Site icon Swiat w kwiatach

Kwiaty na cmentarz

Rate this post

Bez względu na porę roku, groby naszych bliskich zawsze powinny być zadbane i ustrojone w odpowiednie do pory roku kwiaty na cmentarz. Wybór możliwych opcji jest duży, wiec warto zapoznać się z poradami ekspertów. Myślisz o grobach bliskich, więc konieczne przeczytaj, jakie kwiaty na cmentarz są do tego najlepsze. Jeszcze dziś sprawdź jak dbać o kwiaty cmentarne, by przetrwały jak najdłużej.

Kiedy kwiaty na cmentarz są nieodzowne dla zmarłych najbliższych?

Cmentarze to spokojne miejsca do spoczynku osób zmarłych. Pogrążeni w żałobie członkowie rodziny zastanawiają się zwykle, jakie kwiaty na cmentarz najlepiej zasadzić na grobach najbliższych. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre cmentarze mogą podlegać pewnym ograniczeniom (np. dotyczącym dozwolonych rozmiarów i rodzajów roślin). Drzewa lub krzewy, które z czasem rosną duże, nie są dobrym wyborem. Rośliny i kwiaty cmentarne warto też dobierać w taki sposób, aby jak najtrafniej uatrakcyjnić omawiany obszar.

Wybierając rośliny do grobów, zastanówmy się, co najbardziej podobało się bliskiemu zmarłemu lub zmarłej. Należy uwzględniać m.in. przyszłą wielkość planowanych roślin, szybkość ich rozrostu, możliwość zaśmiecania terenu spadającymi liśćmi itp. Nasadzenia grobowe powinny być stosunkowo małe i łatwe w uprawie, by rosły długo i bez problemów, nie przeszkadzając sąsiednim grobom. Pamiętajmy też, że ekipy sprzątające będą musiały być w stanie obejść groby bez uszkadzania roślin. Ponadto, nasz wybór powinien też uwzględniać poziom światła i dostępność wilgoci. Trzeba więc ostrożnie dobierać kwiaty cmentarne na groby bliskich.

1 XI Święto Wszystkich Świętych

Dla Polaków szczególnie ważne jest oczywiście Święto Wszystkich Świętych, przypadające corocznie w dniu 1 listopada. Kwiaty na cmentarz zanosimy także 2 listopada, w następny tzw. Dzień Zaduszny. W te dwa dni najtłumniej odwiedzamy cmentarze i groby, pragnąc jak najpiękniej je przyozdobić. Kupujemy wspomniane kwiaty, wiązanki i wieńce, czasem też małe rzeźby nagrobne np. aniołków. Zapalamy też oczywiście liczne świece i znicze. Jakie jednak kwiaty na cmentarz są najodpowiedniejsze w tej, a jakie w innych porach roku?

Kwiaty cmentarne jako symbole.

Symbole są cichym językiem używanym na nagrobkach zmarłych ludzi dosłownie od stuleci. Jednak dopiero w połowie XIX w. ten tajny kod i wyrafinowany zwyczaj stał się bardziej dostępny dla większości ludzi. I tak przykładowo, w okresie wiktoriańskim ludzie byli znani z zamiłowania do bardziej ozdobnych wzorów na nagrobkach. Nawet cmentarze wiejskie stały się wtedy istną galerią sztuki (np. Cmentarz Powązkowski w Warszawie). Jeśli chodzi o kwiatowe symbole, to powszechnie wiadomo, że czerwona róża dana kobiecie oznaczała miłość, z kolei żółta to przyjaźń, a biała sugeruje miłe pożegnanie i/lub nowy początek.

Co jednak to oznacza odnośnie kwiatów cmentarnych?

Otóż róże, podobnie jak i inne kwiaty, stawiane i sadzone na grobach też mogą mieć aż kilka znaczeń. Zależy to od liczby kwiatów oraz od tego, czy róża jest w pąku, czy już w rozkwicie. Sama róża jako kwiat symbolizuje miłość, nadzieję i piękno. Natomiast dwie róże połączone razem w jedną wiązankę, oznaczają silną więź. Zwykle więc sadzi się je, stawia lub kładzie na grobie zmarłej pary. Wieniec róż reprezentuje piękno i cnotę. Róża w paku lub róże w pakach wskazuje na grób dziecka, a róże w częściowym rozkwicie używa się do pokazania, że grób należy do zmarłego nastolatka lub osoby we wczesnym dorosłym życiu (życie w tym wieku bywa zazwyczaj skrócone przez choroby i wypadki).

Z kolei róże w pełnym rozkwicie oznaczają kogoś w sile wieku. Także złamany kwiat, czy to róża, czy jakikolwiek inny kwiat, wskazuje zawsze grób osoby, która umarła zbyt młodo. Kolejnym częstym kwiatem na cmentarz są lilie oznaczające czystość i niewinność oraz życie wieczne. Na grobach można spotkać nawet kilka różnych rodzajów lilii, z których każdy ma nieco inne znaczenie. Najpopularniejsza jest lilia wielkanocna, która reprezentuje zmartwychwstanie i niewinność duszy, a lilia Calla małżeństwo i wierność.

lilia wielkanocna

Inne kwiaty-symbole na cmentarz.

Konwalia bez względu czy na cmentarzu, czy dana dziewczynie, zawsze oznacza niewinność, pokorę i odnowę. Żonkile wskazują pochwałę wdzięku, piękno i głęboki szacunek do osoby zmarłej. Właśnie dlatego wiosną żonkile kwitną, szczególnie często występując na starszych cmentarzach. Inne kwiaty również używane często szczególnie stawiane w wazonikach lub małych doniczkach na nagrobkach, to stokrotki reprezentujące delikatność i niewinność. Chryzantemy sugerują żałobę, śmiertelność i pożegnanie. Zieleń służy do przekazywania niewypowiedzianych myśli. Wiele nagrobków jest pokrytych bluszczem, który sugerował dawniej wierność, nieśmiertelne uczucie i życie wieczne.

Paprocie były z kolei bardzo popularne w czasach wiktoriańskich i sadzono je wtedy dla podkreślenia szczerości oraz samotności. Gałęzie palmowe w wazonach, szczególnie tych stawianych na groby wiosną na Wielkanoc, oznaczają zwycięstwo nad śmiercią i nadchodzące zmartwychwstanie. Wędruj po dowolnym cmentarzu, szczególnie bardzo starym, na pewno odkryjemy obecny tajny język przekazywany za pomocą takich właśnie roślinnych symboli. Wystarczy choćby niewielkie zainteresowanie, aby dowiedzieć się, co każde pokolenie chce nam tym językiem przekazać.

Jakie kwiaty na cmentarz są szczególnie polecane na groby najbliższych?

Wśród najpopularniejszych roślin cmentarnych niewątpliwie można wymienić chryzantemy i róże. Warto też jednak zwrócić oczywiście uwagę na inne gatunki. Do wyboru mamy zarówno kwiaty całoroczne, jak i sezonowe. Wśród pierwszych można przykładowo wymienić szczególnie zimozielone iglaki. Z kolei sezonowe kwiaty cmentarne kwitną w różnych okresach – pierwsze począwszy od wczesnej wiosny, a ostatnie aż do późnojesiennych przymrozków. Wybór możliwych gatunków jest bardzo duży i każdy na pewno odnajdzie rośliny dobrane do upodobań swoich, a nawet byłych preferencji osób zmarłych. Uwaga tylko na fakt, że niektóre kwiaty na cmentarz lepiej sprawdzają się posadzone w pojemniki i do gleby wokół grobu, a inne natomiast wyłącznie jako kwiaty cięte oraz składnik wieńców, wiązanek, stroików.

calla

kwiaty cmentarne najlepsze na kwiat cięty i do wiązanek

– jednymi z najpopularniejszych są tu astry, stawiane w wazony do dekoracji nagrobków. Ich kwitnienie przypada co prawda tylko na jesień, ale są za to dostępne na Wszystkich Świętych i to w niezwykle dużej liczbie kolorów. Poszczególne odmiany znacznie różnią się też miedzy sobą wyglądem. Średnia trwałość astrów jako kwiatów na cmentarz to ok. 10-18 dni. Podobne wykorzystanie jako kwiaty na cmentarz mają też chryzantemy. Lilie i wspomniane róże także są bardzo popularne. Te pierwsze szczególnie do tworzenia kompozycji kwiatowych, a róże także kładzione na grobie pojedynczo. W stadium otwierających się pąków przetrwają w wazonie na cmentarzu do ok. 9 dni.

Lilie dłużej zachowują świeżość, gdy usuniemy im czarne pylniki. Goździki są bardzo trwałe w cmentarnych wazonach, a ich kwiaty mają wiele barw, także mieszanych. Można też obsadzić nimi nagrobne donice. Większość gatunków kwitnie od wiosny do końca lata i wytrzymuje też niskie, choć nie ujemne temperatury. Goździki dłużej postoją, gdy usuniemy liście w dolnych częściach ich łodyg. Inne możliwe kwiaty cięte na cmentarz, to również: gerbery (łodygi dobrze jest usztywniać, poprzez wkładanie do ich łodyg np. drutu florystycznego), mieczyki (kwitną od lipca do sierpnia, a ich kwiatostany mogą mieć długość nawet ponad 1 m i wytrwać do 2 tyg.), dalie (kwitną późnym latem i jesienią, szczególnie efektowne na cmentarz są odmiany pomponowe, których trwałość w wazonie wynosi 6-7 dni); anturium (do wiązanek i bukietów, ich trwałość w wazonie to max. 1 miesiąc), iglaki (najczęściej używane jako podkład do wiązanek i wieńców, także do obkładania grobów na zimę);

kwiaty cmentarne polecane do upraw w donicach i innych pojemnikach

– najpopularniejszymi w tej grupie zdecydowanie są chryzantemy, nazywane nawet „kwiatami cmentarnymi”. Chryzantemy wykorzystuje się jako kwiaty cmentarne cięte lub uprawiane w pojemnikach. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów kwiatów, od białych i żółtych, przez łososiowe i pomarańczowe, do bordowych i fioletowych. Ich kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, a nawet z płatkami igiełkowymi. Bardzo długo kwitną i zachowują odporność. Są stosunkowo odporne na mrozy i susze, szczególnie odmiany o niewielkich kwiatach.

wrzos

Niezwykle modne są też wrzosy i wrzośce, żywe ozdoby od wiosny do jesieni, mające obecnie różne barwy kwiatów (w tym białe, różowe, fioletowe, czy nawet żółte). Najlepiej rosną w stosunkowo szerokich i płaskich pojemnikach. W pojemnikach nie są jednak w stanie przetrwać zimy, a w sezonie wymagają regularnego podlewania. Inne polecane doniczkowe kwiaty na cmentarz, to: begonie, prymulki (pierwiosnki), bratki, kapusta ozdobna, starzec popielny, róże miniaturowe, pelargonie, niecierpki, koleusy i inne niskie gat. kwiatów rabatowych i balkonowych;

kwiaty cmentarne polecane do uprawy w gruncie

– szczególnie polecane w tej grupie, to cis pospolity i tuja żywotnik. Obok grobów sadzi się też m.in. barwinek pospolity (zimozielona roślina okrywowa, mająca błyszczące liście i fioletowe kwiaty, kwitnąca od kwietnia do maja), bluszcz pospolity, wiecznie zielony krzew bukszpan, inne karłowe iglaki oraz kwitnące byliny.

Exit mobile version