Site icon Swiat w kwiatach

Lilie wodne do oczka wodnego

Rate this post

Ogród będzie jeszcze bardziej urokliwy, jeśli stworzymy w nim małe oczko wodne. Tylko jakie rośliny wtedy do niego najlepiej wybrać? Jakie gatunki wodne mamy do wyboru w warunkach klimatycznych Polski? Czy są wśród nich rośliny kwitnące o dużych kwiatach? Masz zbiornik wodny i chcesz go zasiedlić kwitnącymi roślinami, więc konieczne przeczytaj wszystko na temat – lilie wodne do oczka wodnego. Sprawdź, jakie wymogi mają lilie wodne.

Lilie wodne są wspaniałym dodatkiem do każdego stawu i oczka wodnego.

Na dodatek różne ich gatunki rosną w różnych klimatach na Ziemi. Głównymi składnikami sukcesu ich uprawy są słońce i regularne karmienie/nawożenie. Lilie wodne (rodzaj roslin Nymphaea) dzielą się na dwie kategorie: Hardy (lilie odporne pochodzące z chłodniejszych klimatów) lub Tropical (lilie pochodzące z klimatów tropikalnych lub półtropikalnych). Odporne lilie wodne niekoniecznie są jednak trudniejsze w uprawie, niż gatunki tropikalne czy półtropikalne. Jest to bowiem tylko nazwa nadana im niejako grupowo, zależnie od miejsca pochodzenia.

Tymczasem lilie wodne mogą z powodzeniem przetrwać surowe europejskie zimy. Odporne lilie wodne i tropikalne lilie wodne rosną jednak równie dobrze w klimacie umiarkowanym, jak i bardzo ciepłym. Nawet przy sporadycznych przymrozkach na obszarach wiejskich Europy, tropikalne lilie wodne wydają się dobrze prosperować. Warto zatem wypróbować polecane w naszym klimacie gatunki.

Jakie wymogi mają lilie wodne do oczka wodnego?

Lilie wodne są bardzo zależne od słońca, dlatego powinny być umieszczone w miejscu stawu o jak największej ilości słońca. Większość lilii wodnych do oczka wodnego wymaga pełnego porannego słońca przez co najmniej 5-6 godzin i regularnego nawożenia do skutecznego zainicjowania kwitnienia. Każda odmiana tych wodnych roślin ma też wymaganą głębokość, na której rośnie najlepiej. Niektóre odmiany będą więc dobrze rosły z ok. 90 cm wodą nad sobą, a inne wolą głębokość wody ponad 60 cm. Podwójnie kwitnące lilie wodne, takie jak np. ‘Nymphaea Gonnere’ i ‘Madame Wilfron Gonnere’, lubią być bliżej powierzchni wody, niż inne lilie wodne o podobnym rozprzestrzenianiu się.

Karłowate i miniaturowe lilie wodne potrzebują z kolei jedynie 15 cm wody nad sobą. Korona kępy takiej rośliny (na górze kosza) musi znajdować się też zawsze poniżej potencjalnej głębokości lodu na tali wody zimą. W warunkach klimatycznych Polski, lilie wodne rosnące w oczkach wodnych w ostre zimy w znacznym stopniu tracą liście w miesiącach zimowych. Nie należy jednak wyrzucać ich resztek, bo one wcale nie umarły. Jedynie weszły w okres zimowego spoczynku i wiosna staną się gotowe do ponownego powrotu do wzrostu w cieplejszych miesiącach.

Wiosną otwarte, płaskie liście wytwarzane przez lilie wodne, które nie zamarły z powodu zimowych mrozów, należy w razie czego poprawić i rozmieścić tak, aby leżały na powierzchni wody. Sadzenie różnych gatunków lilii wodnych typów Hardies i Tropicals w naszym przydomowych stawie, da kwiaty przez większą część roku przy lżejszych zimach, zawsze natomiast w porze letniej. Rzeczywisty sezon wegetacyjny może się różnić w zależności od lokalizacji naszego oczka wodnego i panujących tam warunków pogodowych (strefy klimatyczne), często zmieniających się przecież z roku na rok (anomalie pogodowe). Lilie trzeba jednak nawozić!

Jak nawozić lilie wodne?

Odporne lilie wodne do oczka wodnego typu Hardy mają sezon wegetacyjny i kwitnienia od przełomu września/października do kwietnia. Najlepszy czas na rozpoczęcie ich nawożenia w celu intensyfikacji wzrostu i kwitnienia oraz uzupełnienie linii wodnej (uzupełnienie wody w zbiorniku) i ewentualne dosadzenie nowych kęp lilii wodnej (jeśli to konieczne), powinno mieć miejsce w lipcu/sierpniu. W sierpniu zaleca się przy tym użycie 2 do 4 tabletek nawozowych, podanych głęboko w glebę wokół każdej kępy lilii.

Potem należy kontynuować nawożenie 2 tabletkami nawozu na jedną roślinę, podając go co 2 miesiące, aż do końca lutego. Tropikalne i półtropikalne lilie wodne do oczka wodnego (typ Tropical) mają sezon wegetacyjny przypadający od przełomu listopada/grudnia do czerwca. Najlepszy czas na rozpoczęcie ich nawożenia i jeśli to konieczne, ponowne uzupełnienie wody w zbiorniku, powinno się odbyć w październiku/listopadzie.

W listopadzie zaleca się w sumie użycie 2 do 4 tabletek nawozu podanego głęboko w glebę wokół każdej lilii. Kontynuujemy nawożenie 2 tabletkami nawozowymi na roślinę, przez okres wegetacyjny co 2 miesiące, do końca kwietnia.

Przesadzanie lilii wodnych

Lilie wodne do oczka wodnego z czasem w małym stawie mogą okazać się zbyt przerośnięte w koszu, więc trzeba je wtedy przesadzić. Pewnym znakiem kiedy jest to potrzebne, jest to, że liść nie leży wtedy normalnie płasko na powierzchni wody, lecz stoi nienaturalnie nad wodą. Jeśli masz duży staw i chcesz umieścić swoje lilie w standardowych doniczkach, upewnij się, że doniczki mają dobry rozmiar (co najmniej 50 cm średnicy).

Użyj podstawowej mieszanki doniczkowej, upewniając się, że jest bezpieczna dla ryb i nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków chemicznych. Podczas zalewania lilii wodnej, odetnij nadmiar korzeni i wszelkie gnijące i martwe części korzeni. Umieść lilię na środku doniczki z wierzchołkiem (koroną) nad ziemią. Na mieszankę gleby doniczkowej nałóż mieszankę żwiru lub małych kamieni, po posadzeniu rośliny. Zapobiegnie to jej wypłynięciu z doniczki i zakotwiczy lilię wodną w koszu. Podlej lilię przed opuszczeniem doniczki do stawu.

Lilie wodne ważne uwagi

Nie wolno umieszczać lilii wodnych do oczka wodnego w pobliżu zalewanej wody, takiej jak np. wodospad, fontanna lub wylot pompy wodnej w zbiorniku. Delikatne przemieszczanie wody nie stanowi problemu dla większości lilii, więc nadal można mieć tego typu ozdoby wodne w stawie w połączeniu z liliami, wystarczy tylko umieścić lilie z dala od nich. Każda lilia wodna ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, szczególnie do inicjacji kwitnienia, dlatego co roku potrzebuje dodatku nawozów wodnych.

W tym celu pododajemy kulki specjalnego nawozu dowodnego XL do kosza ustalonej 3-litrowej rośliny wiosną. Dodajemy jedną małą kulkę nawozu na lepszy wzrost do 1-litrowego kosza miniaturowych lilii wodnych na wiosnę. Garbniki w wodzie stawowej zmniejszają pobieranie składników odżywczych i hamują rozwój lilii wodnych. Niektóre odporne odmiany mogą nawet obumrzeć, jeśli poziomy tanin garbnikowych staną się zbyt duże.

Regularnie usuwaj więc resztki orzecha włoskiego ze stawu, a najlepiej nie sadź w ogóle tych drzew w ich pobliżu. Niektóre odmiany lilii wodnych też ogólnie rzadko kwitną i mogą być dobre dla kolekcjonera, ale rozczarowują laików. Lepiej więc zastąpić je bardziej produktywnymi odmianami. Lilie wodne nie rosną też w zacienionych pozycjach, więc nie umieszczaj ich w takich miejscach.

Lilie wodne do oczka wodnego – polecane odmiany.

Dostępnych jest wiele lilii wodnych, jednak ważne jest to, aby wybrać te najodpowiedniejsze do wielkości i głębokości naszego stawu:

gdy woda ma głębokość 75 cm do 1,2 m,

zaleca się gatunki i odmiany: Nymphaea alba ‘Prolific’ o białych kwiatach, ‘Amabilis’ o kwiatach w kształcie tulipanów i kolorze łososiowy róż, ‘Attraction’ o czerwonych kwiatach ciemniejących z wiekiem, ‘Escarboucle’ o kwiatach czerwonych, ‘Gladstoneana’ o kwiatach białych;

gdy woda ma głębokość 45-75 cm,

zaleca się gatunki i odmiany: Nymphaea ‘Gonnere’ o pachnących, białych kwiatach, ‘James Brydon’ o czerwonych kwiatach, ‘Marliacea Carnea’ z kwiatami biało-różowymi, ‘Marliacea Chromatella’ o kwiatach żółtych, ‘Masaniello’ o pachnących kwiatach różowych, ‘Rose Arey’ o pachnących i różowych kwiatach w kształcie gwiazdy, ‘William Falconer’ mająca kwiaty w niespotykanym kolorze wiśniowej czerwieni;

gdy woda ma głębokość 30-45 cm,

zaleca się gatunki i odmiany: Nymphaea ‘Aurora’ o kwiatach kremowych otwierających się od żółtego do pomarańczowego, ‘Caroliniana Nivea’ o pachnących kwiatach koloru białego, ‘Charlene Strawn’ z kwiatami cytrynowożółtymi, ‘Ellisiana’ czerwonokwiatowe, ‘Fire Crest’ z kwiatami w kolorze głębokiego różu, ‘Froebelii’ ciemno-czerwonokwiatowe, ‘Indiana’ o kwiatach morelowo-pomarańczowych, ‘Laydekeri Fulgens’ mające wczesne kwitnienie i czerwony kolor kwiatów, ‘Laydekeri Liliacea’ o pachnących różowo-liliowych kwiatach, ‘Lucidia’ kwitnące bez różu i różowe, ‘Pani Wilfon Gonnère’ o kwiatach podwójnych różowych, ‘Pink Sensation’ kwitnące na różowo;

gdy woda ma głębokość 10-30 cm,

zaleca się wtedy gatunki i odmiany: Nymphaea odorata var minor o pachnących kwiatach koloru różowego, tetragona o kwiatach białych, Nymphaea ‘Pygmaea Helvola’ z kwiatami żółtymi i marmurkowymi liśćmi, Nymphaea ‘Pygmaea Rubra’ kwitnące na czerwono.

Produkty przeciwalgowe i ich działanie na lilie wodne do oczka wodnego.

Stosowanie jakiegokolwiek produktu na algi w stawie oczku wodnym z liliami może być dla nich szkodliwe. Produkty te często są opisywane, jako naturalne i nieszkodzące roślinom stawowym. Jednak tak naprawdę produkty te nie są w stanie odróżnić glonów od innych roślin wodnych i niszczą wszystkie z nich tak samo. Preparaty algiobójcze jeśli nie zniszczą, to osłabiają lilie wodne przez pewien czas, zmniejszając ich kwitnienie, powodując przedwczesne gnicie liści, a nawet całkowite zamarcie po pewnym czasie. Tropikalne lilie wodne wydają się być szczególnie wrażliwe na produkty antyalgowe.

Exit mobile version