Site icon Swiat w kwiatach

Epiphyllum (Epifyllum)

kaktus Epiphyllum
Rate this post

Kaktusy i rośliny im podobne, mimo iż wywodzą się z innego niż panujący w Polsce klimatu, mogą doskonale sprawdzać się jako ozdoby naszych mieszkań. Umiejętność łatwej adaptacji do panujących warunków, relatywnie niskie wymagania glebowe oraz brak specjalistycznej pielęgnacji, to tylko niektóre walory kaktusów w domu. Rośliny te wprowadzają do naszych wnętrz wiele egzotyki, a umiejętnie wkomponowane w aranżację, mogą całkowicie odmienić wystrój domu. Przykładem może być epiphylium – należąca do kaktusów popularna i mało wymagająca roślina doniczkowa. Latem bez obaw możemy uprawiać ją na dworze, zimą najlepiej radzi sobie w temperaturze ok. 10C. Epifilium w ostatnich latach jest coraz chętniej wybieranym kaktusem do naszych domów i mieszkań. Własne, dlatego, poświęcamy mu specjalny poradnik, z którego dowiecie się: jak ukorzeniać epiphylium, jakie ma wymagania uprawowe, czy jest podatna na choroby i wielu innych, istotnych zagadnień. Odpowiadamy także na pytanie dlaczego epiphylium nie kwitnie.

Epiphyllum uprawa

Epiphylium w naturalnej formie wywodzi się z Meksyku. Roślinę tą można spotkać także na innych obszarach Ameryki Południowej. Jej naturalny biotop stanowi tropikalna puszcza, gdzie osiąga spore rozmiary. Należy wiedzieć, że sadzonki, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych to nie czyste, biologiczne gatunki epiphylium, ale jego mieszańce, uzyskiwane w celu łatwiejszej adaptacji i uprawy w domach. Łodyga rośliny ma kształt liści, co dodaje jej jeszcze większego uroku i czyni atrakcyjniejszą. Brzegi pędów są ząbkowane, a na ich końcach znajdują się niewielkie kolce. Roślina należy do sukulentów, żartobliwe zwanych „roślinami dla zabieganych i zapominalskich”, z uwagi na umiejętność gromadzenia zapasów wody. W ich naturalnym środowisku, ma to związek z uciążliwymi suszami. Jak widać, ta cenna skłonność adaptacyjna przydaje się również w cywilizowanym świecie, gdzie wody jest pod dostatkiem, jednak nie zawsze mamy czas by obdarować nią nasze rośliny.

Dostępne na rynku odmiany epiphylium charakteryzują się niezwykle różnobarwnymi kwiatami. Znajdziemy więc epiphylium o kwiatostanach: białych, różowych, szkarłatnych, czerwonych, żółtych, pomarańczowych, łososiowych, liliowych, a czasem także dwukolorowych.

Kiedy kwitnie epiphylium?

Podstawowe kwitnienie tej rośliny przypada na lato, jednak bardzo często zdarza się że w ciągu tego samego roku ma miejsce ponowne zakwitanie, przeważnie późną jesienią, w okolicach listopada i grudnia. Epiphylium nazywane jest kwiatem jednej nocy, ze względu na fakt, że kwiatostany tej rośliny rozwijają się właśnie w porze nocnej i po kilku godzinach przekwitają. Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego epiphylium nie kwitnie? Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Warto wiedzieć, że na kwitnienie tej rośliny wpływ ma przede wszystkim sposób jej pielęgnacji. Należy chronić ją przed niskimi temperaturami i stosować się do zaleceń uprawowych, które przedstawiamy poniżej.

Rozmnażanie Epiphyllum

Epiphylium jest nie tylko rośliną łatwą w uprawie. Równie proste jest pozyskiwanie sadzonek i rozmnażanie kaktusów. Sadzonki pobieramy z dobrze rozwiniętych pędów, obcinając je ok. 5 cm ponad zwężeniem. Nie podcinamy pędów w miejscach zdrewniałych. Po wyschnięciu, sadzonki należy przełożyć do doniczki z ziemią, najlepiej z dodatkiem piasku. Epiphylium preferuje lekko wilgotne podłoże oraz duża wilgotność powietrza.

Jeśli nie mamy dostępu do piaszczystego podłoża o niskim pH, warto zastosować gotową ziemię do kaktusów ze sklepu ogrodniczego. Jeśli chodzi o wybór optymalnego stanowiska, epiphylium powinniśmy ustawić w mocno nasłonecznionym miejscu, jednak nie wolno narażać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jasne miejsca, zarówno w domu, jak i na tarasie, to konieczność, z uwagi na fakt, że roślina wywodzi się z tropików. Jednocześnie, w naturze rośnie w lasach, gdzie przed słońcem osłaniają ją wysokie drzewa.

Podlewanie Epiphyllum

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, epiphylium należy do sukulentów, czyli roślin magazynujących wodę. Wpływa to na częstotliwość jej podlewania, która w okresie wegetacyjnym powinna być nieco zwiększona. W okresie zimowym, epiphylium podlewamy znacznie rzadziej. Należy mieć na uwadze fakt, że roślina jest bardzo wyczulona na obecność wapnia, dlatego do jej podlewania należy stosować wyłącznie miękką wodę. W jakiej temperaturze należy przechowywać epiphylium? Roślina lubi ciepło, dlatego latem optymalne warunki dla niej, to ok. 20-25 stopni. W miejscu, gdzie kaktus będzie zimował, powinno być minimum 8-10 stopni. Należy zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza, jednak w pomieszczeniu, gdzie roślina będzie zimować, należy zadbać również o odpowiednią wentylację. Wszystko o to, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów. Jednocześnie, nie należy ustawiać kaktusa na przeciągach.

Epiphyllum – dlaczego nie kwitnie?

Kiedy przychodzi wiosna, należy pobudzić epiphylium do życia, poprzez podcięcie starych i zniszczonych pędów. Kiedy wystawiamy epiphylium na zewnątrz? Należy bardzo uważać na temperatury panujące za oknem, zwłaszcza w nocy. Epiphylium jest, bowiem rośliną, która bardzo nie lubi przymrozków, więc najlepiej będzie wstrzymać się do połowy maja, kiedy promienie słoneczne są już wystarczająco intensywne i ogrzewają kaktusa. Bardzo często, wiosną przesadza się epiphylium, choć nie jest to konieczne. Warto jednak przesadzić roślinę raz na 2-3 lata, ze względu na to, że świeża gleba dostarczy jej niezbędnych mineralnych składników. Epiphylium należy również zasilać specjalnymi nawozami do kaktusów, stosując je raz na 4 tygodnie.

Jeśli chodzi o choroby, epiphylium nie jest zbyt podatne na różnego rodzaju infekcje. Roślina jest odporna również na wiele pasożytów i szkodników, dlatego bez większego wysiłku i specjalnych starań, możemy zapewnić jej właściwą ochronę. Ile kosztują sadzonki epiphylium? Cena tej rośliny w sklepie ogrodniczym wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Exit mobile version