Ostróżka ogrodowa

4/5 - (1 vote)

Piękne rośliny dekoracyjne np. ostróżka ogrodowa w naszym ogrodzie przyciągają uwagę, zachwycają niespotykanym pokrojem, kształtem i zapachem liści oraz kwiatów. Stanowią także doskonały pomysł na zagospodarowanie dużych ilości wolnej przestrzeni. Dobrze wkomponowane w ogród, mogą stanowić niespotykane aranżacje, a odpowiednio uprawiane, odwdzięczą się wspaniałymi kwiatami i dobrym zdrowiem. Byliny, czyli rośliny wieloletnie, doskonale spełniają wszystkie powyższe kryteria, a ich niekwestionowaną zaletą jest fakt, że dekorują przestrzeń przez wiele lat.

Przykładem jest ostróżka ogrodowa – coraz popularniejsza bylina, którą możemy posadzić w ogrodach i na rabatach. Wśród jej kilku najpopularniejszych odmian, znajdziemy rośliny o pięknych, pełnych i rozłożystych kwiatach, jak i znacznie drobniejsze, jednak nie pozbawione uroku. Mając na uwadze coraz większą popularność ostróżki ogrodowej, przygotowaliśmy specjalny poradnik dla wszystkich, którzy chcieliby się zająć uprawę tej pięknej rośliny.

Ostróżka ogrodowa wygląd i odmiany

Ostróżka ogrodowa, jaką znamy z naszych ogrodów, tak naprawdę jest mieszanką kilku odmian ostróżki, pochodzących z różnych rejonów świata: Azji, Europy, Syberii i Ameryki. Jak wygląda ostróżka? Zasadniczą częścią rośliny jest charakterystyczna, duża rozeta z liści, znajdująca się w dolnej części. Na rozetą górują wysokie, strzeliste, zielone pędy, mogące osiągać wysokość nawet 200 cm. Zwieńczeniem każdego pędu jest kwiatostan, pogrupowany w grona. Kwiaty ostróżki ogrodowej, w zależności od odmiany, mogą mieć różne kolory. Posiadają one ciekawą, pięciolistkową budowę, a jeden poprzeczny listek, tworzy charakterystyczną ostrogę – stąd wzięła się nazwa rośliny.

bylina ostróżka ogrodowa
bylina ostróżka

Najpopularniejsze kolory kwiatów, to: biały, różowy, czerwony, niebieski. Element dekoracyjny w tej roślinie mogą stanowić zarówno kwiatostany, jak i przedstawiające ciekawy, dłoniasty pokrój, liście. Kwiatostany ostróżki ogrodowej doskonale sprawdzają się jako kwiaty cięte. Charakteryzuje je długa żywotność i piękny, świeży zapach. Będą więc długo stanowiły ozdobę salonu, kuchni lub dowolnego miejsca w naszym domu, prezentując się w wazonie bardzo elegancko.

Czytaj również  Kwiaty astry

 

Gatunki ostróżki ogrodowej

Poszczególne odmiany ostróżki ogrodowej zawierają się w trzech podstawowych grupach. Każda z grup wykazuje indywidualne właściwości i cechy zewnętrzne. Rozróżnia się następujące grupy ostróżki ogrodowej:

grupa Belladonna – grupa ta obejmuje mniejsze odmiany ostróżki o drobnych, luźnych i rozgałęzionych kwiatach. Odmiany z grupy Belladonna osiągają przeciętnie ok. 100 cm wysokości.

grupa Elatum – odmiany z tej grupy mogą osiągać 2 metry wysokości, a ich „matką” jest ostróżka wyniosła – jeden z rodzajów ostróżki, występujący m.in. na południu Polski, gdzie rośnie w lasach i zaroślach. Ostróżka z grupy Elatum nie ma wygórowanych wymagań glebowych, dlatego możemy posadzić ją zarówno na rabatach, jak i przy ogrodzeniach lub w dowolnym innym miejscu. Elatum, ze względu na swój duży wzrost, potrzebuje podpory dlatego jeśli sadzimy ją w ogrodzie, niezbędne będzie palikowanie. Naturalną podporą dla rośliny może być również płot lub pergola ogrodowa.

grupa Pacyfik – ostróżka o pełnych kwiatach, która może urosnąć do wysokości 1,80 m. Doceniana i chętnie wybierana z uwagi na duże i obfite kwiatostany, które dodają jej majestatu oraz uroku. Doskonale sprawdzają się na rabatach, w otoczeniu mniejszych roślin, w tym także innych odmian ostróżki. Niestety, mimo że ostróżka ogrodowa zaliczana jest do bylin, odmiany z grupy Pacyfik zazwyczaj traktowane są jako rośliny jednoroczne. Co prawda, mogą one przetrwać zimę, jednak w kolejnym roku ich struktura i kwitnienie znacznie się osłabiają.

kolorowa ostróżka ogrodowa

Ostróżka w ogrodzie – pielęgnacja

Dzięki stosunkowo niewielkim wymaganiom, ostróżka w ogrodzie może być uprawiana z powodzeniem. Poszczególne odmiany są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i uprawie, jednak musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które trzeba spełnić, by nasza ostróżka ogrodowa wyglądała pięknie i rosła zdrowo. W poniższym tekście radzimy jak uprawiać ostróżkę ogrodową.

Stanowisko: ostróżka ogrodowa bylina  lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru spełnienie tych dwóch warunków pozwoli nam zadbać o właściwą uprawę, podobnie jak odpowiednia gleba, która w przypadku tych roślin powinna być lekko wilgotna i ciężka. Podłoże piaszczyste i przesuszone może nie być odpowiednim miejscem do siewu lub posadzenia rośliny. Wybierając stanowisko, należy mieć na uwadze również fakt, że ostróżka nie lubi przesadzania, dlatego wysiewamy lub wysadzamy ją do gruntu tylko raz.

Czytaj również  Wrotycz pospolity zastosowanie w ogrodzie

Ostróżka ogrodowa kiedy sadzić i sieć: ostróżka może być wysiewana z nasion lub wysadzana do gruntu z sadzonek. Sadząc ją na rabatach, należy zwrócić uwagę na odpowiednią odległość. Nie należy sadzonek sadzić zbyt blisko siebie, ponieważ może to zwiększać podatność rośliny na niektóre pasożyty, m.in. na mączniaka prawdziwego lub na ślimaki.

Podlewanie: podłoże pod ostróżkę ogrodową, powinno być odpowiednio wilgotne, jednak mimo to, nie powinniśmy zapominać o regularnym podlewaniu. Ostróżkę po posadzeniu, podlewamy regularnie, a w okresie letnich upałów i suszy, nawadnianie powinno być szczególnie zintensyfikowane. W gorących miesiącach należy podlewać nie tylko młode, ale także starsze rośliny.

Nawożenie: w celu zasilania ostróżki ogrodowej, powinniśmy stosować nawozy mineralne, np. Azofoskę, którą obsypujemy ostróżkę wiosną, głównie w marcu.

ostróżka ogrodowa różowa

Ostróżka – jak przycinać?

Przycinanie ostróżki ogrodowej zapewni bujniejsze pędy i oraz lepsze kwitnienie rośliny w kolejnych sezonach. Optymalnym momentem na przycinanie jest czas po pierwszym zakwitnięciu. Szczególnie duże odmiany ostróżki, dorastające do 2 metrów, wymagają odpowiedniej podpory, gdyż są narażone na działanie silnego wiatru. W trosce o ich właściwy i bezpieczny wzrost, warto sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru.