Technika decoupage co potrzebne do decoupage’u

Rate this post

Od przykładowych materiałów, do wyboru narzędzi do wykorzystania. Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć o découpage dla początkujących. Jest to bardzo przyjemna sztuka tworzenia pięknych przedmiotów niemal z niczego. Mamy dla Ciebie idealne kompendium niezbędnej wiedzy na ten temat. Chcesz zająć się sztuką użytkową w domowym wydaniu, więc konieczne przeczytaj ten artykuł. Jeszcze dziś sprawdź, na czym polega  technika decoupage co potrzebne do decoupage’u.

Co to jest découpage?

Słowo „découpage” pochodzi od francuskiego czasownika „découper”, co oznacza „wyciąć”. I faktycznie tworzenie decoupage polega głównie na wycinaniu i naklejaniu potem tych wyciętych wzorów na przedmiotach użytkowych. Technika découpage może być przy tym wykorzystana do personalizacji prawie każdego przedmiotu w Twoim domu. Jednak najwspanialsze jest to, że projekty takie mogą być bardzo proste, albo skomplikowanie złożone. Wszystko zależy od chęci i zdolności artystycznych osoby wykonującej.

Technika decoupage co potrzebne do decoupage’u – materiały i akcesoria.

Obecnie w sklepach stacjonarnych i wysyłkowych można bez problemu kupić wiele akcesoriów do decoupage. Specjalnie do découpage warto też stale, na bieżąco gromadzić różne przydatne gadżety, jak np. koraliki, świecidełka, kolorowe papiery itp. Fajną rzeczą w tym rzemiośle jest bowiem właśnie to, że prawdopodobnie mamy w domu wiele takich zapasów. Wykorzystanie ich do jakiegoś projektu plastycznego, to idealne rozwiązanie.

Mówiąc prościej, découpage polega na wycinaniu obrazków, przyklejeniu ich do danego przedmiotu. Potem pokrywa się wszystko (obrazki i przedmioty) kolejnymi warstwami lakieru. Gotowy przedmiot może wyglądać nawet tak pięknie, że wydaje się być profesjonalnie przyozdobiony. Dopiero bliższe oględziny mogą wskazać, że dana rzecz nie została gotowa kupiona w sklepie.

Tu opowiemy dokładnie punkt po punkcie, jak to wykonać. Na początek jednak uwaga, ponieważ do decoupage będzie nam potrzebnych kilka podstawowych materiałów i narzędzi. Należy tu wymieniać np. kolorowy papier z różnymi wzorami i obrazami, cekiny i koraliki, naklejki, brokat oraz złota i srebrna farba.

Ponadto, oferujemy też poniżej idealne kompendium niezbędnej wiedzy na ten temat. Chcesz zająć się sztuką użytkową w domowym wydaniu, więc konieczne przeczytaj ten artykuł. Jeszcze dziś sprawdź, na czym polega  technika decoupage co potrzebne do decoupage’u.

Technika decoupage co potrzebne do decoupage’u – co można ozdobić techniką découpage?

Omawianą technikę można użyć do upiększania w zasadzie niemal wszystkiego. Najbardziej popularne i szczególnie ulubione pozycje obejmują jednak przede wszystkim pudełka, wazony, czy inne naczynia ozdobne i użytkowe. Z naczyń użytkowych często zdobione decoupage są talerze, tace, patery i różnego typu miski. W sklepach z przedmiotami hand-made można też kupić wykonane tą techniką lampy i abażury oraz rustykalne meble, ramy i lustra.

Jednak mało tego, gdyż także obrazy można robić techniką decoupage’u. Dotyczy to szczególnie ikon. Obecnie to bardzo modne elementy wystroju wnętrz. Możemy jednak takie zdobienia doskonale wykonać sami we własnym domu. Nie wydamy wtedy na ich kupno żadnych pieniędzy. Cena za takie gadżety nie jest przecież mała.

Rzeczy robione autorsko hand-made zawsze mają wyższą cenę, niż standardowe. Do zdobienia techniką decoupage nadają się przedmioty, które już masz w domu. Wystarczy je tylko odpowiednio umiejętnie upiększyć i po swojemu spersonalizować. Mogą to być również rzeczy kupione specjalnie do ich ozdobienia w stylu découpage. Najpopularniejsze w tym celu są zwykłe, proste drewniane pudełka, ramki, szafki na klucze, wazony, naczynia, styropianowe jajka itp.

Technika decoupage co potrzebne do decoupage’u – papier do decoupage.

Do tego celu potrzebny jest specjalny papier. W sprzedaży jest wiele dostępnych wzorów papierów zdobniczych do tego chałupniczego rzemiosła. Papiery do découpage są to zdjęcia i obrazy wybrane specjalnie do tego rzemiosła. Materiały takie są szeroko dostępne w bardzo wielu wzorach i kolorach. Można też jednak wycinać odpowiednie elementy, obrazy i zdjęcia z papieru do pakowania prezentów. Papier taki ma zwykle idealną do decoupage grubość i szerokie zastosowanie.

Jest przy tym dostępny w wielu zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wzorach. Inne możliwe do wykorzystania materiały, to: tapety, strony z czasopism i katalogów, kartki okolicznościowe, tkaniny. Niezwykle popularne są też papierowe serwetki stołowe. Są one zresztą często sprzedawane niemal wyłącznie w celu omawianych prac ręcznych. Niektórzy wykorzystują do tego także papiery origami. Są to małe kwadratowe arkusze papieru z mini wzorami do składania w stylu japońskiej sztuki origami.

Mają też jednak fakturę i kolorystykę doskonale nadającą się do decoupage. Teoretycznie można też użyć kolorowych zdjęć i obrazków ze stron książek. Jednak wykorzystamy je pod warunkiem, że obrazy te są wolne od praw autorskich. Mamy przy tym jeszcze jedną ważną radę. Otóż, jeśli nie masz doświadczenia w technice découpage, wybierz zdjęcia i obrazki z wyraźnymi konturami.

Dzięki temu łatwiej będzie Ci je wyciąć. Zdecydowanie trudniej bowiem wyciąć równo obrazki z rozmytymi, niejasnymi lub zbyt mocno rozbudowanymi krawędziami. Jeśli martwisz się użyciem oryginalnych zdjęć, możesz zamiast tego skopiować je w kolorze lub zeskanować i wydrukować. Następnie przyklej to wedle własnego gustu na ozdabianym przedmiocie.

Technika decoupage co potrzebne do decoupage’unajlepszy klej do decoupage.

Za najlepsze uchodzą specjalne kleje do decoupage. Mogą być stosowane zarówno jako klej mocujący, jak i lakier wykończeniowy. Wypróbuj szczególnie specjalistyczny klej błyskawiczny do decoupage, robiony na bazie wody. Taki klej również doskonale uszczelnia wszelkie nierówności. Stanowi też świetne błyszczące wykończenie zabezpieczające na koniec, zamiast tradycyjnego lakieru. Możliwy jest też uniwersalny klej PVA. Wysycha on bezbarwnie i skleja papier, karton, tkaniny, drewno czy nawet metal.

Można też kupić bardzo trwały klej w sprayu, który również szybko, łatwo i klarownie wysycha. Jeśli ktoś potrzebuje i ma taki gust, dobry do użycia będzie również tradycyjny lakier. Pamiętajmy jednak, że do decoupage najlepiej używać lakieru nabłyszczającego, a nie matowego.

Dlaczego? Ponieważ bez względu na to, ile naklejanych warstw użyjemy, klej ten nigdy na nich nie zmętnieje. Przedmiotom hande-made zawsze nada najpiękniejszy połysk i idealną przeźroczystość. Czasem jednak potrzebujemy matowego wykończenia (m.in. do ikon wykonanych z naklejanych obrazków osób świętych). Można wtedy użyć lakieru z połyskiem praktycznie do każdej warstwy, by uniknąć zmętnienia. Następnie używa się matowego lakieru tylko na sam koniec, czyli na ostatnią warstwę.

Technika decoupage co potrzebne do decoupage’unarzędzia do decoupage.

Na pewno konieczne są nożyczki. W decoupage stosuje się bowiem nieustanne wycinanie odpowiednio dobranych wzorów. Najlepsze będą ostre małe nożyczki z cienkimi końcami. Tylko wtedy wytniemy nawet najbardziej skomplikowane wzory i zapewnimy swym wzorom czyste krawędzie. Bardzo ważny jest ponadto ostry nóż rzemieślniczy. Posłuży do wycinania szczegółów i skomplikowanych obszarów. Używaj jednak tylko bardzo ostrego ostrza z nożem rzemieślniczym.

Dlaczego? Ponieważ tępe ostrza mogą łatwo podrzeć papier i zniszczyć ozdoby, zanim jeszcze nakleisz je na wybrany przedmiot. Niezbędna jest również miękka gąbka i/lub flanelowa ściereczka. Może to być również mały i miękki ręczniczek. Przedmioty te są idealne do szybkiego i czystego wycierania nadmiaru kleju, po nalepieniu wzorów i obrazów. W pogotowiu warto mieć też drobny papier ścierny. Przyda się w razie potrzeby, do wyszlifowania warstw położonego na koniec lakieru.

Można też używać w tym celu patyczki kosmetyczne z watą nawijaną na obu końcach. Nimi również wygodnie można usuwać niewielkie ilości nadmiaru kleju. Wszystkie wyżej wymienione przedmioty, materiały i narzędzia powinny być przy tym dostępne w lokalnych sklepach ze sztuką i rękodziełem. Można też zamówić wszystkie te produkty w sprzedaży internetowej on-line.

Technika decoupage co potrzebne do decoupage’utechnika wykonania.

Przygotuj powierzchnię zdobionego przedmiotu. Powinna być czysta i wolna od kurzu, ponieważ lakier potęguje wszelkie niedoskonałości. Następnie wytnij wybrane obrazki. Łatwiej może być najpierw zgrubnie wyciąć zdjęcia nożyczkami, a następnie precyzyjniej wyciąć je nożem rzemieślniczym. Jeśli wokół wyciętego obrazu pojawi się biała krawędź, pokoloruj ją kredką/pisakiem w pasującym kolorze. Potem odpowiednio ułóż zdjęcia, zanim je przykleisz.

Upewni Cię to, czy wybrane ustawienie jest odpowiednie. Dopiero teraz naklej obrazki używając pincety, jeśli są małe. Wygładź wszelkie zmarszczki i zetrzyj nadmiar kleju lekko wilgotną gąbką lub szmatką. Upewnij się na koniec, że klej jest suchy i zacznij lakierowanie. Pozostaw przedmiot do dokładnego wyschnięcia i polakieruj ponownie, jeśli to niezbędne. Może być potrzebnych nawet do kilku 15 warstw. Przed ostatnią warstwą lakieru należy lekko przeszlifować przedmiot, dokładnie ścierając powstały pył. Będzie idealnie gładki.