Latolistek cytrynek

5/5 - (3 votes)

Pierwsze oznaki wiosny są tym, czego każdego roku wyczekujemy z niecierpliwością. Znużeni długą i mroźną zima, z wielką radością i entuzjazmem przyjmujemy wszelkie symptomy zbliżającego się ocieplenia. Nie tyko przebiśniegi lub powracające do kraju dzikie ptactwo mogą zwiastować rychłe nadejście wiosny. Jedną z najwspanialszych jej oznak jest Latolistek cytrynek – jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych motyli, jakie możemy spotkać na terenie naszego kraju. Latolistek cytrynek to gatunek unikatowy w motylim gronie, a dowodów na to jest bez liku. W naszym tekście zawarliśmy zaledwie te najważniejsze, lecz wystarczy to, by poznać i pokochać ten niezwykle fascynujący gatunek motyla.

Żyje kilka razy dłużej niż przeciętny motyl. W trakcie swojego życia kilkakrotnie potrafi zapadać w letarg, oszczędzając i kumulując w ten sposób energię. Jego skrzydła mają wspaniały, cytrynowy kolor i taki sam, orzeźwiający zapach. Latolistek cytrynek to jeden z tych motyli, o których można opowiadać godzinami. Trudno się dziwić, że jest jednym z ulubionych gatunków wszystkich miłośników owadów. Wpływ na popularność, ma z pewnością spora liczebność motyli tego gatunku. Spotkać można je dosłownie wszędzie – w lasach na łąkach i polach, a także w centrach zatłoczonych miast.

Latolistek cytrynek opis motyla

Kilka charakterystycznych cech, to nie wszystkie walory, jakim może pochwalić się Latolistek cytrynek. Opis tego gatunku pokazuje, że pod wieloma względami jest to motyl unikatowy. Zalicza się do większych motyli. Przednie skrzydło cytrynka może mieć do 3 cm długości i zakończone jest zaostrzonym wierzchołkiem. Skrzydło tylne mniejsze, posiadające niewielkich rozmiarów ząbek. Rozpiętość skrzydeł może sięgać 5,5 cm. Jeśli chodzi o ubarwienie, w wyglądzie motyli zauważalny jest wyraźny dymorfizm płciowy. Cytrynek-samiec posiada bowiem skrzydełka o barwie cytrynowo-żółtej, zaś samica jest od niego znacznie jaśniejsza. Jej skrzydła nie są tak jaskrawe, mają kolor bladożółty. Często bywają wręcz mylone z mniejszymi niż latolistek cytrynek, bielinkami.

Czytaj również  Owady zapylające w ogrodzie

MOTYL Latolistek cytrynek

Motyl Latolistek cytrynek – występowanie

Obszar występowania latolistka cytrynka jest bardzo rozległy. Motyl ten preferuje zarówno tereny górskie, jak i nizinne. Najlepiej czuje się przy lesie, na dużych, wolnych przestrzeniach, takich jak łąki, pola czy polany leśne. Z racji tego, że żywi się pyłkiem kwiatowym, który spija w pogodne dni, jest stałym gościem ogrodów, podwórek czy parków. Równie dobrze radzi sobie w zaroślach, wysokich trawach, na miedzach i w wielu innych miejscach. Liczebność populacji jest nieznana, lecz motyl cytryniec jest niezwykle popularnym i występującym w dużych ilościach gatunkiem. Zasięg terytorialny występowania motyla, to cała Europa, a także północna Afryka i Azja.

Latolistek cytrynek rozwój

Rozwój motyli tego gatunku przypada na początek lata. Samica składa jaja, z których po 2 tygodniach wylęgają się gąsienice. Larwy rozwijają się przez około 1 miesiąc, następnie dochodzi do trwającego ok. 2 tygodnie przepoczwarzenia. Wraz z początkiem lipca, na świecie pojawiają się dorosłe motyle. Przez kilka pierwszych dni, latają one niemal nieustannie, zbierając pyłek z kwiatów. Faza aktywności nie trwa jednak zbyt długo, gdyż latolistek cytrynek źle znosi upały. Resztę lata spędza więc w stanie estywacji – uśpienia, które trwa aż do początku jesieni. Typowa kryjówka na przeczekanie tego okresu, to dziupla leśna, zarośla lub opadłe liście – stad nazwa motyla – latolistek. Już sam fakt, że motyl zapada w sen i to kilka razy w roku, jest fascynujący. Późną jesienią, motyle znów szykują się do zapadnięcia w stan zimowego letargu. Budzą się wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatur. Zdarza się, że przyroda płata im figla, przynosząc chwilowe ocieplenie po pierwszych mrozach i śniegach. Latolistki opuszczają wówczas swoje kryjówki, przekonane o nadejściu wiosny. Jakież musi być ich zdziwienie, gdy po kilku dniach ocieplenia, znowu temperatura spada, zmuszając ich do powrotu w zimowy sen.

Czytaj również  Pchły systematyka

owad motyl Latolistek cytrynek

Rozmnażanie motyli

Hibernacja to nie tylko sposób na przetrwanie upałów i mrozów. Oszczędne gospodarowanie siłami to niezbędny element życia każdego motyla cytrynka. A życie to jest niezwykle długie, jak na motyle. Wystarczy wspomnieć, że większość przedstawicieli motylego rodu, na czele z największymi osobnikami, żyje z reguły kilka tygodni. Latolistek cytrynek przychodzi na świat na początku lipca i żyje do końca wiosny, czyli niemal cały rok. W świecie motyli to naprawdę szmat czasu, dlatego cytrynek musi oszczędzać swoje siły. Stąd skłonność do estywacji.

Kulminacyjnym momentem rocznego życia motyla cytrynka jest wiosna. To właśnie z jej nadejściem, motyle budzą się z zimowego letargu i przygotowują do rozrodu. Gody motyli są niezwykle efektowne i widowiskowe. Jeśli na wiosnę zauważymy parę żółtoskrzydłych motyli, wykonującą niezwykłe, efektowne akrobacje w powietrzu, to znak, że jesteśmy świadkami tańca godowego cytrynków. Obserwacja tego zjawiska może być naprawdę fascynująca. Jako pierwsza zawsze leci samica. To ona inicjuje karkołomne figury i ewolucje powietrzne. Podążający za nią samiec, bezbłędnie powtarza ruchy samicy, by się jej przypodobać. Zdarza , że za jedną samiczką leci kilku samców, którzy rywalizują o jej względy. Po zakończeniu tańca godowego następuje kopulacja. Samiczka siada na ziemi, unosząc odwłok ku górze. Dla samczyka to znak, że jego partnerka jest gotowa do stosunku. Najczęściej, motyle gody odbywają się w okolicach kwietnia. Jest już wystarczająco ciepło, a przecież z początkiem lipca musi przyjść na świat kolejne pokolenie.

Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek

Motyl – oznaka wiosny

Samica gatunku latolistek cytrynek składa jaja wyłącznie na jednej z dwóch roślin. Są to szakłak pospolity oraz kruszyna pospolita. Pełnia one rolę roślin żywicielskich da larw motyla cytrynka. Co ciekawe, po odbyciu godów, to samice stają się bardziej aktywne niemal bez przerwy latając, poszukując wspomnianych wcześniej roślin, na których będą mogły znieść swoje jajeczka.
Latolistek cytryniec to jeden z najbardziej fascynujących gatunków w świecie motyli. Jego delikatne skrzydełka o cytrynowym kolorze i zapachu, czynią go wyjątkowym wśród innych gatunków, podobnie jak niezwykła długość życia. Przede wszystkim jednak, motyl cytrynek jest powszechnie lubiany, bo kojarzy się z wiosną. A przecież to właśnie na wiosnę, każdego roku oczekujemy z niecierpliwością…

Czytaj również  Ile skrzydeł ma motyl?

Czytaj również: