Site icon Swiat w kwiatach

Figa drzewo

figa drzewo
Rate this post

Obecnie bardzo modne są szczególnie te roślinne egzoty, u których można w domu wyhodować owoce. Mogą to być więc np. cytryny, pomarańcze, czy właśnie figowce. Interesujesz się roślinami egzotycznymi z owocami i chciałbyś mieć taką w domu? Przeczytaj więc już teraz jak wygląda figa drzewo / figa w doniczce choroby, uprawa, cena. Zobacz jak ją hodować w doniczce w warunkach domowych.

Figa drzewo stanowisko systematyczne i występowanie

Figowiec pospolity (Ficus carica) ma tez inne nazwy – drzewo figowe, figa, figa pospolita, figa karyjska, figowiec owocowy. Figowce nazywa się także fikusami i obie te nazwy są [poprawne jako synonimy. Sa to drzewa lub krzewy egzotyczne z rodziny morwowatych (Moraceae), rzędu różowców (Rosales), nadrzędu różopodobnych (Rosanae) i klasy Magnoliopsida. Dalsza systematyka obejmuje nadklasę okrytonasiennych czyli okrytozalążkowych (Magnoliophyta syn. Angiospermae), podgromadę nasiennych (Spermatophyta, dawniej Anthophyta)  oraz gromadę  roślin naczyniowych (Tracheophyta).

W naturze figowce czyli fikusy występują w: Afganistanie, Algierii, Azerbejdżanie, Cyprze, Egipcie (Synaj), Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Iraku, Iranie, Izraelu, Jordanii, Libanie, Maroko, Pakistanie, Syrii, Tadżykistanie, Tunezji, Turcji, Turkmenistanie i Włochach. Samorzutnie, a czasem też dzięki introdukcji zostały ponadto zawleczone również na tereny Australii, Ekwadoru, Makronezji, USA czy Europy Południowej. Tam także można je obecnie spotkać również w stanie dzikim.

Figowce dobrze też rozprzestrzeniają się dzięki nietoperzom owocożernym. Są to także rośliny uprawiane w wielu krajach tropiku i subtropiku dla jadalnych owoców i kauczuku. Na całym świecie uprawia się je także jako cenione i bardzo atrakcyjne rośliny ozdobne. Rodzaj Ficus obejmuje ponad 1000 gatunków. Najbardziej popularny jest wspomniany figowiec pospolity (Ficus carica) zwany też drzewo figowe. Pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest popularnie uprawiany m.in. w klimacie śródziemnomorskim.

Figa drzewo / figa w doniczce rodzaje w uprawie doniczkowej:

fikusy/figowce o liściach małych

można tu wymienić popularnego fikusa benjamina (Ficus benjamina). Ma błyszczące, skórzaste liście o dł. ok. 8 cm, z ostrym zakończeniem na końcu. W uprawie domowej dorasta nawet do ok. 5 m wys. Cechą charakterystyczną benjaminów jest też tzw. „płaczący” pokrój, ponieważ ich gałęzie rosną w górę, a delikatne końce zwisają.  W gatunku tym wytworzono wiele odmian różniących się pokrojem, wielkością i zabarwieniem liści.

Są takie mające liście obrzeżone żółto lub biało. Inne mają liście pofalowane czy fryzowane. Wiele ma jednak liście całkiem zielone. Benjaminy rosną szybko i po kilku latach mogą już być okazałymi drzewkami. Potrzebują dużo światła, bo inaczej gubią liście. Podobne liście, jednak inny pokrój krzewu ma natomias fikus nitida (Ficus nitida). Jest bowiem lekko wzniesiony w górę. Z kolei fikus australijski (Ficus australis) ma odmienny pokrój rozłożysty.

Również uprawiany w doniczkach fikus deltolistny (Ficus deltoidea) cieszy małymi, niemal okrągłymi listkami, rzadko pojawiającymi się na wzniesionych pędach. Mimo to, fikus deltolistny dobrze rośnie nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach, co jest wyjątkowo przydatną cechą w ciemnych mieszkaniach.

Fikus ten wykształca też małe, zielonkawobiałe owoce. W uprawie domowej występuje też fikus tępy (Ficus microcarpa, syn. F. Retusa) o liściach podobnych do benjamina, ale tępo zakończonych. Fikusy drobnolistne są dobre na drzewka bonsai.

dojrzały owoc figi

fikusy/figowce o liściach dużych – najpopularniejszy jest fikus sprężysty

(Ficus elastica). Jego liście są duże, całobrzegie i eliptyczne, do tego skórzaste i błyszczące. Młode liście mają jednak najpierw kolor brązowy lub czerwonawy, a dopiero potem zielenieją. Najpopularniejsze są odmiany ‘Variegata’ i ‘Decora’. Pierwsza słabiej rośnie, a jej liście mają jasne żółte plamy. Liście drugiej są krótsze i szersze, a od spodu mają czerwone wybarwienie. Bez względu na odmianę, fikus sprężysty jest przy tym łatwy w uprawie i polecany szczególnie osobom początkującym.

Szybko rośnie, jest niemal bezproblemowy i dobrze się rozgałęzia. W cieplejszych pomieszczeniach starsze osobniki lubią jednak zrzucać dolne liście, ale to raczej przypadłość wszystkich fikusów. Inny popularny gat. to fikus lirolistny (Ficus lyrata). Ma duże i grube liście o długości do 30 cm. Liście są z wierzchu błyszczące i lirokształtne, mają też kolor ciemnozielony. Dorastają do dużych rozmiarów, wyglądając wtedy niezwykle okazale, niczym drzewa.

W warunkach domowych wymagają jednak zwykle mocnych podpór i dużych donic. Można je też korzystniej formować, ale wymaga to umiejętności i wyczucia. Fikus lirolistny ma też wyższe wymagania cieplne, niż reszta gatunków. Popularny jest również fikus bengalski, banian (Ficus benghalensis).

Jego liście są duże i długie na 20 cm, ponadto szorstkie i owłosione. Także ten gatunek szybko rośnie, a do tego mocno się rozgałęzia. Trzeba więc zapewniać mu więcej miejsca. Fikus bengalski tworzy też małe purpurowe owoce podobne do fig. W omawianej grupie są też gatunki z kolorowymi liśćmi – np. Ficus doescheri o liściach zielono-różowych z beżowymi plamami.

Ficus schryveriana wytwarza z kolei ciemnozielone liście z kremowymi brzegami. Ciekawy jest także fikus wierzbolistny Ficus binnenijkii o bardzo wąskich ciemnych i ostro zakończonych liściach długich do 20 cm.

fikusy / figowce pnące i płożące

– najpopularniejszym w tej grupie jest fikus pnący (Ficus pumila). Rośnie podobnie jak bluszcz i jest jak on samoczepny. Jego liście są drobne o jajowatym kształcie, które rosną na długich i cienkich pędach pnących. Zależnie od odmiany, kolor liści jest zielony lub zielony z białym obrzeżeniem. Fikus pnący idealnie sprawdzi się w wiszących pojemnikach.

Pasuje też do kompozycji doniczkowych z innymi roślinami mającymi ozdobne liście. Ponadto co ważne, będzie dobrze rósł i świetnie sobie radził także na stanowiskach ciemniejszych. Inny znany i ceniony gatunek to płożący się fikus czepny (Ficus sagittata). Roślina ta wytwarza korzenie w pobliżu liści, które powstają na długich i cienkich pędach. Jego liście są większe, jak u F. pumila, mające długość ok. 5 cm.

Są ponadto ostro zakończone. Roślina ta wymaga jednak słonecznego stanowiska, w przeciwieństwie do fikusa pnącego. Także pasuje za to do kompozycji doniczkowych z innymi roślinami pnącymi.

Figa w doniczce wymagania i uprawa.

Figowce czyli fikusy są na tyle dużą i różnorodną grupą, że różnią się bardzo wyglądem, pokrojem i wielkością liści. Mimo to mają jednak bardzo podobne wymagania, poza drobnymi wyjątkami. Ogólna zasada jest taka, że fikusy lubią stanowiska o świetle rozproszonym. Nie tolerują natomiast stanowisk oświetlonych pełnym słońcem.
Powinniśmy im zapewnić najlepiej miejsce średnio nasłonecznione. Uwaga jednak, ponieważ odmiany mające pstre liście wymagają przez to więcej światła! Młode fikusy można, choć nie jest to koniecznością, łączyć także w grupy i kompozycje doniczkowe. Starsze osobniki powinny natomiast rosnąć samotnie, bo ich wymagania są większe i potrzebują tez więcej miejsca.
Optymalna temperatura otoczenia dla tych roślin powinna wynosić 18-24°C. Fikusy nie tolerują też spadków temp. poniżej 15°C. Wszystkie fikusy potrzebują też wysokiej wilgotności powietrza.
Trzeba więc zraszać/pryskać je najlepiej miękką wodą przynajmniej raz na tydzień. Liście muszą też być w ten sposób czyszczone z kurzu. Fikusy z dużymi liśćmi trzeba nawet wycierać mokrą ściereczką lub gąbką.

dojrzałe owoce figowca

Figa w doniczce podlewanie, nawożenie, przesadzanie.

Figowce czyli fikusy lubią podlewanie obficie, ale dopiero wtedy, gdy przeschnie górna warstwa podłoża. Korzenie nie mogą zostać ani wysuszone, ani przelane. Woda nie może stać w doniczce i podstawce. Korzenie zaczną wtedy gnić, a liście szybko opadną. W okresie intensywnego wzrostu w sezonie trzeba je też co dwa tygodnie nawozić.
Najlepszy jest nawóz do doniczkowych roślin zielonych. Natomiast zimą fikusy nie wymagają nawożenia w ogóle, a podlewać trzeba je wtedy delikatnie i rzadko.
Młode osobniki powinno się też co roku przesadzać, najlepiej wiosną. Starszym fikusom powinna natomiast starczyć wymiana górnej warstwy podłoża w pojemniku. Nie należy dawać im zbyt wielkich pojemników. Fikusy wolą bowiem nawet nieco za małe doniczki. Przesadzamy je dopiero wtedy, gdy korzenie zaczną wystawać przez otwory odpływowe na dnie.

Figa drzewo / figa w doniczce choroby i szkodniki

Figowce/fikusy uprawiane w pojemnikach mogą tracić liście z powodu przelewania lub wysuszenia i zbytniego ciepła zimą. Mogą też atakować je szkodniki domowych roślin doniczkowych, jak przędziorki, tarczniki czy mączniki. Można usuwać je myjąc liście wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń. Jednak najskuteczniejsze są standardowe środki chemiczne do pryskania. Kupimy je bez problemu w sklepie ogrodniczym i w internecie.

Figa drzewo cena

Figowce czyli fikusy są bardzo popularne i łatwe do kupienia. Ich ceny wahają się w granicach od kilkunastu lub 20 zł, do nawet ponad 400 zł. Wyjątkowo duże stare osobniki mogą kosztować nawet i tysiąc złotych lub więcej.
Exit mobile version