Jak zrobić wianek z lawendy?

5/5 - (1 vote)

Jeśli macie obfitość lawendy i planujecie w związku z tym zrobić na koniec lawendowe wianki, to warto odpowiednio się do tego przygotować. Nie każda lawenda nadaje się bowiem do tego idealnie. Trzeba też właściwie o nią dbać, by obficie kwitła. Wianki lawendowe wymagają obfitości lawendy. Masz w ogrodzie kwitnącą lawendę? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jak zrobić wianek z lawendy! Okazuje się, że są różne odmiany lawendy i możliwości jest wiele.

Jak zrobić wianek z lawendy – czy każda lawenda jest dobra i ile jej potrzeba?

Wianek można robić praktycznie z każdej odmiany lawendy. Liczy się jednak jego cudny wygląd, co zależy od kilku czynników. Najważniejsza jest oczywiście sama lawenda. Możemy bowiem użyć kwiaty świeże lub suszone, a do tego różne gatunki i odmiany. Gatunek i odmiana lawendy najbardziej wpływa przy tym na wygląd wianka.

Mają przecież różny kolor, kształt kwiatów i liści, a nawet różniące się zapachy. Bardzo ważna jest też naprawdę spora ilość lawendy. Zbyt rzadki wianek nie jest ładny. Stad miedzy innymi wysoka cena lawendowych wianków w sklepach i kwiaciarniach. Ile więc kwiatów lawendy trzeba do zrobienia wianka? Trudno to niestety dokładnie sprecyzować.

Może to być 100 małych bukiecików po 20-30 gałązek każdy, a może więcej do bogatego, sporego wianka. Ilość lawendy na wianek zależy też od wielkości (średnica) i grubości podkładu i wianka, jaki chcemy uzyskać.

Najlepsza technika wykonania wianka z lawendy?

Wianki lawendowe można robić wedle kilku metod. Najpopularniejszy jest wianek na podkładzie z drutu lub słomy, do którego dokłada się i wiąże małe wiązki (bukieciki) lawendy. Do mocowania kwiatów używa się drut florystyczny. Innym sposobem jest użycie podkładu z gałązek lub wikliny. Wtedy łodyżki gałązek lawendy wkłada się pomiędzy taką plecionkę.

Pomysłowość ludzka jest jednak nieograniczona, więc bazą wianka może też być oazis, styropian, pleciona słoma itp. Wtedy można wiązać małe bukieciki mocowane na wykałaczkach i tak wtykać je w podkładową bazę. Jednak klasyczne wianki prowansalskie są robione na wspomnianym podkładzie z drutu.

świeżo ścięta lawenda na wianek
świeżo ścięta lawenda na wianek

Jak zrobić wianek z lawendy – trzeba też mieć pewne umiejętności.

Bardzo ważne są też nasze umiejętności. Przeczytajcie więc nasz artykuł do końca! Pierwsze wianki zwykle wychodzą każdemu niedoskonałe. Nie należy się tym jednak deprymować. Każdy kolejny wianek na pewno będzie już lepszy od poprzedniego. Co stwarza największe trudności? Przede wszystkim problem dotyczy zamknięcia koła i w ten sposób zakończenia wianka. Wszelkie problemy rosną też w przypadku robienia wianków o innych kształtach, niż koło (np. serce) i w przypadku lawendy suszonej.

Czytaj również  Dekoracje na Wielkanoc

Suszone gałązki lawendy są bowiem bardzo kruche i opadają z nich kwiatki. Często na dodatek taki wianek łysieje na końcu, gdy usilnie dopinamy w nim ostatnie bukieciki lawendy. Problem ten można jednak rozwiązać, odpowiednio mocując wiązki suchej lawendy na podkładzie. Pierwszą startową wiązkę-bukiecik wystarczy bowiem zrobić nieco dłuższą i zamocować do podkładu tak, by można ją było odginać i podnosić. Jeśli to nam nie pomoże, wtedy nie zamykajmy wianka lawendą, lecz wstawmy tam inne, niełamliwe kwiaty.

Taki wianek nie będzie klasycznie jednolity, wyłącznie lawendowy. Jednak może być bardzo ładny, a nawet ładniejszy. Przy robieniu wianka z lawendy świeżej, tego problemu nie doświadczymy. Świeża lawenda jest bowiem mocno elastyczna i niemal się nie sypie. Łatwo więc ją mocować na całości podkładu, włącznie z zamknięciem wianka. Zalecamy więc robienie wianków głównie ze świeżej lawendy. Na zakończeniu wianka, pod początkową wiązką kwiatów chowamy końcówkę tej ostatniej.

Jak zrobić wianek z lawendy – niezbędne elementy do zrobienia wianka

Dla początkujących na pewno zdecydowanie lepiej jest robić wianki ze świeżej lawendy. Co musimy do tego przygotować? Oto niezbędne komponenty:

lawenda – kilka lub nawet kilkanaście sporych bukietów świeżej lawendy;

podkład – musimy wybrać, czy chcemy obręcz z drutu, gałązek, wikliny, słomy czy styropianu, możemy zrobić ją samodzielnie, lub kupić już gotową odpowiedniej wielkości i szerokości;

drut florystyczny – do małych wianków cieńszy na szpulce, a do większych wianków grubszy na patyku;

taśma florystyczna – nie jest konieczna, ale przyda się do oklejenia łodyżek bukiecików, można tez jednak używać do tego cienkiego sznurku czy grubej nici lnianej;

narzędzia – sekator, nożyczki, cążki do drutu, ostry nożyk.

bukieciki z lawendy do robienia wianka
bukieciki z lawendy

Wianek z lawendy jak go zrobić? – najlepsza technika manualna samodzielnego plecenia lawendowych wianków.

Najpierw należy podzielić gałązki lawendy na małe bukieciki po 20-30 szt. każdy. Bukieciki koniecznie muszą mieć równą ilość gałązek! Następnie oczyszczamy ich końcówki gałązek z listków i skracamy do długości ok. 10-15 cm. Pamiętajmy też, że niektóre odmiany lawendy mają krótkie łodygi i nie wymagają skracania. Większości trzeba jednak łodygi przyciąć. Potem owijamy bukieciki taśmą czy nicią. Łodyżki bukiecików dobrze też na koniec okleić taśmą florystyczną. Drucik do ich mocowania na podkładzie wianka nie będzie dzięki temu przecinał ich łodyg.

Czytaj również  Technika decoupage co potrzebne do decoupage'u

Bardzo łamliwa suszona lawenda wręcz nawet tego wymaga. Świeża lawenda musi być z kolei mocno zaciśnięta na podkładzie, by po wyschnięciu nie wysuwała się i nie wypadała. Gdy nabierzemy doświadczenia, owijanie łodyżek bukiecików taśmą nie będzie już w ogóle potrzebne. Zawiąż drucik na obręczy i układaj bukieciki na niej jeden za drugim. Mocno owijaj drutem ich łodyżki spowite taśmą florystyczną.

Rób tak, aż ułożysz ostatni bukiecik przy pierwszym, od którego zacząłeś. Wtedy wsuń ostatni bukiecik pod pierwszy tak, by powstało wrażenie jednolitej całości. Jak już wspomnieliśmy jednak, wykonanie tej czynności z suszoną lawendą jest trudne i wymaga wprawy. Wielkość wianka uzyskasz stosownie do wielkości zastosowanej obręczy i długości gałązek lawendy. Grubość wianka możesz regulować ilością i ułożeniem bukiecików.

Gdy chcesz mieć wianek grubszy, układaj bukieciki jeden na drugim wzdłuż obręczy, a do tego też lekko w prawo i w lewo na boki. Zagęścisz tym ich ilość na obręczy, co pogrubi całość. Wymagają tego również podkłady grube i szerokie. W taki sposób przykryjemy zarówno wierzch, jak i boki takiego wianka.

gotowy wianek z lawendy i róż

Jaką lawendę wybrać do zaplatania na wianki?

Jak już wspomniano powyżej, na wygląd wianka wpływa też gatunek i odmiana lawendy. Różnią się one naprawdę niekiedy nawet i w znacznym stopniu. Powinniśmy zatem poszukać informacji na ten temat. Trzeba bowiem wiedzieć, jaką lawendę kupić do ogrodu, jak ją odpowiednio uprawiać, aby mieć obfity plon dobrego surowca.

Dla ułatwienia poszukajmy fotek z takimi wiankami w Internecie i sami oceńmy i wybierzmy taki, jaki podoba nam się najbardziej. Wam Generalnie, wianek można zrobić praktycznie z każdej lawendy. Pamiętajmy również, że nasze wianki nie muszą być wcale okrągłe i nie muszą też być robione tylko z samej lawendy. Jednak w kwiaciarniach i sklepach dowiemy się, że klasyczne wianki robione jednocie z samej lawendy o ciemnoniebieskich kwiatach są najpopularniejsze.

Czytaj również  Jak zrobić krem z gliceryny aloesu wazeliny?

Jak zrobić wianek z lawendy – wianki z lawendy wąskolistnej.

Bardzo polecaną lawendą kwitnącą w głębokim, ciemnoniebieskim kolorze, jest lawenda wąskolistna odmiany L.a. ‘Hidcote’. Inne odmiany lawendy wąskolistnej o podobnym pięknym, ciemnoniebieskim kolorze kwiatów, to również L.a. ‘Blue Scent’ oraz L.a. ‘Royal Velvet’. Dlaczego to właśnie ciemnoniebieski kolor kwiatów lawendy jest w tym względzie najpopularniejszy? Jest tak zdecydowanie dlatego, że po zasuszeniu kolor ten utrzymuje je się intensywnie i długo.

Po zasuszeniu nawet jeszcze ładniej ciemnieje do odcienia niemal granatowego. Natomiast lawendy o kwiatach w odcieniach jaśniejszych, po zasuszeniu robią się niemal szare. Wyglądają przez to jak ozdoby stare i spłowiałe. Dotyczy to m.in. lawendy wąskolistnej odmiany ‘Munstead’ i każdej lawendy wysianej z nasion bez odmiany (tzw. typ).

Wszystkie lawendy wysiewane z nasion nie nadają się więc raczej do wykonania ładnie wybarwionych, ciemnoniebieskich wianków. Efekt pożądany uzyskamy natomiast kupując certyfikowane sadzonki odmianowe. Jakie przy tym odmiany wybrać, napisaliśmy powyżej.

Jak zrobić wianek z lawendy – wianki z lawendy x intermedia.

Należy wiedzieć, że w sprzedaży są również mieszańce hybrydowe lawendy, zwane lawandynami. One również są doskonałe pod względem swego wyglądu, mają bowiem ładne długie, obfite i szpiczaste kwiatostany. Najsławniejszą odmianą wśród tych hybryd jest ‘Grosso’. Niestety jednak większość tych mieszańców włącznie z ‘Grosso’, wygląda tak cudnie tylko świeża przed wysuszeniem.

Ich zasuszone kwiaty także robią się szare. Oczywiście nie można tego jednak poczytywać za wadę takich odmian lawendy. Ich kwiaty są przecież piękne, a na dodatek mocno intensywnie pachnące. Doskonale nadają się do wnętrz tradycyjnych, prowansalskich czy skandynawskich. Można robić z nich bukiety zapachowe i saszetki aromatyczne przeciwmolowe do szaf.

Jeśli jednak chodzi o lawendowe wianki i bukiety, to wizualnie zawsze przegrają w zestawieniu z opisaną powyżej odmianą ‘Hidcote’. Natomiast z hybrydowych mieszańców lawandy, które pozostają cały czas ciemne, polecamy ‘Gros Bleu‘. Robione z tej lawendy wianki mają długie, lekko falujące i szpiczaste ciemnofioletowe kwiatostany. Lawandyna ‘Gros Bleu‘ jest też idealna do robienia bukietów.