Site icon Swiat w kwiatach

Kwiaty do biura, dobór roślin które ożywią i ozdobią biuro

rośliny doniczkowe do biura

Kwiaty do biura

Rate this post

Rośliny doniczkowe w biurze odgrywają ważną rolę! Zdobią i ożywiają oficjalne wnętrza, budują przyjemna atmosferę, korzystnie wpływają na samopoczucie osób tam pracujących i łagodzą stres. Wśród roślin znacznie łatwiej znieść 8 godzin w pracy, szczególnie, jeśli bywa nudna i zbyt monotonna. Jednak co zrobić z roślinami, gdy zaczynają się urlopy lub długie weekendy? Muszą przecież jakoś radzić sobie rzadziej podlewane. Jakie więc kwiaty do biura są najlepsze?

Rośliny doniczkowe poza domem warto również uprawiać w miejscu pracy. Może nie każdy jest tego świadomy, ale może nam to przynieść nawet całkiem wymierne korzyści! Kwiaty w biurze nie tylko upiększą wnętrza, ale również złagodzą wszechobecny stres, odprężą i sprawią, że poczujemy się bardziej przytulnie i mniej oficjalnie. Z kolei w takich przyjemnych wnętrzach zdecydowanie lepiej i wydajniej się pracuje. W podobnie pozytywny sposób rośliny w miejscu pracy wpływają też na przychodzących tam klientów i interesantów.

kwiaty do biura draceny, yuki

Przydatne cechy kwiatów do biura

Działanie roślin doniczkowych w miejscu pracy jest zdecydowanie korzystne, warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie gatunki będą się dobrze czuły w takim miejscu! Ponadto, nadające się kwiaty do biura powinny wykazywać pewne przydatne dla ludzi w takim miejscu cechy. Bardzo dobrze, jeśli będą mogły nam coś dać od siebie więcej, niż tylko sam ładny wygląd. Wiele roślin ozdobnych posiada przecież zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych (zjawisko to nazwano tzw. fitoremediacja) obecnych właśnie w pomieszczeniach biurowych. Mogą to być na przykład emitowane przez farby związki chemiczne lub substancje wydzielane przez wykładziny, meble, środki czystości, czy nawet działający wszędzie dookoła sprzęt elektroniczny, w tym drukarki i kserokopiarki. Przedmioty te zanieczyszczają powietrze takimi substancjami jak np.: trójchloroetylen, benzen, formaldehyd, toluen, ksylen, oktan. Do tego dochodzi jeszcze nadmierna koncentracja dwutlenku węgla wydychanego przez pracowników, czasem także i petentów. Co prawda stężenie tych substancji w miejscu pracy nie może być niezgodne z obowiązującymi normami, jednak stała ekspozycja na nie, przez wiele godzin dzień po dniu, może jednak stać się w jakimś stopniu zagrożeniem dla naszego zdrowia i przyczyną różnych dolegliwości. Takie objawy, jak np. ból głowy, rozdrażnienie, pogorszenie koncentracji, senność i ogólne osłabienie, mogą być właśnie wynikiem takiego stanu. Nawet najlepsza klimatyzacja nie poradzi sobie w pełni z takimi mankamentami, a i sama może przynieść pewne szkody, bowiem wysusza błony śluzowe, osłabia wzrok i wywołuje pieczenie oczu, wpływa na wzrost przeziębień i może zanieczyszczać grzybami pleśniowymi, jeśli nie jest regularnie czyszczona.

kwiaty do biura – filodendron

Rośliny doniczkowe w biurze nie tylko oczyszczają i odświeżają powietrze w sposób najlepszy, bo zupełnie naturalny, ale również też tworzą w pomieszczeniu miły i zdrowy mikroklimat, dzięki czemu praca staje się efektywniejsza, przyjemniejsza i zdrowsza. Naukowo udowodniono, że w obecności roślin u pracowników zwiększa się produktywność nawet o 1-15%, z kolei o 12% zmniejsza się liczba popełnianych przez nich błędów!

Jakie rośliny doniczkowe nadają się do biura?

Wprowadzając kwiaty do biura należy pamiętać, że nie wszystkie gatunki będą się do tego celu nadawały. Niektóre najprawdopodobniej nie wytrzymają w takim miejscu z byt długo w dobrym stanie. Dlatego przy doborze roślin doniczkowych do biura należy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również wymaganiami! Jak nietrudno się przy tym domyślić, rośliny doniczkowe najlepsze do biura to takie, które nie wymagają zbyt troskliwej opieki, będą w stanie wytrzymać okresy nieobecności pracowników i nie są szczególnie wrażliwe na ich ewentualne błędy pielęgnacyjne. W tej roli z pewnością doskonale sprawdzą się na przykład sansewierie gwinejska i walcowata, które znakomicie radzą sobie w każdych warunkach! Niestraszny im zarówno niedobór wody, jak i przelanie, a nawet słabe oświetlenie. Nie oczekują też częstego przesadzania oraz nawożenia, nie łapią szkodników i w ogóle bardzo rzadko chorują. Równie mało wymagająca jest też aspidistra wyniosła, nazywana przez to często nawet tzw. „żelaznym liściem”, bo jest tak żywotna, że wszystko zniesie. W biurze dobrze sprawdzą się również modne monstery, których okazałe liście szczególnie doskonale nadadzą się do dużych pomieszczeń, jak np. sale konferencyjne, czy duże chale biurowe. Bardzo polecane są także niezwykle popularne w ostatnich latach zamiokulkasy. Rośliny te mają bardzo ciekawe, sztywne, mięsiste i intensywnie ciemnozielone liście. Inne bardzo polecane i atrakcyjne w biurach gatunki kwiatów ozdobnych to również: fikusy (np. fikus benjamina,fikus tępy, fikus sprężysty), bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, zielistka, nefrolepis, cissusy (np. cissus rombolistny), filodendron, draceny (np. dracena odwrócona), hoja, palma areka (chryzolidokarpus), nolina, trzykrotka, paprotki, grubosz owalny, aglaonema, zroslicha stopowcowa, szeflera, difenbachia, anturium, a nawet storczyki (które jednak muszą mieć więcej światła, najlepiej, by stały na parapecie od strony wschodniej lub zachodniej).

kwiaty do biura – figowiec benjamina

Wszystkie wymienione tu gatunki roślin ozdobnych mają małe wymagania, dobrze radzą sobie z toksynami i nadmiarem dwutlenku węgla zawartymi w powietrzu, a jednocześnie idealnie zdobią i upiększają. Większość z nich skutecznie neutralizuje związki formaldehydu, pochłania dwutlenek węgla, w to miejsce wydzielając niezbędny do życia tlen. Niektóre a wyżej proponowanych kwiatów wspomagają też usuwanie ksylenu i toluenu (np. areka, trzykrotka, bluszcz), benzenu (np. skrzydłokwiat, bluszcz) oraz oktanu (np. fikus benjamina). Kwiatów biurowych nie należy jednak stawiać w pomieszczeniach bezokiennych, ponieważ nie każde sztuczne światło jest dla nich odpowiednie i bez dostępu światła naturalnego, prędzej czy później obumrą.

Doniczki dla roślin biurowych

Kwiaty w biurze powinny tworzyć zgrabne i stylowo nowoczesne kompozycje wraz z doniczką. Pojemniki w które je sadzimy powinny być proste i o niekrzykliwych, stonowanych kolorach. Najmodniejsze są doniczki o kształtach geometrycznych i o szarym, stalowym, metalicznym kolorze, czy też zielone, białe, ecru. Zbyt żywe kolory są niewskazane, aby nie męczyły oczu oraz nie rozpraszały i nie odrywały od pracy. Należy je więc dobrać tak, aby podkreślały walory dekoracyjne rośliny, a nie stanowiły ozdoby samej w sobie. Dobrze też, aby donice były robione z materiałów łatwych do czyszczenia i nie odbarwiających się zbyt łatwo, muszą też pasować do wystroju wnętrza biura. Zaleca się ponadto, aby unikać doniczek ceramicznych bez szkliwienia oraz pojemników z cienkiego plastiku, ponieważ wyglądają tanio, a do tego mało dekoracyjnie.

kwiaty w biurze draceny

Gdzie postawić kwiaty biurowe?

Jeśli zafundujemy sobie kwiaty do biura, musimy je tu również odpowiednio wyeksponować. Ważne przy tym, aby nie stały w miejscach przechodnich i z przeciągami, gdzie będą stale trącane przez przechodzących ludzi i szybko zmarnieją, a nawet mogą całkiem obumrzeć. Najlepiej ustawiać je pod ścianami, w kątach i narożnikach, a także na parapetach oraz na półkach, biurkach, stołach. Należy jednak przy tym pamiętać, aby roślin światłolubnych nie stawiać z dala od okna i na odwrót! Jeśli zauważymy, że dana roślina nie będzie czuła się dobrze w jednym miejscu, to przestawmy ją w inne, lepsze. Jednak pamiętajmy przy tym, że niektóre kwiaty nie lubią przestawiania. Najlepiej więc zapoznać się dobrze z wymaganiami tych gatunków, które zdecydujemy się zakupić do ustawienia w miejscu pracy.

Exit mobile version