Storczyki Katleja

Rate this post

Orchidee to obecnie nie tylko bardzo modne egzotyczne rośliny doniczkowe. Gdy tylko pojawiły się masowo na naszym rynku, od razu wzbudziły bowiem wielki podziw również z innego powodu. Dlaczego? Ponieważ stanowią też niezwykle atrakcyjny czynnik ozdobny. Będą pasować przy tym zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i super nowoczesnych! Uwielbiasz storczyki i chcesz poszerzyć swoja hodowlę? Konieczne przeczytaj ten artykuł i poznaj storczyki Katleja uprawa pielęgnacja nawożenie. Jeszcze dziś kup je do swojego domu.

Storczyki Katleja – co to za orchidee?

Orchidee z rodzaju Cattleya to kwiaty, o których nie myśli większość ludzi, gdy słyszą słowo „storczyk”. Oczywistymi w tym względzie są bowiem sprzedawane wszędzie storczyki z rodzaju Phalaenopsis. Storczyki z rodzaju Cattleya (w spolszczeniu „katleja”) różnią się od nich wyglądem. Wytwarzają bowiem duże i pachnące kwiaty o żywych kolorach. W polskich sklepach i kwiaciarniach niełatwo je kupić. Są też uważane za raczej trudne w uprawie.

Cattleya jest jednak ogólnie popularnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i ekspertów od upraw orchidei. Warto o tym wiedzieć! Rośliny te są bardzo wytrzymałe i mogą znieść wiele nadużyć ze strony opiekunów, którzy mają tendencję do zapominania o podlewaniu. Są również tolerancyjne w kilku zakresach temperatur.

Mało kto również wie, że w krajach zachodnich dostępne są już także miniaturowe hybrydy Cattleya. Są one tak samo łatwe w uprawie i na dodatek idealne dla osób mających ograniczoną przestrzeń mieszkalną.

storczyki katleja

Storczyki Katleja uprawa – stanowisko i oświetlenie.

Orchidee z rodzaju Cattleya potrzebują obfitego, jednak nie intensywnego światła. Tylko wtedy będą dobrze rosnąć i kwitnąć. To zresztą cecha niemal wszystkich storczyków, ponieważ w naturze rosną one w cieniu gałęzi drzew i krzewów. Uprawa we wschodnim oknie jest więc dla nich wręcz idealna. Wczesne poranne słońce jest nie za mocne, a do tego bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Jednak odpowiednie dla nich może być również okno południowe.

Trzeba jednak wtedy zapewnić im lekkie zacienienie od połowy lutego do końca października, za pomocą jasnej zasłony. Katleja może też być uprawiana na zewnątrz od czerwca do późnej jesieni. Jest to jednak możliwe tylko na obszarach o klimacie cieplejszym, np. śródziemnomorskim. W Polsce też można je wystawiać na zewnątrz, jednak ostrożnie nie w czasie przymrozków. Muszą też stać wtedy w miejscu z filtrowanym światłem, np. przez gałęzie drzewa wczesnym rankiem lub po południu.

Czytaj również  Motylnik oncidium storczyk

Należy ponadto uważać, aby nie wystawiać tych storczyków na długotrwałe bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ich liście mogą się wtedy nawet bardzo mocno poparzyć. Jeśli używamy sztucznego światła do ich uprawy w pomieszczeniach, najlepszym rozwiązaniem dla tych storczyków są wtedy diody typu LED.

Rynek sztucznego oświetlenia znacznie się rozwinął w ostatnich latach. Można więc szybko wyszukać takie lampy w Internecie i zakupić je w różnych opcjach cenowych.

Storczyki Katleja uprawa – podłoże, temperatura i wilgotność.

Zaleca się sadzenie storczyków Cattleya najlepiej przy użyciu mchu torfowca nowozelandzkiego. Może to być również tradycyjna i dobrze wszystkim znana mieszanka kory i łupin orzecha z odrobiną perlitu czy granulek gliny. To typowe podłoże dla orchidei. Orchidee Katleja dobrze się rozwijają, gdy temperatura w ciągu dnia wynosi 20 do 27°C. 

Gotowe podłoże ziemia do orchidei storczyków Substral 3L

gotowe podłoże do storczyków

W nocy powinien jednak nastąpić jej spadek do co najmniej 15°C do 18°C. To więc stanowi największy problem, gdy uprawiamy te storczyki w domu. Nietrudno natomiast zachować takie warunki w oranżerii, cieplarni. Ta niższa temperatura w nocy pomaga zainicjować pąki kwiatowe i pobudza silniejszy wzrost.

Optymalna wilgotność dla Cattley w zakresie od 45 do 60%. Można to osiągnąć także w domu za pomocą nawilżacza, lub stawiając je na tackach z keramzytem, polewanych wodą. Tylko upewnijmy się najpierw, że doniczka nie stoi w wodzie. Jeśli tak będzie, wtedy jej korzenie zgniją.

Storczyki Cattleya podlewanie i nawilżanie.

Katleje należy podlewać, gdy podłoże doniczkowe jest już suche do dna doniczki. Zwykle dzieje się tak mniej więcej co tydzień od poprzedniego podlewania. W razie wątpliwości nie podlewamy ich jednak i odczekamy dzień lub dwa. Pamiętaj, że małe rośliny w glinianych doniczkach mogą wyschnąć w ciągu kilku dni. Katleje nigdy nie powinny też stać stale w wodzie. Trzeba je też podlewać częściej, gdy mają zakwitnąć i robić to nadal przez cały okres kwitnienia.

Przesadzając Katleje podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego, nie podlewamy im potem podłoża przez co najmniej 7 dni. Dzięki temu, ewentualne okaleczenia i pęknięcia w korzeniach staną się zaschnięte i zrogowaciałe. Unikają przez to gnicia po podlaniu. Zawsze zaleca się też, by podlewanie robić rano.

Czytaj również  Czy Gwiazda betlejemska to trująca roślina doniczkowa?

Daje to bowiem czas na wyschnięcie liści i zapobiega rozwojowi bakterii przez noc. Gdy jest jasno i ciepło w dzień, storczyki nie zawilgocą się zbyt mocno i nie zaczną gnić. Jeśli to możliwe, używajmy też wody o niskiej zasadowości. Może to być deszczówka, woda destylowana, lub woda z odwróconej osmozy. Jeśli masz w domu osuszacz, to także woda zbierająca się w tacy, doskonale nadaje się do podlewania storczyków.

Storczyki Katleja jak nawozić skutecznie?

Najlepszy do nawożenia orchidei jest specjalny nawóz do storczyków. Takie nawozy są specjalnie opracowane właśnie po to, aby zapewnić storczykom idealnie dla nich zbilansowane składniki odżywcze. Naturalnie napotkały by je w swoich dzikich siedliskach, jednak w uprawie domowej bez nawozu jest to niemożliwe. To nawozy, które opracowano do stosowania w naszych własnych domach i mieszkaniach, jak i w cieplarniach i kwiaciarniach.

Ich efektywność działania udoskonalano przez dziesięciolecia. Takie formuły nawozowe działają jednak najlepiej w przypadku wody o niskiej alkaliczności. Może to być np. wspomniana już wcześniej woda deszczowa, woda destylowana lub woda z odwróconej osmozy. Można też jednak używać zwykłej wody z kranu. Pamiętajmy tylko, że następuje wtedy większe nagromadzenie minerałów w podłożu. Będzie to zatem wymagało częstszego przesadzania katlei co 1-2 lata.

W przypadku sadzenia w doniczce w mieszance z kory, zaleca się nawozić zawsze przy podlewaniu ich w okresie wegetacji. Wypłukuje to media z osadów soli i minerałów. W okresach nieaktywnego wzrostu (zima), należy natomiast nawozić je co drugie podlewanie lub rzadziej. W przypadku sadzenia w mchu torfowca, co katleje uwielbiają, zaleca się z kolei nawozić je co trzeci raz podlewania.

Storczyki Katleja jak przesadzać i tworzyć nowe sadzonki?

Generalnie przesadzanie Katlei powinno odbywać się wiosną co 2 lata. Jest ono konieczne, gdy roślina wyrosła z doniczki. Nowy wzrost wystaje wtedy poza jej krawędź. Inny powód jest wtedy, gdy podłoże doniczkowe się zepsuło, zdegradowało, zapleśniało itp. Podczas przesadzania wybierz doniczkę, która jest wystarczająco duża, aby pomieścić 2 lub 3 lata wzrostu Katlei. Muszą się tak zmieścić 1 lub 2 nowe pseudobulwy do każdego starego pędu rocznie.

Czytaj również  Kwiaty doniczkowe w naszych mieszkaniach

Przed przesadzeniem, chwyć roślinę blisko podstawy doniczki i zacznij delikatnie, ale stanowczo, wyciągając ją ze starej doniczki. Przy uprawie w glinianych doniczkach, czasami najłatwiej jest po prostu wziąć młotek i rozbić taki stary gliniany pojemnik. Nie martw się o łamanie lub pękanie korzeni przy przesadzaniu. Nie zaszkodzi to roślinie na dłuższą metę. Jeśli mieszanka podłoża jest stara, krucha i kwaśna, ostrożnie ją usuń pożywkę i wypłucz system korzeniowy. Odetnij też wszelkie martwe korzenie i martwe pseudobulwy.

Następnie ustaw roślinę pozostałymi najstarszymi pseudobulwami na krawędzi nowej doniczki. Potem rozłóż korzenie roślin i wypełnij przestrzeń podłożem do storczyków. Jeśli mimo to nowo posadzona roślina chwieje się, można użyć podpórki pierścieniowej lub specjalnego klipsa do storczyków, aby ją ustabilizować. Aby przy okazji rozsadzania podzielić Katleję mniejsze osobniki, przetnij kłącze między pseudobulwami.

Pozostaw przy tym od trzech do czterech cebulek na podział i rozplącz korzenie oddzielnie dla każdej. Być może będziesz musiał obciąć niektóre korzenie, aby całkowicie podzielić starą Katleję. Aby uniknąć przenoszenia chorób i szkodników, standardową procedurą jest sterylizacja narzędzi przed ich użyciem (np. nad ogniem, w spirytusie).  

Storczyki Katleja choroby i szkodniki

 Głównymi możliwymi szkodnikami Katlei są tarczniki i wciornastki. Mogą też jednak atakować je i inne gatunki czy rodzaje. Stale trzeba tego pilnować i sprawdzać. Najlepszym sposobem monitorowania tych roślin pod kątem występowania szkodników jest usunięcie wszelkich suchych osłonek z pseudobulw.

Szkodliwe owady nie będą wtedy miały się gdzie ukrywać i rozmnażać. Najlepszym sposobem ich zwalczania są pestycydy ogólnoustrojowe. Wciornastki można też zwalczać ekologicznie za pomocą pożytecznych drapieżnych roztoczy. Na szkodniki można ponadto stosować olejek neem, podawany co kilka dni.

COMMENTS

Comments are closed.