Site icon Swiat w kwiatach

Skrętnik górski zwisający

skrętnik górski
Rate this post

Zwykle swe pomieszczenia ozdabiamy roślinami o atrakcyjnych kolorystycznie i fakturowo liściach i kwiatach. Chcemy też, by kwitły maksymalnie jak najdłużej. Bardzo dużo takich zalet mają coraz bardziej u nas popularne skrętniki Streptokarpusy. Ich atrakcyjność wzrasta z roku na rok ze względu na cudowne, podobne do storczyków i bajecznie kolorowe kwiaty. Lubisz efektowne doniczkowe kwiaty egzotyczne? Hodujesz skrętniki Streptocarpusy, więc konieczne przeczytaj ten miniporadnik. Jeszcze dziś sprawdź informacje na temat – skrętnik górski zwisający uprawa wymagania zimowanie.

Skrętnik górski zalety uprawy.

Skrętnik to nazwa rodzaju Streptocarpus, do którego zalicza się ok. 155 gatunków oraz bardzo wiele ich hybryd mieszańcowych. Gatunki z tego rodzaju w zasadzie nie mają oficjalnych nazw polskich nazw. Dlatego określa się je jednym mianem skrętnik i łacińską nazwą rodzajową Streptocarpus. Skrętnik górski (Streptocarpus Saxorum) jest przy tym bardzo ozdobną i długo kwitnącą rośliną doniczkową. Idealnie pasuje do wiszących lub wysokich donic stojących.

Nadaje się też do skrzynek balkonowych. Można go sadzić zamiast jednorocznej lobelii, begonii czy pelargonii. Skrętniki są przy tym łatwe w uprawie i bardzo efektownie kwitną niemal całorocznie. Kwiaty są osadzone na cienkich łodyżkach, wyrastających rozetowo wraz z podłużnymi owalnymi liśćmi. Całość tworzy nieduże rozetowe krzewinki z niesamowicie atrakcyjnie kolorowymi kwiatami skupionymi na pośrodku. Wyhodowano też gatunki i odmiany Streptokarpusów mające też dodatkowo kolorowe liście.

Najbardziej jednak pożądane są ich bajecznie kolorowe i stosunkowo duże kwiaty. Mają też dodatkowo kształt podobny do kwiatów storczyków. Kolory kwiatów są różne u poszczególnych odmian. Zadbane odpowiednio skrętniki będą nam obficie kwitły niemal przez cały rok. Konieczne przeczytaj ten miniporadnik. Jeszcze dziś sprawdź informacje na temat – skrętnik górski zwisający uprawa wymagania zimowanie.

Skrętnik górski występowanie i stanowisko systematyczne.

Skrętniki należą do tropikalnych roślin wieloletnich, typowych dla wilgotnych i ciepłych lasów Afryki (dżungla), Madagaskaru i Komorów. Do chwili obecnej powstało też wiele ich odmian przeznaczonych do uprawy doniczkowej w mieszkaniach. Do Streptokarpusów zalicza się także omawiane tu skrętniki górskie zwisające (Streptocarpus Saxorum). Nazwa rodzaju tych roślin Streptocarpus tłumaczy się dosłownie, jako „skręcony owoc”.

Ich owoce tworzące torebki nasienne są bowiem skręcone dość mocno w kształtną spiralę. Wyższa systematyka botaniczna skrętników obejmuje z kolei rodzinę ostrojowatych (Gesneriaceae) i rząd jasnotowców inaczej wargowców (Lamiales). Dalej jest to nadrząd astropodobne (Asteranae) oraz klasa Magnoliopsida. Jak już wspomniano, morfologicznie wyglądem swych pięknych kwiatów, skrętniki przypominają storczyki (Orchidea) i fiołki afrykańskie (Saintpaulia).

Skrętniki wcale nie są tymczasem ze storczykami spokrewnione. Mają też inny wygląd liści i łodyg oraz nie wyrastają w tak rozetowym stylu. Nazwy zwyczajowe fiołka górskiego to wiesiołek przylądkowy i fałszywy fiołek afrykański (angielski). Choć do chwili obecnej opisano aż 155 gatunków tych ślicznych krzewinek, to nadal powstają nowe odmiany hybrydowe. Cieszą oczy coraz fantazyjniej kolorowymi kwiatami.

Skrętnik górski zwisający opis odmiany.

W naturze omawiany skrętnik Streptocarpus Saxorum jest gatunkiem górskim, rosnącym jako epifit na skałach i zboczach gór. Jego nasiona opadają i osiadają w ściółce podłoża, gdzie kiełkują i się rozwijają, a potem zakwitają. W ciepłych krajach skrętnik górski jest wykorzystywany jako ozdobna roślina okrywowa i ściółkująca. Jednak w Polsce pozostaje jedynie możliwość jego uprawy doniczkowej w pomieszczeniach. W uprawie takiej wykorzystuje się przy tym wiele powstałych przez lata mieszańców hybrydowych tych skrętników.

Streptokarpus górski jest przy tym jednym z najatrakcyjniejszych i najbardziej pożądanych gatunków skrętników. To bardzo dekoracyjny i łatwy w uprawie kwiat doniczkowy, który od maja można już wystawiać u nas do ogrodu i na balkon czy taras. Skrętnik górski tworzy bowiem długie ulistnione gałązki przewieszające się na boki i tak samo licznie zwisające łodyżki z dzwonkowatymi kwiatkami. Dorasta ogólnie na długość/wysokość ok. 30-40 cm.

Kwitnący skrętnik górski zwisający z doniczki jest fantastyczną ozdobą od maja do wczesnej jesieni. Kwiaty tych skrętników mają kolor niebieski i fioletowo-niebieski i kształtem przypominają dzwonkowate kwiaty leśnych fiołków. Dodatkowo, środek kwiatu wchodzący w rurkowate dno kwiatowe posiada białe nieregularne wybarwienie, stopniowo zlewające się delikatnie z niebiesko-fioletowym tłem kwiatu. Brzegi płatków kwiatowych są okrągłe i niepofałdowane.

Skrętnik górski rośnie w doniczce bardzo obficie i gęsto kwitnie. Kwitnący kłąb kwiatów i liści wygląda dzięki temu na bardzo piękny i atrakcyjnie wyróżniający, choć kwiatki nie mają dużych rozmiarów. Warto wiedzieć, że minerały jak chociażby potas (K), mają wpływ na pigment kwiatów skrętników. Bardzo ważna jest przy tym proporcja potasu Ca++ do magnezu Mg++ w wodzie. Bogata w te jony, twarda woda z kranu często szkodzi kolorom kwiatów. Wymienione jony sprzyjają jednak kolorowi niebieskiemu i fioletowemu.

Skrętnik górski stanowisko, podłoże, podlewanie.

Skrętniki nie mają dużych wymagań i są ogólnie uważane za odporne i bardzo proste w uprawie. Pewne minima preferencyjne trzeba jednak o nich wiedzieć. Skrętnik skalny (Streptocarpus) preferuje więc pomieszczenia z dużą wilgotnością w powietrzu. Należy więc pilnować regularnego podlewania i często go zraszać spryskiwaczem.

Podlewanie powinno być obfite latem, a umiarkowane zimą. Latem wystarczy podlewać go 2-3 razy w tygodniu, a zimą tylko raz. Należy przy tym jednak pilnować, by woda nie zalegała w doniczce. Skrętnik górski łatwo może bowiem zacząć gnić w obrębie szyjki korzeniowej. Z czasem może przez to całkowicie obumrzeć.

Preferuje stanowiska jasne, ale nie w pełnym słońcu, tylko ze światłem rozproszonym. Miejsc mocno nasłonecznionych nie znosi i w nich marnieje. Blakną też wtedy jego kolorowe kwiaty. Zaleca się więc uprawę skrętników na parapetach okien o wystawie wschodniej lub północnej. Jak już wspomniano, w maju można go już wystawić w tak samo naświetlone miejsce na balkonie lub w ogrodzie. Skrętnik skalny najlepiej rośnie ponadto na glebach lekko kwaśnych.

Dlatego dobrze sprawdza się podłoże ogrodowe wymieszane z torfem oraz gleba dla

, jaką kupimy w sklepie ogrodniczym. Odpowiednio zadbany skrętnik górski wyrośnie na długość 30-40 cm. Zacznie też kwitnąć w miesiącach od czerwca do września. Kolor jego kwiatów ulega przy tym stopniowej zmianie podczas kwitnienia. Najpierw po rozkwitnięciu jest zielonkawy, a potem z czasem nabiera wspomnianego koloru niebiesko-fioletowego koloru.

Skrętnik górski nawożenie, rozmnażanie, zimowanie.

Nawożenie skrętnika górskiego latem powinno się odbywać co 1-2 tygodnie. Robimy to rozcieńczoną dawką nawozu do kwiatów kwitnących doniczkowych, mającego niską zawartość azotu. Skrętnika nie trzeba często przesadzać. Stare krzewy tej rośliny będą jednak niechybnie tego potrzebować. Przesadzanie do większych doniczek najlepiej wtedy zrobić wiosną. Rozrośnięte stare kępy można wtedy podzielić na mniejsze potomne.

Rozmnażanie skrętników jest więc jak widać bardzo proste. Można je też wykonywać przez ukorzenianie sadzonek liściowych. Trzeba wtedy pociąć kilka liści na dwie połowy, wzdłuż nerwu głównego. Nie każdy tak spreparowany liść na pewno się jednak ukorzeni. Inny sposób to rozmnażanie za pomocą nasion, które wystarczy wysiać do doniczki, zakrytej potem foliowym workiem. Skrętniki uchodzą za rośliny odporne na kiepskie warunki uprawy.

Mają zdolność przystosowania się do różnych uwarunkowań, nawet dla nich potencjalnie niekorzystnych. Niestety jednak nie przezimują w naszym klimacie na zewnątrz. Dlatego osobniki wystawiane na lato na zewnątrz zabieramy z końcem lata do domu. 

O ile w sezonie nawozimy je co 1-2 tygodnie, to zimą należy to robić już tylko raz w miesiącu. Można też nie nawozić ich zimą wcale. Jest to bowiem okres spoczynkowy dla roślin. Podlewanie zaleca się zimą ograniczyć tylko wtedy, gdy rośliny nie stoją w ogrzewanych centralnie pomieszczeniach. Hodując w domu skrętniki, należy je też systematycznie rozmnażać, ponieważ są krótkowieczne. Można to robić za pomocą rozsady starej kępy na kilka potomnych. Inny sposób to flancowanie połówek ich liści lub rozmnażanie za pomocą nasion.

Exit mobile version