Fuksja (Ułanka) Fuchsia

4.9/5 - (19 votes)

Fuksje są jednym z popularnych kwiatów domowych oraz na balkon, taras i do letniego ogrodu. Wytwarzają masy rozkosznych, wiszących, przypominających dzwonki kwiatów. Można je podziwiać przez od początku czerwca, do pierwszych silnych przymrozków jesieni. Fuksja (Ułanka) ma bardzo liczne, dość duże i śliczne kolorystycznie kwiaty. Chcesz ją mieć u siebie? Konieczne sprawdź – fuchsia uprawa, wymagania, pielęgnacja i ciekawe odmiany.

Fuksja (Ułanka) – systematyka botaniczna i pochodzenie.

Fuksja zwana też ułanka (łac. Fuchsia L.), to rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). W skład tego rodzaju wchodzi ok. 100 gatunków, które wywodzą się z Ameryki Środkowej i Południowej. Jedynie 4 gatunki pochodzą naturalnie z Nowej Zelandii. Rodzaj fuksja (Fuchsia) należy do rodziny wiesiołkowate (Onagraceae), rzędu mirtowce (Myrtales), nadrzędu różopodobne (Rosanae) i klasy Magnoliopsida.

Ich wyższa systematyka obejmuje nadklasę okrytonasienne/okrytozalążkowe (Magnoliophyta syn. Angiospermae), podgromadę roślin nasiennych (Spermatophyta, dawniej Anthophyta) i gromadę naczyniowch (Tracheophyta). Nazwę rodzajową Fuchsia, rośliny te otrzymały w XVII w. od naukowca Charlesa Plumiera. Miało to być na cześć Leonharta Fuchsa, botanika niemieckiego żyjącego w latach 1501-1566.

Fuchsia uprawa, wymagania, pielęgnacja i ciekawe odmiany – dlaczego warto je mieć?

Fuksje (Ułanki) są powszechnie uważane za kwiaty piękne, choć delikatne. Należy uważać, bo trochę łatwo się łamią. Występują za to w tysiącach odmian i form barwnych (niektóre mają nawet kwiaty wielobarwne). Pięknie wiszą i opadają z koszy, doniczek i korytek jaskrawą kaskadą kwiatowych dzwonków. Mogą też rosnąć w formie krzaczastej, lub pną się na podporach niczym winorośl i zwisają kaskadą kwiatów oraz pędów i liści. Pewne wytrzymalsze gatunki fuksji, w cieplejszym klimacie są wykorzystywane do tworzenia kwitnących żywopłotów. Fuksje (Ułanki) nie wymagają przy tym zbyt wielu zabiegów.

Fuksja warunki sezonowej uprawy na zewnątrz.

Fuksje (Ułanki) będą rosły doskonale zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu. Fuksje najbardziej lubią jednak dużo przefiltrowanego niebezpośredniego światła i szczególnie zimą nie tolerują sporego ciepła. Temperatura w ciągu dnia wiosną i latem znacznie poniżej 27°C zachęci je do kwitnienia. Fuksje powinny mieć osłonę przed wiatrami, bo są dość kruche. Szczególnie łamią się wtedy ich dzwonkowate kwiaty. Z pewnością docenią też cień w najgorętszej porze dnia, podczas bardzo upalnych letnich dni. 

fuksja stojąca

Aby obficie kwitnąć, potrzebują też żyznej i wilgotnej, choć przepuszczalnej gleby. Podczas ich uprawy w pojemnikach należy używać dobrego, najlepiej uniwersalnego kompostu. Dobra pielęgnacja fuksji polega na sadzeniu ich w glebie o pH od 6 do 7. Jednak dość łatwo przystosowują się też do wielu innych rodzajów gleby, o ile są dobrze zdrenowane. Korzenie fuksji nie lubią bowiem siedzieć w wodzie.

W naszym klimacie fuksje latem najlepiej trzymać na zewnątrz. Jednak na zimę trzeba je zabrać do chłodnych pomieszczeń, by nie zamarzły. Te południowe rośliny najlepiej więc sadzić w pojemniki, a nie bezpośrednio do gruntu na zewnątrz. Łatwiej je wtedy wnosić i wynosić. Kwiaty fuksji to wspaniała uczta dla owadów zapylaczy. Jeśli więc uprawiasz je na zewnątrz, spodziewaj się wielu pszczół i trzmieli w ogrodzie.

Fuchsia uprawa – warunki uprawy w pomieszczeniach.

Fuksje (Ułanki) będą potrzebowały nieco odmiennych warunków. Jeśli hodujesz je w pomieszczeniu, najlepiej sprawdzi się okno z jasnym, pośrednim światłem słonecznym. Jednak fuksje lubią też wilgoć i będą marnieć, jeśli powietrze będzie zbyt suche. Zasada ta dotyczy zresztą zarówno uprawy w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. W pojemnikach regularnie trzeba je podlewać, szczególnie latem, aby kompost był stale równomiernie wilgotny, jednak nie podmokły. Nie wolno pozwalać tym roślinom siedzieć korzeniami w wodzie, bo wygniją.

Sadzenie fuksji

Odmiany późne sadzimy lub wystawiamy na zewnątrz w maju i czerwcu, po ustąpieniu niebezpieczeństwa ostatnich przymrozków. Gatunki i odmiany bardziej odporne należy natomiast sadzić wiosną lub nawet dopiero wczesnym latem. Wykop duży otwór do sadzenia, wystarczająco duży, aby łatwo pomieścił kulkę korzeniową. Dodaj warstwę materii organicznej, np. kompost uniwersalny do podstawy otworu i wsadź fuksję. Umieść kulkę korzeniową w otworze do sadzenia i dostosuj głębokość.

Sadzonka powinna być posadzona na tej samej głębokości, na której rosła pierwotnie (z wyjątkiem odpornych fuksji). Wierzchołki korzeni nie mogą wystawać z gleby. Odporne fuksje zaleca się sadzić nieco głębiej, z najniższymi łodygami 2,5-5 cm poniżej poziomu gleby. Potem wymieszaj więcej materii organicznej z wykopaną glebą i wypełnij dołek. Podlej dobrze roślinę i rozłóż dookoła ściółkę o grubości 5-7,5 cm dobrze zgniłego kompostu ogrodowego lub wiórów kory wokół korzeni.

Pod ściółkę w razie potrzeby można też rozsypać trochę odpowiedniego nawozu granulowanego. Zalecenia te dotyczą zarówno wysadzania fuksji w pojemniki, jak i do gruntu na sezon letni. Sugerowane miejsca sadzenia i typy ogrodów, to granice i rabaty kwiatowe, tarasy, pojemniki balkonowe, ogrody miejskie, dziedzińce, ogrody przydomowe itp.

Fuksja uprawa, wymagania, pielęgnacja – podlewanie, nawożenie.

Po wysadzeniu do gruntu, fuksje (Ułanki) będą wymagały dokładnego podlewania raz w tygodniu, szczególnie podczas długotrwałych okresów suszy. Każdej wiosny i latem trzeba je też karmić nawozem, najlepiej granulowanym ogólnym dla roślin kwitnących, np. balkonowych. Jednak najbardziej idealne są specjalne nawozy dla fuksji o optymalnie zbilansowanej zawartości składników pokarmowych.

Nawożenie zaleca się stosować od początku kwietnia do końca sierpnia, co kilka tygodni. Taki pokarm roślinny zachęci fuksje (Ułanki) do obfitszego i dłuższego kwitnienia od wiosny, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Aby rośliny kwitły obficie, należy je również regularnie sprawdzać i usuwać zwiędłe kwiaty oraz rozwijające się owoce.

Fuchsia przycinanie i choroby.

Fuksje będą też rosnąć i kwitnąć bardziej obficie, jeśli będziemy uszczypywać ich pędy, gdy pojawi się nowy wzrost. Łodygi zbyt długie i słabo rozgałęzione zaleca się ponadto skracać późną wiosną. Pozwoli to uzyskać bardziej krzaczaste i gęstsze rośliny, które będą przez to jeszcze obficiej kwitły. Końcówki powstałych bocznych odrostów też można w razie potrzeby uszczypywać, podobnie jak przekwitnięte gałązki.

Pamiętajmy jednak, że nadmierne przycinanie i uszczypywanie opóźnia kwitnienie. Ponadto przycinanie wykonujmy czystymi nożycami ogrodowymi, by nie roznosić chorób. Fuksje (Ułanki) mogą być podatne na różne infekcje grzybicze i choroby wirusowe. Należy je więc regularnie monitorować i w razie potrzeby stosować odpowiedni środek biobójczy.

Fuksja uprawa, wymagania, pielęgnacja – zimowanie.

W cieplejszym klimacie południa Europy fuksje (Ułanki) mogą na zewnątrz zachowywać się jak rośliny wieloletnie. Będą więc mogły zimować w gruncie. Jednak w chłodniejszych strefach klimatycznych, w tym w Polsce nie przetrwają temperatur poniżej 4-5°C. Konieczne jest ich zimowanie. W tym celu trzeba przesadzić rośliny z gruntu do donic, lub przenieść stojące na zewnątrz donice z fuksjami do domu.

Zimować można je również w ogrzewanych oranżeriach, czy budynkach gospodarczych z oknami. Ponieważ są żywe i zielone, więc muszą mieć dostęp światła w czasie zimy. Przed przeniesieniem do budynku, należy usunąć martwe liście, kwiaty i łodygi. Zimując trzymamy fuksje (Ułanki) w chłodnym i półciemnym otoczeniu. Podlewać należy słabo co 3-4 tydzień. Zimą krzew fuksji może zrzucić sporo liści i mocno stracić na urodzie. Wiosna jednak odbije i wróci do normy.

Fuksja ciekawe odmiany

 Fuksje (Ułanki) rosną do 1,8 m wys. w ciągu 3-4 lat, zależnie od odmiany, których już ok. 14 000. Samych gatunków fuksji jest natomiast ok. 110. Odmiany słyną z bogactwa kolorów i kombinacji kolorystycznych. Większość ma stosunkowo małe kwiaty, podczas gdy tak zwane odmiany ‘Turbo’ mają je dość duże. Niektóre kwiaty są małe, proste, jednopłatkowe. Inne są wielopłatkowe i duże niemal jak ludzka dłoń. Są też odmiany wytwarzające kolorowe liście o czerwonym lub fioletowym odcieniu.

Fuksje dzielą się na poniższe szerokie grupy:

fuksje rosnące pionowo w spore krzaczaste rośliny – wytwarzają pionowe krzaczki różnej wielkości do ok. 1,8 m wysokości. Są doskonałe na szpalery, kwiatowe żywopłoty itp. Najlepiej ustawiać je w donicach na obrzeżach tarasu czy balkonu, przy murach scian i schodów itp. Odmiany niskie do 20 cm wys. to np. odmiany z grupy Shadow Dancer (np. odmiana ‘Improved Rosella’), odmiany mieszańców F. x triphylla (np. ‘Koralle’ czy ‘Thalia’). 

fuksje spływające, wiszące – dobre do wiszących koszy i doniczek. Wytwarzają długie, zwisające łodygi, dzięki czemu idealnie nadają się do wieszanych pojemników. Warto tu wymienić np. grupę California Dreamers (np. odmiany ‘Swingtime’ i ‘Deep Purple’) czy grupę Sunangels (np. odmiana ‘Red Spider’).