Trzykrotka pasiasta

5/5 - (1 vote)

Wiele roślin doniczkowych, charakteryzujących się pięknymi kwiatami i walorami estetycznymi, ma skomplikowane wymagania uprawowe i pielęgnacyjne. Sprawia to, że osoby niemające zbyt wiele doświadczenia lub cierpiące na notoryczny brak czasu, zmuszone są zrezygnować z efektownych kwiatów i roślin w swoich mieszkaniach. Na szczęście, nie wszystkie rośliny, wymagają od nas skomplikowanych wysiłków i starań oraz częstej pielęgnacji. Mało tego – mimo swoich niezbyt wygórowanych oczekiwań, potrafią odwdzięczyć się pięknymi kwiatami i barwnymi liśćmi. Przykładem takiej rośliny jest trzykrotka pasiasta – jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej niewymagających roślin doniczkowych, jakie możemy uprawiać w naszym salonie lub kuchni. Dowiedz się, jak pielęgnować trzykrotkę pasiastą i jakie warunki trzeba jej zapewnić, by roślina rozwijała się prawidłowo.

Trzykrotka pasiasta – opis

Trzykrotka pasiasta jest rośliną doniczkową, którą uprawiamy głównie z uwagi na jej piękne i dekoracyjne liście. Mają one podłużny kształt, a przez środek każdego liścia przebiegają grube, pionowe pasy. To właśnie od nich roślina wzięła swoją nazwę. Trzykrotka może wypuszczać płożące się pędy, o długości dochodzącej do 1 metra. Dzięki temu, bardzo ładnie prezentuje się na parapetach, półkach, a także na ścianach. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w wiszących donicach. Liście trzykrotki pasiastej mogą być zielone lub szaro-zielone. Pasy przechodzące przez liście z wierzchu mają barwę srebrzystą, od spodu buraczkowe. Jeśli roślina dobrze zaadaptuje się do panujących warunków, może wydać niewielkie kwiatki na końcach pędów. Jednak w przypadku trzykrotki pasiastej nie jest to regułą, a kwiaty nie mają charakteru ozdobnego. Co ciekawe, kwiatki mogą pojawiać się w dowolnym miesiącu, w trakcie trwania okresu wegetacyjnego. Najczęściej maja one różową barwę. Naturalnym obszarem występowania tej rośliny są tereny Ameryki Południowej i Środkowej. Trzykrotka rośnie m.in. w Brazylii i Meksyku.

Czytaj również  Hoya sherpendii longifolia

roślina trzykrotka pasiasta foto

Uprawa i pielęgnacja trzykrotki pasiastej nie jest przesadnie skomplikowane, dzięki czemu nawet amator może sobie z tym poradzić. Trzykrotka może z powodzeniem być uprawiana zarówno w domu, jak i na zewnątrz, np. na tarasie. W obu przypadkach, należy wybrać dla niej jasne i dobrze nasłonecznione stanowisko. Nie należy jednak narażać rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wybierając stanowisko dla takiej rośliny jak trzykrotka pasiasta, musimy pamiętać, by doniczka nie byłą poddawana częstym przeciągom, ponieważ może zostać zaatakowana przez mszyce. W przypadku ustawienia jej na zewnątrz, najlepiej wybrać osłonięte od wiatru miejsce.

Jeśli chodzi o podłoże, trzykrotka nie ma zbyt wyrafinowanych wymagań. Rośnie dobrze na każdej glebie, jednak najlepiej będzie zaopatrzyć się w ziemię do kwiatów doniczkowych. Trzykrotka pasiasta z pewnością będzie nam wdzięczna, jeśli do podłoża dodamy nieco przekompostowanej ziemi. Na samym spodzie doniczki usypujemy warstwę z kamieni, stanowiącą drenaż.

Trzykrotka – nawadnianie i nawożenie

Trzykrotka pasiasta wywodzi się z tropikalnych lasów Brazylii. Oznacz to, że lubi wodę i odpowiednią wilgotność powietrza. Należy regularnie sprawdzać san podłoża w doniczce i nie dopuszczać, by wysychało. Jednocześnie, nie wolno przesadzać ze zbyt intensywnym i obfitym podlewaniem. Roślinę nawadniamy więc tak, by podłoże zawsze było wilgotne, ale nie bardzo mokre. Po podlaniu rośliny (najlepiej odstaną wodą), nie należy pozostawiać nadmiaru wody w podstawku. To, co wycieknie z doniczki, natychmiast powinniśmy wylać. W gorące i upalnie dni, warto zraszać liście trzykrotki wodą, co stanowi odpowiedź na zwiększone parowanie i utratę wody w tym okresie. Podlewanie ograniczamy w okolicach października, jednak przez zimę nie należy dopuszczać do przesuszania rośliny, gdyż możemy w ten sposób zniszczyć bryłę korzeniową. Trzykrotka pasiasta powinna być raz w tygodniu zasilana nawozem mineralnym. Optymalny będzie nawóz o zrównoważonym składzie, lub nawóz do roślin kwitnących, mimo że nie zależy nam na kwiatach. Szkopuł w tym, że nawozy do roślin zielonych mają dużo azotu, a ten z kolei może spowodować, że dominującą barwą liści będzie zieleń. Zrównoważone nawozy nie tylko zapewnią lepszą kondycje rośliny, ale pomogą utrzymać jej efektowne, srebrzyste pasy.

Czytaj również  Szczawik trójkątny Mijke

trzykrotka roślina doniczkowa

 

Przycinanie i przesadzanie trzykrotki na wiosnę

Wiosną, latem i jesienią, trzykrotka pasiasta dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej. Na zimę warto przenieść ją do pomieszczenia, w którym temperatura będzie nieco niższa, wynosząca ok. 16 C. Ma to związek z charakterystycznym dla tej odmiany trzykrotki ogałacaniem się pędów. Obniżenie temperatury na zimę, pozwoli zminimalizować negatywne skutki tego procesu. Po zimie, niektóre pędy mogą prezentować się mało efektownie, dlatego wiosną, w okolicach marca, należy się ich pozbyć. Podcinanie nie tylko pozwoli zapobiec dalszemu niszczeniu pędów, ale także zapewni lepszy wzrost i sprawi, że nowe pędy szybciej się pojawią. Wiosną powinniśmy również przesadzić roślinę do świeżej ziemi.

Trzykrotka pasiasta, podobnie jak inne, popularne odmiany tej rośliny: trzykrotka biała, wężykowata, czy trzykrotka Blossfelda, cieszy się wielkim powodzeniem w naszych domach i mieszkaniach. Niewątpliwie, wpływ na taki stan rzeczy mają niezbyt wielkie wymagania uprawowe, łatwość dostosowania do warunków panujących w mieszkaniu, a także jej efektowny wygląd. Nie bez znaczenia jest także fakt, że trzykrotka jest rośliną, która dobrze sprawdza się zarówno na balkonie czy tarasie, jaki wewnątrz domu. Powyższe informacje pozwolą wam dowiedzieć się jakie wymagania ma trzykrotka pasiasta. Uprawa tej rośliny nie est trudna i może dostarczyć wielkiej satysfakcji. Szczególnie poleca się ją osobom zapracowanym oraz tym, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w pielęgnacji roślin doniczkowych. Doskonale komponuje się z innymi kwiatami w domu, zapewniając niezwykle bogate możliwości aranżacyjne.