Mucha końska opis

3/5 - (2 votes)

Jedziesz na biwak nad wodą lub na wieś i boisz się ukąszeń much końskich? Sprawdź więc gdzie można je spotkać, jak je rozpoznać i jak się przed nimi ustrzec. Przeczytaj artykuł – mucha końska opis, ile żyje, jak wygląda, ugryzienie domowe sposoby leczenia ugryzień jusznicy deszczowej. 

Mucha końska co to za owady?

Muchy końskie to owady żywiące się krwią stałocieplnych ssaków. Mogą być przez to poważnymi szkodnikami bydła, koni i innych zwierząt. Nie pozostają też oczywiście bez wpływu na ludzi. Grupa owadów w której są muchy końskie, jest ogólnie nazywana bąkowate, bąki lub tzw. ślepaki (rodzina Tabanidae). Rodzina ta należy do rzędu muchówek (Diptera), podgromady owady uskrzydlone (Pterygota), gromady owady czyli insekty (Insecta) i typu stawonogi (Arthropoda).

Dotychczas zdołano opisać już ponad 3 tys. gatunków tych muchówek na całym świecie. W Polsce żyje z tego ok. 50 gatunków. To dosyć spora liczba. Uwaga jednak, ponieważ mianem „bąka” nazywa się też potocznie trzmiele, które mają jednak zupełnie inną przynależność systematyczną w obrębie owadów. Wspomniane „bąki” nie są więc „trzmielami”, choć przez wiele osób są określane właśnie w ten sposób.

Należą jednak do rodziny muchówek, której przedstawiciele są z kolei nazywane mylnie „gzami”. Faktyczne gzowate (Oesteridae) należą natomiast do zupełnie innej rodziny muchówek. Dorosłe owady imago z tej rodziny w ogóle nie pobierają pokarmu. Ich larwy są natomiast pasożytami wewnętrznymi dużych ssaków, a niekiedy i ludzi.

Mucha końska jak wygląda?

Muchy końskie mają dosyć spore rozmiary jak na przedstawicieli rzędu dwuskrzydłych muchówek (Diptera). Zwykle mają też wyraźne lub solidnie kolorowe skrzydła oraz jaskrawe, duże oczy. Gatunki, które najczęściej atakują i gryzą ludzi, są mniejsze i mają ciemne pasma na skrzydłach. Mają też kolorowe duże oczy, podobne do tych u much końskich. Dwa główne gatunki zaliczane do much końskich to jusznica deszczowa (Haenatopota pluvialis) i bąk bydlęcy (Tabanus bovinus).

Aktywność much końskich?

Samice much końskich, jak większość muchówek są aktywne w ciągu dnia. Muchy te do ataku najwyraźniej przyciąga kilka czynników, jak ruch, błyszczące powierzchnie oraz wydzielany dwutlenek węgla i ciepło. Na żywicielu używają swoich ostrych jak nóż aparatów gębowych. Przecinają nimi skórę, by pożywić się wyciekającą krwią. Ukąszenia mogą być bardzo bolesne i może wystąpić reakcja alergiczna na wydzieliny śliny, wydzielane przez nie podczas żerowania.

Czytaj również  Kasztany

Podrażnienie i obrzęk po ich ukąszeniach zwykle ustępuje jednak w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak ukąszenia zaczniemy drapać, mogą wtedy wystąpić wtórne infekcje, a ślady będą większe i utrzymają się. Ogólne kremy do skóry na egzemy i ugryzienia owadów mogą pomóc złagodzić ból, swędzenie i obrzęki wywołane ukąszeniami. W rzadkich przypadkach mogą jednak wystąpić reakcje alergiczne.

Obejmują one takie objawy, jak np. pokrzywka, zaczerwienienia, czy świszczący oddech.

Samce jusznic deszczowych

Samce much końskich żerują natomiast wyłącznie na nektarze kwiatów i nie są pasożytniczymi szkodnikami krwiopijnymi dla zwierząt. Muchy końskie są jednak uciążliwymi krwiopijcami tylko okresowo – od wiosny do jesieni w czasie sezonu wegetacyjnego. Ponadto, ich bolesne ukąszenia zwykle wywołują gwałtowną reakcję ofiary. Mucha jest więc zmuszona odlecieć i przenieść się do innego żywiciela. W konsekwencji mogą jednak spłoszyć w ten sposób całe stado koni czy bydła. Bywają też mechanicznymi przenosicielami niektórych chorób zwierząt i ludzi.

Mucha końska opis cyklu rozwojowego.

Larwy much końskich rozwijają się w błocie wzdłuż brzegów stawów lub strumieni. Ich rozród odbywa się też ogólnie na terenach podmokłych i wszędzie tam, gdzie są jakieś wodne wycieki. Niektóre muchy końskie mają rozwój w wodzie, a kilka rozwija się na stosunkowo suchej glebie. Samice składają partie od 25 do 1000 jaj na roślinności stojącej nad wodą, lub innymi wilgotnymi miejscami. Larwy, które dość szybko wylęgają się z tych jaj, spadają na ziemię (lub do wody).

Żywią się rozkładającą się materią organiczną, lub małymi organizmami w glebie czy wodzie. Stadium larwy trwa długo, bo zwykle od jednego do trzech lat, w zależności od gatunku. Dojrzałe larwy czołgają się natomiast do bardziej suchych obszarów nadwodnych, gdzie się przepoczwarzają. Następnie wychodzi z nich owad dorosły (imago).

Mucha końska ile żyje?

Muchy końskie potrafią nawet bardzo uprzykrzyć nam życie i to zarówno podczas wakacji, jak i w domu. Kiedy więc nie możemy sobie z nimi poradzić, bo w danym miejscu jest ich zbyt wiele, zastanawiamy się jaki jest ich cykl rozwojowy oraz jak długo żyje taka mucha.

Czytaj również  Rośliny ogrodowe odstraszające kleszcze

Jak groźne są końskie muchy?

Atak zaledwie kilku tych uporczywych much może spowodować, że praca lub rekreacja na świeżym powietrzu mogą stać się bardzo nieprzyjemne. Liczba much końskich oraz intensywność ich ataku zmieniają się przy tym z roku na rok, głównie zależnie od pogody. Liczne bolesne ukąszenia dużych populacji tych much mogą zmniejszyć produkcję mleka u bydła mlecznego i mięsnego.

Zakłócają też wypas bydła i koni, ponieważ atakowane zwierzęta zaczynają biegać i bronić się przed nimi. Łatwo dochodzi też do paniki i ucieczki atakowanych zwierząt z pastwiska, które mogą sobie zrobić krzywdę z tego powodu. Zwierzęta mogą bowiem zranić się lub złamać nogę, gdy uciekają przed tymi muchami. Również utrata krwi może być znacząca. mucha końska opis, mucha końska opis, mucha końska opis, mucha końska opis

Naukowcy z USA Webb i Wells oszacowali, że muchy końskie spożywają ok. 1 cm3 krwi na posiłek. Obliczyli też, że 20 do 30 takich much karmionych przez 6 godzin, wypije ok. 20 łyżeczek krwi. To oznaczałoby utratę ok. 1 litra krwi w zaledwie 10 dni.

Mucha końska ugryzienie domowe sposoby ochrony ludzi przed muchami końskimi.

Muchy końskie są zwykle aktywne przez cały dzień w okresie letnim. Na zewnątrz odstraszająco przeciw nim można stosować specjalne repelenty w sprayu, jak np. Off (zawiera N-dietylo-meta-toluamid). Środki takie mogą zapewnić jednak tylko kilka godzin ochrony. Trzeba też postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie. Mimo to, niektóre bardziej wrażliwe osoby i tak mogą rozwinąć reakcje alergie w odpowiedzi na taki specyfik. Dla nawet zdrowych ludzi, środki na owady mogą być też groźniejsze przy wielokrotnym stosowaniu.

Jeśli mamy dzieci, musimy też poszukać na etykiecie danych odnośnie ewentualnych ograniczeń wiekowych. Niektóre z takich środków nie można ponadto stosować bezpośrednio na skórę. Przykładowo, repelenty na bazie permetryny są przeznaczone do nakładania tylko na odzież. Zazwyczaj zapewniają za to jednak dłuższy okres ochrony przed owadzimi krwiopijcami. Repelenty zapobiegają lądowaniu much końskich na naszym ciele i odzieży.

Muchy opuszczą nas też szybko, jeśli jednak usiadły, zanim zdążą napić się naszej krwi. Uwaga jednak, ponieważ czynniki, które je przyciągają (ruch, dwutlenek węgla itp.) nie znikły i nadal są obecne.

Muchy końskie będą więc nadal roiły się wokół nas, nawet po zastosowaniu środka ochronnego. Jasna odzież i odzież ochronna z siateczki na zewnątrz, mogą za to mieć pewną wartość w zmniejszaniu uciążliwości gryzących much. W skrajnych przypadkach, można nakładać czapki z siateczkowymi welonami na twarz i szyję. Dobre są też chusty, mogące byćżnie używane w omawianym aspekcie. Nie są wystarczające, stanowią jednak pewną ochronę.

Czytaj również  Żywa choinka na Święta

Mucha końska ugryzienie domowe sposoby ochrony w enklawach mieszkalnych i u zwierząt gospodarskich.

Muchy końskie mogą być poważną uciążliwością także wokół basenów i przydomowych o czek wodnych. Może je przyciągać błyszcząca powierzchnia wody i ruch pływaków. Nie ma jednak skutecznych zaleceń dotyczących ograniczenia tego problemu. Spraye na bazie permetryny są przeznaczone do stosowania u zwierząt gospodarskich, bydła czy koni. Te insektycydy są bardzo drażniące i powodują, że muchy odlatują niemal natychmiast po wylądowaniu. Po kontakcie ze środkiem owadobójczym, muchy końskie giną.

Często nie mają z nim jednak kontaktu wystarczająco długo, aby zostały zabite. Nadal są więc w uciążliwe. Muchy roją się wokół zwierząt i żerują tam, gdzie oprysk był słaby (np. podbrzusze i nogi), lub gdzie został starty. Konieczne jest więc powtarzanie aplikacji. Należy przed tym sprawdzić na etykiecie, jaka jest dozwolony minimalny odstęp między kolejnymi zabiegami. Spraye z pyretryną są również skuteczne, ale ich moc ochronna nie trwa tak długo, jak działanie permetryny.

Muchy końskie lubią słoneczne miejsca i zwykle nie wlatują do stodół oraz w głęboki cień. Zwierzęta powinny więc mieć dostęp do ochrony w cieniu w ciągu dnia. Mogą dzięki temu nie tylko się ochłodzić w czasie upału czy schronić przed deszczem. Cień i zadaszenia dają też bowiem możliwość ucieczki przed ciągłym atakiem irytujących owadów. Tylko w nocy muchy końskie w ogóle nie są aktywne.

Trzeba też oczywiście eliminować miejsca rozrodu tych much. Rozmnażają się bowiem głównie na wrażliwych ekologicznie terenach podmokłych. Odwadnianie lub stosowanie środków owadobójczych działałoby tymczasem niekorzystnie również na organizmy inne, niż docelowe. Ponadto, muchy końskie są silnymi lotnikami. W poszukiwaniu żywicieli, mogą przylecieć nawet z dość dużej odległości.