Site icon Swiat w kwiatach

Goczałkowice ogrody do zwiedzania

goczałkowice ogrody
Rate this post

Gdy planujemy wyjazdy wakacyjne, zwykle szukamy wtedy miejsc historycznych lub ważnych miast, muzeów itp. Myślimy o wylegiwaniu się na ciepłych egzotycznych plażach, rejsach statkiem czy lotach samolotem. Tymczasem pod własnym nosem w Polsce też mamy ciekawe i oryginalne miejsca, które warto zobaczyć. Planujesz zwiedzanie fajnych miejsc w Polsce, więc zobacz Goczałkowice ogrody do zwiedzania. Poznaj co maja do zaoferowania ogrody Goczałkowice i w jakie dni można je zwiedzać.

Czym są ogrody Goczałkowice?

Goczałkowice ogrody do zwiedzania, to przepiękne i oryginalne tzw. ogrody „Kapias” w Goczałkowicach. Cały ten kompleks jest zlokalizowany koło Pszczyny w Polsce południowej i nazywa się faktycznie – Centrum Ogrodowe Kapias. Pszczyna to gmina miejsko-wiejska położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim. Ogrody Goczałkowice zostały założone już dosyć dawno temu, bo w 1979 r. A w kolejnych latach były systematycznie, w miarę możliwości i środków rozbudowane, modernizowane i upiększane.

W efekcie tego, w kolejnych latach pojawiły się coraz to nowe aleje i ścieżki, enklawy roślinne i gatunki, a także inne ciekawe atrakcje, w tym różnorodne obszary tematyczne. Obecnie Goczałkowice ogrody do zwiedzania składają się z dwóch głównych części: tak zwanych Starych Ogrodów i Nowych Ogrodów. W sumie całość zajmuje zaś około 40 ha i zawiera około 50 różnych obszarów tematycznych. Warto odwiedzić to urocze i niesamowite miejsce nie tylko po to, by poznać różne, często mało znane gat. roślin, ale również dla odpoczynku i regeneracji psycho-fizycznej.

Możemy spędzić tu nawet wiele godzin, spacerując okwieconymi ścieżkami oraz siadając na uroczych ławeczkach i w altankach, podziwiając bajecznie kolorowe rośliny i zaskakujące elementy architektoniczno-ozdobne. Na dodatek Ogrody Goczałkowice będą tez przyjazne dla naszego portfela, ponieważ wstęp do nich jest o dziwo bezpłatny. Ruszajmy więc w drogę! Planujesz zwiedzanie fajnych miejsc w Polsce, więc zobacz Goczałkowice ogrody do zwiedzania. Poznaj co maja do zaoferowania ogrody Goczałkowice i w jakie dni można je zwiedzać.

Goczałkowice ogrody do zwiedzania – historia.

Ogrody Kapias to obiekt przyciągający osoby doceniające piękno roślin i żywych krajobrazów. Swą drugą nazwę „Kapias”, Ogrody Goczałkowice wzięły od nazwiska swego twórcy i jednocześnie właściciela – pana Bronisława Kapiasa. Pan Bronisław stworzył je na gruncie położonym na obrzeżach Goczałkowic-Zdroju, począwszy od 1979 r., kiedy to postanowił w zupełnie darmowy sposób podzielić się swą ekologiczną pasją z innymi sympatykami przyrody i ogrodnictwa. Najpierw pan Bronisław Kapias swą pracę i pasję zaczął od posadzenia pierwszych sadzonek na małym skrawku ziemi. Potem dołączał do tego coraz to nowe kawałki ziemi i sadził kolejne rośliny, tworząc jednocześnie coraz bardziej skomplikowane i rozbudowane struktury architektoniczne ozdób ogrodowych, jak jeziorka, strumyki, altany, ławki, rzeźby ogrodowe, enklawy piknikowe itp.

Najstarszą część Ogrody Goczałkowice pan Bronisław nazwał Starymi Ogrodami do zwiedzania. Można w tej części znaleźć liczne altanki, ławeczki, pergole, zaciszne i zacienione kąciki, stanowiące miejsca idealne do odpoczynku i relaksu szczególnie w leniwe, upalne letnie dni. Nowe Ogrody zaczęły powstawać od 2008 r. na powierzchni 4 ha. Obecnie Goczałkowice ogrody do zwiedzania reprezentują duży obszar gruntu wypełnionego szerokim zakresem bogatej gatunkowo flory.

Na terenie dwóch głównych części, a więc Ogrodu Nowego i Starego, znajdują się przy tym nierzadko piękne i endemiczne okazy roślinne, które w połączeniu z wyszukaną architekturą ogrodową tworzą wyjątkowe, pełne kolorów, kwiatowych zapachów, owadów i ptaków miejsce. Nie sposób nigdy tu nie trafić i nie zwiedzić tego bajkowego ogrodu.

Jak zwiedzać Ogrody Goczałkowice?

Goczałkowice ogrody do zwiedzania zobaczymy dopiero po przekroczeniu bramy wejściowej. Od razu znajdziemy się w otoczeniu florystycznego bogactwa. Na początku przejdziemy przez „Nowe Ogrody Goczałkowice”. Stare Ogrody okazały się bowiem w pewnym monecie już zbyt małe i dlatego ich właściciel pan Bronisław Kapias postanowił dobudować nową część. Tak powstały Nowe Ogrody, obejmujące jeszcze większy obszar. Stare Ogrody zaczniemy wiec zwiedzać w późniejszym czasie. Znajdują się one naprzeciwko drugiego większego parkingu, zlokalizowanego przy ulicy Św. Anny (prowadzi tu drugie wejście do ogrodów, oznaczone literą B).

Po wejściu do nowej części Ogrodów Goczałkowice, po prawej stronie zobaczymy restaurację, w której można zjeść coś niedrogiego i pysznego i zrelaksować się tez na koniec już po zwiedzaniu całości Ogrodów Goczałkowice. Z kolei po lewej stronie znajduje się nieduże jeziorko z uroczą altaną. Idąc dalej główną alejka, będziemy po kolei mijać różne roślinne obszary tematyczne. Warto wśród nich wyróżnić np. „Country Garden”, czyli jak gdyby miniaturowy skansen wiejski. Zobaczymy tu prawdziwą, w całości przeniesioną w to miejsce wiejską chałupę z małym stawem obok. Na jej podwórzu będzie też oryginalna stara studnia i przybudówka, w której zgromadzono stare, antyczne narzędzia rolnicze. Wszystko otacza roślinność w stylu prawdziwych, tradycyjnych ogrodów wiejskich. Kolejne ciekawe miejsce, to „Labirynt” wykonany z roślinnych żywopłotów. Będzie to prawdziwa frajda dla dzieci, jak i dorosłych.

Miniemy też niesamowity „Winter Garden”, w którym obejrzymy sztuczne igloo, które nabiera szczególnego uroku zimą, gdy wszystko pokryje prawdziwy śnieg. Idąc dalej, trafimy do ładnego ogrodu angielskiego po prawej stronie. Na jego końcu będzie bajkowa chatka przy kolejnym małym stawie, wzorowana na słynnym domku Hobbitów. W wodzie żyje tu wiele głośno kumkających żab. Dalej będzie też „Aleja Śródziemnomorska” otoczona kwitnącą, pachnącą lawendą, niczym w krajobrazie południowej Francji i Włoch. Wracać będziemy przez „Clematis Wall”, obszar porośnięty winoroślami.

Goczałkowice ogrody do zwiedzania – Nowe i Stare Ogrody.

Nie sposób wymienić wszystkich elementów Ogrodów Goczałkowice, więc powyżej wymieniliśmy tylko kilka bardziej charakterystycznych przykładów interesujących miejsc tematycznych wypracowanych w Nowych Ogrodach. W tej części kompleksu jest jednak o wiele więcej takich godnych uwagi miejsc – dokładnie w liczbie 35. Stworzone na samym początku

Stare Ogrody są siła rzeczy mniejsze obszarowo, obejmując jedynie 16 miejsc tematycznych i 51 mniejszych obszarów do odkrycia. Stare Ogrody urządzono w sposób bardziej tradycyjny, a Nowe bardziej tematycznie. Poznamy tu wiec główne rodzaje ogrodów, jakie w ogóle stworzono dotychczas na świecie oraz charakterystyczne krajobrazy roślinne (np. wrzosowisko, życie nad stawem). Są też punkty widokowe i labirynt. Aktualnie dobudowywane są kolejne nowe ogrody. Uwaga jednak, ponieważ aby przejść całe Goczałkowice ogrody do zwiedzania, należy poświecić na zrealizowanie tego planu naprawdę cały dzień!

Goczałkowice ogrody do zwiedzania – godziny otwarcia do Zwiedzania:

w okresie od 7 stycznia do 28 lutego – od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00 – 17:00;

w okresie od 1 marca do 31 października – od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00 – 19:00;

w okresie od 1 listopada do 23 grudnia – od poniedziałku do niedzieli w godz.10.00 – 18:00.

Infrastruktura parkingowa.

Odwiedzając Ogrody Goczałkowice, musimy dojechać na ulicę Zimową. Tu obok wejścia do Centrum Ogrodowego Kapias, znajduje się średniej wielkości dość pojemny parking samochodowy, na którym można bezpiecznie postawić swój samochód. Uwaga jednak, ponieważ w sezonie letnim, przy sprzyjającej, ładnej pogodzie czasem bywa tu tłoczno. Jeśli więc nie byłoby już wolnych miejsc na tym parkingu, wtedy po drugiej stronie ulicy mamy alternatywę w postaci jeszcze większego parkingu miejskiego. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie natrafimy na całkowity brak miejsc do zaparkowania samochodu. Co ważne – parkingi jak na razie są tu na dodatek zupełnie bezpłatne! Drogi dojazdowe do Ogrodów Goczałkowice są odpowiednio informacyjnie oznakowane.

Goczałkowice ogrody do zwiedzania – informacje dodatkowe.

Teren Ogrodów przystosowano dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi i wózkami. W nowej części Ogrodów zlokalizowano Restaurację „KAPIAS Café” i zakupowe Centrum Ogrodnicze. Lokalna hotelowa restauracja serwuje posiłki i pyszne desery w domowym stylu. W Garden Center można zakupić nasiona i rośliny. Ogrody Goczałkowice są przystosowane do zwiedzania zarówno przez osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Są też miejsca do zabawy dla dzieci. Wstęp jest bezpłatny.

Goczałkowice ogrody do zwiedzania – inne atrakcje do obejrzenia w pobliżu.

Odwiedzając Ogrody Goczałkowice, po ich zwiedzeniu warto też zobaczyć przy okazji inne lokalne atrakcje, jak np.: słynny zamek z parkiem i skansenem w Pszczynie, zabytkowy Zamek w Niedzicy i Zaporę Czorsztyńską. Obowiązkowo należy tez odwiedzić urocza Szczawnicę i niesamowity stary Kraków, a w nim historyczny Rynek Główny i Stare Miasto. W pobliżu pomogą na w zwiedzaniu liczne możliwe oferty zakwaterowania, jak chociażby w Goczałkowicach, oddalonej zaledwie o 5 km Pszczynie, Czechowicach-Dziedzicach (oddalone o 7 km od Goczałkowic), Żorach (23 km dalej), Bielsku-Białej (19 km dalej), czy w Oświęcimiu (27 km dalej od Goczałkowic).

Exit mobile version