musi zawierać otwór do wycieku zbędnej wody oraz warstwę drenażową. Anigozantus jest też niestety wrażliwy na większe stężenie soli mineralnych w glebie, więc nawożenie musi być bardzo ostrożne. Należy go zasilać tylko wiosną i latem, w odstępach co 3 tygodnie i tylko słabą (np. zmniejszoną o połowę) dawką nawozu przeznaczonego do kwitnących roślin doniczkowych.

Kangurza łapa Anigozanthos
kangurza łapa zielono czarna

Roślina kangurza łapa nie wymaga częstego przesadzania. Robimy to tylko wtedy, gdy jej korzenie przerosną stare podłoże. Można wtedy rozdzielić zbyt rozrośnięte egzemplarze, formując z nich przy tej okazji kilka mniejszych i rozsadzić je. Należy również pamiętać o regularnym usuwaniu starych pędów z zaschniętymi kwiatami, wyrywając je u nasady. Zabieg ten jest konieczny, ponieważ inaczej roślina przestanie zawiązywać nowe pąki kwiatowe i stanie się nieatrakcyjna.

Cena sadzonek kangurzej łapy waha się od 25 do 32 złotych.