Site icon Swiat w kwiatach

Szczawik trójkątny Mijke

autor zdjęcia Kamracik

5/5 - (2 votes)

Każdy chce mieć w domu niezwykle atrakcyjne kwiaty. Lubimy przecież zaskakiwać kolorami i wyszukanymi wzorami. Roślina o fioletowych liściach idealnie spełnia te wymogi. Taki właśnie jest szczawik trójlistny. Czy jednak nadaje się do każdego wnętrza i pomieszczenia? Szukasz egzotycznej rośliny innej niż wszystkie? Poznaj szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) odmiana ‘Mijke’. Zobacz jak pielęgnować kwiat szczawik? Czy wymaga dużego nasłonecznienia, obfitego nawożenia i regularnego podlewania? Czy jest trudny w uprawie?

Szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) odmiana ‘Mijke’ – co to za roślina?

Szczawik trójkątny (łac. Oxalis triangularis), to gatunek rośliny z rodziny szczawikowatych (Oxalidaceae), rzędu szczawikowce (Oxalidales) i nadrzędu różo podobne (Rosanae). Jego wyższa systematyka obejmuje klasę Magnoliopsida oraz nadklasę okrytonasienne/okrytozalążkowe (Magnoliopsida vel Magnoliophyta, syn. Angiospermae), w obrębie roślin naczyniowych nasiennych.

Szczawiki są dobrze znane, jako inwazyjny chwast w większości naszych ogrodów i na polach uprawnych. Istnieją jednak odmiany rodzaju Oxalis, które są doskonale wychowane i nie rozprzestrzeniają się po wszystkich miejscach. Należy do nich między innymi właśnie omawiany tu szczawik trójkątny Oxalis Triangularis. Szczawik trójkątny z odmiany ‘Mijke’ jest przy tym często określany jako fioletowa koniczyna lub fałszywa koniczyna. Jego historia sięga St Patrick w Irlandii, mimo że roślina ta pochodzi tak naprawdę z Brazylii.

Gatunek szczawik trójkątny (łac. Oxalis triangularis) występuje w kilku krajach Ameryki Południowej. Spotkamy go bowiem w Brazylii, Boliwii, Argentynie i Paragwaju. Jest też neofitą wsiedlonym w USA w stanach Floryda i Luizjana. W stanie dzikim występuje obecnie również powszechnie we wschodnich Indiach, w stanach takich jak Nagaland i Manipur. Fioletowe liście jakie posiada są bardzo ozdobne i przez to atrakcyjne. Szukasz egzotycznej rośliny innej niż wszystkie? Poznaj szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) odmiana ‘Mijke’. Zobacz jak pielęgnować kwiat szczawik?

Szczawik trójkątny Mijke wygląd morfologiczny.

Szczawik trójkątny (łac. Oxalis triangularis) dorasta do 50 cm wysokości i mniej więcej tyleż samo szerokości. Podgatunek Oxalis triangularis papilionacea (fałszywa koniczyna purpurowolistna) jest też odporna na łagodne i przybrzeżne obszary Wielkiej Brytanii i południa Europy. Może bowiem rosnąć w ogrodach do temperatury -5°C. Podgatunek ten zdobył nagrodę Royal Horticultural Society Award of Garden Merit. W uprawie domowej za najpopularniejsza uchodzi odmiana Oxalis triangularis ‘Mijke’. Jest to roślina wieloletnia zielna jednak bez łodyg.

Tworzą ją wyłącznie trzyczęściowe liście złożone wyrastające z długiego ogonka liściowego tworzonego na poziomie gruntu. Jest to kłącze bulwiaste podziemne o 5 cm długości i ponad 10-15 mm średnicy. Kłącze to jest też całkowicie pokryte łuskami. Każdy liść złożony składa się z trzech mniejszych siedzących listków, prostokątnych do odwrotnie jajowatych i trójkątnych. Liście są też gładkie i nagie oraz ułożone w tej samej płaszczyźnie prostopadłej do ogonka. Liście złożone z trójlistków są tak samo zbudowane u szczawików, jak u koniczyn i są ich nazwa fałszywej koniczyny.

Fioletowe liście szczawików są ich główną atrakcją. Kwiaty nie są za to duże i porywające. Pięć gęsto owłosionych działek kielicha kwiatu ma długość od 5 do 5,5 mm. Są one wąskie i lekko czerwonawe u góry. Pięć białych płatków kwiatowych ma około 1 cm długości i są podłużno-lancetowate. Pręciki i słupek też są gęsto i krótko owłosione. Kończyny dzikich gatunków są zielone, ale do ogrodnictwa wybrano głównie odmiany fioletowe, jak wspomniana ‘Mijke’.

Ogonek kwiatowy jest miękki, białawy i ma długość od 15 do 25 cm. Rośniecie liści i kwitnienie szczawików doniczkowych odbywa się od wiosny do jesieni. Potem zamierają i przechodzą zimowy okres spoczynkowy, by na wiosnę na nowo wypuścić świeże fioletowe liście i nieduże kwiaty.

szczawik trójkątny Mijke, autor zdjęcia Kamracik

Szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) odmiana ‘Mijke’ – czy ten fioletowy kwiat prowadzi fotosyntezę?

Uderzające fioletowe liście wyróżniają się wśród zielonych roślin domowych. Mimo swego niezielonego koloru prowadzą jednak fotosyntezę i są przy tym światłolubne. Oznacza to, że liście szczawików otwierają się i zamykają w odpowiedzi na światło w procesie zwanym nystinastią. Wygląda to tak, że w nocy liście składają się w odpowiedzi na słabe światło, a w ciągu dnia otwierają się. Podczas tego ruchu trzy listki w liściu złożonym składają się na poziomie swej żyły centralnej. Ten ruch nie jest jednak spowodowany jakimkolwiek ich wzrostem. Zamiast tego jest bowiem napędzany zmianami ciśnienia czyli turgoru wody w komórkach u podstawy każdego liścia.

Szczawik trójkątny uprawa. Jak pielęgnować kwiat szczawik?

Niektóre rośliny są trudne w pielęgnacji, ale szczawik trójkątny (Oxalis Triangularis) jest dość łatwy w utrzymaniu. W obawie przed mrozem, w polskich warunkach klimatycznych uprawia się je wyłącznie w pomieszczeniach. Poniżej podajemy szczegółowe wymagania:

Światło

szczawik należy trzymać w przefiltrowanym jasnym lub średnim świetle, jednak z dala od bezpośredniego mocnego światła słonecznego. Roślina ta szczególnie dobrze rośnie w świetle poranka na oknie wschodnim. Szczawik jest dość trudny do zniszczenia przez nadmiar słońca, ponieważ szklane szyby w oknach odfiltrują dużą intensywność światła. Jednak nie narażajmy go niepotrzebnie na wystawę południową. Zawsze najlepiej będzie rosnąć, gdy nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli masz okna tylko południowe, to postaw go nie na parapecie okna, lecz na stojaku lub komodzie obok okna.

Temperatura

standardowe temperatury wewnętrzne w granicach tzw. temperatury pokojowej są w porządku dla szczawika. Idealna temperatura dla tych roślin wynosi więc około 15-21°C. Temperatury powyżej 24°C stają się już jednak problematyczne. W wysokiej temperaturze szczawik zacznie bowiem wyglądać na „zmęczonego”. W takim razie będzie więdł, a nawet może też zrzucić wszystkie liście i przejść w stan spoczynku.

Gleba

powinna być dobra dla niego dobrze przepuszczalna, standardowa mieszanka doniczkowa z dobrym drenażem. Uwaga jednak, ponieważ żaden szczawik nie będzie dobrze rosnąć w zbyt wilgotnej glebie. Choć roślinka ta lubi ogólnie wilgotną, a nie suchą glebę. Upewnij się więc zawsze, że jego doniczka ma na dole otwór drenażowy. Pilnuj też by nie przesychał za mocno miedzy kolejnymi podlewaniami. Nie może też jednak stać przelewany w wodzie.

Doniczka

doniczki ze szczawikiem muszą być głębokie. Płytkie doniczki u tego gatunku zdecydowanie nie będą dobrze działać. Unikaj też sadzenia tych roślinek w doniczkach z innymi gatunkami roślin. Szczawiki mogą bowiem przejść w stan uśpienia, a ich wymagania dotyczące wzrostu są inne. Zostaną więc szybko zagłuszone i bezpowrotnie wyparte. Ponieważ szczawiki mają tendencję do wzrostu i wyginania się w kierunku światła, należy również obracać ich doniczkę co 2 tygodnie. Pozwoli to zachować ich równomierny wzrost i dobre wybarwienie liści.

Woda

pozwól glebie lekko przeschnąć między kolejnymi podlewaniami. Nie dopuszczaj jednak do mocnego przesuszenia. Upewnij się po prostu, że górne 2 cm gleby są już suche przed następnym podlaniem. Najgorsze, co możesz zrobić z podziemnymi bulwiastymi cebulkami szczawika, to przelanie go wodą, ponieważ bulwy wtedy zgniją. Zbytnie przesuszenie nie zrobi im aż tak wielkiej szkody. Spodziewaj się też latem podlewania mniej więcej raz na 2 tygodnie. Zima nie należy ich podlewać.

Nawóz

specjaliści radzą, że nawóz nie jest konieczny w przypadku nowych roślin. Potem jednak można go dodawać co 2 miesiące w sezonie wegetacyjnym, jeśli gleba w doniczce jest starsza, niż rok. Wysokiej jakości mieszanki doniczkowe zwykle zawierają nawóz o powolnym uwalnianiu przez co najmniej 4 miesiące. Szczawik nie potrzebuje jednak nawozu przed kwitnieniem. Potem można go nawozić rozpuszczalnym nawozem do pelargonii lub surfinii. Rośliny zwykle potrzebują tylko azotu, podczas gdy fosfor, potas i łatwo przyswajalne pierwiastki śladowe pomagają im długo i pięknie kwitnąć. Warto również w okresie kwitnienia dokarmiać szczawika niewielką dawką nawozu wieloskładnikowego.

Szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) odmiana ‘Mijke’ – przycinanie w związku z okresem spoczynku.

Dojrzałe rośliny przycina się równo do gruntu co 3-5 lat wczesnym latem lub w okresie spoczynku. Młode rośliny powinny być co roku przycinane do gleby wczesnym latem lub w okresie spoczynku, aż do osiągnięcia dojrzałości.

Szczawik trójkątny Mijke – rozsadzanie i przesadzanie.

Szczawik wyrasta z bulw rozmnażanych przez podział. Podobnie jak inne cebulki, przechodzi więc regularne okresy spoczynku. Pod koniec każdego takiego okresu spoczynkowego bulwy można wykopać, przyciąć pędy i rozsadzić do innej doniczki, gdzie wyrosną nowe rośliny. Tak samo przesadza się je do świeżego podłoża.

Ciekawostki. Liście szczawiku są jadalne. Można spożywać je na surowo lub gotowane. Mają kwaśny smak ze względu na zawartość kwasu szczawiowego. Liście i kwiaty mogą też służyć jako dekoracja sałatek. Kłącza są spożywane na surowo lub gotowane i mają słodki smak.

Exit mobile version