Kwiaty do łazienki – jak wybrać rośliny?

5/5 - (1 vote)

Kwiaty wbrew pozorom potrafią w sposób doskonały zadomowić się i egzystować w łazience. Wiele roślin lubi bowiem ich wilgotną i ciepłą atmosferę, w której będzie pięknie się rozrastać i obficie kwitnąć i to nawet dłużej, niż rośliny ustawiane w pokojach. Łazienka to jak się okazuje idealny ekosystem dla wielu roślin doniczkowych, zwłaszcza tych egzotycznych pochodzących z tropików. W ogóle większość roślin doniczkowych będzie bardzo dobrze rosło w łazience, jeśli tylko zapewni się im odpowiednie warunki i pielęgnację.

kwiaty do łazienki Sansewieria
kwiaty do łazienki Sansewieria

Jakie więc kwiaty do łazienki najlepiej zakupić?

Łazienka to oaza ciepłej wilgoci, natomiast w innych pomieszczeniach mieszkalnych powietrze zwykle jest jednak nawet nazbyt suche, zwłaszcza, jeśli jest akurat okres zimowy i grzeją kaloryfery. Rośliny adoptowane na doniczkowe, a pochodzące z wilgotnych tropików, oczywiście źle znoszą takie zbyt suche warunki. Wówczas ich liście stają się coraz marniejsze, wreszcie żółkną, brązowieją i całkiem zasychają. Jeśli nie zareagujemy, obumrzeć może nawet cała roślina. Nieoczekiwanie ratunkiem może się jednak okazać przeprowadzka takiej marniejącej roślinki właśnie do łazienki! Tu ciepła atmosfera przesycona parą wodną na każdą roślinę tropikalną powinny podziałać uzdrawiająco. Niektóre gatunki swoją bujność w ogóle mogą osiągnąć jedynie w takich właśnie warunkach! Natomiast my ludzie skorzystamy na tym tyle, że myjąc się czy zażywając kąpieli, będziemy mogli do woli cieszyć oczy soczystą zielenią liści i barwnymi kwiatami! Taki relaks działa odprężająco, wyciszająco i odświeżająco. Wystarczy tylko wstawić jakieś ozdobne muszle i kamienie, aromatyzujące świece i możemy poczuć się, niczym w prawdziwych tropikach!

Jak właściwie dopasować kwiaty do łazienki?

Zawsze warto dbać o to, aby w domu czy mieszkaniu mieć naturalne rośliny. Nie ma nic bardziej ozdobnego i przyjemnego dla zmysłów, jak prawdziwe, żywe kwiaty! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdobić nimi nawet i łazienkę, gdzie świetnie będą rosły niemal wszystkie gatunki! Gdy jednak będziemy dobierać odpowiednie kwiaty do łazienki, powinniśmy odpowiednio je dobrać, uwzględniając nie tylko własny gust, ale także dopasować je dobrze do wystroju wnętrza, obowiązkowo uwzględniając przy tym ich wygląd i wymagania.

Czytaj również  Hoya roślina doniczkowa

Pamiętajmy, że w obszernej łazience zmieścimy być może nawet kilka dużych okazów, jednak do małych pomieszczeń trzeba zdecydować się na jakieś mniejsze gatunki. Szczególnie duże rośliny możemy stawiać na podłodze, na parapecie okiennym (jeśli łazienka jest widna) lub na jakimś dogodnym w tych warunkach kwietniku, tylko wykonanym z takiego materiału, który nie będzie pleśniał i rdzewiał w zetknięciu z dużą ilością wilgoci. Do niewielkich pomieszczeń najodpowiedniejsze będą zatem gatunki osiągające niewielkie rozmiary, jak np. storczyki, zielistka, skrzydłokwiat, fiołki alpejskie, cyklameny. Szczególnie te pnące, jak np. bluszcze oraz cissus australijski, czy winnik, można też wieszać na ścianie i przy oknie, tak by ich pędy swobodnie się zwieszały, albo zapewnić im odpowiednią podporę mogącą stanowić jednocześnie element wystroju wnętrza (element architektoniczny). Inne rośliny będą z kolei wymagały, aby postawić je na jakiejś półce. Rośliny muszą być przy tym zawsze tak ustawiane, aby nie były potem stale potrącanie oraz by nie miały zasłanianego stale światła (np. rozwieszanym praniem, czy ręcznikami). Jeśli w łazience mamy okno, to zimą warto też bardziej wrażliwe na ilość światła okazy przestawić bliżej niego. Ponadto, jeśli stawiamy jakiekolwiek kwiaty do łazienki trzeba zadbać o to, aby miały kontakt z chemicznymi środkami czyszczącymi. Nie należy też sądzić, że skoro stoją w wilgotnej łazience, to można je mniej podlewać, czy nawet tego zaniedbywać. Wszystkie kwiaty trzeba podlewać i nawozić zgodnie z ich wymaganiami, bez względu na to, gdzie stoją. Zrezygnować można jedynie ze spryskiwania ich wodą, ponieważ wilgotność powietrza w łazience powinna być na ogół zupełnie wystarczająca. Warto jednak przy tym mieć świadomość tego, że duża wilgotność powietrza w łazience może niestety sprzyjać chorobom grzybowym atakującym rośliny. Ich rozwojowi zapobiegnie jednak dobra wentylacja, która z różnych powodów należy posiadać w łazience.

Czytaj również  Gwiazda betlejemska pielęgnacja i uprawa
kwiaty do łazienki
kwiaty do łazienki Zamiokulkas zamiolistny

Kwiaty do łazienki pełnej światła

Dobór gatunków roślin nadających się do łazienki, jest w dużym stopniu uzależniony od obecności i wielkości okna oraz od strony świata, na którą to okno lub okna wychodzą. Należy przy tym pamiętać, że rośliny lubiące dużą wilgotność, zwykle nie lubią jednocześnie zbyt obfitego i bezpośredniego nasłonecznienia, wymagając do tego również światła rozproszonego. Jeśli więc nasza łazienka jest jasna i słoneczna, powinniśmy ustawić w niej rośliny wilgocio- i światłolubne, takie jak np.: krotony, bromelie, bluszcze, papirusy, fikusy, draceny, czy maranty. Jasna i wilgotna łazienka, mająca okno od strony wschodniej lub zachodniej, to również idealne miejsce do uprawy storczyków. Kwiaty te nie mogą jednak stać bezpośrednio na silnym słońcu, ponieważ latem mogą obsychać im wtedy liście i kwiaty. Jeśli jednak zachowamy ich ulubione warunki uprawy, wtedy nie będą wymagały specjalnej opieki i troski, a odpowiednio nawożone będą nam nie tylko dobrze rosły, ale i obficie oraz długo kwitły. Storczyki to najlepsza i ulubiona przez wielu, ekskluzywna ozdoba wnętrz. Od południa i zachodu warto ustawiać gatunki najbardziej światłolubne, wytrzymujące pełne słońce, jak np. różę chińską, kroton, fikusy oraz kalanchoe. Przy oknie wschodnim i północnym najlepiej zaś będą nam rosły i kwitły takie gatunki, jak np.: maranty, bromelie, filodendrony, winnik i kalatee. Również w głębi łazienki można postawić jakieś rośliny, także wtedy, gdy mamy zmatowione szyby w oknie. Wtedy powinny to być gatunki cieniolubne, takie jak np. bluszcze, aqglonema, palme koralową, adiantum promieniste, fikus pnący (pumila), nefrolepis, czy też zamiokulkas. Jeśli na dodatek nasza łazienka jest stosunkowo chłodna, a światło w niej jest rozproszone, to dobrze będą tu rosły ozdobne turzyce.

kwiaty do łazienki
kwiaty do łazienki

Kwiaty do łazienki z małą ilością światła

Niestety roślin tolerujących, a nawet lubiących półcień nie jest zbyt wiele, jednak i do takich łazienek można dobrać odpowiednie gatunki. Można też zakupić dwa okazy odpornych gatunków, przy czym jeden będziemy trzymać w ciemnej łazience przez np. tydzień, a drugi w tym samym czasie na oknie w pokoju. Po tygodniu można te rośliny zamienić miejscami, więc w ten sposób obie nie powinny się zmarnować z powodu braku lub niedoboru światła. Niestety nie ma roślin, które mogłyby rosnąć bez dostępu do światła (np. w łazienkach bez okien) i wytwarzania tym samym substancji pokarmowych w procesie fotosyntezy. Lepszym i w ostatnich latach coraz modniejszym rozwiązaniem jest instalowanie w takim pomieszczeniu odpowiednich lamp, które będą mogły zastąpić roślinom naturalne światło słoneczne. Lampy takie muszą być jednak włączane na co najmniej 10-14 godzin na dobę, co z kolei może generować większe koszty energetyczne, więc takie rozwiązanie należy dobrze skalkulować. Tym niemniej, w niektórych sklepach dostępne są nawet specjalne modele lamp przeznaczonych specjalnie do oświetlania roślin. Można też zakupić gotowe orchidaria, czyli oświetlone akwaria przeznaczone do hodowli kwiatów ozdobnych, w tym szczególnie storczyków. W łazience można w taki sposób zagospodarować fragment lub nawet całą ścianę, dzięki czemu ciemna łazienka zmieni się w istną dżunglę! Światło zbliżone do naturalnego emitują ponadto również świetlówki kompaktowe, czyli tzw. żarówki energooszczędne, a także lampy sodowe i ledowe. Sztuczne światło musi przy tym padać na rośliny od góry, z odległości ok. 30-50 cm. Do roślin uprawianych w półcieniu, bez dodatkowego doświetlania nadają się natomiast np.: skrzydło kwiat, sansewieria, kalatea, fikus pnący pumila, a także bardzo popularny od lat zamiokulkas. W takich ciężkich warunkach będzie dobrze sprawować również zielistka, kwiatek znany modny jeszcze za czasów naszych babć, a w większych łazienkach również palma koralowa.