Site icon Swiat w kwiatach

Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę?

3/5 - (1 vote)

Pomidory i ogórki są jednymi z najpopularniejszych warzyw, jakie powszechnie uprawiamy na działkach i w przydomowych ogrodach. Warzywa te goszczą na naszych stołach od czasów królowej Bony. Co prawda możemy je obecnie kupić w sklepach przez cały rok, ale własnoręcznie wyhodowane są o wiele zdrowsze i nieporównywalnie lepiej smakują. Co jednak należy zrobić, aby jak najszybciej uzyskać i zebrać ich plony? Masz ogródek lub działkę i chcesz uprawiać warzywa? Konieczne przeczytaj i sprawdź, kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę. Zobacz też, jak o nie właściwie dbać.

Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę o czym należy pamiętać, siejąc te warzywa? Jak się do tego przygotować?

Jeśli samodzielnie wyhodujemy sadzonki pomidorów i ogórków, da nam to wielką satysfakcję i umożliwi oszczędność. Na początku warto jednak poszukać i kupić odpowiednio dobre nasiona. Nasiona pomidorów i ogórków można bez problemu zakupić w sklepach ogrodniczych i marketach. Sprzedawane są zwykle w papierowych opakowaniach-torebkach z nazwą, zdjęciem i opisem odmiany.

W nasiona możemy też zaopatrzyć się u sprawdzonych hodowców warzyw, albo zbierajmy je sami na koniec każdego sezonu wegetacyjnego. Musimy zastanowić się też nad wyborem najlepszej dla nas odmiany lub nawet kilku odmian. Należy przy tym zwrócić baczną uwagę również na to, które ogórki i pomidory są przeznaczone do uprawy w gruncie, a które pod osłonami. Jeśli nie posiadamy namiotu czy szklarni, musimy wybrać i kupić wyłącznie jakieś odmiany gruntowe tych warzyw.

Koniecznie trzeba też za każdym razem dokładnie sprawdzić datę ważności nasion. Jeśli są świeże, to powinny być wyprodukowane minimum dwa lata wstecz. Przy sadzeniu ogórków i pomidorów bardzo ważną rolę pełni też odpowiednie jest podłoże. Dobra dla tych warzyw gleba powinna być żyzna, lekka, luźna i przepuszczalna. Może to być na przykład gotowe kupne podłoże przeznaczone do wysiewu różnych nasion.

Najlepiej przy tym zakupić je od sprawdzonego źródła, np. w sklepie ogrodniczym. Oferuje nam to pewność, że taka ziemia jest wolna od różnych czynników i patogenów chorobotwórczych. To bardzo ważny aspekt, ponieważ siewki tych warzyw są bardzo wrażliwe na tego rodzaju zagrożenia (na wszelkie choroby).

Ziemia podłoże do wysiewu z włóknem kokosowym 20L

Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę – w jakim terminie powinniśmy siać pomidory i ogórki?

W uprawie pomidorów i ogórków z nasion bardzo ważny jest także odpowiedni dobór czasu ich siewu i sadzenia na rozsady. Najlepsze na to są wczesnowiosenne miesiące – marzec i kwiecień. Nasiona tych warzyw należy wysiewać szczególnie w marcu, jednak nie później, niż do 15 kwietnia. Temperatura powietrza na zewnątrz zazwyczaj jest już wtedy w miarę stała. A ewentualne przymrozki nie są już tak duże, jak wcześniej i zdarzają się coraz rzadziej. Najpierw jednak młode skiełkowane sadzonki należy uprawiać w korytkach lub doniczkach w pomieszczeniu (w domu).

Dopiero w połowie maja sadzonki ogórków i pomidorów przesadzamy do gruntu. Dobrym czasem na wysiew pomidorów i ogórków może być nawet miesiąc luty. Wtedy jednak należy uwzględnić też fakt, że rośliny te lubią ciepło i słońce. Dlatego na tak wczesną hodowlę ich z nasion można sobie pozwolić jedynie wtedy, gdy posiadamy własną szklarnię lub namiot foliowy. Możemy też uprawiać je po lutowym wysiewie w domu. Musimy jednak wtedy zapewnić kiełkującym warzywom odpowiednio mocny dostęp do południowego światła słonecznego.

Najlepiej wiec postawić je na południowym parapecie okiennym. Pamiętajmy również o odpowiednio wysokiej temperaturze. Powinna ona jednak oscylować nie wyżej, niż na poziomie 18°C. Uprawiane tak wcześnie rośliny prawdopodobnie staną się jednak i tak bardzo wysokie i wiotkie. Przy rozsadzie nie można wiec potem sadzić ich zbyt płytko.

młode sadzonki pomidora

Podobnie postępujemy przy ich wysadzaniu potem do gruntu stałego w cieplarni lub na zewnątrz. Głębiej posadzone słabsze budową pomidory i ogórki nie połamią się, a z łodyg wypuszczą dodatkowe korzenie. Optymalnie wzmocni to młode sadzonki.

Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę – jak powinien przebiegać siew pomidorów i ogórków?

Do siania pomidorów i ogórków najlepiej wybrać kamionkowe doniczki lub korytka. Mogą to być również specjalne pojemniki biodegradowalne z torfu lub kartonu. Na początek pojemniki te wypełniamy odpowiednią ziemią i delikatnie ugniatamy to dłonią. Pożądanym podłożem jest żyzna, najlepiej kompostowa ziemia. Na wierzchu układamy nasiona punktowo i wciskamy je w ziemię na ok. 0,5-1 cm w głąb.

Na koniec całość przysypujemy lekko ziemią i delikatnie zraszamy, nie wypłukując nasion. Pamiętajmy też, by omawiane warzywa wysiewać nie gęściej, jak w rozstawie co 2 centymetry nasionko od nasionka. Jeśli posiejemy je z gęstszym rozmieszczeniem, może to łatwo spowodować późniejsze zbytnie ścieśnienie i gnicie młodych siewek. Sposób siewu punktowego jest dobry, jeśli przygotowujemy stosunkowo mało sztuk rozsady ogórków i pomidorów.

Tak sieje się również te warzywa do osobnych doniczek, by potem nie trzeba było już ich dodatkowo pikować. Możliwy jest też rzadziej stosowany w uprawie amatorskiej siew rzutowy. Nasiona rozsypuje się wtedy rzadko, a więc co ok. 1-3 cm na powierzchni ziemi, robiąc to w inspekcie lub cieplarni. Następnie przysypuje się je lekko ziemią i zrasza.

Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę – jak należy później dbać o te warzywa?

Po siewie trzeba zadbać, aby podłoże w ich pojemnikach pozostawało stale odpowiednio wilgotne. Uwaga jednak, by nie było mokre! Przelewanie jest bardzo szkodliwe. Zamiast typowej konewki, lepiej też używać spryskiwacza-zraszacza, aby nie spowodować wypłukania delikatnych nasion z gleby. Zaleca się ponadto jak już wspomniano, aby doniczki z zasiewem postawić na dobrze oświetlonym, południowym parapecie.

Kiełkujące siewki są jednak bardzo wrażliwe na ostre słońce, więc wtedy można je lekko przysłonić białym cienkim papierem. Można też przestawić je na ten moment na inny parapet (wschodni lub zachodni). Należy to mieć na uwadze. Temperatura otoczenia do wschodów powinna wynosić ok. 20-24°C, natomiast po wschodach ok. 16-20°C. Zadbane nasiona pomidorów i ogórków powinny kiełkować po ok. 5-10 dniach. Takie obniżenie temperatury po wschodach wzmacnia rozsadę, która staje się grubsza i mocniejsza, niewybujana.

Nie zawsze jest to jednak możliwe przy uprawie w mieszkaniu, gdzie panują stałe warunki termiczne. Trzeba wtedy poszukać chłodniejsze pomieszczenie (np. słoneczna weranda). Gdy będzie za zimno, rozsada przebarwi się na fioletowo. Trzeba wtedy ją lekko podwyższyć. Młode sadzonki pikujemy w fazie między rozchylonymi liścieniami (pierwsze 2 listki z gładkimi krawędziami), a drugim liściem. Rozsadę pikujemy do doniczek o średnicy 8-10 cm lub do gruntu np. w cieplarni, namiocie foliowym. Pikować nie trzeba, jeśli każde nasiono wysiano do oddzielnych doniczek.

Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę – nawożenie.

Nawożenie powinno mieć miejsce dopiero od fazy trzeciego liścia właściwego (ząbkowanego). Powinniśmy je również robić tylko raz w tygodniu. W uprawie amatorskiej rozsadę ogórków i pomidorów powinno się nawozić ostrożnie i tylko małymi dawkami. Warzywa te są co prawda dość żarłoczne i uwielbiają nawożenie. Mogą jednak rosnąć wtedy zbyt szybko i w rozsadzie staną się szybko bardzo wiotkie i wybujałe.

To może utrudnić potem ich wysadzenie do gruntu stałego. Do nawożenia młodych siewek najlepiej używać też nawozy naturalne, ewentualnie specjalnie dedykowane. Do nawożenia rozsady hodowanej na parapetach okiennych w mieszkaniu doskonały jest nawóz na bazie odchodów dżdżownic. Taki preparat nie ma bowiem uciążliwego zapachu i bez problemu kupimy go w sklepie jako biohumus.

Natomiast do nawożenia rozsady wysadzonej już w szklarni, najlepsza jest np. gnojówka z pokrzywy i dzikiego bzu, lub obornik krowi. Trzeba tylko gnojówkę rozcieńczyć wodą w proporcji 1:30 (1 część nawozu na 30 części wody).

Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę – hartowanie młodych sadzonek.

Młode siewki pomidorów i ogórków należy hartować przynajmniej 7-10 dni przed ich wysadzeniem do gruntu. Takie hartowanie nie jest niczym skomplikowanym i polega na wynoszeniu rozsady na zewnątrz i wietrzeniu inspektów. Musimy je bowiem przyzwyczaić w ten sposób stopniowo do niżej temperatury na zewnątrz oraz do wiatru i słońca.

Wystarczy w tym celu wynosić je na kilka godzin dziennie na dwór. Podobnie tez otwieramy i wietrzymy inspekty. Przygotowanie całej rozsady ogórków i pomidorów trwa zwykle ok. 50-55 dni. Natomiast wysadzanie do gruntu należy wykonać miedzy 20 maja do 10 czerwca (V-VI). Potem już cała dalsza uprawa jest o wiele łatwiejsza.

Kiedy siać ogórki i pomidory na rozsadę – uwaga!

W naszym polskim klimacie umiarkowanym pomidory i ogórki czasem też udają się z siewu bezpośrednio do gruntu na zewnątrz. Ich rozsada nie jest oczywiście wtedy w ogóle potrzebna. Uprawa tych warzyw z siewu bezpośrednio do gruntu udaje się jednak wyłącznie w cieplejszych rejonach Polski. To również możliwe do realizacji, gdy wiosna jest wyjątkowo ciepła, bez majowych przymrozków. Obecnie to coraz bardziej możliwe wobec ocieplania się klimatu.

Do takiego bezpośredniego siewu do gruntu najlepiej nadają się wczesne odmiany pomidorów. Można więc do tego wybrać np. nasiona odmian ‘Beta’ i ‘Promyk’. Odmiany te można również uprawiać tak jak już opisano powyżej, czyli z rozsady. Wybór optymalnego do warunków sposobu uprawy należy oczywiście do hodowcy amatora.

Exit mobile version