Kwiaty balkonowe

Rate this post

Kwiaty balkonowe to przede wszystkim idealny pomysł na aranżację otoczenia mieszkań miejskich. Stanowią nie tylko estetyczno-wizualne uzupełnienie ich otoczenia, ale również znakomicie odprężają i łagodzą codzienny stres. W zasadzie można powiedzieć, że bez otoczenia prawdziwej zieleni i kwiatów nie da się normalnie żyć. Jak jednak należy w sposób właściwy aranżować i uprawiać kwiaty balkonowe?

Najpopularniejsze i polecane gatunki kwiatów balkonowych

Wśród gatunków i odmian roślin zalecanych do uprawy na balkonie lub tarasie, jest wiele bardzo atrakcyjnych kwiatów! Można do woli przebierać i wybierać najbardziej idealne dla siebie. Poniżej wymienione są jedne z najciekawszych gatunków kwiatów balkonowych, które są aktualnie modne i w ostatnich sezonach oferuje nam w sprzedaży rynek ogrodniczy. Wymienione tu gatunki są od lat sprawdzone w naszych warunkach klimatycznych i kwitną obficie przez całe lato.

kolorowe petunie
popularne kwiaty balkonowe petunie i pelargonie

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe, to:

fuksje czyli ułanki (łac. Fuchsia), begonie (np. begonia bulwiasta Tenella), pelargonie rabatowe o krzaczastym pokroju oraz pelargonie bluszczolistne (łac. Pelargonium hederifolium) nazywane też kaskadowymi, lobelia przylądkowa (łac. Lobelia erinus), petunie nazywane też surfiniami kaskadowymi (łac. Petunia hybrida), sanwitalia rozesłana nazywana też polegnatką (łac. Sanvitalia procumbens), bugenwilla okazała (łac. Bougainvillea spectabilis) i bugenwilla gładka (łac. Bougainvillea glabra), diaskia (łac. Diascia barberae), bakopa zwana też suterą (łac. Sutera diffusa), bidens zwany też uczepem rózgowatym lub złotym deszczem (łac. Bidens ferulifolia), komarzyca nazywana też plektrantusem (łac. Plectranthus), czubatka ubiorkolistna (łac. Brachycome iberidifolia), scevola (łąc. Scaevola), tunbergia oskrzydlona (łac. Thunbergia alata), mandewilla (np. Mandevilla dipladenia), bluszcz pospolity (łac. Hedera helix), niecierpek nowogwinejski (łąc. Impatiens hawkeri) i niecierpek Wallera zwany też sułtańskim (łac. Impatiens walleriana), nemezja (łąc. Nemezis strumosa), werbeny czyli witułki (łac. Verbena officinalis oraz hybrida).

rośliny balkonowe aksamitki, danie begonie
kwiaty balkonowe

Na balokach i tarasach można też uprawiać z powodzeniem i mniej kojarzone z tymi miejscami gatunki, jak np.: hortensje ogrodowe, różne gatunki iglaków (jałowce, cyprysiki), tuje, karłowate krzewy i drzewka liściaste, różne gatunki traw ozdobnych (np. wąskolistne kostrzewy o ciekawych, kolorowych liściach), róże, dalie, kalanchoe, karłowe marcinki i popielaty kalocefalus, a na bardzo słoneczne balkony nawet rozchodniki, w tym szczególnie rozchodnik olbrzymi o bordowych liściach, a także wilczomlecz odmiany Kalipso o zielonych liściach, mulenbekia o drobnych zielonych liściach, srebrzenie, werbeny i lawendy, smagliczka nadmorska, delikatna i smukła gaura, zwisający bluszczyk kurdybanek o biało-zielonych liściach i wiele, wiele innych.

Czytaj również  Bratek drobny
Calibrachoa Million Bells
kwiaty balkonowe Calibrachoa Million Bells

Potencjalnych gatunków kwiatów balkonowych jest naprawdę ogrom i nie sposób ich wszystkich wymienić. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że na balkon i taras w sezonie wiosenno-letnim można , a niekiedy nawet należy wynosić nawet i kwiaty domowe. Na przykład nasze storczyki z rodzaju Phalaenopsis będą znakomicie dobrze czuły się w takim miejscu pod warunkiem jednak, że postawimy je w miejscu nie bezpośrednio nasłonecznionym. Na pewno dobrze takie wyniesienie da dwór zrobi również fikusom, filodendronom, czy dracenom, a nawet kaktusom! Trzeba tylko sprawdzić, czy ich wymagania gatunkowe na coś takiego pozwalają.

kwiaty na balkonie
kwiaty balkonowe pelargonie, lobelia, ipomea, trawy

Uprawa kwiatów balkonowych

Kwiaty balkonowe na pewno będą wspaniałą ozdobą każdego tarasu czy balkonu. Jednak nie wystarczy ich kupić posadzić i tylko podlewać. Poszczególne gatunki kwiatów balkonowych maja różne wymagania. Choć większość roślin odpowiednich na balkon czy taras ma podobne potrzeby co do gleby, podlewania, nawożenia i stanowiska, to tak czasem popełniamy jednak pewne błędy w ich uprawie. Za większość tych kłopotów sami jesteśmy zresztą odpowiedzialni. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze chce się nam sprawdzić przed zakupem, czy wybrany gatunek nadaje się akurat na nasz balkon!

kwiaty balkonowe
kwiaty balkonowe

Chcąc uniknąć błędów i kłopotów, należy najpierw dobrze się zastanowić nad doborem gatunku kwiatów balkonowych. Mając balkon bardzo nasłoneczniony, nie można sadzić na nim kwiatów lubiących półcień i odwrotnie. Mieszkając na wysokiej kondygnacji budynku, nie zasadzimy też roślin delikatnych i łatwych do połamania przez porywiste wiatry. Poza doborem odpowiedniego gatunku i stanowiska (dostateczna ilość światła lub cienia), należy też zapewnić posadzonym roślinom balkonowym odpowiednie podłoże, nawożenie i podlewanie oraz właściwą pielęgnację. Nasze starania muszą pozwolić im przetrwać cały sezon w pełnej krasie i kwitnieniu. Pamiętajmy, że na złe warunki oraz niewłaściwe traktowanie, kwiaty balkonowe uprawiane w pojemnikach reagują dosyć szybko!

Czytaj również  Kwiaty na słoneczny balkon
podlewanie
podlewanie kwiatów balkonowych

Kwiaty balkonowe podlewanie i nawożenie

Bardzo ważne jest właściwe podlewanie i nawożenie kwiatów balkonowych uprawianych w pojemnikach. Roślinom szkodzi zarówno niedobór, jak i nadmiar wody i nawozów. Należy ich ilość dobrać odpowiednio do gatunku. W stosunku do nawozów ważny jest również ich rodzaj – np. inne będą nawozy dla pelargonii, inne iglaków, a jeszcze inne dla begonii. Są oczywiście nawozy uniwersalne, jednak lepsze kwitnienie i wegetację zapewnią roślinom wyłącznie nawozy dedykowane dla poszczególnych grup roślin. Specjaliści zalecają, aby stosować nawóz odpowiedni dla danego gatunku, przy czym jego użycie ma przebiegać zawsze zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

nawóz agrecol do rośłin balkonowych
mineralny żel do roślin balkonowych

Jeśli przedobrzymy z podlewaniem i nawozami, rośliny mogą gnić, żółknąć (także brązowienie liści na krawędziach) i obumierać. Zbyt wielka ilość nawozu może też doprowadzić do ich nadmiernego bujania i cherlawości (pędy stają się wtedy słabe, jasnozielone i wiotkie). Brak podlewania sprawi z kolei, że nastąpi zahamowanie wzrostu i rośliny zwyczajnie uschną. Dodatkowym objawem niedostatecznego podlewania bywa również szybkie więdnięcie kwiatów na słońcu. Jeśli natomiast swoje rośliny traktowaliśmy zbyt troskliwie i je przenawoziliśmy, trzeba je wtedy przesadzić do nowego podłoża, podlać i ustawić w zacisznym i niezbyt słonecznym miejscu. To jedyna rada, aby przenawożone kwiaty mogły przetrwać.

pelargonie zwisające
kwiaty balkonowe pelargonie bluszczolistne

Co zrobić gdy przesuszymy kwiaty balkonowe?

Do przesuszenia kwiatów balkonowych dochodzi najczęściej wtedy, gdy uprawiamy je w ziemi z dużą zawartością torfu. Jeśli zaniedbamy regularne podlewanie, taka mocno torfowa ziemia porządnie wyschnie i trudno ja będzie wtedy ponownie nawodnić. Woda będzie przelatywała przez nią, jak przez sito i nie będzie chciała przy tym wsiąkać w glebę. Jeśli nam się to jednak przydarzy, jest na to rada, aby wstawić pojemnik z rośliną do innego naczynia z woda i odczekać z 15 minut do nawet pół godziny, aby gleba mogła na powrót dobrze nasiąknąć. Dopiero wtedy wyjmujemy doniczkę z roślina i stawiamy na swoje miejsce. Podsiąknięty nadmiar wody sam wycieknie.

Potem trzeba już tylko pilnować regularności podlewania. Zaleca się przy tym, aby podlewać rośliny dotąd, dopóki woda nie zacznie przelewać się do ich podstawek. Czynność tę trzeba też kilkakrotnie powtarzać, np. co kilka godzin (rano i wieczorem w trakcie upałów) lub rzadziej (np. raz dziennie), co zależy od stanu pogody. Nadmiar wody zbierający się na podstawce, trzeba oczywiście wylewać, roślina nie może bowiem stać w wodzie, aby nie zaczęły gnić jej korzenie. Ziemia powinna powoli nasiąkać wodą, zatrzymując jej dokładnie tyle, ile będzie w stanie zgromadzić jej frakcja torfowa.

Czytaj również  Choroby roślin balkonowych
kwiaty balkonowe
kwiaty balkonowe

Czasem zdarza się, że pomiędzy doniczką a ziemią, w wyniku przesuszenia lub z powodu przerostu bryły korzeniowej powstają szczeliny. Wtedy trzeba je zlikwidować, aby woda z podlewania nie uciekała bezproduktywnie, a rośliny nie usychały. Brakującą ziemię trzeba więc uzupełnić, jednak wybierając do tego podłoże już bez torfu. Jeśli natomiast zdarzy się nam (np. z powodu wyjazdu i długiej nieobecności w domu), że zaniedbamy podlewanie i nawożenie swoich kwiatów balkonowych, które przez to zwiędną, nie rezygnujmy z nich tak od razu!

Można próbować je ratować, na co są spore szanse! Wystarczy umieścić doniczkę lub korytko z roślinami w letniej wodzie (jednak bez zawartości wapnia), tak, aby sięgała do połowy wysokości doniczki. Jeśli woda zostanie wchłonięta, uzupełnijmy ją i nadal zostawmy roślinę w takim stanie na jakiś czas (np. na godzinę), obserwując ją co jakiś czas. Czynność tę należy powtarzać tak długo, aż ziemia i roślina wchłoną całą niezbędną ilość wody. Potem trzeba doniczkę ustawić tak, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć (czyli bez podstawki, najlepiej na wyższej kratce).