Site icon Swiat w kwiatach

Jesienne prace w sadzie

jesienne prace w sadzie
Rate this post

Jesień, a szczególnie październik i listopad należą jeszcze do tych miesięcy, w których sad należy poddać ostatnim zabiegom pielęgnacyjnym przed zimą. Jesienne prace w sadzie są wtedy nawet dosyć intensywne. W tym okresie sadzi się nowe drzewka i krzewy, przycina się rosnące tam starsze rośliny i zakłada na nie osłony przez mrozem, a także czyści się sad z niepotrzebnych resztek pozostałych po wegetacji. Konieczne przeczytaj: jesienne prace w sadzie. Jeszcze dziś sprawdź, jak wykonać prace w sadzie jesienią takie jak: sadzenie drzew, przycinanie drzew, zabezpieczanie drzew.

 

Jesienne prace w sadzie – sadzenie drzew i krzewów

Prace w sadzie jesienią obejmują kilka potencjalnych czynności. Na przykład jesienią w sadzie wykonuje się m.in. sadzenie drzew i krzewów (można to jednak robić również wiosną). Najpierw trzeba wcześniej przygotować miejsca pod nowe rośliny. W tym celu podłoże w tych miejscach przekopuje się, odchwaszcza i wyrównuje, a przy tym zasila wybranym nawozem organicznym. Sadzenie drzew i krzewów należy robić na kilka sposobów. Jeśli na przykład sadzenie dotyczy roślin szczepionych, trzeba je wkopać w podłoże na tą samą głębokość, na jakiej rosły wcześniej w szkółce.

Przy ich wkopywaniu trzeba pamiętać, aby miejsce szczepienia znalazło się nad ziemią, inaczej rośliny mogą zacząć chorować i obumrą. Wykopywany do posadzenia dołek musi mieć odpowiednio duże rozmiary. Są one właściwe wtedy, gdy korzenie drzewka lub krzewu mają możliwość luźnego, swobodnego ułożenia się w dołku. Przy zasypywaniu należy z kolei pilnować, by ziemia dokładnie wypełniła przestrzenie pomiędzy korzeniami i szczelnie całość zakryła. Przy zasypywaniu ziemię trzeba wsypywać stopniowo partiami, następnie, co jakiś czas lekko ją ugniatać, a na końcu zrobić mały rowek dookoła pnia i podlać nowo posadzone drzewko/krzew sporą ilością wody. Woda nie tylko zasili nowo wsadzone rośliny, ale też dodatkowo lepiej oblepi ich korzenie glebą.

sadzenie drzewka jesienią

Posadzone jesienią drzewka i krzewy owocowe bardzo dobrze się przyjmują

Sadzenie drzew i krzewów można robić i jesienią i wiosną. Jednak rośliny sadzone jesienią lepiej się przyjmują i nie wymagają przy tym tak intensywnego podlewania, jak te sadzone wiosną. Odpowiednie przygotowanie ziemi pod sadzenie drzew i krzewów (przekopanie, odchwaszczenie, nawiezienie, podlewanie) zapewni im przyjecie się i ukorzenienie się w nowym miejscu, a później normalny zdrowy rozwój, piękny wygląd i obfite plony. Na dodatek, ze względu na spoczynkową porę roku (zaraz zaczyna się zima), sadzonych jesienią drzew i krzewów nie trzeba za dużo i często podlewać. Do sadzenia należy sobie przygotować konewkę z wodą (do podlania sadzonek na koniec) oraz dobry szpadel i ostry sekator, który posłuży np. do przycięcia korzeni gatunków tych roślin, które trzeba sadzić z tzw. gołym korzeniem (odpowiednio przyciętym).

 

Jesienne prace w sadzie – zabezpieczanie drzew i krzewów w sadzie przed zimą

Jesienią zaleca się też wykonać zabezpieczanie drzew i krzewów przed gryzoniami, zającami i sarnami. Po posadzeniu jesienią nowych drzewek i krzewów sadowniczych, warto je, więc zabezpieczyć siatką lub osłonami z tworzyw sztucznych wysokości min. 50 cm (zabezpieczanie drzew i krzewów). Ochroni to młode rośliny zimą i wczesną wiosną przed ewentualnymi uszkodzeniami czynionymi przez dzikie zwierzęta (np. obgryzanie kory przez zające i pałowanie, czyli zjadanie czubków drzew i krzewów przez sarny). Warto przy tym wiedzieć, że powszechnie uważa się, iż najczęściej uszkadzane przez dzikie zwierzęta są młode jabłonki.

zabezpieczanie drzewek owocowych przed mrozem i szkodnikami

Na pnie drzewek można też dodatkowo zawieszać zwykłe szare mydło, które rozpuszczane przez deszcze oblepi pień i podziała dodatkowo odstraszająco na zające (zabezpieczanie drzew i krzewów sposobem domowym). Prace w sadzie jesienią wymagają też, by po posadzeniu nowe drzewka i krzewy dobrze zapalikować (dla ochrony przed wiatrami) oraz usypać pod nimi kopczyk ziemny wokół pnia (ma to chronić ich korzenie przed ewentualnym przemarznięciem). Pozostałe prace w sadzie jesienią to sprzątanie resztek pozostałych po lecie. Należy, więc dokładnie wygrabić i zebrać opadłe liście i resztki owoców zalegające pomiędzy drzewkami i krzewami. Pozostawione tu na zimę mogą, bowiem łatwo stać się przyjaznym siedliskiem dla różnego typu szkodników i groźnych chorób grzybowych.

 

Jesienne prace w sadzie – przycinanie drzew

Prace w sadzie jesienią to także przycinanie drzew i krzewów. Należy to robić przy użyciu specjalnego sekatora do cięcia drzew z przedłużonym trzonkiem, lub małym sekatorem ogólnoużytkowym. Przycinanie drzew i krzewów jesienią polega na usuwaniu wszelkich niepotrzebnych gałęzi i pędów (m.in. formowanie korony drzew), a także usuwaniu pozostałych na gałęziach zmumifikowanych i całych owoców, często porażonych przy tym różnymi chorobami (owoce zmumifikowane, zniekształcone, pleśniejące, robaczywe). Drzewka i krzewy całkowicie obumarłe oraz te, na których wyrosły huby i inne grzyby (np. boczniaki lub zimówki) czy jemioła, należy bezwzględnie całkowicie wyciąć i usunąć.

przycinanie drzewka

Zebranych w ten sposób resztek nie wolno jednak wrzucać normalnie na działkowy kompostownik. Dlaczego? Ponieważ zwykle są zainfekowane grzybami i różnymi postaciami rozwojowymi szkodników owadzich. Dlatego najlepiej wyrzucić je na wysypisko śmieci, ewentualnie spalić je, lub zakopać głęboko pod ziemią w ustronnym miejscu. Podłoże pod całkowicie usuniętymi z powodu chorób drzewami i krzewami sadowniczymi należy dokładnie przekopać przesypując wapnem. Zaleca się ponadto, by w kolejnym sezonie nie sadzić tu jeszcze żadnych nowych roślin.

 

Pozostałe jesienne prace w sadzie

Należy mieć świadomość, że prace w sadzie jesienią przygotowują uprawy na przyszły sezon wegetacyjny. Robiąc przycinanie drzew i krzewów, trzeba więc pousuwać z nich również wszelkie oznaki chorób. Gdy zauważymy gałęzie zrakowaciałe i rachityczne, wtedy także je usuwamy. Rośliny mocno chore oraz od wielu lat słabo rosnące i nie owocujące należy bez żalu usuwać z sadu. Pamiętajmy, że grzyby atakujące drzewa i krzewy rozprzestrzeniają się także poprzez glebę, do której trafiają m.in. przez wydzieliny korzeni zaatakowanych roślin.

Dlatego właśnie nie wolno też pozostawiać pod drzewami obciętych z nich chorych gałęzi, ani wyrzucać ich na kompost. Pod usuniętymi z powodu chorób drzewami i krzewami zaleca się nie tylko przekopać dobrze grunt i przesypać go wapnem, ale też wysiać w tym miejscu od razu jesienią fitosanitarny poplon. Dodatkowo wzbogaci on glebę w niezbędne dla drzew i krzewów owocowych sole mineralne. Pamiętajmy również, że niska temperatura zimą ułatwi działanie niektórych środków ochrony roślin. Dlatego jesienią można też zastosować przede wszystkim ekologiczne środki ochrony roślin, takie jak np. miedzian. Środek ten ma dobre działanie grzybobójcze i uniemożliwi rozwój wszelkich form przetrwalnikowych różnych rodzajów patogenów, jakie mogą zimować w zakamarkach kory roślin sadowniczych oraz w wierzchnich warstwach gleby pod nimi.

Exit mobile version