Jesteś fanem i hodowcą-amatorem storczyków? Szukasz nowych gatunków i odmian orchidei do swojej domowej hodowli? Konieczne przeczytaj Motylnik – oncidium storczyk uprawa podlewanie rozmnażanie. Storczyki te należą do rodziny Oncidium i nazywa się je też tańczące damy lub orchidee motylkowe. Mają bowiem specyficzny kształt kwiatów. Storczyki te idealnie nadają się do różnych wnętrz i orchidariów. Wytwarzają bowiem rozgałęzione gałązki z wieloma pięknymi i kolorowymi kwiatami. W uprawie nie są też znacząco trudniejsze od najpopularniejszych Phalaenopsis.
Motylnik oncidium storczyk systematyka botaniczna.
Orchidee te zalicza się do dużej rodziny Oncidium. Obejmuje ona ponad 1000 gat. i ogrom odmian. Oncidia w naturze można spotkać w Ameryce Płd., Ameryce Środkowej, Meksyku i Indiach Zachodnich. Jeden gatunek (Oncidium ensatum) żyje też dziko w USA na Florydzie. Oncidia należą do orchidei wytwarzających gruszkowate pseudobulwy oraz długie cienkie liście i rozgałęzione kwiatostany z licznymi kwiatami jak motyle.
Kwiatostany te rosną obficie na rozgałęzionych gałązkach kwiatowych, które przez to często zwisają łukowato, obciążone w dół. Jest na nich mnóstwo kwiatów zwykle w kolorze żółtym, brązowawym i mahoniowym. Jesteś fanem i amatorskim hodowcą orchidei? Poznaj więc różne ich gatunki. Przeczytaj i sprawdź – Motylnik – oncidium storczyk uprawa podlewanie rozmnażanie.
Motylnik sposób kwitnienia.
Motylniki kwitną na ogół jesienią, a niekiedy też wiosną. Współczesne mieszańce handlowe mogą już jednak kwitnąć 2-3 razy o dowolnej porze roku. Zaleca się inicjować nowe pędy kwiatowe, po zakończeniu wzrostu przez najmłodszą, jeszcze nie kwitnącą pseudobulwę. Trzeba więc postawić motylniki w pomieszczeniu o temp. obniżanej w nocy poniżej 18°C. Dobry będzie np. chłodny parapet przy szybie okiennej. Należy też mocno ograniczyć podlewanie (raz na 14-20 dni przez 2 mies.).
Wypuszczone pędy kwiatowe porozgałęziają się i obsypią wieloma kwiatami (nawet 50 i więcej). Po przekwitnięciu pęd kwiatowy usycha i trzeba go usunąć, nieuszkadzając pseudobulw i liści. Motylniki nie powtarzają kwitnienia na starych pędach. Większość storczyków o sympodialnym czyli o pseudobulwiastym typie wzrostu, w tym motylniki, nie kwitnie ponownie z tej samej pseudobulwy.
Nowe łodygi kwiatowe rosną tylko z młodych, dziewiczych pseudobulw, które dojrzały w obecnym sezonie. Natomiast stare przekwitłe pseudobulwy po 2-4 latach zrzucają liście i powoli zamierają. Nie należy ich usuwać, gdy są jeszcze żywe. Są bowiem ważnym rezerwuarem wody i pokarmu dla nowych bulw i kwiatów.
Storczyk Motylnik wymagana świetlne.
Powinno mieć poziom niski do średniego, czyli 15000-20000 luksów. Idealne jest światło jasne rozproszone, jakie uzyskamy na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Może też być okno południowe, ale cieniowane. Jak każde storczyki, także motylniki nie znoszą prażyć się na pełnym słońcu.
Motylnik oncidium storczyk wymagania temperaturowe.
Motylniki wymagają w czasie zimowych nocy temp. 13-18°C, a latem 16-20°C. Natomiast w dzień temp. ma być 20-30°C całorocznie. Niższe temp. nocne są wymagane najbardziej zimą. Jak już wspomniano, wykluczone jest przegrzewanie tych orchidei w południowym słońcu bez zacienienia latem. Mogą wtedy bardzo łatwo obsychać i obumierać nawet całkowicie.
Trzeba je też cieniować, jeśli temp. latem utrzymuje się powyżej 35°C. Pomoże również przestawienie ich w chłodniejsze miejsce. Natomiast zimą nie wolno ich wietrzyć i mrozić przy otwartych oknach. Przewianie ich powietrzem o temp. 0°C i poniżej, przemrozi je i mogą tego nie wytrzymać. Ich liście najpierw nabierają szklistości, potem więdną i obumierają.
Obumrzeć może nawet cała orchidea. Groźny jest też szok temperaturowy przy ich niezabezpieczonym transporcie zimą. Co najmniej mogą wtedy opaść kwiaty i pąki.
Motylnik oncidium storczyk wymagana wilgotność powietrza.
Motylniki potrzebują min. 40% wilgotności i powyżej. Nie jest to jednak czynnik bezwzględnie krytyczny. Zaobserwowano, że przy wilgotności 60% rosną lepiej. Dobrze też postawić obok nawilżacz. Można też doniczkę ze storczykiem umieścić na tacy z keramzytem zalanym do połowy wodą. Parująca woda zapewni wyższą wilgotność i dostęp powietrza, bez stałego moczenia korzeni.
Doniczka nigdy nie może być cały czas zanurzona w wodzie. Orchidee te można też rano zamgławiać. Muszą jednak potem obeschnąć przed nocnym chłodem. Oncydiów nie zamgławia się więc zimą, gdy temperatury są wtedy niższe, a ich metabolizm spowalnia. Maja wtedy dużą podatność na gnicie i choroby grzybowe.
Do zamgławiania i podlewania nie należy używać wody z kranu. Bardzo szkodliwie dla storczyków odkłada się wtedy kamień wodny w kątach liści i w ziemi. Dobra jest tylko deszczówka i woda destylowana. Wodą z kranu ni wolno ich zamgławiać.
Storczyk Motylnik oncidium podlewanie i zraszanie.
Storczyki są najczęściej tropikalnymi epifitami. Bezwzględnie wymagają więc całkowitego wysuszenia podłoża przed kolejnym podlaniem. Podlewamy je więc obficie, ale stosunkowo rzadko. Robienie okresu na przeschnięcie po każdym podlaniu daje niemal sto procent gwarancji na sukces w uprawie u wszystkich orchidei. Dorosłe motylniki zaleca się więc podlewać raz na 7-9 dni lub rzadziej.
Przelewanie bez przerw na przeschnięcie, wywołuje gnicie korzeni i obumieranie roślin! Wilgotność podłoża można sprawdzić po jego wyglądzie przez przezroczyste ścianki doniczek do orchidei. Jeśli jest wilgoć, to będzie widoczna skroplona na ich ściankach od wewnątrz. Trzeba wtedy jeszcze poczekać z kolejnym podlaniem. Do podlewania konieczna jest deszczówka lub woda destylowana.
Jeśli mamy jednak tylko wodę z kranu, trzeba ją przegotować lub odstać. Podlewanie kranówką wymaga też corocznego przesadzania motylników i wymiany podłoża. Doniczka może pozostać ta sama. Podlewanie ma być obfite. Wstawiamy całą doniczkę z kwiatem do naczynia z wodą, aby była zanurzona po brzegi przez ok. 15 min. do godziny.
Podłoże powinno dobrze nasiąknąć wodą w całej swej objętości. Korzenie „powietrzne” wystające z doniczki też powinny móc pobrać wodę. To istotne u Oncidiów, bo korzenie te wyrastają w górę z doniczki, często powyżej poziomu podłoża. Motylniki mają też zwykle sporo takich wiszących korzeni powietrznych.
Motylnik oncidium storczyk nawożenie.
Zaleca się nawozy dla storczyków, do kupienia w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i hipermarketach. Nawozimy raz na miesiąc w dawce podanej na opakowaniu środka. Można też nawozić co tydzień wraz z podlewaniem. Ale wtedy w dawce pomniejszonej, rozcieńczonej w ilości 1/4 do 1/2 dawki na opakowaniu. Jeśli nawozimy je tak przy każdym podlewaniu, wtedy raz na 1-2 miesiące ich podłoże należy spłukać czystą wodą. Najpierw namaczamy je wtedy w wodzie. Rozpuści to minerały nagromadzone w podłożu. A po godzinie przepłukujemy je samą wodą.
Motylnik storczyk kiedy niezbędne jest przesadzanie i jak robić rozmnażanie?
Podłoże dla storczyków musi być przewiewne z dużymi przestrzeniami powietrznymi. Absolutnie nie może to być zwykła ziemia doniczkowa! Ma to być mieszanina szybko przepuszczająca wodę i zatrzymująca tylko nieco wilgoci. Używa się do tego rozdrobnioną korę sosnową średniej wielkości 1-1,5 cm. Do tego mieszany jest dodatek węgla drzewnego, perlitu lub keramzytu i odrobiny torfu włóknistego. Może też być sama kora sosnowa lub chipsy kokosowe. Motylniki zaleca się przesadzać co 2 lata, jeśli podlewamy je wodą o niskiej zawartości minerałów (deszczówka lub woda destylowana).
Podłoże u storczyków do przesadzenia musi być już rozłożone i skonsumowane w widocznym zaniku. Takie orchidee często też wyrastają już ze swych doniczek. Natomiast w przypadku stałego podlewania ich wodą z kranu, nawet przegotowaną i/lub odstaną, należy postępować inaczej. Zaleca się więc stosować wtedy wyłącznie przesadzanie coroczne, absolutnie nie rzadziej. Przesadzanie trzeba przy tym robić nie inaczej, jak w terminie od wiosny do początku lata. Doniczka powinna być przy tym możliwie jak najmniejsza.
Najlepiej by była to ta sama doniczka, a robimy w niej jedynie wymianę podłoża. Przesadzane motylniki należy delikatnie wyjąć z doniczki i oczyścić ich korzenie ze starego podłoża. Nie wolno ich połamać i uszkodzić. Następnie odcinamy korzenie martwe i zgniłe. Zostawiamy tylko korzenie zdrowe i jędrne w dotyku. Oncydium sadzimy w nowej doniczce tak, aby najstarsza pseudobulwa dotykała jej krawędzi. Od drugiej strony ma być miejsce na przyrosty nowych bulw. Nigdy nie rozdzielamy przy tym pseudobulw na pojedyncze mniejsze w celu rozmnażania motylników!
Można dzielić je na grupki potomne, ale tylko, jeśli mają min. po 3-4 zrośnięte pseudobulwy. Po przesadzeniu i/lub wegetatywnym rozmnożeniu nie podlewamy ich przez 7-10 dni.
Motylnik storczyk cena.
Koszt zakupu motylników jest w granicach 40-300 zł, zależnie od gatunku i odmiany czy wielkości. Im rzadsza i atrakcyjniej kwitnąca forma, a także większa roślina, tym cena jest wyższa.