Świat roślin jest bogaty między innymi o rodzaj Peperomia, który występuje w wielu gatunkach i odmianach. Peperomie od dawna są też ulubionymi roślinami domowymi. Mają atrakcyjne fakturowo liście i zwarty pokrój. Cechuje je również duża zdolność przystosowania się do warunków uprawy w różnych pomieszczeniach. Jednym z ciekawszych gatunków jest Peperomia rotundifolia. Konieczne przeczytaj wszystko na temat roślin z rodzaju pieprzówka czyli Peperomia. Już teraz sprawdź jak wygląda i jakie wymagania ma atrakcyjny gatunek Peperomia rotundifolia.
Rodzaj Peperomia w języku polskim jest nazywany pieprzówka (łac. Peperomia).
Jest to rodzaj roślin wieloletnich, zaliczanych do rodziny pieprzowatych (łac. Piperaceae). Różne ujęcia taksonomiczne określają liczbę gatunków w tym rodzaju na ok. 1000. Peperomie pochodzą naturalnie z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej i południowej. Kilka gatunków pochodzi też jednak z Afryki. W takich krajach, jak Polska, te egzotyczne rośliny są uprawiane wyłącznie jako domowe, doniczkowe rośliny ozdobne.
W pomieszczeniach hoduje się kilka gatunków cenionych głównie ze względu na ładne liście. Są też jednak gatunki hodowane z powodu atrakcyjnych kwiatów. Jednym z bardziej znanych w uprawie domowej jest gatunek Peperomia rotundifolia. Konieczne przeczytaj wszystko na temat roślin z rodzaju pieprzówka czyli Peperomia. Już teraz sprawdź jak wygląda i jakie wymagania ma atrakcyjny gatunek Peperomia rotundifolia.
Peperomia rotundifolia systematyka i pochodzenie.
Peperomia rotundifolia w starszych systematykach bywa też nazywana Peperomia prostrata. Roślina ta pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, czyli z dżungli Ameryki Południowej. W Polsce uprawia się ją wyłącznie, jako ozdobną roślinę pokojową. Peperomia rotundifolia jest przy tym zaliczana systematycznie do wspomnianej rodziny pieprzowatych (łac. Piperaceae), rzędu pieprzowce (łac. Piperales), klasy okrytonasienne inaczej okrytozalążkowe (łac. Magnoliophyta syn. Angiospermae) oraz kladów roślin naczyniowych nasiennych magnoliowych.
Warto też wiedzieć, że Peperomie są krewnymi południowoamerykańskiej rodziny papryk. Choć ich nazwa rodzajowa „peperomia” sugeruje rośliny spokrewnione z pieprzem. Oprócz formy nominatu, czyli gatunku Peperomia rotundifolia, obecnie istnieją również podgatunki: owata, pilosior, subelliptica, subglabrilimba i obcordata.
Peperomia rotundifolia wygląd morfologiczny.
Liście roślin z rodzaju Peperomia występują w wielu kształtach i kolorach. Niektóre mają jednolity kolor. Często są błyszczące i mięsiste. Czasem też bywają srokate, gładkie lub marszczone. Wiele gatunków ma liście małe i bladozielone, okrągłe lub podłużne, faliste. Są też gat. o czerwonawych liściach i łodygach. Peperomia rotundifolia ma liście grube i soczyste o sercowatym kształcie, z chakterystycznym białym rysunkiem. Wyjątkowe soczyste liście tego gatunku są ponadto najmniejsze wśród innych gatunków peperomii uprawianych domowo.
Należy też wiedzieć, że rozmiar i wzrost peperomii jest ogólnie niewielki. Ogólnie rzecz biorąc, każdy z 1000 gatunków w tym rodzaju roślin jest stosunkowo wolno rosnący. Peperomie osiągają całkowitą maksymalną wysokość tylko do 25-35 cm. Gatunek Peperomia rotundifolia jest ponadto tzw. epifitem.
Oznacza to, że w puszczy tropikalnej Ameryki Południowej rośnie na drzewach. Ma przy tym wiszące pędy, dzięki czemu nadaje się jako kwiat do kwietników zawieszanych. Można też stawiać je na wysokich, wąskich kwietnikach, by pędy mogły swobodnie zwisać. Peperomia rotundifolia rośnie przy tym dość szybko, bo ok. 10 cm rocznie. Zwisające pędy mogą się ze sobą plątać i bezładnie splatać. Długie pędy kwiatowe u tego gatunku są ściśle przykryte bardzo drobnymi kwiatami. Kwiatki te nie mają jednak zapachu.
Peperomia rotundifolia siedlisko naturalne w tropikach.
Jako epifit, roślina ta rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej na drzewach. Można ją też spotkać pełzającą po szczelinach skalnych i na kłodach martwych drzew. Czasem rośnie też pełzając gałązkami bezpośrednio na gruntach leśnych. W środowisku naturalnym lasu deszczowego preferuje wilgoć i zacienione warunki. Strefa odporności na minimalne temperatury u tego gatunku w naturze wynosi natomiast od -1,1°C do 10°C.
Peperomia rotundifolia miejsce uprawy oraz podłoże.
Ogólnie rośliny te są łatwe w uprawie w domu. Lubią ciepło, ale nie potrzebują dużej wilgotności. Preferują jasne światło, ale nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego. Lubią rosnąć w cieniu. Peperomia rotundifolia najlepiej radzi sobie w wiszących koszach, w których może rosnąć, zwisając swymi pędami kaskadowo. Można też sadzić ją w terrariach.
Jak wszystkie peperomie, omawiany gatunek dobrze rośnie na glebach stabilnie wilgotnych. Najlepsza jest mieszanka gleby, taka jak mieszanka torfu z mchem i perlitu 50/50. Doskonała będzie też żyzna, próchniczna ziemia kwiatowa z dodatkiem piasku, mająca odczyn lekko kwaśny. Ciężkie gliniaste gleby należy wykluczyć.
Na dnie doniczki musi być również drenaż. W uprawie domowej, w miesiącach letnich temperatury nie powinny przekraczać 24°C. Zimą muszą być natomiast nie mniejsze, niż 16°C. Absolutnie nie powinny spadać poniżej 10°C.
Peperomia rotundifolia wilgoć i podlewanie.
Wszystkie gatunki peperomii wymagają dużej wilgotności, zwłaszcza gdy jest ciepło. Uwaga jednak, bo są też bardzo wrażliwe na nadmierne podlewanie. Więdną wtedy lub na ich liściach pojawią się swoiste strupy. Zaczynają też gnić u podstawy i gniją im korzenie. Podlewać powinno się je co 7-10 dni, zależnie od pory roku i temperatury. Niektórzy radzą też całkowicie wysuszyć glebę między kolejnymi podlewaniami. To znacznie pomaga zapobiec gniciu korzeni i podstawy rośliny.
Peperomia rotundifolia nawożenie.
Do nawożenia peperomii zaleca się stosować rozcieńczony płynny nawóz wieloskładnikowy do kwiatów domowych. Nawozimy co trzy podlewania i tylko w czasie sezonu wegetacyjnego. Peperomie są jednak wrażliwe na przenawożenie. Łatwo gubią wtedy liście i przestają rosnąć.
Peperomia rotundifolia przesadzanie i kwitnienie.
Omawiany gatunek kwitnie, gdy ma lekko przyciasno w doniczce. Oznacza to, że ze względu na kwitnienie, nie należy peperomii zbyt często przesadzać. Generalnie peperomie w zasadzie nie wymagają przesadzania. Jednak jeśli roślina stanie się zbyt duża dla swojej doniczki, przesadzanie może być czasem konieczne. Trzeba wtedy użyj dobrze przepuszczalnej gleby (50% torfu z mchem i 50% perlitu).
Peperomia rotundifolia rozmnażanie i przycinanie.
Gatunek Peperomia rotundifolia można łatwo rozmnażać przede wszystkim z sadzonek liściowych. Inne sposoby rozmnażania typowe u roślin, w przypadku peperomii są trudne do wykonania w warunkach domowych. Do rozmnażania przez sadzonki, wystarczy pobrać kilka wierzchołków łodyg lub liści. Większość peperomii rozmnaża się z sadzonek liściowych, tak jak fiołki afrykańskie. Do ukorzeniania dobre jest bardzo lekkie, wilgotne podłoże. Końce liści czy łodyg trzeba też zanurzyć w proszku do ukorzeniania.
Wtedy pewnie i szybko zaczną wyrastać nowe korzenie i liście. Gleba odgrywa ważną rolę w ukorzenianiu peperomii. Większość tych roślin ma bowiem małe systemy korzeniowe. Mogą jednak dzięki temu rosnąć nawet w małych i płaskich naczyniach. Do ukorzeniania należy też używać dobrze przepuszczalnej gleby, która ma dużo powietrza. Mieszanka gleby, taka jak mieszanka torfu i perlitu 50/50, jest prosta i niezawodna do ukorzeniania oraz uprawy peperomii.
Doniczkę z poflancowanymi sadzonkami trzeba na koniec nakryć przezroczystą folią lub wyciętą butelką po napoju. Na koniec stawiamy je w jasnym oknie, gdzie powinny szybko się ukorzenić i w ciągu paru miesięcy uformować piękną koronę. Regularnie trzeba tylko zdejmować plastikową osłonę, by zapewnić świeże powietrze i zapobiec gniciu. Najlepszy czas na takie rozmnażanie to wiosna, ale ukorzenienie można przeprowadzić również jesienią.
Kiedy rośliny będą dobrze ukorzenione i wystarczająco duże, można je przestawić w odpowiedniejsze miejsce. Peperomia może też stać się zbyt marna lub wymknie się spod kontroli, nadmiernym wzrostem. Może wtedy wymagać przycięcia.
Peperomia rotundifolia – choroby i szkodniki.
Peperomie należą do unikalnej grupy roślin, które atakuje niewiele szkodników czy chorób. Największym wrogiem tych roślin jest więc ich zaniedbanie. Kilka dolegliwości może wtedy peperomię dotknąć. Przykładowo, matowe i blaknące liście są zwykle spowodowane zbyt silnym światłem. Trzeba wtedy przenieść roślinę w cień. Przebarwione liście i kwiaty oznaczają z kolei zwykle nadmierne podlewanie. Należy wtedy przesuszyć podłoże i unikać dostawania się wody do liści, co też może powodować ich gnicie.
Z kolei wśród szkodników, Peperomia rotundifolia mogą zaszkodzić wełnowce. Liście peperomii mogą też opadać nie z powodu choroby czy szkodników. Po prostu roślina ta może naturalnie wejść w stan odpoczynku, co sygnalizuje właśnie upuszczaniem starszych liści. Trzeba wtedy ograniczyć podlewanie i wstrzymać nawożenie. Wznawiamy je, gdy nowy wzrost nie stanie się widoczny wiosną. Jeśli przelewaną roślinę dopadła zgnilizna, trzeba ją wyciągnąć z doniczki. Następnie myjemy korzenie, by określić, która część rośliny zgniła. Odcinamy zgniłe części, a pozostałość wsadzamy do nowej ziemi.