Site icon Swiat w kwiatach

Bratek drobny

kwiat wiosenny bratek drobny
Rate this post

W ogrodzie prym wiodą przede wszystkim kwiaty. Dopiero na ich tle prezentuje się reszta zielonej obsady. Każdy w swoim ogrodzie chce mieć przy tym rośliny kwitnące najlepiej cały sezon. Bardzo wdzięczne w tej roli są od dawna bardzo popularne bratki. Planujesz sadzenie lub wysiew nowych kwiatów na rabaty w ogrodzie lub do pojemników na balkon? Konieczne sprawdź co to za kwiat – bratek drobny / bratek drobnokwiatowy wiosenny kwiat.

Bratek drobny / bratek drobnokwiatowy wiosenny kwiat – konieczne sprawdź co to za kwiat!

Bratki (Altówka x wittrockiana) w naturze wywodzą się z Europy i Azji. Ogrodnik zna bratki jako energiczne, szybko rosnące kwiaty z płatkami w kształcie serca, zachodzącymi na siebie. Kwiaty bratków maja przy tym atrakcyjne kolory, jasne lub jaskrawe, jedno lub dwukolorowe. Obecnie są już nawet odmiany wielokolorowe, często z podobnymi do twarzy oznaczeniami w środku kwiatu. Najpopularniejsze kolory spotykane w ich kwiatach, to biały, żółty, fioletowy i niebieski.

Współczesne odmiany lepiej też wytrzymują zimno, choć nie było dotąd zbyt wiele szczęścia w produkcji odmian bardziej odpornych na ciepło. Bratki to kwiaty jednocześnie wieloletnie, roczne i dwuletnie. Technicznie rzecz biorąc, bratki są bowiem bylinami krótkosezonowymi, choć zwykle są jednak uprawiane jako jednoroczne. W strefach o łagodnych zimach można je jednak bez problemu uprawiać również jako rośliny dwuletnie.

Bratki są ponadto doskonałym wyborem do kontenerów i pojemników we wczesnym i późnym okresie sezonu wegetacyjnego. Bratki miniaturowe należą do odmiany ‘Viola cornuta’. Są wśród bratków wybitnie odporne na niskie temperatury, wytrzymując nawet do -20°C. Obecnie stały się więc bardzo popularne w ogrodach szczególnie późną jesienią i  wczesną wiosną. Dorastają do 10-20 cm wysokości oraz 10-15 cm szerokości.

Ponadto nie trzeba pilnować zrywania u nich przekwitłych kwiatów. To bardzo wygodna w uprawie i wydajna odmiana. Planujesz wsadzenie lub wysiew nowych kwiatów na rabaty w ogrodzie lub do pojemników na balkon? Konieczne sprawdź co to za kwiat – bratek drobny / bratek drobnokwiatowy wiosenny kwiat.

Pielęgnacja bratka ogrodowego.

Kupując rośliny szkółkarskie, wybieraj bratki, które są krępe, krzaczaste i mają dużo pąków. Unikaj roślin o pełnych otwartych kwiatach, ponieważ będą zestresowane do wyczerpania, po tak ciężkiej pracy, jak kwitnienie w małej doniczce. Jeśli możesz to pozwól też, aby Twoje bratki pozostały w ogrodzie i odpoczywały w najgorętszych miesiącach lata. Prawdopodobnie zaczną bowiem ponownie kwitnąć jesienią. Oskubywanie kwiatów bratków, gdy zaczną zawiązywać nasiona, zachęci je do bujniejszego rozrostu.

Jednak nie musisz tego robić z bratkami miniaturowymi drobnokwiatowymi. To wielka wygoda! Można spokojnie zostawić je niech swobodnie kwitną. Przekwitłe wytworzą nasiona i rozsieją się, by na przyszły rok było ich jeszcze więcej. Wielką zaletą bratków miniaturowych drobnokwiatowych jest również to, że są odporne również na wyższe temperatury. Kwitną przez to do końca czerwca, a nawet dłużej! 

Bratek drobny stanowisko, podłoże i nasłonecznienie.

Bratki ogólnie najlepiej kwitną w pełnym słońcu z rana i w półcieniu. Zawsze przy tym zachowują lepszą świeżość i kwitną dłużej, jeśli rosną w półcieniu. Bratki miniaturowe drobnokwiatowe preferują jednak raczej stanowiska nasłonecznione, a półcień znoszą. Chociaż bratki nie są wybrednymi roślinami, najlepiej będą też rosły w glebie luźnej i bogatej o lekko kwaśnym pH 6,0-6,2. Najlepszym podłożem dla bratków drobnokwiatowych będzie przy tym uniwersalny substrat torfowy dobrej jakości.

Podłoże musi być jednak dobrze przepuszczalne i nie przelane. Strefa mrozoodporności u bratków wynosi 7, 8, 9, 10, 11. Bratki miniaturowe drobnokwiatowe można sadzić pojedynczo lub zgrupowane po 3 sadzonki. Piękny efekt osiągniemy sadząc je na przykład w obwodach rabat kwiatowych w ogrodzie, lub w rządkach (niekoniecznie prostych).

Bratki miniaturowe drobnokwiatowe są też doskonałe do sadzenia w donice i korytka balkonowe. Wypełnią wtedy Twój balkon, taras czy parapety okienne swymi licznymi kolorami już wczesną wiosną.

Wilgotność i podlewanie bratków

Regularne podlewanie bratków pomoże im ogólnie dłużej wytrzymać letnie upały. Uwaga, jednak ponieważ bratki miniaturowe drobnokwiatowe mają małe wymagania i nie należy ich zbytnio podlewać. Nie oczekujmy też, że te małe bratki przetrwają w takim razie w świetnej formie cały sezon.

Na pewno jednak nie wolno ich przelewać i stawiać w cieniu. Bratki wolą bowiem wilgotną, jednak absolutnie nie podmokłą glebę, a bratki drobnokwiatowe dodatkowo uwielbiają też słońce. Jeśli uprawiasz bratki w pojemnikach, to upewnij się również, że używasz takie z otworami drenażowymi na spodzie. Jeśli natomiast sadzisz je w ziemi, upewnij się, że woda w tym miejscu dobrze spływa i gleba jest przepuszczalna.

Bratek drobny nawożenie

Jak każda długo kwitnąca roślina jednoroczna, bratki ogólnie doceniają trochę nawozu. Jednak zbyt duża ilość składników pokarmowych w glebie sprawi, że staną się wybujałe. Należy też dodatkowo pamiętać, że bratki miniaturowe drobnokwiatowe mają wybitnie małe wymagania, co niewątpliwie jest ich atutem. Jednak łatwo je przez to przenawozić i trzeba na to uważać.

Odpowiednie nawożenie zapewni im jednak stosowanie raz w tygodniu naturalnych nawozów z biohumusem. Zamiast tego można też podać im długo działające nawozy Organic-Peru. W masowej uprawie towarowej dobrze też reagują na comiesięczne dokarmianie dolistne. Używa się do tego celu odpowiednio zbilansowanego nawozu dla ogrodowych roślin kwitnących.

Takie profesjonalne nawożenie jest jednak ryzykowne w warunkach domowych. Może bowiem prowadzić do przenawożenia. Trzeba tez wykonywać je bardzo ściśle zgodnie ze wskazówkami podanymi na etykiecie danego preparatu.

Uprawa bratków z nasion

Jeśli rośliny nie są martwe, bratki wypuszczają nasiona, które łatwo zapuszczają korzenie. W chłodniejszym klimacie może się okazać, że następna wiosna przyniesie duże skupisko samosiewów w miejscu, gdzie znajdowały się stare rośliny. Jednak większość bratków to hybrydy F1, a nasiona, które produkują, nie wyrosną na rośliny podobne do rodziców. 

Prawdopodobnie otrzymasz kwiaty, które powróciły do ​​jednego z genetycznych rodziców hybrydy. Problem ten nie dotyczy jednak bratków miniaturowych drobnokwiatowych. Jeśli uprawiamy je w ogrodzie w gruncie, to z pewnością rozsieją się i wyrosną z nasion w następnym sezonie wegetacyjnym.

Nie trzeba też prowadzić ich uprawy z nasion w warunkach domowych. W przypadku dużych bratków trzeba tak robić, by uzyskać odpowiednie sadzonki i dopiero wtedy wysadzić je do gruntu na zewnątrz. Wcześniej oczywiście należy tez je hartować do temperatur zewnętrznych. Bratki drobnokwiatowe doskonale jednak rozsiewają się same , a ich nasiona bez szwanku wykiełkują wiosną następnego roku.

Bratek drobny sadzenie i przesadzanie

 Bratki drobnokwiatowe są bardzo popularne w uprawie w gruncie lub w pojemnikach i skrzynkach. Nie lubią jednak rozmoczonego podłoża. Trzeba więc do ich sadzenia używać stosunkowo luźnej, dobrze drenującej mieszanki doniczkowej i pojemników z dobrym drenażem na dnie.

Bratki te można rozsadzać z sadzonek uzyskanych z samosiewu z zeszłego sezonu wegetacyjnego. Jeśli jednak chcemy uzyskać kwitnące sadzonki już wczesną wiosną, to powinniśmy je kupić gotowe. Możemy też uzyskać je z nasion, ale wysianych wcześniej w domu w korytkach, potem zahartowanych i dopiero wtedy wysadzonych. Ich samosiejki wyrosną i zakwitną samodzielnie na zewnątrz jednak nieco później.

Bratek drobny zimowanie.

Jak każde bratki, również bardzo wytrzymałe na chłody bratki miniaturowe drobnokwiatowe umrą w końcu zimą. Jeśli jednak nie oczyścimy dokładnie zeszłorocznego miejsca tych bratków w ogrodzie, możemy być pewni, że nie wyginą całkowicie. Gdy bowiem nadejdzie wiosenna pogoda, z ich nasion wykiełkują liczne samosiejki. Trzeba je tylko potem porozsadzać w wybrane miejsca.

Bratek drobny choroby i szkodniki.

Ślimaki mogą być uciążliwe w porze deszczowej, zwłaszcza jeśli bratki rosną w półcieniu. Użyj przynęty na ślimaki lub przerzedź sadzonki, aby było mniej wilgotno. Czasem też mszyce atakują bratki. Mydło owadobójcze powinno je usunąć. Można też użyć profesjonalny środek owadobójczy, kupiony w sklepie ogrodniczym.

Bratek drobny czy można go uprawiać w pomieszczeniach?

Bratki są świetnymi roślinami doniczkowymi, więc można również z powodzeniem uprawiać je w pomieszczeniach. Uwaga jednak, ponieważ muszą mieć dużo światła słonecznego. Wrażliwe pod tym względem są szczególnie bratki drobnokwiatowe. Jeśli już, to powinny być zatem uprawiane w domu na południowym parapecie okiennym.

Bratek drobnokwiatowy – jak długo może żyć?

Bratki rosną głównie przez jeden sezon. Jednak bardzo odporne na zimno i upały bratki drobnokwiatowe mogą wytrzymać więcej. Z dużą łatwością się też rozsiewają i to jest najlepszy sposób ich przetrwania.

Exit mobile version