Site icon Swiat w kwiatach

Środek chwastobójczy Substral Roundup Al Hobby 1 l

Substral Roundup Al Hobby 1 l
Rate this post

Chwasty w ogrodzie, na działce i na polu to zmora, która nigdy nie przeminie. Jeśli więc masz kawałek ziemi do uprawy, zawsze będziesz na niej stale walczyć z chwastami. Zachwaszczenie to po prostu sprawa nieunikniona. Skoro tak, to jaki środek jest w tym względzie najlepszy, bo najskuteczniejszy? Masz problem z chwastami w ogrodzie? Zobacz, jaki środek jest najlepszy. Wypróbuj środek chwastobójczy Substral Roundup Al Hobby 1 l. Sprawdź opis środka.

Środek chwastobójczy Substral Roundup Al Hobby 1 l – co to za środek?

Od kilku dekad glifosat o nazwie Roundup jest jednym z najpopularniejszych herbicydów na świecie. Za jego największą zaletę jest przy tym uznawane bardzo skuteczne niszczenie i likwidacja chwastów. W ostatnich latach jest jednak mocno atakowany, za rzekomą szkodliwość. Powstało przede wszystkim wiele teorii i badań na temat jego właściwości kancerogennych (rakotwórczych) i szkodliwości dla środowiska.

Niektórzy ludzie są o tym zresztą święcie przekonani. Jednak nie zawsze, nie w każdym badaniu te wnioski odpowiadały rzeczywistości. Pewna część wyników badań wcale tej ponadprzeciętnej szkodliwości nie wykazała. Co zatem warto wiedzieć o Roundupie i innych środkach zwierających glifosat? Masz problem z chwastami w ogrodzie? Zobacz, jaki środek jest najlepszy. Wypróbuj środek chwastobójczy Substral Roundup Al Hobby 1 l. Sprawdź opis środka.

Kiedy glifosat wprowadzono na rynek po raz pierwszy?

Od Od szeregu lat Roundup jest bardzo popularnym herbicydem, stosowanym także w ogrodach przydomowych. Specjaliści i użytkownicy zaznaczają, że cechuje go duża skuteczność i szybkie działanie. Jest tak skuteczny, ponieważ usuwa praktycznie wszystkie chwasty, poza skrzypami. Na taką skalę chwasty trudno usunąć innymi środkami, aż tak skutecznie.

Preparat glifosat o nazwie Roundup został wprowadzony po raz pierwszy na rynek amerykański przez firmę Monsanto w 1974 roku. Potem spopularyzowano go stopniowo na całym świecie. W ostatnich latach jest sprzedawany także przez koncern niemiecki Bayer, który uzyskał prawa do tej marki w 2018 roku. Obecnie glifosat Roundup jest produkowany w różnej formie i stosowany także w Polsce.

Środek chwastobójczy Substral Roundup Al Hobby 1 l właściwości.

Jak można przeczytać na opakowaniach w jakich kupujemy glifosat Roundup, zdecydowanie i pewnie zabija chwasty. Na dodatek zabija je w całości, bo wraz z korzeniami. Działa tak skutecznie na mlecze, osty, pokrzywy i inne głęboko zakorzenione, a nawet drewniejące chwasty. Eliminuje je w całości i bezpowrotnie. Aby mogły znowu dane miejsce opanować, muszą się ponownie zasiać. Glifosat Roundup wykazuje przy tym bardzo szybkie działanie, ponieważ efekty widoczne są już w ciągu 1-2 dni od zastosowania.

Jego stosowanie obejmuje też jednak specjalne wskazówki dotyczące ochrony ludzi, zwierząt oraz nasion i roślin dzikich. Dzieci i zwierzęta domowe nie muszą być jednak wyłączone z obszarów poddanych działaniu opisywanego tu konkretnego rodzaju tego środka (po wyschnięciu). Należy go jednak stosować we właściwy sposób, w odpowiednich porach dnia i ściśle wedle zasad użycia, opisanych na etykiecie środka. Sprawdź opis środka Substral Roundup Al Hobby 1 l.

Środek chwastobójczy Substral Roundup Al Hobby 1 l – czym jest glifosat zawarty w Roundupie?

Substancją aktywną Roundup jest wspomniany glifosat. Jest to organiczny związek chemiczny, który działa po wejściu do roślin. Innymi słowy, po oprysku, glifosat wnika do tkanek roślinnych. Następnie przemieszcza się w różne kierunki tkankami przewodzącymi. Po drodze wnika do komórek i powoduje zamieranie całych chwastów. Atakuje bowiem zarówno ich część podziemną, jak i nadziemną. Glifosat blokuje w komórkach roślin działanie enzymów niezbędnych dla zachodzących w nich przemian metabolicznych. Chwasty nie mogą więc dalej normalnie funkcjonować i obumierają.

Glifosat zaczyna zwykle oddziaływać na komórki i tkanki już po ok. 2 dobach od oprysku chwastów. Natomiast efekt chwastobójczy zauważalny jest po 7-14 dniach od zabiegu. Całkowite obumieranie chwastów następuje jednak dopiero po ok. 21 dniach. To jednak bardzo skuteczne działanie, bo żaden chwast potraktowany tym środkiem nie przeżywa.

chwast miedzy kostką brukową na który można zastosować Substral Roundup Al Hobby 1 l

Dzięki temu herbicyd Roundup jest obecnie powszechnie stosowany już nie tylko w uprawach rolniczych i ogrodniczych. Używa się go bowiem także do zwalczania chwastów w ogrodach i na działkach prywatnych. Jest również stosowany na chwasty w szczelinach płyt chodnikowych w miastach, na torach kolejowych, przy budynkach itp.

Czy bezpieczne jest stosowanie Roundup w ogrodzie?

W 2015 r. Agencja Badań nad Rakiem (IARC), będąca agendą WHO Światowej Organizacji Zdrowia, potępiła glifosat. Uznała, że to substancja „prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi”, mogąca inicjować powstawanie chłoniaka. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) oraz Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosiły jednak, że nie ma jednoznacznych dowodów na powodowanie raka. Nie wykazano też niepodważalnych dowodów na wywoływanie zaburzeń płodności i uszkadzanie genów i/lub płodu.

Chociaż Roundup nadal budzi pewne kontrowersje, jest dopuszczony do użytku, także amatorskiego. W sklepach ogrodniczych można kupić ten preparat w różnych wersjach i opakowaniach o różnych pojemnościach. Występuje też w formie spryskiwacza i sprayu (np. do oprysku podjazdów, chodników). Badania naukowe dowiodły, że glifosat nie jest tak groźny, jak sądzono.

Jak każdy środek chemiczny, może być szkodliwy tylko przy stosowaniu niewłaściwym i w nadmiarze. Są też opinie, że glifosat jest najbardziej efektywny, a jednocześnie najmniej szkodliwy wśród dostępnych herbicydów. Glifosat może być toksyczny tylko wtedy, gdy zostanie np. połknięty, lub będzie miał bezpośredni kontakt ze skórą. Ale przecież wszelkie środki chemiczne i ich używanie jest obwarowane odpowiednimi przepisami. Każdy wie, że trzeba je stosować ze zdrowym rozsądkiem, w sposób bezpieczny, ściśle opisany na etykiecie środka.

Oczywiście pamiętajmy też, że to środek z grupy pestycydów i herbicydów. Zawsze pozostanie więc w jakimś stopniu szkodliwy dla środowiska. Jeśli nie chcemy chemii w ogrodzie, to stosujmy preparaty ekologiczne na bazie naturalnych składników.

Jak stosować Roundup w ogrodzie?

Preparaty Roundup są jednym z najczęściej stosowanych środków chwastobójczych na świecie. Sprawdź opis środka Substral Roundup Al Hobby 1 l. Preparat ten jest środkiem chwastobójczym do stosowania nalistnego. Jest przystosowany do skutecznego zwalczania perzu i innych trudnych chwastów w ogrodach, na działkach, na chodnikach i ścieżkach, na kostkach brukowych, podjazdach itp. Opisywany środek jest przy tym dostępny w formie roztworu koncentratu gotowego do użycia w spryskiwaczu o pojemności 1 litra. Jest to środek szybkodziałający i bezpieczny w użyciu. Ilość ta wystarcza na oprysk powierzchni o wielkości ok. 20 m2.

Środek chwastobójczy Substral Roundup Al Hobby 1 l – dokładny opis środka:

Producent – firma Monsanto.

Substancja aktywna – glifosat w postaci soli dimetyloamoniowej w ilości 7,2 g/l, jest to związek z grupy aminofosfonianów + kwas pelargonowy, będący związkiem z grupy kwasów alifatycznych.

Działanie na chwasty – zwalcza chwasty: perz właściwy, mniszek lekarski, babka lancetowata, pokrzywa zwyczajna, wiechlina roczna, bylica pospolita, krwawnik pospolity, miotła zbożowa, koniczyna polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, rumianek pospolity, przymiotno kanadyjskie, ostrożeń polny, bodziszek drobny. Wrażliwość chwastu najtrudniejszego do zwalczania, czyli perzu jest największa, gdy dorośnie do wys. 10-25 cm i wytworzy minimum 3 w pełni rozwinięte liście.

Chwasty odporne na działanie środka – skrzyp polny.

Proponowane miejsca stosowania – stosować w ogrodach przydomowych, na działkach, na chodnikach i ścieżkach, na cmentarzach, na podjazdach i nawierzchniach typu kocie łby.

Sposób stosowania – środek należy stosować po wschodach chwastów, jednak przed siewem lub sadzeniem roślin uprawnych i ozdobnych. Jest to środek do stosowania nalistnego poprzez oprysk. Działa wtedy dolistnie przez zielone części roślin i pędów oraz niezdrewniałą korę. W dalszej kolejności wnika też do korzeni chwastów. W efekcie przenika i poraża całe rośliny chwastowe. Zalecana dawka wynosi 1 litr środka / 20 m2 powierzchni.

UWAGA!

zakupu środków ochrony roślin mogą dokonać tylko osoby pełnoletnie! Po zastosowaniu środka nie wolno wykonywać żadnych prac uprawowych przez min 2-3 tyg. Dla uniknięcia zagrożeń dla ludzi i środowiska, przez użyciem środka należy najpierw dokładne zapoznać się z instrukcją stosowania preparatu. Jest ona dostępna w treści etykiety. Środek jest słabo pobierany przez korzenie roślin z gleby. Dlatego nie ma niebezpieczeństwa dla roślin uprawianych lub kiełkujących później na tym terenie.

Jest to jednak preparat nieselektywny (totalny). Niszczy więc wszystkie opryskane rośliny. Trzeba więc uważać, by przypadkowo nie opryskać innych rosnących aktualnie roślin ogrodowych i trawników. Produkt jest sprawdzony, atestowany i dopuszczony na rynek polski. Jest też odpowiedni do użytku zgodnie z zaleceniami w miejscach, do których dostęp mają dzieci i zwierzęta.

Exit mobile version