Klonik pokojowy

Zaślaz mieszańcowy zwany też klonik pokojowy, to roślina obficie kwitnąca praktycznie przez cały rok. Można ja hodować w domu, a latem wynosić na taras, do ogrodu. Konieczne przeczytaj, jak łatwo hodować zaślaz mieszańcowy. Jeszcze dziś sprawdź, jak pięknie przez cały rok kwitnie klonik pokojowy i w jakich miejscach należy go stawiać.

Zaślaz mieszańcowy (łac. Abutilon hybridum) zwany też klonik, klonik pokojowy, klonik mieszańcowy lub abutilon ogrodowy, to wieloletnia roślina ozdobna wyhodowana przez ogrodników z licznych krzyżówek. Innymi słowy, jest to mieszaniec kwiatowy, a stworzono go z różnych gatunków zaślazu należącego do rodziny ślazowatych/malwowatych (łac. Malvaceae), rodzaju zaślaz (łąc. Abutilon), rzędu ślazowce (łac. Malvales), klasy okrytonasiennych oraz kladów: roślin naczyniowych, nasiennych i różowych.

Klonik pokojowy pochodzenie i uprawa w Polsce

Gatunki założycielskie zaślazu mieszańcowego pochodzą pierwotnie z Ameryki Południowej (rośnie tam w tropikalnych lasach Chile, Brazylii i Kolumbii). W Polsce klonik pokojowy jest uprawiany przede wszystkim jako ozdobna roślina doniczkowa pokojowa. Z racji pochodzenia z cieplejszego klimatu, kwiaty te nie mogą bowiem swobodnie przetrwać u nas zimy, wysadzane na stałe do gruntu poza domem. Ze względu na obfitość dość dużych kwiatów i obfity w liście pokrój, gatunek ten jest również ceniony do sadzenia w korytka i doniczki na balkonach. Wytrzymuje tak jednak wyłącznie w okresie letnim (od wiosny do jesieni). Na zimę trzeba go, tak czy inaczej, chronić i zabrać do cieplejszych od mroźnej aury pomieszczeń.

Zaślaz mieszańcowy – budowa morfologiczna, pokrój

Klonik pokojowy rośnie jako krzew lub nieduże drzewo. W uprawie doniczkowej dorasta zwykle maksymalnie do ok. 2-3 m wysokości. Posiada przy tym długoogonkowe liście, podobne kształtem do liści klonu i stąd właśnie wzięła się jego potoczna nazwa „klonik”. Liście tych roślin są dodatkowo jeszcze ozdobne, ponieważ mają fantazyjnie nakrapiane plamy o różnych kształtach. Klonik pokojowy ma też duże ładne kwiaty o różnej kolorystyce – od białych poprzez żółte, pomarańczowe, różowe, do ciemnoczerwonych, niemal w zasadzie bordowych.

kwiat klonik pokojowy abutilon
Klonik pokojowy autor Natkasatkina

Klonik pokojowy biologia

Klonik pokojowy rośnie stosunkowo szybko, a jego pędy wydłużają się po około 20-30 cm rocznie. Jest przy tym bardzo atrakcyjny ozdobnie, ponieważ kwitnie praktycznie przez cały rok, hodowany w warunkach domowych. Jego kwitnienie zimą jest co prawda słabsze, ale nie zanika. Natomiast w lecie kwitnienie kloniku jest bardzo obfite, dlatego efektownie sprawdza się wysadzany na balkony i tarasy na okres wegetacyjny. Kwitnienie kloniku latem też jest zróżnicowany i najwięcej kwiatów pojawia się wtedy zwykle w okresie późnowiosennym oraz oczywiście w pełni sezonu w lecie.

Warto wiedzieć, że wspomniane odmiany mające dodatkowo barwne, pstro nakrapiane liście, ten ozdobny efekt zawdzięczają specyficznym wirusom obecnym w swoich komórkach. Hodując te odmiany, ogrodnicy dążyli do właśnie takiego rozwiązania hybrydowego. Klonik pokojowy odmian zainfekowanych takimi wirusami rośnie przy tym równie dobrze, jak odmiany nieinfekowane, ponieważ wirusy te nie są szkodliwe dla wegetacji i życia tych roślin.

Klonik pokojowy wymagania uprawowe

Należy zaznaczyć, że klonik pokojowy to gatunek roślin ozdobnych ogólnie dosyć łatwych w uprawie. Zarówno szybko rośnie, jak i bardzo często oraz obficie zakwita. Aby jego podłoże było w pełni optymalne, musi być bardzo żyzne i dobrze przepuszczalne, a więc próchniczne, zasobne w substancje odżywcze. Taka gleba w doniczce długo utrzymuje wilgoć, a jednocześnie nie podsiąka, powodując niepotrzebne gnicie korzeni. Za najlepszą dla kloników uważana jest więc ziemia pochodząca z dobrze przekompostowanych i przegnitych liści, dodatkowo wymieszanych z dobrze przepuszczalnym piaskiem. Dobrze na dnie doniczki zrobić drenaż np. z keramzytu.

Zaślaz mieszańcowy klonik różowy

W okresie wegetacyjnym, od wiosny do jesieni, klonik pokojowy dobrze rośnie i kwitnie w temperaturze pokojowej. Z kolei zimą zaleca się trzymać te rośliny ozdobne w temperaturze wynoszącej około 10-15°C, ponieważ przy wyższych temperaturach oraz gdy jest dodatkowo suche od ogrzewania powietrze w pomieszczeniach, kloniki mogą łatwo tracić liście. Abutilon wymaga również systematycznego podlewania, nawet dwa razy dziennie. Należy uważać, bo nawet krótkotrwałe przeschnięcie ziemi także może powodować więdnięcie, zasychanie i opadanie liści. Zimą z kolei kloniki wymagają stałego, delikatnego nawilżania liści wodą o temperaturze pokojowej.

Natomiast podlewanie w tym czasie należy ograniczyć do minimum, ponieważ dla roślin jest to przecież ogólnie okres spoczynkowy. Tak więc kloniki zimą podlewamy na tyle tylko, aby ich nie zasuszyć. Klonik pokojowy wymaga też pełnego oświetlenia, bo są to kwiaty światłolubne. Tylko wtedy mamy gwarancję obfitego kwitnienia, a ich liście będą stale ładnie wybarwione. Abutilony najlepiej umieszczać więc na stanowiskach z dużą ilością światła, ale rozproszonego, gdyż bezpośrednie działanie promieni słonecznych również może im poważnie szkodzić.

Zaślaz mieszańcowy pielęgnacja

W czasie sezonu wegetacyjnego abutilony wymagają świeżego i ciepłego powietrza, dlatego dobrze jest poprzenosić je wtedy na balkon lub do ogrodu. Zaślaz warto wystawiać na zewnątrz w okresie od późnej wiosny do początku jesieni. Miejsce jego postawienia musi być jednak dobrze osłonięte od wiatru i jak już wspomniano – nie bezpośrednio na słońcu, choć bardzo jasne. Kloniki pokojowe trzeba też często nawozić w sezonie wegetacyjnym, najlepiej uniwersalnymi nawozami organicznymi dla roślin o ozdobnych kwiatach, jakie można kupić bez problemu w każdym sklepie ogrodniczym.

Klonik pokojowy (zaślaz, abutilon)

Rośliny te preferują nawozy organiczne wymieszane z glebą plus dobry drenaż na dnie doniczki. Latem nawozi się je często, nawet co dwa tygodnie. W związku z szybkim wzrostem kloniki wymagają również dość częstego przesadzania do większych doniczek minimum raz na kilka lat, a najlepiej raz lub dwa razy w roku. Dorosłe rośliny zaleca się przesadzać corocznie na początku marca. Dobrze jest przy tym lekko poskracać również korzenie i przyciąć wszystkie pędy tuż za 4-5 liściem.

kwiat doniczkowy Klonik pokojowy (zaślaz, abutilon)

Silne przycinanie zapewni tym roślinom ładny i gęsty wygląd, zwiększy też kwitnienie i spowoduje lepsze rozkrzewienie/rozrastanie się. Zaślazy dobrze reagują przy tym na przycinanie, zwiększając pożądany atrakcyjny krzewiasty pokrój. Specjaliści zalecają, by kloniki przycinać 2-3 razy w okresie wzrostu i rozwoju latem. Warto również wiedzieć, że abutilony można prowadzić także w formie piennej. Koronę pędów należy wtedy przycinać w formę kulistą, podobnie jak wyglądają korony przycinanych róż i drzew ozdobnych, rosnących w ogrodach, na skwerach i w parkach miejskich.

Klonik pokojowy rozmnażanie

Rozmnażanie kloników pokojowych wykonuje się za pomocą nasion lub sadzonek pędowych, które z dojrzałych i dobrze rozrośniętych roślin pobiera się w tym celu wiosną i latem. Mogą to być właśnie przycięte końce pędów w trakcie skracania rośliny. Takie sadzonki bardzo szybko ukorzeniają się po posadzeniu. Sadzonkowanie kloników najlepiej przeprowadzać w lutym i marcu, ewentualnie w lipcu i sierpniu. Sadzonki robi się z odłamywanych lub przycinanych pędów bocznych o długości około 5-6 centymetrów.

Pamiętajmy jednak, że liście kloników łatwo więdną, dlatego ich ukorzeniane sadzonki najlepiej jest przetrzymywać pod foliową osłoną, w wilgotnym, zmieszanym z piaskiem torfie, najlepiej w temperaturze około 20-24⁰C, dopóki nie zaczną rosnąć już całkowicie samodzielnie. Ziemia przeznaczona do doniczek z klonikami musi mieć stałą wilgotność, ponieważ nawet jej krótkotrwałe przesychanie wywołuje więdnięcie, usychanie i opadanie liści. Gdy sadzonki już się ukorzenią po około 2-3 tygodniach, można je wtedy przesadzić do większych doniczek lub korytek. Jeśli natomiast rozmnażamy kloniki z nasion, wtedy robi się to w drugiej połowie zimy i wysadza młode siewki do nowej ziemi na przedwiośniu.

Zaślaz mieszańcowy szkodniki i choroby

Kloniki pokojowe hodowane w pomieszczeniach mogą być atakowane przez przędziorki, mszyce, mączliki, czy wełnowce. Mszyce łatwo rozpoznamy i zwalczymy środkami owadobójczymi. Przędziorki z kolei są bardzo malutkimi roztoczami mierzącymi ok. 0,2 mm dł., więc trudno je dostrzec. Ponadto, ukrywają się na spodniej stronie liści. Dlatego w razie niepokojących objawów chorobowych, rośliny należy dokładnie obejrzeć z każdej strony. Powodują żółknięcie liści, zasychanie końców i podwijanie się brzegów. Zwalcza się je środkami roztoczobójczymi. Natomiast objawy bytności wełnowów (owady z rzędu pluskwiaków) można rozpoznać po białej, lepkiej substancji występującej na łodygach oraz w kątach liści. Kloniki zaprzestają też wtedy wegetacji i nie rosną. Wełnowce należy, usuwać delikatnie zbierając je z roślin patyczkiem, a miejsca ich żerowania przetrzeć denaturatem. Można też zastosować skuteczne środki owadobójcze. Z kolei mączliki to maleńkie białe muszki, które atakując zaślazy obsiadają dolną stronę ich liści. Gdy poruszamy rośliną, wtedy zobaczymy je wzlatujące dookoła niej. Ekologicznym sposobem ich likwidacji, jest wyniesienie zaatakowanych roślin na zewnątrz i dodatkowo spryskanie ich wodą. Gdy to nie poskutkuje, można wtedy zastosować środek owadobójczy.