Większość z Nas zdecydowanie kocha kwiaty doniczkowe w domu i w jego otoczeniu, na balkonie, tarasie. Kwiaty doniczkowe są jednak najatrakcyjniejsze wtedy, gdy kwitną i to najlepiej obficie i przez cały rok. Jak jednak odpowiednio dobrać takie gatunki? Interesują Cię kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok, więc konieczne przeczytaj ten artykuł. Jeszcze dziś poznaj i kup opisane tu najwspanialsze kwiaty doniczkowe całoroczne. Gorąco polecamy!
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok – jakie to gatunki?
Aby wyhodować doniczkowy ogród, który kwitnie przez cały rok, trzeba wiedzieć, jakie gatunki mają tę zaletę. Druga ważna sprawa, to ich wymogi hodowli i preferowany mikroklimat. Kwiaty doniczkowe całoroczne są dość obfite gatunkowo, jednak nie wszystkie mogą być uprawiane na zewnątrz. Wszelkie egzotyki wymagają bowiem oczywiście wyłącznie hodowli domowej.
Jeśli chodzi o kwiaty ogrodowe, to wiosenne kwiaty w połączeniu z jesiennymi pozwalają zachować kolor w ogrodzie przez cały rok. Można też uzyskać ten sam efekt, używając kwiatów, które są bardziej uniwersalne niezależnie od klimatu i pory roku. Zapewnią nam to oczywiście przede wszystkim kwiaty doniczkowe całoroczne.
Poniżej zamieściliśmy dla Państwa listę opisującą polecane w tym względzie gatunki. Interesują Cię kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok, więc konieczne przeczytaj ten artykuł. Jeszcze dziś poznaj i kup opisane tu najwspanialsze kwiaty doniczkowe całoroczne. Gorąco polecamy!
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok w domu.
Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok to rośliny mające trwałe kwiaty lub nieprzerwane, stale powtarzające się kwitnienie. Ciągle kolorowe i atrakcyjne kwiaty doniczkowe całoroczne ożywią dosłownie każde wnętrze. Które gatunki z tej grupy są warte polecenia? Które można łatwo nabyć w kwiaciarniach? Które z nich najlepiej będą pasować Nam do domu?
Podpowiadamy 7 najpiękniejszych kwiatów doniczkowych całorocznych. Przypasują szczególnie tam, gdzie jest miejsce tylko dla jednej rośliny, lub gdy ma to być barwna ozdoba w monotonnym otoczeniu. Trzeba tylko regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany i dbać o prawidłowość wymogów uprawy.
Anturium (Anthurium) –
egzotyczne kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok. Wytwarzają białe lub czerwone pochwy u nasady kolby kwiatowej, mające sercowaty kształt. Pochwy te wspaniale kontrastują z dużymi zielonymi liśćmi o woskowym połysku. Kwiaty anturium są trwałe i rosną licznie przez cały rok. Anturium wymaga przy tym jasnego stanowiska, choć w wystawie nie bezpośrednio na promieniowanie słoneczne. Wymaga też 16-21°C temperatury otoczenia, koniecznie bez nagłych wahań temp. Nawozić trzeba je co 2 tyg. nawozem do kwitnących roślin doniczkowych. Podlewanie musi być tylko umiarkowane, gdy wierzchnia warstwa podłoża już przeschnie.
Cymbidium (Cymbidium) –
to stosunkowo łatwe w uprawie kwiaty doniczkowe całoroczne. Są to storczyki mające długo utrzymujące się kwiaty, które wyrastają zimą i wiosną. Trwają tak potem nawet do kilku miesięcy. Długie liście cymbidium są zielone i wąskie. Najpopularniejsza odmiana 'Snowgirl’ wytwarza mnogie kłosy kwiatowe. Dostępne są odmiany mające kwiaty o barwie białej, oliwkowej, różowej, kremowej, czy czerwonej. Cymbidium wymaga umiarkowanej do wysokiej temperatury otoczenia w granicach 16-21°C. Nawożenie ma być co 2 tyg. w sezonie, a zimą raz na miesiąc. Najlepsza jest też stała wilgotność podłoża.
Fiołki afrykańskie zwane też sępolie (Saintpaulia ionantha) –
jeden z najpopularniejszych kwitnących kwiatów doniczkowych całorocznych. Wyróżniają je piękne kwiaty mające kolor biały, fioletowy, różowy, a nawet dwubarwny, zależnie od odmiany. Niektóre mają nawet finezyjne kolorowe obrzeżenia kwiatów, a kwiaty są najczęściej pojedyncze, rzadziej pełne. Fiołki afrykańskie mają też zawsze nieduże rozmiary.
Można je więc postawić niemal wszędzie – w kuchni czy łazience, na parapecie okiennym czy stoliku. Wymagają jasnych stanowisk i temp. pokojowej 16-21°C. Trzeba pamiętać, że są wrażliwe na zimno, więc szkodzą im przeciągi i gwałtowne spadki temperatur i przeciągi. Nawozić trzeba je co 2 tyg. nawozem do kwitnących roślin doniczkowych.
Uwaga jednak, bo wiaty te nie lubią przelewania. Podlewamy je więc delikatnie i zawsze tylko na podstawkę pod doniczką. Jeśli natomiast zmoczymy im liście, to wtedy całe wygniją.
Kalanchoe (Kalanchoe) –
sukulent liściowy i jednocześnie egzotyczne kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok. Jednak najbardziej i najobficiej kwitnie w zimie, gdy inne rośliny domowe nie mają zbyt atrakcyjnego wyglądu. Wyróżniają się grubymi zielonymi liśćmi, które mają owalny kształt i atrakcyjnie kontrastują z gęstymi kwiatami, zebranymi w baldachogrona.
Zależnie od odmiany, kwiaty kalanchoe mają różne kolory i są pojedyncze lub pełne. Rośliny te wymagają jasnych stanowisk o temp. 15-21°C. Dobrze znoszą też jednak suche powietrze panujące zwykle w naszych domach i mieszkaniach, szczególnie przy ogrzewaniu zimą. Trzeba je jednak podlewać w sposób bardzo ograniczony (dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyraźnie przeschnie).
Wilczomlecz lśniący (Euphorbia milii) –
jeden z najwytrzymalszych najbardziej i najbardziej kolczastych kwitnących kwiatów doniczkowych całorocznych. Rośliny te zdobią różowe przykwiatki, rosnące każdy dość długo wiosną i latem. Pędy wilczomleczy pokrywają też ostre ciernie, a ich sok jest trujący. Należy więc zachowywać wobec nich ostrożność w czasie pielęgnacji. Wilczomlecze wymagają jasnych i słonecznych stanowisk i umiarkowanej temperatury 10-15°C.
Nawozimy je co 3 tyg. specjalnym nawozem dla sukulentów i kaktusów. Podlewamy natomiast dopiero wtedy, gdy ziemia będzie już lekko przeschnięta. Przelane wilczomlecze reagują niestety zrzucaniem liści.
Skrętnik (Streptocarpus) –
obficie kwitnący całorocznie kwiat doniczkowy. Znany z różnobarwnych kolorystycznie kwiatów (różowych, niebieskich czy białych, u niektórych odmian też dwubarwnych lub falowanych na brzegach). Preferuje stanowiska dobrze oświetlone o wysokiej wilgotności powietrza i temp. 16-21°C. Nawozimy go co 2 tyg. nawozem do kwitnących roślin doniczkowych, a podlewamy po przeschnięciu wierzchniej warstwy gleby w doniczce.
Kalamondyna, zwana też miniaturową pomarańczą –
niesamowita roślina również kwitnąca cały rok. W domowej uprawie doniczkowej kwitnie o różnych porach roku. Będzie więc cieszyła nas swymi kwiatami latem wystawiona na ciepłym tarasie. Z kolei zimą zakwitnie postawiona np. w kuchni na parapecie czy w salonie. Po przekwitnięciu kwiatów, na kalamondynie pojawiają się nieduże, okrągłe owoce o średnicy do 4 cm.
Owoce kształtem i kolorem przypominają mini pomarańcze lub mandarynki. Ich smak jest jednak okropnie kwaśny. Mają więc tylko funkcję ozdobną. Po dojrzeniu owoce opadają, jednak w międzyczasie pojawiają się nowe kwiaty. Roślina kwitnie i owocuje tak na okrągło cały rok. Wymogi uprawne kalamondyny są podobne, jak innych cytrusów. Potrzebuje więc dużo słońca i powinna stać na parapecie. Jednak zimą należy trzymać ją w nieco chłodniejszym miejscu w temp. 10-15°C.
Wymaga ponadto dość wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej więc zwykle rośnie w jasnej kuchni. Podlewanie kalamondyny nie może być zbyt obfite. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia musi najpierw z wierzchu przeschnąć. Nawożenie powinno być co 2 tyg. płynnym nawozem mineralnym dla cytrusów. Ewentualnie naprzemiennie z nawozem naturalnym typu biohumus.
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok w ogrodzie.
Niewiele kwiatów może wytrzymać chłody, jakie przynosi zima w naszym klimacie. Wiedząc, które kwiaty mogą to znieść, powinniśmy ozdabiać nimi swój ogród możliwie przez cały rok. Wiele z nich można też uprawiać w pojemnikach, donicach, korytkach. Przykładowo, najpopularniejsze w tej kategorii są róże. Wyhodowano ogrom ich odmian, w tym niektóre wyłącznie do uprawy w doniczkach. Większość ich nowszych odmian będzie kwitnąć przez cały sezon wegetacyjny.
Starsze odmiany zwykle jednak kwitną tylko raz w sezonie. Róże hybrydowe kwitną przez cały rok, jeśli zima będzie bz mrozu, lub będzie on słaby i sporadyczny. Także fiołki europejskie mogą kwitnąć cały rok, są jednak niepozorne. Lepiej od nich, do donic nadają się kwitnące cały sezon zioła, jak werbeny, tymianek czy majeranek. Majeranek trzeba jednak wstawić z doniczką do domu na parapet. W donicach na zewnątrz można też uprawiać kwitnące cały sezon hortensje, potentille i dymniki.
Bardzo popularne są ponadto astry. Kwitną cały rok i przyciągają do ogrodu motyle. Lepiej jednak rosną w gruncie, niż w doniczce. Ni można pominąć chryzantem. To jedne z najpowszechniejszych kwiatów całorocznych. Mają tysiące odmian i ogromną różnorodność kolorów. Są tak popularne, że różnokolorowe chryzantemy mają różne znaczenia i symbole uczuć.
Przykładowo, kwiaty czerwone oznaczają silną miłość, żółte lekką, a białe miłość lojalną i czystość. Goździki to kolejne kwiaty doniczkowe całoroczne i gruntowe. Są też doskonałe do bukietów wazonów. Wyhodowano też goździki miniaturowe w różnych rozmiarach i kolorach kwiatów, a nawet goździki o drobnych kwiatach zebranych w kępy. Najpopularniejsze kolory goździków to różowy, jasnoczerwony, ciemnoczerwony i biały.
Jest też oczywiście wiele innych kwiatów, które przy sprzyjającej pogodzie na zewnątrz kwitną nawet i cały rok. Nie sposób ich wszystkich wymienić w tym jednym miejscu!