Kwiaty doniczkowe cieniolubne

4.2/5 - (9 votes)

Dobór odpowiednich kwiatów do swojego domu czy mieszkania nie dla wszystkich jest jasny i prosty w wykonaniu. Odwiecznym dylematem jest szczególnie dobór roślin do pomieszczeń, w które promienie słońca nie zaglądają niemal w ogóle. Mieszkasz w zacienionych wnętrzach usytuowanych od strony północnej? Masz rośliny cieniolubne, więc sprawdź, jakie kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu warto zakupić. Jeszcze dziś dowiedz się, jak dbać o kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe.

Szukasz roślin kochających cień, aby rozweselić zbyt ponury pokój?

Dobrze trafiłeś, bo poniżej opisujemy takie właśnie kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe. Te rośliny będą tolerować nawet bardzo słabe światło. Uwaga jednak, bo termin „rośliny cieniolubne” należy traktować ze szczyptą zdrowego rozsądku, ponieważ żadna roślina tak naprawdę nie lubi cienia. Wszystkie będą wiec potrzebowały przynajmniej trochę światła wpadającego przez okna. Jednak niektóre gatunki są w stanie tolerować stanowisko oddalone od okna lub pokój tylko z małym oknem i od północnej strony.

Ogólna rada jest taka, by szukać głównie gatunków niekwitnących, ponieważ takie rośliny potrzebują dużo energii słonecznej, aby wyprodukować kwiaty. Najlepiej poczytać lub zapytać się w kwiaciarni, które rośliny domowe doniczkowe kwitną na samym dole ekosystemu lasu tropikalnego. To one właśnie dostają zawsze najmniej światła i dlatego poradzą sobie w zacienionej pozycji w Twoim domu. W naszym poradniku zamieszczamy poniżej opisy takich gatunków. Masz rośliny cieniolubne, więc sprawdź, jakie kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu warto zakupić. Jeszcze dziś dowiedz się, jak dbać o kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe.

zamiokulkas zamiolistny kwiat (2) Kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe

ZAMIOCULCAS ZAMIIFOLIA.

Zamioculcas to jedna z najlepiej wyglądających roślin tropikalnych, idealnych do zacienionego domu i mieszkania. Wyróżnia się charakterystycznymi, ciemnozielonymi i mięsistymi liśćmi. Te solidne i trwałe rośliny cieniolubne wymagają niewielkiej uwagi i będą idealnie rosły ustawione z dala od okna, ale pod warunkiem, że dostaną jednak trochę naturalnego światła. Są to wolno rosnące kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe, mogące tak żyć nawet przez wiele lat. Trzeba jednak uważać, by nie przelewać ich zbyt mocno, ale i nie dopuszczać do wysychania górnej warstwy kompostu w doniczce pomiędzy podlewaniami. Podobnie jak w przypadku innych roślin domowych, unikamy też zbyt częstego przenoszenia zamioculcasów. Sadzimy je w dobrze przepuszczalnej glebie, która nie jest zbyt zwarta.

Czytaj również  Kwiaty do łazienki - jak wybrać rośliny?

ASPIDISTRA.

Aspidistra elatior ma też potoczną nazwę „Żelazna Roślina”, co daje wyobrażenie o jej silnym potencjale przetrwania. Aspidistry mają atrakcyjne, błyszczące i ładnie zielone liście. Wymagają bardzo niewielkiej opieki i jako kwiaty cieniolubne, nie lubią jasnego światła. Dzięki temu idealnie nadają się do ciemniejszych pomieszczeń. Te kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu potrzebują jednak dobrego kompostu, aby się rozwijać. Trzeba je też podlewać od czasu do czasu, ale nie za często.

DRACAENA.

Draceny są kolejną doskonałą opcją do ciemniejszych pomieszczeń. Potrzebują jednak trochę więcej pośredniego światła. Dobrze sobie radzą na podłodze, gdzieś w pobliżu okna. Te ładnie ukształtowane rośliny wyglądają trochę jak mini palmy i są najatrakcyjniejsze, gdy są duże. Draceny lubią być również dobrze podlewane i, podobnie jak inne rośliny tropikalne o liściach w kształcie ostrzy, lubią być spryskiwane wodą. Zaleca się jednak unikać kupowania tych roślin w gospodarstwach domowych ze zwierzętami np. psami czy kotami, ponieważ maja trujący biały sok.

kwiat doniczkowy cieniolubny maranta

MARANTA LEUCONEURA.

Maranty są też nazywane „rośliną modlitewną”, ze względu na zdolność do podnoszenia liści w obliczu ciemności nocy. Te kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu maja też bardzo ładne, pięknie kolorowe i żyłkowane liście. Pozostawione same sobie, rozrastają się jak rośliny okrywowe, podobnie jak w stanie dzikim w lasach tropikalnych. Lubią przy tym dużo wody i wilgoci, ale upewnijmy się, że nie są przelane, bo wtedy wygniją. Regularnie zaleca się też je spryskiwać z wierzchu wodą. Maranty doskonale spisują się na półkach z książkami lub stolikach do kawy ustawianych dalej od okna i niekoniecznie wymagają jasnego światła. Wystarcza im tylko trochę naturalnego światła z oddali z okna.

CEROPEGIA.

Roślina Ceropegia linearis stała się bardzo popularna dopiero w ostatnich latach, ze względu na atrakcyjny nawyk jak gdyby spływu licznych pędów z doniczki w dół. Dla małych pomieszczeń atrakcyjne są również jej małe liście w kształcie serca w pięknym kolorze szałwii. Ceropegia nie jest co prawda klasyfikowana jako roślina kochająca cień, ale doskonale sobie radzi na półce dalej, jednak dość blisko okna. Niekoniecznie trzeba stawiać ją wiec zawsze tylko przy oknie. Dobrze sprawdza się również stojaca lub wisząca pod sufitem pełnej spożywczych wyziewów w kuchni. Kwiaty te podlewamy oszczędnie, szczególnie zimą. Uwaga też, bo kwiaty te wymagają kompostu doniczkowego przeznaczonego specjalnie dla sukulentowych kaktusów.

Czytaj również  Jak powinno się dbać o kaktusy?

BUTELKOWIEC.

Pachira aquatica czyli butelkowiec pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie rośnie na bagnach. Jest to wszechstronna i bardzo atrakcyjna roślina o wydłużonych liściach. Starsze dojrzałe osobniki są często sprzedawane w kwiaciarniach i marketach ogrodniczych z zaplecionym pniem, co dodaje im uroku i zainteresowania. Te kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu wola co prawda jasne miejsce na parapecie przy oknie, ale tolerują też cień i półcień. Tak jak w przypadku większości egzotycznych roślin, tak długo, jak skądś dochodzi naturalne światło, wszystko będzie dobrze. Pachira acquatica zgodnie ze swoją nazwą uwielbia wodę, dlatego często ją trzeba podlewać, szczególnie w lecie. Ważne jest jednak, aby nie stała w wodzie, ponieważ może to wywoływać zgniliznę korzeni.

Sansevieria
Sansevieria

SANSEWERIA.

Sanseweria zwana też „rośliną w wężowej skórze”, „teściową” lub „wężową rośliną”, jest cudownie twarda i spiczasta. Niesamowicie przy tym wytrzymała, bo będzie szczęśliwa w zasadzie niemal wszędzie. Istnieje wiele różnych odmian sansewerii, niektóre z grubszymi łodygami, a inne z wąskimi. Wszystkie z nich mają jednak jedną wspólną cechę, a mianowicie wysoką tolerancję różnych poziomów oświetlenia – od jasnego światła, do bezpośredniego do cienia. Te kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe powinny być niezbyt mocno podlewane. Należy unikać ich nadmiernego podlewania szczególnie zimą. Wtedy nawadniamy je oszczędnie tylko raz w miesiącu. Nie podlewamy ich jednak nigdy z góry, lecz od spodu, w wyższą podstawkę.

PHILODENDRON.

Jedna z ulubionych odmian roślin do wnętrz, bardzo tolerancyjna dla ciemnych wnętrz. Te szybko rosnące kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe dobrze sprawdzą się szczególnie w wiszących koszach. Można też wsadzić je do wspinania się na małą kratę drabinkę. Lubią półcień i wystarczy im podlewanie dopiero, gdy ziemia stanie się sucha w dotyku. Niektóre nowsze odmiany maja ciekawe kolorowe liście. Odmiana „Brasil” ma wspaniałe złociste i różnobarwne liście, a „Micans” ma fioletowo-rumiane liście o satynowej fakturze.

Epipremnum

EPIPREMNUM.

Scindapsus Golden Pothos czyli Epipremnum często bywa mylony z Philodendronem, to jednak dwa różne gatunki. Kwiat ten będzie dobrze prosperował w każdym pomieszczeniu w domu, dopóki nie będzie w pełni nasłoneczniony. Wymaga bowiem stanowisk cienistych i półcienistych. Jest to łatwa w pielęgnacji roślina do uprawy, którą najlepiej sadzić w wiszących koszach, z których ich pnącza kierują się atrakcyjnie obficie w dół. Te kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe występują w sprzedaży w różnych kolorach i dwukolorach, w tym w kolorze ciemnozielonym, biało-zielonym, żółto-zielonym i zielonym cętkowanym srebrem. Przycinamy je, jeśli zaczną być zbyt długie. Odcięte końcówki można poszczepić i podosadzać potem do doniczek w wiszących koszach, by je zagęścić. Epipremnum lubi wilgotną glebę, a dodatkowo zaleca się też zraszanie z wierzchchu. Latem i wiosną raz w tygodniu nawozimy je nawozem uniwersalnym lub do roślin zielonych. Podłoże ma być bogate w wapń i żyzne. Zaleca się też drenaż na dnie.

Czytaj również  Kwiaty doniczkowe cieniolubne do ogrodu

CHAMAEDOREA.

Chamaedorea elegans czyli chamedora wytworna, to gat. roślin z rodziny arekowa tych, zaliczany do palm, stad inna nazwa potoczna – palma koralowa. Są to kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu, popularne już od czasów wiktoriańskich. W naturze są wolno rosnącym mieszkańcem Meksyku, który dobrze sobie radzi w warunkach słabego oświetlenia. Dorastają do 4 stóp i odważnie wyglądają w każdym pomieszczeniu. Palmy te należy podlewać tylko wtedy, gdy gleba wydaje się sucha w dotyku. W zimie pomaga im też pryskanie i zamgławianie raz na jakiś czas liści z wierzchu. Należy w ich wypadku uważać na możliwość zarażenia przędziorkami.

NOLINA.

Bokarnea odgięta, beukarnea wygięta, nolina wygięta Beaucarnea recurvata, to kwiaty doniczkowe cieniolubne domowe idealne do każdego pomieszczenia w domu i praktycznie niezniszczalne. Fascynujący jest ich kształt jakby miniaturowej palmy z grubym pniem i długimi, przypominającymi paski liśćmi wyrastającymi z dużej, grubej bazy na jej szczycie. Nolina jest idealna np. dla osób, które dużo podróżują i długo pracują i nie mają zbyt wiele czasu dla swych roślin domowych. Te kwiaty cieniolubne gromadzą nadmiar wody w pucołowatej rozdętej podstawie pnia, dzięki czemu mogą trwać nawet kilka tygodni bez podlewania.