Storczyk kapturzyk grzebieniasty

5/5 - (1 vote)

Storczyki orchidee to kwiaty pożądane i pasujące do wszystkich wnętrz. Są przy tym stosunkowo łatwe w hodowli, przy zachowaniu ich pewnych podstawowych wymagań. Zwykle mamy w domach najpopularniejsze Phalaenopsisy. Warto jednak zainteresować się też innymi pięknymi gatunkami i odmianami. Kochasz storczyki? Konieczne przeczytaj ten artykuł i sprawdź co to za kwiat storczyk kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata). Orchidea ma kwiaty podobne do kwiatów narcyzów.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty co to za gatunek?

Storczyk kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata) jest też nazywany królowa śniegu, storczyk aniołek, Coelogyne cristata f. hololeuca, Cymbidium speciosissimum, Pleione speciosissima. Jest to gatunek zaliczany do rodzaju Coelogyne, podrodziny epidendronowe (Epidendroideae), rodziny storczykowate (Orchidaceae), rzędu szparagowce (Asparagales), nadrzędu liliopodobne (Lilianae).

Dalsza systematyka obejmuje klasę Magnoliopsida, nadklasę okrytonasienne/okrytozalążkowe (Magnoliopsida, Magnoliophyta, syn. Angiospermae), podgromadę rośliny nasienne (Spermatophytina, Spermatophyta) , gromadę naczyniowe (Tracheophyta).

Gatunek opisał John Lindley w 1821 r. Jest to orchidea epifityczna, czyli rosnąca na innych roślinach, na drzewach, ale nie jako pasożyt. W uprawie w Wielkiej Brytanii zdobyła prestiżową nagrodę Royal Horticultural Society Award of Garden Merit.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty pochodzenie i środowisko życia.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata) pochodzi z chłodnych i wilgotnych obszarów wschodnich Himalajów i Wietnamu. Jego naturalne siedlisko ciągnie się na wschód od 75° długości geograficznej na terenie Garhwal w Indiach Płn. Dalej biegnie przez Nepal, Sikkim, Assam i Bhutan, aż po wzgórza Khasi w Indiach Płn.-Wsch. Orchidee te zasiedlają również góry Tajlandii Płn.  Rosną tam w lasach wilgotnych, zwykle na wysokości 1600-2600 m. Ich siedliskiem są zarówno gałęzie i pnie drzew, jak i skały, często nawet wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

storczyk grzebieniasty Coelogyne cristata

Storczyk kapturzyk grzebieniasty wygląd morfologiczny.

Jest to nadrzewny epifit o małych i średnich rozmiarach, czasem też okazyjny naskalny litofit. Storczyk ten lubi ponadto warunki chłodne do zimnych do swojego wzrostu. Osiąga przy tym wysokość 15-30 cm. To także delikatna i wiecznie zielona orchidea z podłużnymi pseudobulwami o długości 5 cm. Bulwy te zawierają po 2 wierzchołkowe liście w kolorze ciemno-zielonym. Liście te są wąskie i lancetowate, a do tego siedzące, ostre na końcach i lekko pofałdowane.

Czytaj również  Fuksja (Ułanka) Fuchsia

Mają ponadto 3 cm szerokości i 10-20 cm długości. Pozostają zimozielone we wszystkich porach roku. Kwiaty rosną na końcach długich, obwisłych lub ​​pół-wyprostowanych łodyżek, długich do 15-30 cm. Jednorazowo wyrasta średnio 3-10 takich pędów kwiatowych. Kwiaty są atrakcyjne kształtem i pachnące z trwałymi przylistkami. Wyrastają zasadniczo na dojrzałym wzroście i wiszą niczym grona, od zimy do wiosny. Ta orchidea zaczyna bowiem kwitnąć już późną zimą, kiedy śnieg zacznie topnieć.

Średnica kwiatów wynosi ok. 7-13 cm. W dni suche i chłodne mogą przetrwać 4-5 tygodni w środowisku naturalnym. Wszystkie części kwiatu są śnieżnobiałe, mają krystaliczną fakturę i faliste brzegi z zakrzywionymi końcami. Jedynie na środkowej wardze znajduje się 4-5 ozdobnych słonecznikowo-żółtych grzebieni i złocistożółte plamki.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata) stanowisko, temperatura i oświetlenie.

W doniczkach kapturzyki grzebieniaste wymagają dużo światła, ale nie bezpośredniego słonecznego. Najlepszy na ich stanowisku w pomieszczeniu jest poziom światła przefiltrowanego 20000-30000 luksów (strefa USDA 11). Potrzebują też cieniowania od wiosny do jesieni. Światło powinno być zawsze na tyle duże, jakie ta orchidea jest w stanie wytrzymać bez poparzenia liści. Latem dopuszcza się pozostawienie ich na zewnątrz w półcieniu.

Ale jeśli temperatura jest zbyt wysoka, nie zakwitną. Bardzo ważny jest też stały ruch chłodzącego powietrza, ale nie przeciąg! Jest to ponadto roślina o wymaganiach umiarkowanych do zimnych w zakresie temperatury. Średnia temperatura dnia letniego dla tego gatunku wynosi 21-24°C w dzień i 14-15 °C w nocy. Daje to średnią amplitudę dobową w granicach 6-9°C. Średnia temp. dnia zimowego to 11-13°C, a w nocy 2-4°C (amplituda średnia zimą 8-9°C).

Inne źródła podają, że bez względu na porę roku, kapturzyki grzebieniaste powinny być utrzymywane w temp. niższej, niż temp. pokojowa. Optimum temperaturowe wynosi dla nich w pomieszczeniach 16-18°C w ciągu dnia i 12°C w nocy. Idealne stanowiska to wschodnie i zachodnie parapety okienne.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata) podłoże.

Kapturzyki grzebieniaste rosną w doniczkach z epifitycznym kompostem dla orchidei, o pH kwasowym i neutralnym. Dobrze przylegają korzeniami szczególnie do kawałków paproci drzewiastej i korka. Rośliny te sadzi się też w płaskich pojemnikach lub koszach w luźne i szybkoschnące podłoże. Jako podłoże często stosuje się drobną lub średnią korę, włókna paproci drzewiastej. Mogą to być też mieszanki z dodatkami, jak węgiel drzewny, perlit, lub pocięty mech torfowiec.

Czytaj również  Rhipsalis cassutha

Sugerowane zastosowania, to sadzenie w pojemnikach w pomieszczeniach, lub uprawa szklarniowa. Kapturzyki można też uprawiać w wiszących koszach siatkowych o oczkach 6 mm, wyłożonych włóknem kokosowym lub mchem torfowym. Najlepiej, jeśli podłoże zawiera w równych częściach drobne i średnie włókno paproci drzewiastej z dodatkiem 10% drobnego węgla drzewnego.

Pozostałe elementy to 10% perlitu lub pumeksu, oraz 10% posiekanego torfowca lub mchu. Mieszanka ta umożliwia równomierne reagowanie podłoża. Jest tak, ponieważ podłoże nie nasiąka ani nie wysycha całkowicie między podlewaniami. Paprocie drzewiaste nie ulegają zbyt szybkiemu rozkładowi, więc ​​nie jest konieczne zbyt częste nawożenie.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty wilgotność i podlewanie.

Kapturzyki grzebieniaste potrzebują dużej wilgotności w granicach niemal 85% latem i wczesną wiosną. Potem wymagania te spadają do 60-70% na początku zimy. Latem należy więc rozpylać wodę wokół nich codziennie. Storczyki te należy również obficie podlewać w okresie aktywnego wzrostu, z łatwym wysychaniem między podlewaniami.

W gorące i bezchmurne letnie dni, storczyki te wymagają niekiedy nawet kilkukrotnego podlewania w ciągu dnia. Kiedy nowe przyrosty osiągają dojrzałość jesienią, ilość wody stopniowo trzeba wtedy zmniejszać. Spryskaj je wodą wapienną i ubogą w sód. Po zakwitnięciu kapturzyków stopniowo ograniczaj podlewanie do listopada, kiedy zaczyna się okres spoczynku.

Latem zaleca się też co 3 podlewanie karmić je nawozem do orchidei. Należy natomiast utrzymać je suche w zimie. Przestajemy więc je tak mocno podlewać, gdy zacznie się okres odpoczynku.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty nawożenie.

Coelogyne cristata nie powinna mieć zbyt dużo płynnego pożywienia. Ponieważ jest epifitem, rośnie dobrze przy bardzo małej ilości składników odżywczych. Tylko w okresie silnego wzrostu należy je nawozić co tydzień ¼ do ½ zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Można stosować nawozy o obniżonej zawartości azotu w okresie późnego lata i jesieni.

Nawóz z podwyższonym fosforem poprawi kwitnienie w kolejnym sezonie i wzmocni nowe przyrosty przed zimą. Aby uniknąć gromadzenia się osadów mineralnych w okresach silnego nawożenia, zaleca się płukanie pojemników raz na miesiąc. Płukanie jest szczególnie ważne jeśli używamy silnie zmineralizowaną wodę do podlewania.

Czytaj również  Kwiat kalia

Storczyk kapturzyk grzebieniasty przesadzanie.

Kapturzyk grzebieniasty po 2-5 latach osiągnie wysokość 0,3 m i rozpiętość 0,6 m. Gdy roślina wyrośnie z kosza, można ją całkowicie przesadzić w większy bez naruszania korzeni. Jest to ważne, ponieważ storczyk ten nie lubi przesadzania. Po przesadzeniu lub podzieleniu może regenerować się nawet przez kolejne 2-3 lata.

Zaleca się też delikatne wycięcie starych pseudobulw zamiast przesadzania całej rośliny, jeśli podłoże nie jest bardzo rozłożone. Jeśli jednak konieczne jest przesadzanie, upewnij się najpierw, że nowe korzenie już zaczynają rosnąć. Pozwoli to przesadzonej roślinie ukorzenić się na nowo tak szybko, jak to możliwe. Stare pseudobulwy usuwamy więc, podobnie jak zbrązowiałe łodygi z przekwitłych kwiatów. Podział kępy bulw na mniejsze potomne może być dobrym sposobem na ich rozsadę.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty okres spoczynku.

Okres odpoczynku kapturzyka jest zimą. To chłodny i suchy okres, niezbędny dla zdrowego wzrostu i kwitnienia tych storczyków. Ilość dostarczanej wody stopniowo wtedy zmniejszamy jesienią. Zimą wystarczy niewielkie podlewanie okazjonalne lub poranny oprysk. Ilość wody lekko zwiększamy, gdy nastąpi wysychanie końcówek młodych liści i/lub gdy pseudobulwy się pomarszczą. W tym czasie obumierają stare bulwy i liście. Nadmiar wody może spowodować, że storczyk nie zakwitnie.

Storczyk kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata) choroby i szkodniki.

Możliwe szkodniki u tego gatunku, to mszyce, przędziorki, wełnowce. Z chorób, kapturzyk może cierpieć z powodu wirusów, chorób grzybowych, czy poparzeń słonecznych.

Oto mój storczyk wypuszcza 2 nowe pędy – czekam aż zakwitnie zdjęcia z  dnia 24.04.2022

Storczyk kapturzyk grzebieniasty młode pędy kwiatowe
Storczyk kapturzyk grzebieniasty młode pędy kwiatowe
pęd kwiatowy u storczyka kapturzyka
pęd kwiatowy u storczyka kapturzyka