Site icon Swiat w kwiatach

Rozmnażanie truskawki

rozmnażanie truskawki
3.8/5 - (10 votes)

Nie wiesz na czym polega rozmnażanie truskawki, kiedy i jak to robić? Podpowiemy Ci jak to zrobić. Zapraszamy do lektury. Truskawki są jedną z najpopularniejszych u nas roślin uprawianych na owoce. Jako kraj jesteśmy obecnie na 8 miejscu pod względem ich produkcji. Uprawa truskawki jest przy tym stosunkowo łatwa i opłacalna. Warto jednak poznać dokładniej, jak można je najefektywniej rozmnażać i rozsadzać, by nic nie stracić, a jedynie zyskać!
Truskawka tak naprawdę nazywa się – poziomka truskawka (łac. Fragaria ananasa, Duchesne), ponieważ roślina ta jest mieszańcem dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych (łac. Rosaceae, Juss.) – poziomki wirginijskiej (łac. F. virginiana, Mill.) pochodzącej ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, z poziomka chilijską (łac. F. chiloensis, L. Mill.) – i jako taka funkcjonuje w uprawie od 1712 r. Inne nazwy zwyczajowe truskawki, to m.in. poziomka wielkoowocowa lub poziomka ananasowa. Zanim przejdziemy do omówienia rozmnażania truskawek, najpierw należy ogólnie przybliżyć ich uprawę w warunkach Polski, bowiem występują tu pewne zależności.

Uprawa truskawek, a ich rozmnażanie

Truskawki można aktualnie uprawiać w Polsce na różnorodnych terenach, czyli i na równinach i na terenach podgórskich. Najlepsze dla nich gleby to ziemie lekko kwaśne (odczyn pH w granicach 5,5-6,0), gliniasto-piaszczyste i piaszczysto-gliniaste. Niewskazane jest jednak zakładanie plantacji na łąkach i ugorach. Uprawy truskawkowe można robić w małym ogródku, jak i na dużych polach, przy czym najlepszymi dla nich przedplonami są: rzepaki, wyka, groch, gorczyca, nieco mniej także zboża.
Jeśli uprawę truskawek dopiero rozpoczynamy, należy najpierw glebę odchwaścić i nawieźć obornikiem w dawce 40-50 t/ha. Po tych zabiegach można rozsiać nawozy mineralne w dawkach: 80-100 kg/ha fosforu i 100-120 kg/ha potasu, w postaci siarczanu K₂SO₄. Można w tym celu użyć np. Flovit bezchlorkowy, zadany w dawce 400-700 kg/ha. W pierwszym roku uprawy, wiosną stosuje się też azot, w ilości 60-80 kg/ha czystego składnika, atomiast w latach następnych, zadaje się go dopiero po zbiorach owoców.

zakładanie plantacji truskawek

W warunkach polskich istnieją trzy różne terminy zakładania plantacji truskawek. Może to być termin letni, uważany za najlepszy w przypadku dobrze ukorzenionych sadzonek i sprzyjającej pogody. Wtedy już za rok uzyskuje się pierwszy, duży plon owoców. Możliwy jest też termin jesienny, zalecany przy dużej liczbie sadzonek i towarzyszącej temu, dobrej pogodzie. Jednak istnieje tu ryzyko nieukorzenienia się części sadzonek i ich przemarzania zimą. Ponadto, późno sadzone szczepki truskawek, dadzą raczej niewielki pierwszy plon w roku następnym. Możliwy jest również termin wiosenny, tym bardziej, że zakładanie plantacji wczesną wiosną jest korzystniejsze, niż późnojesienne, jednak tylko wtedy, gdy panuje dobra pogoda i jeśli dysponuje się dużą liczbą sadzonek. Truskawki bez problemów powinny się wtedy ukorzeniać oraz silnie rosnąć i dać obfity plon. Wszystkie te możliwości korespondują oczywiście ze sposobem rozmnażania truskawek, przy czym wyraźnie dominuje tu rozmnażanie wegetatywne!

Możliwość przyśpieszonej uprawy truskawek

Do przyśpieszana wejścia w fazę owocowania truskawek, najlepiej nadaje się znana w naszym kraju już od bardzo dawna włóknina. Wtedy owoce można otrzymywać wcześniej, w porównaniu do upraw tradycyjnych. Włókninę rozkłada się przy tym na wcześniej przygotowaną plantację (usunięte chwasty, zadane nawozy i wysadzone flance), na przełomie lutego i marca. Najlepszy jest oczywiście dzień pogodny i bezwietrzny. Brzegi nakładanej włókniny trzeba dobrze zabezpieczyć specjalnymi szpilkami, ewentualnie workami z ziemią, kamieniami, lub obsypując je dobrze ziemią. Włóknina to idealne rozwiązanie nie tylko na pola uprawne, ale również w małych ogrodach przydomowych i na działkach.

nowo założona plantacja truskawki

Włókninę trzeba co jakiś czas odkrywać, przy czym po raz pierwszy dla wykonania zabiegów spulchniających ziemię i usunięcia chwastów, które pod nią rosną w większych ilościach i o 100% szybciej. Można też uzupełnić wypadnięte sadzonki. Następne odkrywania robi się przed samym kwitnieniem, co ma na celu wyłącznie obserwację i dalszą pielęgnację roślin. Później w czasie kwitnienia truskawek, trzeba już systematycznie odkrywać włókninę, by owady zapylające miały swobodny dostęp do kwiatów. Na noc trzeba jednak całość zakrywać, by przymrozki nie uszkodziły kwiatów.

Warto też stawiać włókninę na podporach nieco wyższych od krzaków truskawek, bo mróz do ok. -4°C może uszkadzać kwiaty dotykające bezpośrednio do materiału, a większy może robić jeszcze gorsze szkody. Gdy zapowiadają się duże przymrozki, można też uruchomić deszczownię i spryskać włókninę od góry wodą, która przymarznie i niczym folia ochroni rosnące pod nią truskawki. Można też zastosować zadymianie, jednak trzeba z tym uważać, by przy okazji nie uszkodzić włókniny. Okrycie to zdejmuje się całkowicie dopiero po wykonaniu pierwszego zbioru owoców.

Rozmnażanie truskawek  rozmnażanie truskawki, rozmnażanie truskawki, rozmnażanie truskawki

poprzez rozłogi

Truskawki w dużej produkcji polowej oraz w małych hodowlach przydomowych i działkowych, najczęściej rozmnaża się wegetatywnie, czyli przez podział i flancowanie rozłogów. Sadzimy je przy tym w rzędach co 40-60 cm i w rozstawie między sadzonkami, wynoszącej po około 20 cm. Do takiej nasady zawsze należy wybierać sadzonki zdrowe, mocne i z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku nasadzeń jesiennych! Słabe sadzonki mogą bowiem zwyczajnie nie przetrwać zimy. Flancowane sadzonki należy umieszczać we wcześniej przygotowanych (np. sadzeniakiem) dołkach i przykrywać ziemią, aż do wysokości rozety. Następnie, ziemię wokół sadzonek trzeba dobrze uklepać i obficie podlać wodą. Jak jednak wybrać odpowiednio dobre sadzonki z rozłogów?

rozłoga truskawki

Rośliny macierzyste co roku w sezonie puszczają bardzo wiele rozłogów puszczających co kawałek sadzonki. Nie każda sadzonka jest jednak odpowiednia do flancowania! Najlepsze sadzonki otrzymuje się bowiem z roślin matecznych, tylko w pierwszym roku po ich wysadzeniu (czyli w jeden sezon je sadzimy, a za rok zbieramy z nich sadzonki). Najlepiej sadzonki pobierać z krzaków matecznych w dni pochmurne, ponieważ chroni to sadzonki przez ewentualnym więdnięciem i niebezpiecznym przesuszeniem korzeni. Najkorzystniej jest więc robić to w ogóle wiosną lub jesienią. Pobrane sadzonki można od razu posadzić w docelowym miejscu, lub dla lepszego ukorzenienia i wzmocnienia się roślin, najpierw wsadzić je do małych doniczek (np. jesienią) i przesadzić w docelowe miejsce dopiero za jakiś czas (np. wiosną). Jeśli gleba jest odpowiednia i wystarczająco pulchna, wtedy poflancowane, młode rośliny bez problemu ukorzeniają się same.

selekcja rozłogów truskawki

Co jednak zrobić z odmianami truskawek, które nie wytwarzają rozłogów?

Otóż można je także prosto, rozmnażać przez podział starszych krzaczków. Najlepiej robić to wtedy we wrześniu, wyjmując je delikatnie z ziemi i dzielić przy tym każdy z nich na dwie części, które wkopujemy oddzielnie. Trzeba przy tym dobrze pilnować, by każda z rozdzielonych roślin miała własne korzenie i chociaż jeden żywy i silny pąk. Ponadto, na pojedynczej sadzonce zastawia się tylko 3-4 żywe liście, a resztę usuwa. W tej metodzie rośliny sadzi się od razu w docelowym miejscu. Rozmnażać tak można oczywiście także truskawki mające rozłogi.

rozmnażanie truskawki poprzez podział krzaków

Rozmnażanie truskawki poprzez sadzonki frigo

Jeszcze jedną, najnowszą metodą rozmnażania truskawek, są tzw. sadzonki frigo. Sposób ten wprowadziły duże firmy ogrodnicze, trudniące się m.in. produkcją i sprzedażą sadzonek. Sadzonki są tu wykopywane w okresie pełnego spoczynku zimowego, a następnie odpowiednio przygotowywane, pakowane i przetrzymywane w takim stanie w chłodniach, w temperaturze ok. -2°C przez okres kilku miesięcy, czyli aż do momentu ich kupna i wysadzenia. Co ciekawe, sadzonki takie rosną po wysadzeniu dużo szybciej i zdrowiej, niż normalne sadzonki zielone! Mało tego, ponieważ kwitnienie zaczynają już po 30 dniach od flancowania, a po kolejnych 30-40 dniach zaczynają obficie owocować! Od wysadzenia do owocowania mija więc zwykle jedynie 8-9 tygodni. Nie dziwi więc, że to właśnie ta metoda jest najczęściej stosowana obecnie przez producentów truskawek, natomiast pozostałe dwa, wyżej opisane sposoby są popularne już niemal wyłącznie w przypadku hodowli drobnych i amatorskich.

Sadzonki frigo są idealne szczególnie do produkcji sterowanej, czyli umożliwiającej zakładanie plantacji w dowolnym terminie i uzysk owoców w ściśle zaplanowanym czasie (np. już w maju, lub dopiero w sierpniu). Dzięki temu, owoce truskawki można zbierać nawet wtedy, gdy tradycyjne plantacje jeszcze nie zaczęły, lub już zakończyły owocowanie. Wydajnie wydłuża to sezon truskawkowy, jednak niestety tylko jednorazowo! Należy bowiem wiedzieć, że sadzonki frigo w następnych latach owocują już jednak normalnie, czyli tylko w terminach tradycyjnych. Ponadto, mają jeszcze jeden mankament – otóż z powodu konieczności bycia przechowywanymi w specjalistycznych chłodniach, są niestety droższe od tradycyjnych!

Mimo wszystko sadzonki frigo i tak są coraz popularniejsze i to także wśród ogrodników amatorów. Warto więc zapytać o nie w swoim sklepie ogrodniczym! Przynajmniej jednorazowo pozwalają bowiem wydłużyć sezon zbiorów, a dzięki skróceniu okresu od wysadzenia do zbioru, zmniejszają również niebezpieczeństwo wystąpienia chorób. Ponadto, frigo są też o wiele bardziej wytrzymałe, łatwo się przyjmują i wymagają mniej opieki.  rozmnażanie truskawki, rozmnażanie truskawki

Exit mobile version