Tulipany

4/5 - (1 vote)

Jednymi z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych kwiatów w naszych ogrodach, są tulipany. Jak uprawiać te delikatne i piękne kwiaty, by były prawdziwą ozdobą naszego ogrodu? Jak głęboko sadzić tulipany i jak we właściwy sposób je pielęgnować? Na te i wiele innych pytań związywanych z sadzeniem, pielęgnacją i uprawą tulipanów w ogrodzie, podpowiadamy w naszym dzisiejszym tekście.

Dlaczego lubimy tulipany?

Odpowiedzi na tak postawione pytanie może być naprawdę bardzo wiele. Przede wszystkim tulipany to piękne i odporne rośliny cebulowe, które niezmiennie kojarzą nam się z wiosną. Właśnie dlatego, ich widok często nastraja nas pozytywnie, kojarząc się z wiosennym pobudzeniem. Liczba gatunków, odmian i rodzajów tulipanów, które możemy posadzić w naszym ogrodzie jest ogromna. Niektóre z nich pięknie prezentują się na rabatach, inne doskonale udekorują skalniak, jeszcze inne będą ozdobą trawników i skwerów. Wszystkie, przepięknie wyglądają w wazonach, stanowiąc częsty składnik wiosennych bukietów. Bez względu na to czy chcemy hodować tulipany z myślą o dekoracji ogrodu czy z przeznaczeniem na kwiaty cięte, należy przestrzegać podstawowych zasad. Zasad dotyczących sadzenia, wykopywania, podlewania, nawożenia i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystko po to, by móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi tulipanami na wiosnę.

Ojczyzna tulipanów są kraje Bliskiego Wschodu, Azja Środkowa oraz państwa Europy o stosunkowo małej wilgotności powietrza. Na Starym Kontynencie, za królestwo tulipanów nieprzypadkowo uznawana jest Holandia. To właśnie tam, w okresie od marca do maja, można podziwiać wspaniałe pola i ogrody, zachwycające tysiącami kolorów i odmian tych pięknych kwiatów. Jednak nie musimy wyjeżdżać z Polski, by móc cieszyć się zachwycającym pięknem tulipanów. Równie kolorowo może być w naszym własnym ogrodzie. Wystarczy, że będziemy uprawiać tulipany zgodnie z najważniejszymi zaleceniami.

kolorowe tulipany

Stanowisko i podłoże dla tulipanów

U podstaw zrozumienia tego, jak uprawiać tulipany, leży przyswojenie najważniejszych informacji dotyczących ich sadzenia. Podłoże pod tulipany powinno być wcześniej oczyszczone i pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń: starych korzeni, liści, chwastów i innych. Właściwe stanowisko do posadzenia tulipanów to miejsce odpowiednio nasłonecznione, o glebie żyznej i wilgotnej. Warto wiedzieć, że tulipany nie lubią przekwaszonego podłoża – powinno mieć ono odczyn obojętny.

Czytaj również  Niebieski ogród

Sadzenie tulipanów

Odpowiedni sposób sadzenia może zapewnić nam piękne i długowieczne tulipany Jak głęboko sadzić cebule? Najlepiej na głębokości ok. 10-15 cm, gdyż taka głębokość pomaga chronić zawiązki. Warto przestrzegać popularnej zasady, że głębokość sadzenia powinna odpowiadać trzykrotnej długości cebuli. Staranne ugniatanie ziemi podczas przykrywania cebul jest bardzo istotne, ponieważ nie powinniśmy dopuszczać do powstawania przestrzeni z powietrzem. Zanim zasadzimy tulipany, należy wykonać właściwą i możliwie jak najdokładniejszą selekcję cebul. Przede wszystkim, odrzucamy te cebule, które posiadają widoczne zmiany lub przebarwienia. Nie wsadzamy także cebul przesuszonych lub pozbawionych łusek. Najlepszą porą na sadzenie tulipanów jest jesień: przełom września i października. Dzięki temu, cebule zdążą ukorzenić się przed nadejściem zimy.

tulipany papuzie
tulipany papuzie

Tulipany podlewanie i nawożenie

Podobnie jak większość roślin cebulowych, także tulipany mają specyficzne wymagania odnośnie nawadniania. Przede wszystkim rośliny te dość dobrze znoszą susze, jednak znacznie gorzej radzą sobie w „przelanym” podłożu. Należy więc uważać, by nie podlewać ich zbyt intensywnie. Podlewanie rozpoczynamy w momencie, kiedy roślina przebije się przez warstwę gleby i będzie widoczna nad ziemią. Regularne, aczkolwiek niezbyt obfite podlewanie, należy wykonywać do 5. tygodnia po przekwitnięciu. Tulipany warto wzmocnić, stosując nawozy mineralne. Nawożenie powinno być wykonane na kilka tygodni od posadzenia. Dzięki temu zabiegowi, w następnym roku roślina będzie silniejsza i bardziej odporna na różnego rodzaju patogeny. Jeśli jednak podłoże było nawożone przed posadzeniem cebul, możemy zrezygnować ze stosowania nawozu.

Gumowe sztuczne tulipany dostępne w sklepie internetowym VIKTORIA Sylwia Aptacy / sklepinternetowypl.com

Obcinanie i ogłowienie

Elementem, który często rzutuje na estetykę tulipanów, są wyschnięte liście i pędy. Mimo to, nie należy ich przycinać, gdyż w ten sposób zaburzony zostanie proces fotosyntezy. Z usuwaniem oschniętych elementów rośliny powinniśmy wstrzymać się przez ok. 2 miesiące od ich pojawienia się. Z kolei jedną z obowiązkowych czynności przy uprawie tulipanów, jest tzw. ogłowienie, czyli usunięcie przekwitłych kwiatostanów. Ogłowienie sprzyja lepszemu rozwojowi rośliny w przyszłości, zmniejsza także ryzyko zachorowalności na różne choroby. Usuwając przekwitnięte kwiaty, nie należy jednak pozbyć się liści i pędów.

Czytaj również  Rośliny cebulowe sadzone wiosną

tulipany kwiaty

Wykopywanie cebul tulipanów

Nie tylko właściwa uprawa i pielęgnacja mają wpływ na to, jak będą prezentowały się nasze tulipany. Jak przechowywać cebulki tulipanów po wykopaniu? I czy wszystkie odmiany należy wykopywać po całkowitym uschnięciu? Najlepiej wykopywać cebule, kiedy nie pada, a powietrze jest suche. Wykopana z ziemi cebule należy oczyścić z ziemi i innych zanieczyszczeń. Następnie, należy dokonać selekcji i dokładnego przeglądu. Cebule zepsute, z wyraźnymi przebarwieniami, oschnięte itp., należy wyrzucić, ponieważ istnieje ryzyko, że będą one przenosiły choroby na inne, zdrowe kwiaty. Jeśli chodzi o przechowywanie, cebulki tulipanów składować należy w suchym i chłodnym miejscu, np. w piwnicy. Istotne jest, by pomieszczenie, w którym przechowujemy cebule, było regularniej wietrzone. Pozwoli to uniknąć rozwoju grzybów i wielu groźnych dla roślin bakterii. Wykopywanie roślin każdego roku jest zalecane, chociaż nie zawsze obowiązkowe. Jednak z cebul, których nie wykopiemy, z roku na rok będą wyrastać coraz mniejsze i mniej atrakcyjne kwiaty, aż do całkowitego obumarcia. Warto więc dokonywać corocznej selekcji i odrzucać słabe, zarażone sadzonki.