Rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze

Rate this post

Pasożyty są zawsze wielkim utrapieniem, a już w szczególności kleszcze. Pajęczaki te przede wszystkim atakują niepostrzeżenie i są bardzo małe, więc trudno je w porę dostrzec. Atakując zwierzęta i ludzi mogą też przenosić bardzo groźne dla naszego zdrowia i życia choroby, jak np. borelioza, babeszjoza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Trzeba, więc bezwzględnie je zwalczać i zabezpieczać się przed nimi! Jesteś działkowiczem, mieszkasz na wsi lub w zielonej części miasta – koniecznie przeczytaj, jak chronić się przed kleszczami! Poznaj rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze.

Gdzie można natknąć się na kleszcze?

Pajęczaki określane mianem kleszcze Ixodida (podgromada roztocze Acari) należą do pasożytów zewnętrznych zwierząt i człowieka. Znanych jest obecnie aż ok. 900 gatunków tych roztoczy, zgrupowanych w trzech oddzielnych rodzinach: obrzeżkowate, kleszczowate i Nuttalliellidae. Trudno je dostrzec, ponieważ są bardzo małe, łatwo, więc może dochodzić do ich skutecznych ataków. Dorosłe kleszcze pasożytują przy tym zewnętrznie, coraz częściej roznosząc bardzo groźne dla nas choroby zakaźne, jak np. borelioza, babeszjoza lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Na te uciążliwe pajęczaki możemy się łatwo natknąć w miejscach ich naturalnego występowania, czyli w lasach oraz gęstych, dzikich zaroślach. Coraz częściej kleszcze są też spotykane w miastach – w miejskich ogródkach działkowych, parkach, zaniedbanych zaroślach obrzeży miast, w lasach miejskich, a nawet w niektórych przydomowych ogródkach. Jeśli więc problem inwazji kleszczy dotyka Twojego otoczenia – musisz go koniecznie wyeliminować!

Metody walki z kleszczami

Aby nasza obrona przed inwazją kleszczy była skuteczna, nie wystarczy tylko zabezpieczać i chronić przed tymi pasożytami swoje ciało. Należy też zadbać o ich eliminację z otoczenia. W tym celu można je zwyczajnie wytruć, ale dla własnego zdrowia lepiej używać metody ekologiczne. Co więc zrobić? Trzeba je po prostu zniechęcić do ewentualnego wchodzenia i ekspansji na swoim terenie, czyli w naszych ogrodach i na działkach. Jak to zrobić? Najprostszą i w pełni ekologiczną metodą jest obsadzenie działki/ogrodu (swojego najbliższego otoczenia) roślinami mającymi zdolności do odstraszania kleszczy. Takie rozwiązanie jest nieporównywalnie lepsze, niż stosowanie trujących środków chemicznych do ich zwalczania. Poznajmy więc rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze.

Czytaj również  Ile skrzydeł ma motyl?

Rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze – Dzięki czemu rośliny mogą odstraszać kleszcze?

Pewnie niejeden raz każdy z nas słyszał w mediach przestrogi o konieczności odpowiedniego zabezpieczania się przed ewentualnym atakiem kleszczy. Najpopularniejszą formę obrony przed nimi stanowią preparaty do spryskiwania ciała i ubrania. Zwykle są to chemiczne środki trujące w sprayu. W sprzedaży są też jednak dostępne w pełni ekologiczne preparaty, oparte wyłącznie na składnikach naturalnych – na bazie różnych wyciągów z roślin. W tym celu wykorzystuje się rośliny zawierające substancje działające trująco lub częściej odstraszająco na kleszcze. Wiele z tych roślin żyje w naszym klimacie i można je z powodzeniem zacząć hodować w swoim ogrodzie! Znane rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze to na przykład opisane poniżej zioła wydzielające silne olejki eteryczne i inne substancje działające odstraszająco i czasem toksycznie na kleszcze oraz inne pajęczaki i owady. Poniżej jest opis 5 szczególnie polecanych roślin, których kleszcze bardzo się boją i nie znoszą – najpopularniejsze rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze:

 

  1. Rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze – złocień dalmatyński. Złocień dalmatyński zwany też chryzantemą dalmatyńską, to roślina zawierająca toksyczne dla wielu insektów substancje: cynerynę i pyretrynę. Na kleszcze substancje te wywierają istny efekt uderzeniowy, porażając im mięśnie i nerwy. Najpierw, więc całkowicie je unieruchamiają, a potem uśmiercają. Złocień dalmatyński równie skutecznie eliminuje też komary oraz wiele innych uciążliwych owadów i pajęczaków. Złocień jest ponadto bardzo popularną rośliną ogrodową, której kwiatostany wyglądają jak wielkie kwiaty stokrotek. Roślina ta należy do rodziny astrowatych (łac. Asteraceae) i kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Jej koszyczki kwiatowe są koloru biało-żółtego. Złocienie dalmatyńskie należy sadzić w glebach żyznych i przepuszczalnych oraz w miejscach nasłonecznionych.
  2. Rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze – wrotycz pospolity. Wrotycz pospolity rośnie popularnie na dziko jako zwykły chwast, ale jest też od dawien znany też jako roślina ozdobna w wielskich ogrodach przydomowych. Wrotycz jest przy tym niezwykle skuteczny w odstraszaniu kleszczy, jest też wykorzystywany w ogrodnictwie i ziołolecznictwie (popularna roślina lecznicza). Już dawno odkryto, że roślina ta dobrze sprawdza się jako „żywa alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin”, czyli herbicydów. Wrotycz zawiera bowiem substancje (olejek eteryczny o zapachu podobnym do kamfory), które pomagają zwalczać/likwidować choroby grzybowe i odstraszać szkodniki roślin uprawnych (m.in. kleszcze i owady) z naszych działek i ogrodów. Wrotycz należy przy tym sadzić na stanowiskach słonecznych i bogatych w składniki odżywcze glebach gliniastych. Dawniej ziela tego używano też do leczenia wszawicy i świerzbu.
  3. Rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze – lawenda wąskolistna. Lawenda to popularna zimozielona roślina doniczkowa, ogrodowa i uprawna. Posiada ładne srebrzystoszare liście i fioletowe (najpopularniejsze), różowe lub białe kwiaty (zależnie od odmiany). Lawenda zawiera mocny olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są m. in. octan linalolu, linalol i ocymeny. Jest dzięki temu od dawien powszechnie używana do produkcji perfum oraz środków zapachowych do mydeł, kosmetyków i chemii domowej. Ponadto, bardzo intensywny zapach kwiatów i liści lawendy skutecznie odstrasza też kleszcze i owady (m.in. muchy i komary). Lawendę wąskolistną należy przy tym wysadzać na stanowiska słoneczne z lekkimi, zasadowymi (najlepiej o pH 6,5-7,5) i dobrze zdrenowanymi glebami. Lawenda jest obecnie bardzo modna i dobrze rośnie w nasłonecznionych ogrodach na rabatach i skalnikach. Warto wiedzieć, że znosi też letnie susze. Trzeba jednak każdego roku wiosną ją przycinać tuż przy ziemi, aby zachować pożądany, zwarto-krzaczasty pokrój krzaczków.
  4. Rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze – rozmaryn lekarski. Rozmaryn lekarski jest dobrze znanym zielem leczniczym i przyprawowym. Jest przy tym mało wymagający w uprawie. Roślina ta odstrasza też jednak kleszcze, dzięki silnemu aromatowi olejku eterycznego. Kleszcze i owady nie cierpią zapachu rozmarynu i uciekają od tej rośliny jak najdalej. Rozmaryn należy przy tym sadzić w glebach nasłonecznionych i łatwo się nagrzewających oraz przepuszczalnych o pH obojętnym. Zioło to można też kupić s hipermarkecie czy sklepie ogrodniczym i uprawiać w domu w doniczkach (np. w kuchni, na werandzie, czy balkonie). Rozmaryn sadzony w gruncie nie przezimuje jednak i wymarznie, ponieważ to roślina klimatu cieplejszego. Można go jednak swobodnie zimować w doniczkach, lub sadzić co roku od nowa – np. na słonecznych rabatach i skalnikach.
  5. Rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze – kocimiętka Faassena. Kocimiętka Faassena jest znana głównie z tego, że bardzo lubią ją koty i dlatego nadano jej nazwę „kocimiętka”. Koty przyciąga zawarta w tej niedużej roślince substancja neptalakton, która jak się okazuje działa też odstraszająco na kleszcze. Roztocze te nie tolerują intensywnego zapachu, pochodzącego od zawartego w kwiatostanach kocimiętki olejku eterycznego, bogatego we wspomniany związek neptalakton. Roślina ta dorasta do zaledwie 40 cm wys. i rośnie w formie lekko pokładających się pędów. Można nią ozdabiać ogródki ziołowe, rabaty i skalniaki. Kocimiętka ma przy tym delikatne listki i podobne do lawendy kwiatki, które kwitną od lipca do września. Jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Roślina ta jest też pospolitym chwastem rosnącym na dziko w nasłonecznionych miejscach.
Czytaj również  Bukiety kwiatowe - kwiatowe dzieła sztuki

Inne rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze

Inne często wymieniane rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze to np.: czosnek niedźwiedzi, cebula, piołun bylica, chrzan pospolity, jaskry, Clematisy, tatarak, krzewy czeremchy. Na przykład wyciąg z korzeni chrzanu odstrasza, a nawet zabija kleszcze. Trująco na komary i kleszcze działa też wywar z rośliny ozdobnej o nazwie Clematis. Rosyjscy naukowcy odkryli z kolei, że proszek z suszonej cebuli jest jednym z najskuteczniejszych środków na likwidację kleszczy. Odstraszająco działa na nie też aromatyczny olejek eteryczny z tataraku (zawiera ponad 80% substancji azaron, która odstrasza muchy, komary, kleszcze, czy mrówki). Rośliny te w ekologiczny sposób likwidują i odstraszają kleszcze, a na dodatek są przy tym niegroźne dla ludzi.