Kwiat bromelia jak długo kwitnie?

2.9/5 - (7 votes)

Każdy, kto kocha piękno, pragnie mieć nie tylko atrakcyjne meble, lecz również cudownie kwitnące rośliny. Takie doznania zapewniają przede wszystkim tropikalne kwiaty doniczkowe, choć czasem trzeba się trochę nad nimi napracować. Niektóre egzotyczne rośliny domowe, jak np. kwiaty bromelii, miewają specyficzne wymogi. Jednak odpłacają się za to cudownym kwitnieniem. Sprawdź, kwiat bromelia jak długo kwitnie?

Kwiaty bromelii, Bromelia (łac. Bromelia) to rodzaj roślin jednoliściennych naczyniowych nasiennych, zaliczanych do rodziny bromeliowate (łac. Bromeliaceae), rzędu wiechlinowce inaczej trawowce lub plewowce (łac. Poales), klasy okrytonasienne, czyli okrytozalążkowe (łac. Magnoliophyta, syn. Angiospermae). Bromelie w liczbie ok. 60 gatunków występują naturalnie w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Stanowią też popularne rośliny doniczkowe hodowane na całym świecie w domach, biurach, sklepach itp.

Kwiat bromelia jak długo kwitnie zależnie od oświetlenia?

Brolemia toleruje szeroki zakres natężeń światła. Rośliny te będą jednak wyglądać i mieć się znacznie lepiej, gdy otrzymają najbardziej pożądane dla siebie światło. Chociaż te optymalne poziomy światła różnią się znacznie, poniższe cechy są pomocne w wyborze miejsca dla konkretnej rośliny. Jaki więc powinien być zakres oświetlenia? Otóż zasadniczo gatunki i odmiany bromelii o twardych, grubych, szarych, szarozielonych i wybarwionych rozmytymi kolorami liściach, są odporne na najwyższe poziomy światła, podczas gdy gatunki o miękkich, zielonych i cienkich liściach najlepiej rosną jednak przy niższych poziomach światła.

Ogólne zalecenie dla kwiatów bromelii to hodowanie ich na stanowisku jasno oświetlonym i ciepłym, jednak nie na pełnym słońcu przez wiele godzin. Miejsce powinno być takie samo jak to, w którym dobrze rosną storczyki. W domu może to więc być okno z ekspozycją wschodnią lub zachodnią. Może też być oczywiście ekspozycja południowa, jednak wtedy bromelie stawiamy nieco dalej od okna. Większość gatunków nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

W większości przypadków bromelie okazują swym wzrostem i kolorem liści, czy poziomy światła są dla nich zadowalające. Żółtawe lub jasnozielone liście mogą wskazywać, że poziom światła jest zbyt wysoki. I odwrotnie, ciemniejsza zieleń niż zwykle, z bardziej otwartym lub wydłużonym kształtem liści, może wskazywać na zbyt niski poziom światła.

Czytaj również  Draceny najpopularniejsze rośliny doniczkowe

Kwiat bromelia jak długo kwitnie zależnie od wrażliwości poszczególnych rodzajów na światło?

Trudno jest kategoryzować rodzaje kwiatów bromelii do optymalnych poziomów światła, ponieważ wymagania dotyczące światła dla ich gatunków w obrębie rodzaju mogą się różnić. Poniższe uogólnienia mogą jednak służyć, jako wskazówka przy rozmieszczaniu odmian na określone miejsce. Rośliny z rodzajów Dyckia, Puyas, Hechtias, Ananas oraz gatunki twardolistne Aechmea i Billbergia najlepiej rosną i kwitną przy silnym świetle. Z kolei rośliny z rodzajów Guzmania, Neoregelia, Nidularium, Cryptanthus i Vrieseas mogą rosnąć i kwitnąć, radząc sobie doskonale w niższych poziomach światła.

Kwiat bromelia jak długo kwitnie zależnie od temperatury?

Bromelie mają charakter tropikalny lub subtropikalny, więc rosną i kwitną na zewnątrz budynków tylko w wysokich temperaturach, np. na Florydzie, w Grecji. W naszych środkowo-europejskich warunkach można je hodować wyłącznie w doniczkach w budynkach. Trzeba przy tym pamiętać, by temperatura pokojowa wynosiła latem w granicach 22-24⁰C, a zimą ma wynosić tylko 18-20⁰C. Kwiaty bromelii nie mogą być przegrzewane w żadnej porze roku, ani też nadmiernie wychładzane. Ponadto, rośliny te nie cierpią nie tylko zbyt zimnego powietrza, ale i przeciągów.

Kwiat brolemia jak długo kwitnie w domu

Zasadniczo gatunki o miękkich liściach potrzebują wyższej temperatury, podczas gdy te o bardzo twardych i sztywnych liściach, są znacznie bardziej tolerancyjne na zimno. Ze względu na swój epifityczny charakter, bromelie wymagają też dobrej cyrkulacji powietrza wokół siebie. Świeże powietrze dostarcza im wilgoć i dwutlenek węgla do fotosyntezy. Rośliny rosnące w stagnacyjnym powietrzu są natomiast bardziej podatne na atak owadów, zgorzeliny i organizmów grzybowych, powodujących gwałtowne niszczenie bromelii. Cyrkulację powietrza można poprawi otwieranie okien w ciepłe dni i włączanie wentylatora z niską prędkością.

Kwiat bromelia jak długo kwitnie zależnie od wilgotności otoczenia?

Większość kwiatów bromelii najlepiej rośnie w pomieszczeniach przy wilgotności względnej 40-60%. Niestety średnia wilgotność w większości domów wynosi zwykle dużo poniżej 40%, szczególnie w miesiącach zimowych, gdy działają systemy grzewcze. Poziomy wilgotności w domu można zwiększyć, instalując nawilżacz, lub zraszać je codziennie psikaczem. Wilgotność w pobliżu doniczek bromelii poprawi też, stawianie ich na podłożu z mokrego żwiru, który będzie parował. Dno doniczki nie powinno jednak nigdy stać w wodzie, bo uszkadza to i powoduje gnicie korzeni.

Czytaj również  Hoya roślina doniczkowa

Kwiat bromelia jak długo kwitnie zależnie od podlewania i zraszania?

Kwiaty bromelii są wyjątkowo odporne na warunki o niskiej wilgotności i przetrwają nawet długie okresy suszy. Większość problemów napotykanych w ich przypadku jest zwykle związana z gniciem spowodowanym nadmiernym podlewaniem. Uprawa tych roślin w lekkich, porowatych mieszankach doniczkowych, które szybko wysychają, powinna jednak pomóc w zapobieganiu temu problemowi. Bromelie uprawiane w mieszance doniczkowej powinny być podlewane, gdy powierzchnia gleby jest sucha. Należy je wtedy dokładnie podlać, poczekać aż woda spłynie z dna doniczki, a następnie nie podlewać, dopóki podłoże znów nie będzie suche.

W normalnych warunkach domowych zwykle wystarczające jest dokładne podlewanie raz w tygodniu. Gdy wilgotność względna jest niska (np. w miesiącach zimowych i przy klimatyzacji), rośliny te należy częściej sprawdzać i częściej podlewać. Kwiaty bromelii mają budowę rozety o szerokich liściach, która tworzy w ich centrach swoisty „kielich” lub „wazon”. Jeśli roślina zostanie zaopatrzona w wilgoć poprzez zwilżenie gleby wokół korzeni, nie jest konieczne utrzymywanie tego kielicha wypełnionego wodą. Większość bromelii przystosowuje się do hodowli doniczkowej w domu tak dobrze, że wchłania niezbędną wilgoć i składniki odżywcze przez swój system korzeniowy. Nie potrzeba też utrzymywać kielicha napełnionego wodą, w warunkach słabego oświetlenia, tym bardziej że sprzyja to chorobom bakteryjnym i grzybowym. Jeśli jednak napełniamy kielich wodą, należy go okresowo przepłukiwać dużą ilością świeżej czystej wody, aby zapobiec możliwemu zastojowi.

Okresowe spłukiwanie zapobiega również nadmiernemu gromadzeniu się minerałów, po odparowaniu wody z kubka. Wodę należy też usunąć z kielicha, jeśli temperatura znacznie spadnie poniżej tolerowanej. Epifityczne bromelie z rodzaju Tillandsia, często hoduje się przymocowane korzeniami do deski lub kory. Ponieważ rośliny te nie mają wyraźnego kielicha do zbierania wody, pochłaniają wilgoć z powietrza przez łuskowate liście. Wilgoć może być dostarczana do tych roślin poprzez codzienne zamgławianie i spryskiwanie.

Czytaj również  Kwiaty do sypialni, które sprzyjają zdrowemu odpoczynkowi

Kwiat bromelia jak długo kwitnie zależnie od typu podłoża?

Bromelie mają ograniczony system korzeniowy w porównaniu do innych roślin kwitnących. Ich korzenie działają przede wszystkim jako system wsparcia lub kotwiczenia. Bromelie wchłaniają wodę i minerały przez liście, bezpośrednio z wilgoci gromadzonej w powietrzu. Dlatego nie są tak zależne od systemu korzeniowego, jak większość innych roślin. Ważne jest jednak, by utrzymać system korzeniowy przy życiu i w dobrym stanie zdrowia. Epifityczna natura bromeliadów uniemożliwia tym roślinom tolerowanie ciężkiej gleby gliniastej. Wymagają więc materii organicznej (torf, pleśń liści, kompost itp.). Większość kwiatów bromelii najlepiej rośnie i kwitnie na bardzo porowatym podłożu organicznym, podobnym do storczykowego. Umożliwia to szybki drenaż wody i wystarczającą cyrkulację powietrza wokół korzeni.

Nie ma jednej mieszanki doniczkowej, która byłaby lepsza niż jakakolwiek inna, jednak sugerowane są następujące mieszanki:

po jednej części torfu, kory i gruboziarnistego piasku,

po jednej części torfu, kory i perlitu,

po jednej części torfu i gruboziarnistego piasku + ½ zeschniętych liści.

W mieszankach tych doskonały jest też mech torfowiec lub włókno paproci drzewiastej. Niektóre bromelie najlepiej rozwijają się i kwitną, gdy są hodowane w pożywce złożonej wyłącznie z włókna Osmunda.

Kwiat bromelia jak długo kwitnie zależnie od nawożenia?

Aktywnie rosnące bromelie nie znoszą przenawożenia i nadmiaru minerałów. Reagują nawet na lekkie zastosowanie nawozu. W miesiącach zimowych lub w warunkach słabego oświetlenia nie należy w ogóle ich nawozić. W sezonie wegetacyjnym można je nawozić najlepiej wyłącznie specjalnym nawozem dla tego typu roślin. Najlepiej nie dodawać nawozu do kielicha rozety, ponieważ może to prowadzić do gromadzenia się nadmiaru soli nawozowych i spalenia nowo powstających w rozecie liści. Najlepsze są dla nich nawozy o kontrolowanym stałym uwalnianiu, które równomiernie wprowadza się do mieszanki doniczkowej podczas sadzenia bromelii. Częstotliwość stosowania nawozu o kontrolowanym uwalnianiu jest znacznie mniejsza niż w przypadku nawozów o szybkim uwalnianiu.