Site icon Swiat w kwiatach

Krzewy iglaste

iglaste krzewy ozdobne
Rate this post

Iglaki to ulubiony element ogrodów zarówno tradycyjnych, jak i tych w stylu nowoczesnym. Obecnie mamy jednak bardzo duży wybór gatunków i odmian. Które będą pasować nam najlepiej? Jakie wybrać do małych i skromnych ogrodów, a jakie do obsadzania dużych połaci terenu? Planujesz zasadzić w ogrodzie ozdobne krzewy iglaste? Konieczne przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie gatunki masz do wyboru w naszym klimacie, jak o nie dbać i uprawiać. Zobacz też, które z nich są aktualnie najmodniejszym hitem!

Kiedy myślimy o krzewach i drzewach iglastych, zwykle na myśl przychodzi nam od razu jakaś choinka lub wysoka sosna. Jednak iglaki mają dużo bogatsze kształty, rozmiary czy kolory. Do wyboru mamy też wiele różnych gatunków czy odmian. Oto najmodniejsze obecnie drzewa iglaste, które zapewnią Twojemu ogrodowi całoroczne piękno i idealną strukturę krajobrazu. Planujesz zasadzić ozdobne krzewy iglaste?

Konieczne przeczytaj poniższy poradnik i sprawdź, jakie gatunki masz do wyboru w naszym klimacie i jak je uprawiać.

Krzewy iglaste najpopularniejsze gatunki

Krzewy iglaste – srebrna jodła koreańska Abies koreana ’Silberlocke Horstmanna’ – na tle krajobrazu wyróżnia się krótkimi, ciasno upakowanymi igłami z białymi spodami. Jej miękkie igły zwijają się ponadto w kierunku pnia, nadając drzewu flokowaty wygląd przez cały rok. W miarę wzrostu, jodła ta rozwija się w piramidalny, klasyczny kształt choinki. Warunki uprawy: pełne słońce i wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 5-8. Dorasta do 9-10 m wysokości.

płacząca sosna biała Pinus strobus 'Pendula’

Krzewy iglaste – płacząca sosna biała Pinus strobus ’Pendula’ – pochodzi z Ameryki Północnej. Wygląda jak wodospad długich, niebiesko-zielonych igieł. Jest szczególnie skuteczna w uprawie na jakiejś solidnej podporze np. przy altanie, murze. Tworzy wtedy piękny efekt kurtyny. Warunki uprawy: pełne słońce i wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 4-9. Dorasta tak wysoko, jak jest prowadzona w górę na podporze. Niekorygowana rośnie jak roślina okrywowa.

Krzewy iglaste – świerk błękitny karłowaty Picea pungens ’Montgomery’ – uwielbiany za piękny, srebrzystoniebieski kolor igieł. Dobry wybór szczególnie do małych ogrodów. Osiąga bowiem nie więcej, niż 2,5-3 m wysokości, a jego wzrost zajmuje dużo czasu. Warunki uprawy: pełne słońce i dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 3-8.

Krzewy iglaste – japońska sosna parasolowa

Sciadopitys verticillata – podobne do sosny, efektowne wiecznie zielone drzewo. Posiada błyszczące, sztywne, ciemnozielone igły ułożone w małe kępki zwane spiralami. Przypomina to żebra parasola, stad nazwa rośliny. Efekt nadaje całemu drzewu wyrazistą, odmienną fakturę. Można też wykorzystać to drzewko do tworzenia bonsai. Warunki uprawy: pełne słońce i wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 4-8. Dorasta do 9-10 m wysokości.

Krzewy iglaste – krzywa sosna biała Pinus strobus ’Contorta’ lub 'Torulosa’ – jedno z najefektowniejszych, wiecznie zielonych drzew. Posiada poskręcane gałęzie i igły. Rośnie stosunkowo szybko, osiągając ok. 3,5-4 m w ciągu pierwszej dekady (max do 12 m). Warunki uprawy: pełne słońce i dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 3-9.

złota jodła koreańska Abies koreana 'Aurea’

Krzewy iglaste – złota jodła koreańska Abies koreana ’Aurea’ – jej igły są zdecydowanie zielonkawożółte na wiosnę, a zimą powoli przebarwiają się na zielono. Słoneczna kolorystyka tego drzewa pięknie kontrastuje z fioletowymi szyszkami. Warunki uprawy: pełne słońce i wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 5-8. Dorasta do 9-10 m wysokości.

Krzewy iglaste – sosna Bristlecone Pinus aristata – znana z wyjątkowo długiego życia. W stanie dzikim żyje setki lat. Jednak w krajobrazach uprawnych trwają one krócej niż sto lat. Ta wolno rosnąca sosna pochodzi z Ameryki Płn. i ma niebiesko-zielone igły z plamkami białej żywicy. To cecha, której nie ma żadna inna sosna. Warunki uprawy: pełne słońce i dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 3-8. Dorasta do 9-10 m.

Krzewy iglaste – karłowaty świerk Alberta Picea glauca var. Albertiana ’Conica’

bardzo lubiany ze względu na gęsty wzrost, małe igły, kompaktowy rozmiar i niemal idealny stożkowaty pokrój. Świerk ten pochodzi z Ameryki Płn. i jest powszechnie i łatwo uprawiany. Warunki uprawy: pełne słońce i wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 3-6. Dorasta do ok. 6 m wysokości.

Krzewy iglaste – sosna Mugo Pinus mugo – istnieją setki odmian sosny Mugo. Większość z nich ma bogate, ciemnozielone igły bujne przez cały rok. Mają też zwarty, wypukły kształt korony, przez co łatwo wpasowują się w krajobraz każdej wielkości. Warunki uprawy: pełne słońce i dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 3-7. Dorasta do ok. 3 m wysokości.

Krzewy iglaste – japońska sosna biała Pinus parviflora – wyjątkowo piękna japońska sosna biała ma skupiska srebrzystoniebieskich igieł na końcach gałęzi. Posiada też rozgałęzioną strukturę, która szczególnie dobrze wygląda zimą. Jest szeroko uprawiana jako bonsai, a nawet roślina doniczkowa. Warunki uprawy: pełne słońce i średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 5-7. Dorasta do ok. 12 m wysokości.

jałowiec Błękitna gwiazda Juniperus squamata 'Blue Star’

Krzewy iglaste – jałowiec Błękitna gwiazda Juniperus squamata ’Blue Star’ – wyróżnia się srebrzystoniebieskim kolorem i gęstym, przylegającym do ziemi pokrojem. Na ogół nie wymaga przycinania. Ponieważ jednak rośnie jak roślina okrywowa lub rozłożysty krzew do wyprostowanego krzewu, dlatego czasem trzeba go przyciąć formując. Warunki uprawy: pełne słońce i średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 4-8. Dorasta tylko do ok. 1 m wysokości.

Krzewy iglaste – sosna biała Pinus strobus

szybko rosnące, długowieczne i wiecznie zielone drzewo iglaste. Pochodzi z Ameryki Płn. i ma długie, miękkie, niebiesko-zielone igły. Jest też dobrze przystosowane do różnych warunków. Warunki uprawy: pełne słońce do częściowego cienia i średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 3-8. Dorasta nawet do 25 m wys. w uprawie i ponad 30 m na wolności.

Krzewy iglaste – świerk błękitny Picea pungens fa. Glauca – większa wersja karłowatego świerka błękitnego. Posiada wspaniały, srebrzysto-niebieski kolor sztywnych, nieco kłujących igieł. Dostępna jest jednak duża liczba odmian, w tym formy kolumnowe, które stanowią doskonały punkt centralny w krajobrazie. Warunki uprawy: pełne słońce i średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 2-7. Dorasta do 18-19 m wys. w uprawie i ponad 30 m na wolności.

Krzewy iglaste – jodła Fraser Abies fraseri – świetne drzewo krajobrazowe i aktualnie ulubiona choinka bożonarodzeniowa. Posiada piękne ciemnozielone igły i wdzięczny symetrycznie piramidalny kształt. Wygląda bogato, jak gdyby puchato. Można ją kupić na Boże Narodzenie w doniczce, a potem wysadzić po świętach do ogrodu. Pochodzi ze wschodniej Ameryki Płn. Warunki uprawy: pełne słońce lub półcień i wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 4-7. Dorasta do 15-16 m wysokości.

Krzewy iglaste – cyprys Hinoki Chamaecyparis obtusa – doskonały, aby uzyskać gęsty roślinny ekran. To drzewo ma ciemnozielone liście i poziomo rozgałęziony pokrój. Odmiany karłowate tego wiecznie zielonego drzewa iglastego są też bardzo popularne w uprawie w pojemnikach, małych ogrodach i na ogrodach skalnych. Warunki uprawy: pełne słońce do częściowego cienia i średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 4-8. Dorasta do 22-23 m wysokości.

jodła balsamiczna Abies balsamea

Krzewy iglaste – jodła balsamiczna Abies balsamea

pochodzi z północy Ameryki Płn. i stanowi najlepszy wybór ze względu na drzewny zapach. Ma też ciemnozielone igły i fioletowoniebieskie szyszki oraz charakterystyczne pęcherze na bardzo gładkiej, szarobrązowej korze. Warunki uprawy: pełne słońce oraz półcień i wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 3-6. Dorasta do 21-22 m wysokości.

Krzewy iglaste – cykuta kanadyjska Tsuga canadensis – pełne wdzięku, rodzime wiecznie zielone drzewo kanadyjskie. Posiada łukowate, jak gdyby pierzaste, płaskie gałęzie koronkowych, wiecznie zielonych liści. Gatunek ten znany jest ponadto z najmniejszych igieł i szyszek w swoim rodzaju. Jest też wielkim asem w uprawie ogrodowej, ponieważ nie przeszkadza mu żadna ilość cienia.

Jednak od lat 50. XX wieku drzewa cykuty we wschodnich Stanach Zjednoczonych wymierają z powodu inwazji pewnego szkodnika zwanego cykutą włochatą. Jeśli więc posadzisz to drzewo w swoim ogrodzie w USA czy Kanadzie, będzie musiało być leczone, aby chronić je przed tym owadem. Jednak w Polsce nie powinno chorować. Warunki uprawy: częściowo zacieniony do pełnego cienia i średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 3-7. Dorasta do 21-22 m wysokości.

Krzewy iglaste – sekwoja Metasequoia glyptostroboides

technicznie rzecz biorąc, sekwoja nie jest wiecznie zielona, choć jest jednak drzewem iglastym produkującym szyszki na nasiona. Oferuje pierzasto osadzone igły, pięknie wyglądające wiosną i latem. Jesienią igły stają się jednak rdzawoczerwone i opadają. Odsłania się wtedy zachwycająco architektonicznie rozgałęziony pokrój drzewa. To drzewo iglaste jest przydatne do rzucania cienia w ogrodzie i zapewnienia prywatności przy altanach, na tarasach itp. Warunki uprawy: pełne słońce i wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba. Strefa klimatyczna 4-8. Dorasta do ok. 30 m wysokości w uprawie ogrodowo-parkowej.

Exit mobile version