Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters

Rate this post

Hodujesz mało znane, egzotyczne gatunki storczyków? Konieczne poznaj więc storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters. Jeszcze dziś sprawdź jaki ma wygląd i wymagania uprawy. Jest to łatwa w uprawie orchidea miniaturowa i średniej wielkości. Świetny storczyk dla początkujących fanów tych roślin. Nie zajmuje tyle miejsca, ile zużyłby większy storczyk np. z rodzaju Phalaenopsis.

To kwiaty idealne na parapet lub półkę. Jednak gdy zaczną formować się m pąki kwiatowe, lepiej przenieść je w obszar o większej ilości oświetlenia pośredniego. Będzie to doskonale stymulować jej kwitnienie. Co jeszcze należy zrobić? Jak z tymi orchideami postępować?

Z GÓRY PRZEPRASZAM – Niestety muszą Państwo sobie wygooglować zdjęcia, bo nigdzie nie ma ich na prawach Commercial use allowed, a moje storczyki jeszcze nie zakwitły.

Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters co to za rośliny?

Storczyki Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ (Guarianthe aurantiaca x Cattleya anzac) są krzyżówką hybrydy  Cattlianthe orchid nothogenus. Została ona stworzona i oficjalnie zarejestrowana w 1962 roku. Rodzicami tej krzyżówki są – gatunek Guarianthe aurantiaca oraz inna hybryda Cattleya anzac. Roślina ta była wcześniej znana jako Sophrolaeliocattleya Jewel Box. Jednak potem zarówno Laelia w jej tle, jak i całe Sophronitis zostały przeklasyfikowane jako jeden rodzaj Cattleya.

Na dodatek, rodzic gatunku Cattleya, C. aurantiaca został przeklasyfikowany jako Guarianthe. Sophrolaeliocattleya stała się więc znana jako Cattlianthe. Dlatego są to Storczyki Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’. Orchidee te są przy tym bardzo lubiane za łatwość uprawy i niesamowity kolor kwiatów. Często są przez to hodowane również amatorsko. W 1972 roku omawiana hybryda otrzymała wysoką nagrodę wśród storczyków od American Orchid Society. Jest to łatwa, energiczna roślina, która zawsze świetnie się prezentuje.

Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters jak wyglądają?

Storczyki Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ (Guarianthe aurantiaca x Cattleya anzac) to klasyczna, kompaktowa, rosnąca hybryda o czerwonych kwiatach. Storczyki te wytwarzają również dwulistne pseudobulwy o wysokości do około 10 cm. Rosną one przy tym wzdłuż poziomego kłącza. Końcowo usytuowany kwiatostan powstaje natomiast z pochwy znajdującej się na czubku nowo dojrzałych pseudobulw. Storczyki Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ zwykle wypuszczają średnio 4 do 8 kwiatów na jeden kwiatostan.

Kwiatostany te mają do około 9,2 cm naturalnego rozłożenia. Kwiaty są przy tym lekko pachnące i odrobinę miseczkowate. Mają intensywny kolor od karmazynowego, szkarłatnego do głębokiego ciemnego czerwonego. W gardzieli kwiatu są delikatne czerwone linie na żółtawym tle. Wyraźna żółta plama jest też w centralnej części warżki. Kolor kwiatów tej hybrydy różni się przy tym w zależności od warunków hodowli w czasie ich wzrostu.

Wpływa na niego szczególnie natężenie światła i temperatura w czasie rozwoju pąków kwiatowych. Płatki kwiatowe maja lekko falowane brzegi. 'Dark Waters’ jest to ogólnie storczyk średniej wielkości, który kwitnie obficie i niezawodnie pod koniec zimy lub wiosną. Najwyraźniej ma też reputację storczyka kwitnącego w Walentynki, a nawet kwitnącego dwa razy w roku w sezonie wegetacyjnym. Storczyki Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ mogą mieć przy tym wiele pędów, z 3 do 5 kwiatami na każdym pędzie.

Kwiaty wyrastają z jasnozielonych, delikatnych pochewek. To bardzo dużo, jak na takie storczyki. Na roślinach z wieloma pędami (a jest to większość), pąki mają ponadto tendencję do dojrzewania na wszystkich z nich w tym samym czasie. Dlatego storczyk ten kwitnie wręcz masowo, a roślina w standardowej doniczce może z łatwością mieć nawet 20 kwiatów i więcej.

Wszystkie kwiaty w szczytowym momencie są też otwarte jednocześnie. Kwitną w czasie od 2 do 3 tygodni.

Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters wymagania świetlne i stanowiskowe.

Storczyki Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ mają nieco inne wymagania pod tym względem, niż pozostałe. Podobnie jak w przypadku większości hybryd z rodzaju Cattleya, będziemy bowiem potrzebować dla nich dużo dobrego nasłonecznienia. Natomiast większość innych storczyków wymaga słabszego światła rozproszonego.

Tylko wtedy mogą dobrze rosnąć i kwitnąć. Najlepszym stanowiskiem dla nich będzie okno z ekspozycją północną, wschodni i zachodnia, w którym przez cały dzień jest jasno. Orchidee te wymagają bowiem dużo rozproszonego światła, a do tego wentylacji powietrza. Należy też zapewniać im rozproszone światło w najgorętsze letnie dni.

Na pełnym świetle na parapecie z wystawą południową, ich liście mogą się natomiast nawet mocno poparzyć. Jeśli zauważymy, że liście Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ przybierają czerwoną opaleniznę, oznacza to problemy. Światło jest wtedy dla nich więcej, niż wystarczające. Należy więc przestawić je w mniej oświetlone miejsce.

Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters temperatura otoczenia.

Storczyki Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ tolerują szeroki zakres temperatur. Wiosną i latem temperatura ich otoczenia w ciągu dnia może osiągnąć przez krótki czas od 27 do 34°C. Musi być jednak wokół zauważalna różnica temperatur w nocy. Wtedy wymagają 15-20°C. W miesiącach zimowych preferowane są też niższe temperatury dzienne o średniej wynoszącej około 21-19°C w dzień oraz około 14°C w nocy.

Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters wilgotność otoczenia

Idealna wilgotność otoczenia dla storczyków Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ powinna być utrzymywana na poziomie 40 do 60%. Storczyki te jak widać lubią zatem zauważalnie większą wilgotność, niż większość innych gatunków i hybryd. Jednak hybrydy te mogą również tolerować i niższe poziomy wilgotności.

Podczas uprawy w pomieszczeniach domowych, zaleca się używać dla nich tace nawilżające, lub małe nawilżacze do pomieszczeń. Dobrze tez sadzić je w doniczkach przezroczystych, typowych dla storczyków. Katleja ’Dark Waters’ lubi bowiem więcej wilgoci i przez to łatwiej o zagniwanie jej korzeni, gdy przedobrzymy.

Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters podlewanie i nawożenie

Jeśli to możliwe, do podlewania storczyków Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ powinno się używać czystej wody. Chodzi o to, by nie zawierała minerałów. Dobra będzie więc deszczówka, woda destylowana, lub woda z odwróconej osmozy. Twarda woda z kranu ma tendencję do plamienia liści i ostatecznie mocno gromadzi minerały w podłożu. Regularnie dobrze jest więc przepłukiwać te rośliny, zwłaszcza w przypadku korzystania z wody miejskiej z kranu.

Orchidee te powinny ponadto dobrze wysychać pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Wiosną i latem używać należy duże ilości wody do ich podlewania. To bardzo ważne szczególnie w okresie, gdy rośliny są w fazie aktywnego wzrostu i kwitnienia. Znacznie redukujemy natomiast podlewanie wodą w chłodniejsze zimowe dni. W sezonie wegetacyjnym podlewamy je więc raz w tygodniu, a zimą raz na 2-3 tygodnie. Jeśli rośliny są zamontowane na kłodach drewna w orchidarium, będą musiały być podlewane i zamgławiane nawet co drugi dzień.

Do nawożenia zaś używa się zbilansowany nawóz do storczyków. Orchidee te należy nawozić podczas aktywnego wzrostu i kwitnienia w sezonie wegetatywnym. Jeśli używamy wody deszczowej do podlewania, destylowanej lub tej z odwróconej osmozy, używamy wtedy nawozu przeznaczonego do czystej wody. Dolew małej ilości wody z kranu dostarczy dodatkowo niezbędnego wapnia i magnezu. W okresie wegetacji zaleca się bardzo lekko nawozić je co drugie podlewanie. Zimą jednak nawożenie wstrzymujemy. Zapewniamy tez wtedy jak najwięcej słońca. Po kwitnieniu również wstrzymujemy ich podlewanie na k. 2 tygodnie.

Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters podłoże i doniczka.

Hybrydy Cattleya Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters’ będą rosły na wielu różnych podłożach. Może to być zarówno gruba kora, jak i inne storczykowe zestawy podłoży. W razie potrzeby, można je również hodować w wersji montowanej na pniach drzew. Jest to jednak w naszym klimacie możliwe jedynie w specjalnie skonstruowanym orchidarium.

Doniczki mogą również mieć różne rozmiary i fakturę – od glinianych po plastikowe. W przypadku wszystkich doniczek upewnij się również, że na dnie jest odpowiedni drenaż. Dodaj dodatkowe otwory do plastikowych doniczek i powiększ dolny otwór w glinianych doniczkach.

Doniczka transparentna okrągła do storczyka
Doniczka transparentna okrągła do storczyków

Storczyk Cattlianthe Jewel Box Dark Waters odmiany

Storczyki Cattlianthe Jewel Box mają też dodatkowe hybrydy krzyżówkowe, zwane kultywarami, odmianami. Dwa takie najczęściej dostępne klony-odmiany-kultywary tej rośliny to ‘Szeherezada’ (‘Scheherazade’), Beverly i właśnie omawiany tu ‘Dark Waters’. Odmiana hybrydowa ‘Szeherezady’ ma przy tym jaśniejszy czerwony kolor kwiatów, z większą ilością żółtego koloru w środku kwiatu.

Natomiast opisywana tu odmiana ‘Dark Waters’ ma kwiaty w kolorze głębszej, ciemniejszej, bardziej szkarłatnej czerwieni. Istnieje również klon określany po prostu „pomarańczowym” czyli ‘Orange’. W rzeczywistości faktycznie kwiaty tej hybrydy są właśnie w tym kolorze. Wszystkie te odmiany kwitną kępami dość dużych kwiatów o wielkości od 5 do 8 cm. Mają też zdrowy i bujny wzrost, przy zachowaniu stosunkowo wygodnie niedużych rozmiarów.

Warto również wiedzieć, że te trzy hybrydy zostały nagrodzone przez Amerykańskie Towarzystwo Orchidei. Hybryda ‘Szeherezada’ i ‘Dark Waters’ otrzymały przy tym 80-89 punktów w 100-punktowej skali. Natomiast hybryda ‘Orange’ dostała wyróżnienie Highly Commended Certificate, przy punktacji 75-79 pkt.

Zdjęcia z dnia 10.03.2022

Oto moje okazy zakupione w luty 2022 wybrałam je ze względu na kolor kwiatów, podobno będą zdolne do kwitnienia za około 12 miesięcy. Co jakiś czas będę wstawiać zdjęcia, jak się rozwijają.