Site icon Swiat w kwiatach

Modne kwiaty doniczkowe

modne kwiaty doniczkowe
5/5 - (4 votes)

Rośliny doskonale nadają się do wprowadzania do naszej przestrzeni życiowej. Zapewniają nam odrobinę natury, a także spokoju i piękna w codziennym, zabieganym życiu. Wprowadź trochę koloru i zieleni do swojego domu dzięki naszej propozycji kolekcji idealnych pod wieloma względami roślin doniczkowych. Szukasz nowych roślinnych inspiracji do domu i ogrodu? Przeczytaj nasz mini poradnik i sprawdź, jakie obecnie są polecane modne kwiaty doniczkowe. Wybierz najlepsze dla siebie!

Po co nam w domu modne kwiaty doniczkowe?

Żaden wystrój domu nie jest kompletny bez roślin domowych w doniczkach. Wypełnianie domu roślinami to jeden z najłatwiejszych sposobów na ożywienie przestrzeni. Na dodatek rośliny domowe nie tylko upiększają pomieszczenia, ale też odstresowują i poprawiają jakość powietrza we wnętrzach. Amerykańskie NASA oszacowało nawet, że dla poprawy powietrza w pomieszczeniach, powinniśmy trzymać minimum dwie rośliny na każde 10 m2.

Jednak znalezienie najlepszych gatunków i odmian dla naszych konkretnych warunków domowych może nie być takie proste. Chcemy przecież, aby kupione rośliny były ładne i modne, a zarazem funkcjonalne i zdrowe. Muszą też pasować do panującego w naszych wnętrzach stylu. A zatem szukasz nowych roślinnych inspiracji do domu i ogrodu? Przeczytaj ten artykuł i zobacz obecnie modne kwiaty doniczkowe.

storczyk

Modne kwiaty doniczkowe – orchidee czyli storczyki.

Orchidee zwane też storczykami mają niesamowite, bajecznie kolorowe kwiaty. Kupimy je w przeróżnych wersjach kolorystycznych. Istnieje ich wiele gatunków i odmian, jednak najpopularniejsze są storczyki z rodzaju Falenopsis. Są proste w uprawie i wdzięcznie kwitną, długo utrzymując kwiaty. Dodają wnętrzom stylowego, bardzo eleganckiego i współczesnego charakteru. To ekskluzywna roślina pasująca dosłownie dla każdego. Trzeba jednak pilnować ich właściwego podlewania i nie stawiać w nadmiarze naturalnego światła słonecznego latem. Chociaż pochodzą z deszczowych lasów tropikalnych, nie lubią być przelewane. Łatwo gniją im wtedy korzenie.

Modne kwiaty doniczkowe – fikusy.

To bajecznie klasyczny krzew i drzewko ozdobne. Zapewni nam natychmiastowy zastrzyk zieleni w domu, biurze, sklepie czy restauracji. Wśród najpopularniejszych roślin domowych, fikusy doskonale nadają się do każdego pomieszczenia. To jedne z najmodniejszych i najpopularniejszych roślin doniczkowych. Kupimy je w wielu odmianach i kolorach liści – od ciemno zielonych do jasnozielonych, czy zielono-białych, lub nawet żółtawych. Najpopularniejszy jest fikus ‘Benjamin’. Rośliny te są łatwe w uprawie. Lubią się też mocno rozrastać. W razie potrzeby można je jednak przycinać i formować.

kroton

Modne kwiaty doniczkowe – kroton.

Ludzie uwielbiają je za ciemnozielone, skórzaste liście z żółtymi oraz czerwonymi paskami, nakrapianiem i plamami. Również występują w wielu odmianach różniących się kolorem liści, a także ich wielkością i kształtem. Trzymając je w swoich pomieszczeniach, upewnijcie się jednak, że otrzymują odpowiednią porcję światła słonecznego. Tylko to pozwoli odpowiednio zachować im jasne kolory i wzory na liściach, które nie będą opadać. Krotony lubią też odpowiednie porcje regularnej wilgoci. Więc jeśli w Twoim domu jest szczególnie sucho, to prócz podlewania, od czasu do czasu zraszaj też swoje krotony.

Modne kwiaty doniczkowe – filodendron.

Filodendrony wyróżniają się grubymi, skórzastymi liśćmi o dużych rozmiarach. Liście są podłużne i jajowate, a przy tym stosunkowo duże i ciemnozielone. Młode pędy mogą być też buraczkowo-czerwonawe na czubkach. Mają ukryte korzyści zdrowotne w postaci dobrej filtracji i oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Niestety jednak nadają się tylko do dużych i raczej obszernych pomieszczeń, ze względu na wielki rozrost.

drzewko cytrynowe

Modne kwiaty doniczkowe – drzewko cytrynowe.

To obecnie wielki hit mody na rośliny doniczkowe. Wizualnie rośliny te są podobne pokrojem do fikusów Benjaminów z większymi liśćmi. W przeciwieństwie do nich mają jednak cytrynowy aromat i przy odpowiedniej pielęgnacji można nawet wyhodować na nich żółte, pokaźne cytrynowe owoce. Cytryna zwyczajna bardzo dobrze będzie owocowała postawiona na parapecie. Jeśli jednak wyhodujemy ją z nasion, to zacznie owocować dopiero po przejściu przez okres młodociany. Może to trwać od 5 do nawet 20 lat. Łatwiej więc kupić już odpowiednio wieloletnie i dobrze uformowane drzewko cytrynowe. Owoce będą się na nim zawiązywać po zapyleniu pyłkiem z tej samej rośliny, a nawet i bez zapylania.

Modne kwiaty doniczkowe – monstera.

Masz niezręczną dużą pustą przestrzeń w swoim salonie, której nie możesz wypełnić meblami? Monstera będzie tu idealna. Rośnie bowiem dziko i swobodnie i wymaga tylko bardzo niewiele opieki, aby wyglądać bardzo dobrze. Liście tej rośliny mają przy tym bardzo atrakcyjny wygląd. Wyróżnia je niemal okrągły kształt oraz duże, bardziej lub mniej regularne dziury. Obecnie jest wiele odmian tej rośliny z różnej wielkości liśćmi.

Te dziurawe liście monstery stały się zresztą obecnie wielkim hitem zdobniczym. Spotkamy je malowane na tkaninach i naczyniach użytkowych, rzeźbione na wazonach i szkatułkach, czy stemplowane na tapetach ściennych. Monstery staja się jednak kłopotliwe w pomieszczeniach małych i ciasnych oraz ciemnych. Zwykle też wymagają podpór.

kaktus

Modne kwiaty doniczkowe – sukulenty i kaktusy.

To zawsze modna grupa roślin, polecana szczególnie do słonecznych pomieszczeń o wystawie południowej. Świetnie wyglądają stylizowane na stoliku kawowym, biurku czy parapecie. Pasują też do kuchni i łazienki. Są przy tym zwykle łatwe w pielęgnacji i mało wymagające. Można zaniedbywać ich podlewanie i rzadko przesadzać. Rosną bowiem bardzo długo, szczególnie kaktusy. Trzeba nieraz czekać lata, by dochować się osobników imponujących, z dużymi pędami i kolcami. Ich obecność w pokoju jest jednak czymś bliskim pomieszczeniom królewskim. Zmieszczą się też nawet w małej kawalerce i zawsze cieszą oko zielenią, a dobrze pielęgnowane także regularnie zakwitną w sezonie.

Modne kwiaty doniczkowe – calathea.

Rośliny te mają duże jakby malarskie liście, które składają się wieczorem. Lubią jasne, pośrednie światło słoneczne, ponieważ zbyt dużo słońca spali ich liście. Kalatea występuje przy tym w wielu odmianach, różniących się „malowaniem” atrakcyjnie barwnych liści.

kalanchoe

Modne kwiaty doniczkowe – kalanchoe.

Roślina zwana też żyworódką ma obfite kwiaty i sukulentowe grube liście. Rozkwita przy tym nawet w suchym środowisku i łatwo dostosowuje się do zmian temperatury. Wytwarza bogate kiście drobnych kolorowych kwiatków. Rośliny te idealnie wprowadzą barwy do pomieszczeń. Występują bowiem w bogactwie różnokolorowo kwitnących odmian.

Modne kwiaty doniczkowe – anturium.

Anthurium to nieco erotyczna jasnoczerwona roślina domowa, Jest tez forma o białym wybarwieniu. Liście są natomiast ciemno zielone. Rośliny te należy ustawiać w średnio jasnym, pośrednim nasłonecznieniu, a ich gleba powinna być stale wilgotna.

Modne kwiaty doniczkowe – zamoculcas.

Bardzo popularna roślina ostatnich lat. Mówi się o niej bowiem, ze przetrwa w każdych warunkach. Może rosnąć nawet w sporym cieniu. Słynie z długich pędów z symetrycznie rozmieszczonymi po obu stronach sztywnymi i błyszczącymi jak gdyby nawoskowanymi listkami.

goździki

Modne kwiaty doniczkowe – goździki.

Były modne w czasach komunistycznych, ale bardziej jako kwiat cięty. Obecnie wróciły mocno do łask jako kwiaty doniczkowe. Goździki są więc obecnie trendem w stylu retro i można je zakupić w wielu wyrazistych, pięknych kolorach kwiatów.

Modne kwiaty doniczkowe – paprocie.

Paprocie są modne praktycznie od zawsze, bo są atrakcyjne i zdrowe w naszych pomieszczeniach. Dobrze oczyszczają i nawilżają powietrze. Najpopularniejszą jest paproć bostońska o pierzastej fakturze drobno marszczonych listków. Paprocie świetnie nadają się do zawieszanych na suficie wieszaków na rośliny lub na stojaki. Można z nich tworzyć całe poziomu i kwietne ściany.

Modne kwiaty doniczkowe – bluszcz.

Zawsze modne i dobre z tych samych względów, co paprocie. Bluszcz może rosnąc też na ścianie niczym winorośl. Jest tez częstym wystrojem domowych orchidariów i terrariów.  Jego liście są albo zielone, albo zielono-białe. Bluszcz słynie również z tego, że jest rośliną, która przynosi swym właścicielom bogactwo i szczęście.

Modne kwiaty doniczkowe – zielistka Sternberga.

Równie popularna jak paprocie i bluszcz domowy. Rośnie jak trawa z wąskimi długimi listkami w kolorze zielono białych pasów. Puszcza też mnóstwo zwisających wąsów z młodymi szczepkami na końcu. Można je łatwo rozsadzać do nowych doniczek i uzyskać w całym domu pasiasty las. Również doskonała do orchidariów i terrariów. Oczyszcza powietrze z toksyn, takich jak tlenek węgla i ksylen i jest nietoksyczna dla zwierząt.

aloes

Modne kwiaty doniczkowe – aloes.

To nie tylko roślina domowa, ale też podręczna doraźna pomoc medyczna i pożywienie! Kolczaste liście aloesu pomogą też ozdobić wiele mebli i parapety w Twoim domu.

Modne kwiaty doniczkowe – sansewieria gwinejska.

Roślina zwana też „językiem teściowej”. Także ma właściwości oczyszczające powietrze. Może przy tym przetrwać w prawie ciemności i nie potrzebuje dużo wody. Była bardzo popularna w czasach komunistycznych. Potem o niej zapomniano, a obecnie mocno wróciła do łask. Ti idealny wybór dla osób zapracowanych, mających mało czasu i ciemne mieszkanie.

Exit mobile version