Site icon Swiat w kwiatach

Jak dobierać rośliny do ogrodu?

jak dobierać rośliny do ogrodu
Rate this post

Jak dobierać rośliny do ogrodu i czym się kierować wybierając rośliny – to problem podstawowy, szczególnie ważny głównie dla tych osób, które robią to po raz pierwszy. Brak doświadczenia i niewiedza w tym zakresie może narazić nas na poważne błędy i niepotrzebne koszty. Tylko właściwy wybór kwiatów, krzewów i innych roślin pozwoli na uzyskanie ładnych i cieszących wzrok nasadzeń. Planujesz kupić rośliny do ogrodu? Konieczne przeczytaj, ten artykuł? Jeszcze dziś przeczytaj, jakie rośliny do ogrodu będą najlepiej pasowały dla Ciebie!

jak dobierać rośliny do ogrodu, jak dobierać rośliny do ogrodu, jak dobierać rośliny do ogrodu, jak dobierać rośliny do ogrodu, jak dobierać rośliny do ogrodu

Dlaczego rośliny do ogrodu należy wybierać z rozmyłem?

Zanim pojedziemy do sklepu ogrodniczego, najpierw trzeba dobrze się zastanowić, jaki w ogóle ten nasz ogród ma być, jaki styl ma reprezentować, ile czasu będziemy mogli mu poświęcić na pielęgnację, jakie środki możemy przeznaczyć na jego zagospodarowanie. Aby jednak zakupione rośliny dobrze rosły, kwitły i ładnie się dzięki temu prezentowały, należy też wiedzieć, jakie warunki glebowe, wodne i oświetleniowe w naszym ogrodzie panują. Jeśli nie mamy ku temu wystarczającej wiedzy, lepiej nie podejmować błędnych decyzji samodzielnie i poradzić się specjalisty, lub nawet wynająć firmę ogrodniczą do zaplanowania i wykonania całego ogrodu (architekci krajobrazu). Wytrwali mogą oczywiście dokształcić się i jednak samodzielnie wykonać swój idealny ogród, wiedząc już, jak właściwie dobierać rośliny do ogrodu. Aby wszystko się należycie udało, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad określających dobór roślin w ogrodzie.

Jak dobierać rośliny do ogrodu – czym się kierować wybierając rośliny do ogrodu?

Oto sprawdzone porady specjalistów:

Oszacowanie posiadanego budżetu

– nie należy planować niczego, na co nas nie stać. Nie powinniśmy bez zastanowienia, zbyt pochopnie wybierać styl ogrodu i gatunki roślin nazbyt wyszukane, egzotyczne i przez to drogie. Ogród ma wyglądać ładnie, a nie drogo! Ponadto, jeśli przeholujemy z wydatkami, nie starczy pieniędzy na dokończenie prac i ogród zostanie wykonany tylko połowicznie, a nie o to przecież tu chodzi.

Wybór stylu ogrodu

– styl ogrodu powinno się dostosować do architektury budynku mieszkalnego i innych obecnych na działce. Ogród powinien też pasować ogólnie do najbliższego otoczenia. Na przykład nie należy tworzyć rabat z dużymi, bujnymi i barwnymi kwiatami typowymi dla ogródków wiejskich i dużych ogrodów, jeśli mają okalać nowoczesny minimalistyczny domek. Z kolei na podmiejskiej dużej działce z większym domkiem, otoczonej polami i łąkami, nie będą pasowały wielkomiejskie strzyżone formy roślinne w stylu barokowym. Źle dobrany styl ogrodu będzie wyglądał nieodpowiednio i pretensjonalnie.

Wykonajmy wstępny szkic planowanego ogrodu

– taki plan ułatwi nam właściwy dobór roślin w ogrodzie. Trzeba jednak najpierw poznać podstawy poprawnego projektowania ogrodów, co nie jest trudne. Informacje na ten temat najszybciej i najprościej jest znaleźć w książce ogrodniczej lub w Internecie. Na tej podstawie rozplanujemy rozmieszczenie różnych elementów ogrodu, takich jak trawniki, rabaty kwiatowe, nasadzenia drzew i krzewów, żywopłoty, pergole, altana i kącik wypoczynkowy, ogród warzywny, domek gospodarczy, ogród warzywny itp. Pamiętajmy przy tym, że grupy wysokich krzewów i drzew dobrze maskują nieatrakcyjne elementy i widoki. Z kolei grupy kwiatowych bylin powinno się planować w miejscach najlepiej widocznych, czyli koło domu, czy alejkach i na rabatach. Szkic projektu da nam wizje spójnej całości ogrodowej kompozycji. Potem można robić w nim korekty zależnie od potrzeb i możliwości finansowych.

Kupujmy rośliny do ogrodu jak najlepiej dopasowane do panujących tam warunków

– należy więc dopasować gatunki roślin do panującego w ogrodzie rodzaju i odczynu gleby, jej wilgotności i nasłonecznienia. Należy też uwzględnić geograficzne warunki zimowania w rejonie naszego zamieszkania. To bardzo ważne, gdyż jedne rośliny lubią ciepło i słońce, a inne wola chłodny półcień. Jedne rośliny lubią gleby żyzne i wilgotne, a inne wolą podłoże piaszczyste, przesuszone i przepuszczalne. Nie musimy sami dokładnie tego wszystkiego wiedzieć. W razie czego, profesjonalny personel w sklepie ogrodniczym lub szkółce roślin na pewno pomoże nam dobrać właściwe rośliny do ogrodu (jakie gatunki wybrać, a z jakich lepiej zrezygnować).

Należy unikać nasadzania nadmiernej ilości gatunków i odmian

– wszelkie przedobrzanie jest niewskazane, bo tworzy efekt przeładowania, a rośliny przeszkadzają sobie nawzajem i zagłuszają się. Powstaje też zbytnia pstrokatość i nieład wizualny. Dlatego by nie tworzyć niepotrzebnie wrażenia przesytu, bałaganu i przeładowania całej kompozycji, rośliny do ogrodu zaleca się sadzić w niewielkich grupach tylko po kilka do kilkunastu sztuk. Gatunki oraz liczbę roślin dobieramy tu zależnie od ich ostatecznej wielkości, jaka są w stanie osiągnąć w kulminacyjnym momencie rozwoju.

Dobór roślin w ogrodzie prowadźmy zwracając uwagę na ich rozmiary, jakie ostatecznie mogą osiągać

– nie kupujmy i nie sadźmy więc roślin w danym miejscu za wielkich lub za małych. Ogród nie może wyglądać jak zarośnięta po brzegi dżungla, podobnie jak i zbyt wyeksponowana i nazbyt goła przestrzeń. Rośliny nie mogą też całkowicie zasłaniać domu z zewnątrz. Jeśli ogród jest niewielki, to posadźmy w nim drzewa i krzewy odmian osiągających tylko niewielkie rozmiary. Niewskazane jest też nadmierne ocienianie ogrodu i domu w ten sposób. Utrzymuje to większy miejscowy chłód i wilgoć. Znajomość ostatecznych rozmiarów różnych gatunków i odmian roślin umożliwi też rozsadzenie ich w należytych odległościach od siebie, płotów i budynków. Rośliny do ogrodu sadzone w zbyt małych odstępach będą się zagłuszać i trzeba będzie je już po kilku latach usunąć niektóre z nich, lub co najmniej mocno ja przyciąć. Z kolei zbyt duże odstępy sadzenia nie dadzą eleganckich zwartych grup i to nawet po kilku latach wegetacji. Znajomość wysokości uzyskiwanej przez poszczególne rośliny jest też ważna po to, aby móc właściwie sadzić rośliny niższe przed wyższymi, a nie odwrotnie (tzw. rabaty piętrowe).

Rośliny do ogrodu zestawiajmy starannie w kwestii barwy ich liści

– pamiętajmy, że w komponowaniu roślin ogrodowych bardzo ważny jest nie tylko kolor ich kwiatów, ale również barwa ich liści! I kwiaty i liście bardzo urozmaicają wszelkie kompozycje roślinne. Uwaga jednak, ponieważ zbyt duże i za obfite nasadzenie roślin mających kolorowe liście, igły i kwiaty wywoła efekt nieładu zbytniej i nieuporządkowanej pstrokacizny. Na takie eksperymenty można sobie pozwolić w dużym ogrodzie podzielonym na oddzielne strefy.

Pamiętajmy, aby w ogrodzie unikać monotonii

– dobrym przykładem są tu rośliny iglaste, ponieważ są zimozielone, mają niewielkie wymagania i wyglądają bardzo atrakcyjnie. Uwaga jednak, bo kompozycje robione tylko z samych iglaków zawsze będą monotonne. Dlatego w ogród musi by urozmaicony także innymi roślinami – liściastymi, kwiatowymi bylinami, trawami ozdobnymi. W ogrodzie musi być przy tym zachowana zmienność w ciągu roku, a więc cały czas powinny pojawiać się kolejne elementy ozdobne (jedne rośliny przekwitają, gdy inne zakwitają, jedne zrzucają liście, gdy inne pozostają zimozielone).

Dobór roślin w ogrodzie najlepiej oprzeć o rośliny mało wymagające

– szczególnie ogrodnicy amatorzy muszą tę kwestię poważnie brać pod uwagę. Najlepiej więc wybierać rośliny sprawdzone, mało wymagające, odporne na choroby i szkodniki, powszechnie stosowane w warunkach naszego klimatu. Wszelkie egzotyki, nowości i rośliny piękne za to trudne w hodowli lepiej sobie darować, przynajmniej na początku. Najlepiej też, jeśli rośliny do ogrodu nie wymagają przesadzania i wykopywania, przycinania, czy intensywnego nawadniania i nawożenia. Powinny być też odporne na wymarzanie i suszę. Pamiętajmy, że z pozoru proste trawniki są pracochłonne w utrzymaniu, bo wymagają nawożenia, koszenia, dosiewania, podlewania, wertykulacji i napowietrzania (aeracja).

Rośliny do ogrodu należy kupować, wybierając wyłącznie zdrowe i dorodne egzemplarze

– rośliny należy kupować wyłącznie w dobrych sklepach i szkółkach ogrodniczych. Wybierajmy przy tym wyłącznie egzemplarze zdrowe, mocne i dorodne, niepołamane i nieprzywiędnięte, bez plam i uszkodzeń na pędach i liściach, bez grzybowego nalotu, niezdeformowane, nie mające śladów ataku szkodników. Kupując sprawdzajmy też, czy ziemia w doniczce nie jest przesuszona i nie są uszkodzone stożki wzrostu pędów roślin.

Dobór roślin w ogrodzie powinien też być oparty o czas, jaki będziemy mogli później poświęcać na ich pielęgnację

– jeśli zatem jesteśmy zapracowani i mamy mało czasu, lub zwyczajnie nie przepadamy za pracą w ogrodzie, to nie kupujmy roślin pracochłonnych i wymagających.

Exit mobile version