Site icon Swiat w kwiatach

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie
5/5 - (1 vote)

Rolnictwo ekologiczne to dzisiaj absolutny priorytet! Trzeba tylko poznać takie metody uprawy i ochrony roślin. Nie jest to jednak takie proste. Podpowiedzi jest w Internecie wiele, tylko czy wszystkie są fachowo godne polecenia? W naszym artykule znajdziesz jednak tylko absolutnie pewne porady. Masz ogród lub działkę i szukasz ekologicznych metod uprawy? Konieczne przeczytaj ten artykuł i już teraz wypróbuj zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie. Zobacz jakie to proste!

Soda oczyszczona czym jest i dlaczego warto ją stosować?

W sklepach kupimy dzisiaj o wiele więcej produktów, niż dawniej. Wybór jest nieporównywalnie większy. Środki używane w ogrodzie, na działce i w polu, także są obecnie ogólnodostępne. Kupimy je często już nie tylko w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach, ale niemal w każdym hipermarkecie. Wśród nich są również środki ekologiczne i nieszkodliwe, jak soda oczyszczona. Zwykle niemal każdy ma ją w swym domu i używa na jeden, może dwa sposoby. Tymczasem jej potencjalnych zastosowań jest bardzo wiele.

Sodę oczyszczoną można używać m.in. do celów zdrowotnych, w kuchni, łazience, warsztacie samochodowym, czy w ogrodzie. Jest przy tym nieszkodliwa, więc warta większej uwagi. Chemicznie jest to co prawda nieorganiczny, a więc chemiczny związek o nazwie wodorowęglan sodu (NaHCO3). Jest jednak nieszkodliwy i ulega szybkiej, łatwej biodegradacji. „Soda oczyszczona” to uproszczona nazwa potoczna tej substancji. Ma przy tym bardzo liczne zastosowania, co wynika z jej łatwego rozkładu, który wydziela dwutlenek węgla CO2.

Soda reaguje tak w styczności z kwasami. Powstaje wtedy CO2 oraz woda H2O. Dochodzi też do neutralizacji nadmiaru kwasu solnego, na przykład w naszym soku żołądkowym. Wykorzystuje się to wiec na przykład w dietetyce i medycynie. Można też użyć sodę w tym celu do zmiany pH gleby. W temperaturze powyżej 60°C soda ulega natomiast rozkładowi.

Wydziela się przy tym CO2 oraz tworzy się piana i dochodzi do spulchnienia substratu. To zjawisko wykorzystuje się głównie spożywczo kulinarnie. Sody oczyszczonej (NaHCO3) nie wolno mylić z sodą kaustyczną (NaOH). Soda kaustyczna jest bowiem wodorotlenkiem sodu, który także łatwo rozpuszcza się w wodzie, ale jako silnie żrący roztwór.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie – do czego, w jakim celu?

Sodę oczyszczoną czyli związek chemiczny o nazwie wodorowęglan sodu (NaHCO3) najczęściej wykorzystujemy w domu do gotowania i robienia potraw. Używa się też ją na problemy gastryczne, wzdęcia i niestrawność. Niektórzy biorą ja też do prostej domowej sterylizacji, czy na ukąszenia owadów. Jednak możliwości jej zastosowania w ogrodzie czy na działce są już niemal nieznane. Tymczasem to kopalnia wiedzy i możliwość świetnych zastosowań, na dodatek bez uszczerbku dla środowiska. Soda oczyszczona ulega bowiem całkowitej biodegradacji i jako związek chemiczny nie jest szkodliwa.

Sodę oczyszczoną można też stosować do sprzątania domu, a także na podwórku, a nawet w warsztacie samochodowym. Warto jednak nauczyć się używać jej szczególnie w uprawie i ekologicznej pielęgnacji ogrodu. Nasze informacje na temat takiego zastosowania sody mogą być więc dla Ciebie bardzo przydatne. Soda między innymi zapobiega bowiem rozwojowi szkodliwych patogenów i pasożytów atakujących rośliny ozdobne i uprawne. Główną zaletą sody oczyszczonej jest również jej duża dostępność, kupimy ją bowiem niemal wszędzie, w każdym hipermarkecie.

Jest przy tym absolutnie niedroga i nie zawiera szkodliwej chemii. Ulega też całkowitej i szybkiej biodegradacji. Wodorowęglan sodu czyli soda oczyszczona, to naturalny związek chemiczny występujący w źródłach i gejzerach. Może więc być stosowana w rolnictwie ekologicznym. Trzeba jedynie znać pomysły i możliwości mądrego wykorzystania sody oczyszczonej w ogrodzie, w polu i na działce.

Masz ogród lub działkę i szukasz ekologicznych metod uprawy? Konieczne przeczytaj ten artykuł i już teraz wypróbuj zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie. Zobacz jakie to proste! Podajemy tu również przepisy na przygotowanie preparatów ogrodniczych na bazie sody oczyszczonej.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie – jak soda działa na rośliny?

Soda oczyszczona ziała na rośliny poprzez podwyższenie pH liści i gleby. Zapobiega to między innymi kiełkowaniu zarodników grzybów. Podobnie zwalczająco działa na bakterie, wirusy oraz inne szkodliwe drobnoustroje. Likwiduje również szkodniki takie jak pluskwy, przędziorki, tarczniki czy mszyce, a nawet skutecznie odpędza ślimaki. Dzięki zastosowaniu sody pozbędziemy się uporczywego mączniaka rzekomego i prawdziwego oraz antraktozy, czy czarnej plamistości liści. Soda oczyszczona służy więc tym samym do ochrony warzyw, owoców i kwiatów.

soda oczyszczona jej zastosowanie w ogrodzie

Co ciekawe, soda nie zabija tych wszystkich niepożądanych organizmów. Stwarza za to warunki pH niekorzystne do ich rozmnażania i rozwoju. To jest działanie całkowicie ekologiczne, a jednocześnie profilaktyczne dla roślin. Gdy jej nie stosowaliśmy wcześniej i nastąpiła inwazja na przykład chorób grzybiczych, wtedy soda stanie się skutecznym narzędziem do ich eliminacji i zwalczania.

Zawsze pamiętajmy jednak o starym powiedzeniu, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Soda idealnie nam w tym pomoże! Poniżej podstawowe przepisy na ekologiczne użycie sody w ogrodzie:

Do usuwania i zwalczania pasożytów i szkodliwych owadów. Można tu użyć biodegradowalnej sody oczyszczonej, zamiast szkodliwych pestycydów. Istnieje kilka odmian tego przepisu. Można bowiem użyć też jakieś dodatki, lub tylko samą sodę oczyszczoną. Przepis podstawowy zakłada użycie 1 łyżki sody na pół litra wody.

Do zwalczania grzybów i pleśni w glebie i na roślinach. Soda oczyszczona jest pod tym względem dobrze znana ze swoich właściwości grzybobójczych. Wystarczy spryskać regularnie obszary zagrzybione woda z dodatkiem sody. Oprysk takim roztworem zaleca się robić regularnie co 7 dni. To nieodzowne zwłaszcza po deszczu, ponieważ panująca wtedy wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Aby uzyskać lepszy efekt, można wymieszać kroplę oleju roślinnego (np. oliwy z oliwek), kroplę płynu do mycia naczyń i 2 łyżki sody oczyszczonej na 2 litry wody. Olej roślinny posłuży jako utrwalacz. Detergent umożliwi lepsze rozpylanie sody. Upewnijmy się tylko, ze detergent nie zawiera szkodliwego dla roślin wybielacza.

Do uprawy zdrowszych i smaczniejszych warzyw.

Jeśli na przykład posypiemy lekko sodą ziemię pod pomidorami, będą miały mniej kwaśną glebę. Wytworzą też dzięki temu bardziej soczyste i słodsze owoce. Dobrze jest tez podlewać roztworem sody te rośliny i kwiaty, które wymagają mniej kwaśnego podłoża.

Do zwalczania mrówek w domu i ogrodzie. Jeśli mrówki wkroczą zbyt blisko Ciebie i zaczną robić szkody w Twoich uprawach, również zastosuj sodę. W tym celu wymieszaj 5 łyżek sody oczyszczonej z 5 łyżkami cukru i 1 łyżką wody. Uzyskaną papką pokryj miejsce mrowiska i ścieżki, po których chodzą mrówki. Odpędzisz je całkowicie, wcale ich nie zabijając. Mrówki nie cierpią bowiem takiej mieszanki.

Do zwalczania mszyc na warzywach. Jeśli chcemy je wyeliminować, zmieszajmy w równych proporcjach sodę oczyszczoną z mąką ziemniaczaną. Tak uzyskaną mieszanką posypujemy porażone szkodnikami rośliny.

Dla uzyskania bujnych i gęstych kwiatów.

Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, pomoże podlewanie roztworem sody. Wystarczy dodawać do wody do podlewania trochę sody. Kwiaty staną się bujniejsze i zdrowsze.

Dla przedłużenia żywotności kwiatów w wazonie. Wystarczy do wazonu z wodą dodać szczyptę soli i sody oczyszczonej. Dodatkowo dobrze jest też codziennie skracać ukośnie łodygi kwiatów w wazonie, usuwając gnijące części.

Do czyszczenia i pielęgnacji roślin w ogrodzie i w doniczkach w domu. Wystarczy przecierać co jakiś czas liście mieszanką wody z sodą. Liście będą wtedy zdrowe, błyszczące i czyste.

Aby meble i dekoracje ogrodowe miały ładny czysty połysk. Wystarczy posypać je co jakiś czas soda oczyszczoną i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Do zwalczania chwastów w ogrodzie.

Wystarczy spryskiwać miejsca z nimi gęstą mieszanką wody na bazie sody oczyszczonej.

Do zwalczania chrząszczy ziemniaczanych stonek. Należy połączyć sodę oczyszczoną (1 łyżeczka) z mlekiem (1 litr) i wymieszać w 10 litrach wody. Ilość wody można też nieco zmniejszać, ale nie pozostałe proporcje.

Do usuwania pestycydów z owoców i warzyw. Należy dodać trochę sody do wody i namoczyć w tym lub choćby tylko umyć owoce czy warzywa przed jedzeniem.

Do czyszczenia i dezynfekcji narzędzi ogrodowych. Wystarczy 1 łyżkę sody oczyszczonej i 1 łyżkę płynu do naczyń rozpuścić w 1 litrze wody. Następnie moczymy w tym roztworze ścierkę i czyścimy nią narzędzia ogrodowe. Nie będą rdzewiały i nie zainfekują nam roślin chorobami przeniesionymi z innych. Wysterylizujemy tak również stare doniczki i inne pojemniki, wiadra czy inne przedmioty.

Uwaga!

Nie używajmy sody oczyszczonej w ogrodzie w nadmiarze! Może bowiem kumulować się w glebie i wchłaniać żelazo oraz wapń, niepotrzebnie je blokując tym samym jako pokarm dla roślin. Będą więc wolno rosły i miały żółknące liście. Stosując preparaty z sodą, najpierw też wypróbuj ich działanie na małej części roślin. Nigdy też nie używaj ich na słońcu, bo poparzysz rośliny.

Exit mobile version