Site icon Swiat w kwiatach

Kwiaty doniczkowe cieniolubne do ogrodu

Rate this post

Kwiaty to podstawa pięknego wystroju i dobrego samopoczucia. Co jednak zrobić, gdy musimy sadzić je w cieniu? Czy w ogóle jakiekolwiek kwiaty będą chciały tu rosnąć, a tym bardziej kwitnąć? Masz balkon, taras lub ogród umieszczony w cieniu, wiec poznaj kwiaty doniczkowe cieniolubne. Konieczne przeczytaj, jakie kwiaty cieniolubne najlepiej opłaca się zakupić.

Rośliny doniczkowe doskonale dodają kolory i piękno nawet w zacienionych miejscach.

Rozjaśniają i upiększają ponure kąty podwórka, tarasu, ogrodu czy balkonu. Jednak nie wszystkie rośliny ozdobne chcą rosnąć w takich warunkach. Jest jednak w czym wybierać. Pomysły na zacienione ogrody wymagają też przestrzegania kilku podstawowych zasad. Kwiaty doniczkowe cieniolubne do nasadzeń powinny na przykład mieć trzy wysokości: wysoką, średnią i niską. Wysokie rośliny, jak np. paprocie, powinny być sadzone na środku klombu, a wokół nich powinno umieszczać się rośliny średniowysokie, jak np. fuksja czy funkie. Na samym końcu na brzegu sadzi się natomiast rośliny niskie jak np. niecierpek i niezapominajki.

Tak samo ustawiamy pojemniki, w których rosną kwiaty cieniolubne. W jednym pojemniku zaleca się też sadzenie co najmniej trzech kwiatów cieniolubnych kaskadowo, bo wizualnie wygląda to najładniej. Kwiaty doniczkowe cieniolubne należy też sadzić wymieszane kolorystycznie, by nie było monotonii. Pamiętajmy też, że doniczki i korytka z kwiatami cieniolubnymi stawianymi pod dużymi drzewami i budowlami, mogą nie otrzymywać dostatecznie dużo opadów deszczu. Trzeba wiec je dodatkowo podlewać w razie potrzeby. Uwaga też jednak na zbytnie przelewanie kwiatów doniczkowych cieniolubnych, bo w cieniu woda wolno paruje.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne do ogrodu i na balkon

Kwiaty doniczkowe cieniolubne – propozycje roślin jednorocznych:

Coleus – potocznie nazywany kolorowe pokrzywy, bo ma jedne z najbardziej kolorowych liści w kombinacjach od zieleni i żółci, przez róże, czerwienie, bordo itp. Zawsze znajdziemy odmianę, która będzie dla danych warunków idealna. Rośliny te świetnie nadają się do dodawania koloru w ogrodzie i domu, szczególnie w ciemnych narożnikach. Uprawa i rozmnażanie tych kwiatów doniczkowych cieniolubnych jest bardzo łatwa. Ich sadzonki można robić nawet prosto w szklance wody. Coleusy potrzebują żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby i zwykle najlepiej rosną w półcieniu, choć wiele odmian toleruje też słońce. Podczas ich uprawy pamiętajmy jednak, że szybko rosną i często wymagają przez to skracania pędów, co je za to lepiej rozkrzewia. Należy je często podlewać, za to niekonieczne jest nawożenie, choć mały zastrzyk płynnego nawozu wiosną i latem nie zaszkodzi. Są podatne na niskie temperatury, wiec zimuje się je w budynkach.

niecierpek

Niecierpek – hodowanie niecierpka jest dość łatwe. Rośliny te są zwykle kupowane już dobrze ukorzenione, ale można je też łatwo rozmnażać z nasion lub sadzonek. Wymagają dobrego podlewania, bo są bardzo wrażliwe na brak wody i szybko więdną. Niecierpki są doskonałe, jako kwiaty doniczkowe cieniolubne i rabatowe, rosnące w przepuszczalnej glebie w częściowym do głębokiego cienia. Nie radzą sobie jednak dobrze w pełnym słońcu, choć od biedy mogą się i tu zaaklimatyzować. Można je sadzić blisko siebie, by tworzyły gęstą grzywę kwiatów. Sadzone w pojemnikach wymagają częstego, nawet codziennego podlewania (dwa razy dziennie, gdy temp. wzrośnie ponad 29⁰C). Wymagają też regularnego nawożenia w sezonie.

Begonie

– mają wiele zastosowań, a ich pielęgnacja jest stosunkowo prosta. Bardzo ważne jest podlewanie i żyzna gleba. Rosną szybko i łatwo wypełniają przestrzenie w ogrodzie, upiększając je atrakcyjnymi liśćmi i kwiatami. Mogą być centralnym punktem przy sadzeniu w masie i są doskonałe do kombinacji roślinnych w pojemnikach. Miejsca w pełnym słońcu, podczas upalnego lata mogą jednak szkodzić begoniom. Dlatego lepiej je sadzić w miejscach, w których jest choć popołudniowy cień. Można je sadzić na klombach, w donicach, korytkach lub wiszących koszach. Po lecie można je przycinać i użyć ścięte pędy, jako rośliny doniczkowe w zimie, a na wiosnę wystawić je na nowo na zewnątrz.

Caladium – uprawa kaladium też jest stosunkowo łatwa. Te tropikalne rośliny są lubiane ze względu na wielokolorowe liście (zielone, białe, czerwone lub różowe). Kaladium można uprawiać w pojemnikach lub na klombach. Istnieje wiele ich odmian. Można je kupić jako rośliny doniczkowe lub uśpione bulwy. Ich wielkość zależy od odmiany. Bulwa ma duży pączek, który często jest otoczony przez mniejsze. Bulwiaste cebule caladium można sadzić bezpośrednio w ogrodzie wiosną, lub w pojemniki w pomieszczeniu, na 4-6 tyg. przed średnią datą ostatniego mrozu. Ważna jest temp. gleby i zbyt wczesne wyniesienie ich na zewnątrz, może spowodować gnicie bulw. Kaladium, potrzebują wilgotnej i dobrze przepuszczalnej gleby, są też szczęśliwsze w półcieniu. Okazy hodowane w pojemnikach należy częściej podlewać.

fuksja

Fuksje

– egzotyczne kwiaty cieniolubne o pięknych dwubarwnych kolorach w tonacjach różu i bieli. Te śliczne dzwonowate kwiaty świetnie nadają się sadzone w ogrodzie, jednak najlepiej będą rosły w wiszących koszach na patio, werandzie, balkonie i tarasie. Dobrze pielęgnowana fuksja będzie obficie kwitła całe lato. Opieka nad fuksjami polega głównie na zapewnieniu im odpowiedniej gleby, wilgotności, światła i ochronie przed owadami liściożernymi. Wolą temp. nieco chłodniejsze i nie lubią zbyt dużo słońca. Szkodzi im zbyt duży upał latem i hamuje kwitnienie. Najlepiej dać tej delikatnej roślinie dużo cienia, wieszając kosze i donice z nią w chłodniejszych i zacienionych miejscach. Pielęgnacja fuksji obejmuje też niezbyt obfite podlewanie, bo ich korzenie łatwo gniją. Nawozi się je regularnie co ok. 2 tyg. Stosowanie nawozu ograniczamy dopiero pod koniec lata. Można je też zimować w pomieszczeniu.

ToreniaTorenia fournieri to niskie krzewiaste rośliny o obfitych i delikatnych kwiatach. Jednak doskonale wytrzymują nawet najgorętsze letnie upały, jeśli mają dobre miejsce w półcieniu. Kwitną od późnej wiosny do i trwają tak aż do pierwszych mrozów. Idealnie nadają się do pojemników i mogą być uprawiane, jako rośliny doniczkowe. Preferują bogatą, stale wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę. Stawiamy je w obszarze o porannym słońcu i popołudniowym cieniu. Cieplejsze letnie pory wymagają dla nich więcej popołudniowego cienia i obfitszego podlewania. Jednak uwaga, bo przelewanie gleby powoduje gnicie korzeni. Ich pielęgnacja obejmuje też nawożenie dwa razy w miesiącu środkiem o wysokiej zawartości fosforu.

serduszka okazałe

Kwiaty doniczkowe cieniolubne – propozycje roślin wieloletnich:

Serduszka okazałe – czyli ładniczka okazała (Dicentra spectabilis) ma charakterystyczne kwiaty w kształcie serc zawieszonych rzędem na łukowatej łodydze. Kwitnie od wczesnej wiosny do jesieni. Maja też atrakcyjne niebieskawo-zielone liście, a kwiaty są różowe i białe lub jednolicie białe, jak w przypadku odmiany ‘Alba’. Opieka nad nimi polega na utrzymywaniu stałej wilgotności żyznej, organicznej gleby, poprzez regularne podlewanie. Zaleca się też umieszczać je w chłodnym, zacienionym lub częściowo zacienionym miejscu. W północnych rejonach Europy mogą kwitnąć i w pełnym słońcu. Ławniczki obumierają części nadziemne jesienią, a wschodzą na nowo wiosną. Gdy wiosną pojawiają się pierwsze liście, ławniczki nawozi się.

Paprocie – sadzone w pojemnikach są równie atrakcyjne i wytrwają w każdym ciemnym miejscu. Niektóre ich gat. są zielone też zimą. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta. Przetrwają nawet w miejscu skalistym i na glebach kwaśnych. Będą rosły tam, gdzie inne rośliny nie dają rady i niemal wcale nie atakują ich szkodniki.

Niezapominajki

– mają pięciopłatkowe niebieskie (czasem też różowe) kwiatki z żółtymi środkami, które kwitną od maja do października. Lubią rosnąć nad strumykami i innymi zbiornikami wodnymi, bo lubią wysoką wilgotność, więc jako kwiaty doniczkowe wymagają obfitego podlewania. Bardzo łatwo się za to rozrastają i samosieją oraz doskonale rosną w cieniu i półcieniu. Ich pielęgnacja jest minimalna.

funkia

Hosty czyli funkie – mają bujne liście i są łatwe w uprawie. Idealnie nadają się do ogrodu o niewielkich wymogach. Pochodzą z Orientu i sprowadzono je do Europy w 1700 r. Obecnie istnieje ponad 2500 ich odmian o wielkiej różnorodności kształtu, wielkości i tekstury liści. Najlepiej rosną w cieniu i półcieniu, wybór stanowiska zależy jednak od koloru liści poszczególnych odmian, które są w różnych odcieniach zieleni: od tak głębokiego koloru, że nazywa się go niebieskim, przez jasny szary, po delikatną kremową biel. Im jaśniejsze liście, tym więcej potrzebują słońca i na odwrót. Wytrzymają w każdej glebie, jednak najlepiej sadzić je w bogatej glebie organicznej o lekko kwaśnym pH.

Bardziej odporne odmiany pelargonii

– szukając doniczkowych kwiatów cieniolubnych, które są przy tym zwarte i elastyczne, nie należy zapominać o geranium, czyli pelargoniach. Ich cudne kwiaty mają barwę różową, wrzosową, jaskrawą fioletową, czerwona, pomarańczową i stonowaną biel. Są wytrzymałe i kwitną od późnej wiosny do późnej jesieni, dopóki nie zostaną zniszczone przez pierwsze mrozy. Preferują też stale wilgotną i żyzną glebę oraz regularne nawożenie. Sadzone w pojemniki, zwisają z nich kaskadowo, bardzo obficie i pięknie kwitnąc, przez co wspaniale wyglądają szczególnie w korytkach stawianych na parapetach okien i na balustradach.

Exit mobile version