Pomidor bawole serce

4/5 - (1 vote)

Jeśli uprawiamy pomidory, to wiosną każdego roku zastanawiamy się zwykle, jakie odmiany wybrać. A jest ich teraz naprawdę bardzo duży wybór. Można przy tym hodować pomidory nie tylko w ogrodzie czy na działce, ale też na balkonie i tarasie w pojemnikach. A jakie odmiany są polecane w sposób szczególny? Które z nich są najpopularniejsze? Masz ogród lub działkę i szykujesz się do kolejnej sezonowej uprawy pomidorów? Konieczne przeczytaj nasz opis i sprawdź pomidor bawole serce odmiany uprawa choroby cena sadzonek.

Pomidor malinowy odmiany zwanej ‘Bawole Serce’, to wyjątkowy różowy pomidor o kształcie wołowego serca.

Pomidory malinowe Bawole Serce (inaczej zwane Oxheart) są powszechnie uprawiane już od lat w ogrodach całego świata. Swoja wielką popularność zawdzięczają bardzo smacznym, mięsistym owocom. Są ponadto bardzo plenne i dość odporne na choroby. Na tle innych odmian pomidorów wyróżniają się jednak przede wszystkim smacznymi owocami i osiąganiem naprawdę dużego, zdrowego plonu.

Pomidory te mają kusząco pełny smak, delikatną różową barwę i wysoką wydajność. To ulubiona odmiana wielu ogrodników i amatorów ogrodnictwa. W wielu plantacjach zajmuje nawet swoje szczególne miejsce. Mimo, iż pomidor ‘Bawole Serce’ na różnych forach ogrodniczych zbiera bardzo pozytywne opinie, ma też jednak i pewne nieliczne wady.

Przedstawimy Wam zatem tę odmianę dokładnie i udzielimy wskazówek dotyczących jej uprawy czy zbioru. Masz ogród lub działkę i szykujesz się do kolejnej sezonowej uprawy pomidorów? Konieczne przeczytaj nasz opis i sprawdź pomidor bawole serce odmiany uprawa choroby cena sadzonek.

Pomidor bawole serce opis odmiany.

Odmiana pomidora 'Bawole serce’ pochodzi z Polski. To tradycyjna odmiana, która została stworzona przez pokolenia entuzjastów pomidorów. Jest to średnio wczesna odmiana pomidorów malinowych. Nazwa tej odmiany wzięła się stąd, że jej owoce kształtem przypominają właśnie serce, duże serce, dlatego bawole. Owoce u tej odmiany są duże, osiągając średnią wagę od 200 g do nawet 1 kilograma. Jest to również odmiana ciepłolubna, choć generalnie jest to pomidor gruntowy. Dużo lepiej jednak rośnie w tunelach foliowych i szklarniach nieogrzewanych lub ogrzewanych.

Pomidor 'Bawole serce’ nie toleruje przymrozków i zamiera przez to już w temperaturze 0°C. Dlatego młode sadzonki zaleca się wysadzać do gruntu dopiero po 15 maja. Warto jednak poczekać, ponieważ pomidory ‘Bawole Serce’ są najsmaczniejszą odmianą pomidorów malinowych, a do tego bardzo plenną. Ich sercowate w kształcie owoce są mięsiste, słodkie i bardzo przez to pyszne.

Czytaj również  Nawłoć kanadyjska

Wśród wymagań tych pomidorów jest palikowanie, ponieważ ich pędy są wiotkie. Można też prowadzić je przy sznurkach, co jest wygodne szczególnie w cieplarni i namiotach foliowych. Na koniec sezonu wegetacyjnego dorastają na wysokość nawet ponad 2 m. Najlepiej też prowadzić je na 2-3, ewentualnie 4 pędy, które na koniec sezonu ogławiamy, by dalej nie rosły.

odmiana pomidor bawole serce

Uwaga jednak, bo to jedna z najżarłoczniejszych odmian, jeśli chodzi o składniki odżywcze w glebie. Pomidory „Bawole serce’ wymagają więc starannego przygotowania gleby pod ich uprawę. Trzeba je nawozić nawozami organicznymi lub mineralnymi. Bardzo dobrze reagują również e na kompost, który znakomicie ekologicznie wzbogaca glebę w materię organiczną i bogactwo składników pokarmowych.

Pomidor bawole serce wysiew, sadzonki i cena.

Siać należy je tylko na stanowiska z dobrej jakości podłożem. Tę odmianę pomidorów należy uprawiać z rozsady, czyli z małych sadzonek. Możemy je zakupić w sklepie ogrodniczym, lub wyhodować samodzielnie w domu, co jest jednak bardziej kłopotliwe. Opakowanie nasion kosztuje ok. 1,90 do 3 złotych, natomiast sadzonki kupimy w cenie 13-16 zł za sztukę.

Terminem zalecanym i najlepszym na wysiew nasion pomidora malinowego ‘Bawole Serce’ jest w Polsce 15 marzec. Nasiona wysiewa się do doniczek o wymiarach 9x9x9 cm (format doniczki P9). Doniczki muszą być wypełnione dobrym jakościowo podłożem do wysiewu nasion. Ziemia powinna być bogata w składniki odżywcze, lekka i puszysta, by młode sadzonki pomidorów miały dobre warunki do wzrostu, rozwoju. Przed wysiewem warto też odkazić ziemię, umieszczając ją na 15 min. w piekarniku nagrzanym do 150°C, lub polewając ją wrzątkiem.

Druga metoda jest oczywiście szybsza i łatwiejsza do wykonania w warunkach domowych i jest skuteczna. Dzięki sterylizacji ziemi, wyrastające w niej młode siewki mniej potem chorują. Przed wysiewem nasion warto też zadbać o własną higienę. Chodzi o umycie rąk mydłem i ciepłą wodą, przed wysiewem. Dobrze też, gdybyśmy do tego umyli także doniczki, jakie wybraliśmy do użycia pod wysiew.

Dzięki temu na pewno zmniejsza się niebezpieczeństwo zakażenia młodych siewek pomidora chorobami, szczególnie tymi grzybowymi. Ważne jest też oczywiście wspomniane sianie do czystych doniczek.

Czytaj również  Kwiaty astry

Pomidor bawole serce opieka po wysiewie nasion.

Po wysianiu nasion odmiany ‘Bawole Serce’, należy lekko podlać je odstaną wodą mającą temperaturę pokojową. Kolejne podlewania zaleca się wykonywać mniej więcej co trzy dni. Trzeba przy tym bardzo uważać, aby nie doszło do przelania kiełkujących nasion i młodych sadzonek. Mogą je wtedy bardzo łatwo zaatakować różne choroby grzybowe.

Doniczki z kiełkującymi nasionami pomidora utrzymuje się w pomieszczeniu o temperaturze otoczenia ok. 20-22°C. Taka temperatura jest optymalna do ich skutecznego wykiełkowania, co trwa mniej więcej ok. 7 dni. Po około 14-20 dniach od momentu wysiewu, dosyć spore już małe siewki „Bawolego Serca’ można przepikować do osobnych doniczek.

Młode pomidorki zyskają dzięki temu właściwą, nową przestrzeń do dalszego dobrego wzrostu. Wykluczymy konieczność ich konkurencji o przestrzeń, światło i substancje odżywcze między sobą, gdyby miały nadal rosnąć w wysianej kępie. Do pikowania także można użyć doniczki P9 (wymiary 9x9x9 cm), ewentualnie nieco większe.

Rozsada pomidorów będzie miała odpowiednią ilość miejsca do wzrostu.

Pomidor typu bawole serce pielęgnacja sadzonek.

Pomidorowe sadzonki w doniczkach należy postawić na parapecie okiennym o południowej wystawie. Zapewni im to odpowiednio dużo niezbędnego dla tej odmiany światła i ciepła. Wtedy mamy gwarantowany ich ładny i szybki wzrost. Trzeba jednak uważać na zbyt ostre wiosenne słońce, bo może poprzypalać delikatne jeszcze sadzonki. Zbyt silne słońce też jest więc niewskazane i najlepiej przysłonić wtedy okno białą transparentną roletą lub papierem. Doskonale prowadzone sadzonki pomidorów powinny uzyskać 6-7 liści.

W tym stadium można je już wysadzić do stałego gruntu na zewnątrz. Lepiej wysadzić właśnie takie młode sadzonki, niż zwlekać i zrobić to z niedożywioną i przerośniętą, wybujałą już rozsadą. Do foliowego tunelu i cieplarni wysadzamy je pod koniec kwietnia, natomiast do gruntu po 15 maja (tuż po zimnej Zośce). Te terminy sadzenia są od lat sprawdzone w naszym polskim klimacie.

Sadzonki należy ponadto sadzić w gruncie dość głęboko, bo tuż pod pierwszą parę liści i w rozstawie ok. 50 na 50 cm jeden od drugiego. Po posadzeniu sadzonek na zewnątrz, należy je obficie podlać. Potem kolejny raz podlewamy je po ok. 7 dniach. Tygodniowa przerwa w podlewaniu sprzyja lepszemu ukorzenianiu się sadzonek pomidorów i nie spowoduje ich gnicia od korzenia. Jeśli sadzimy je do tunelu lub cieplarni wczesną wiosną, to jej drzwi szczelnie zamykamy wieczorem.

Czytaj również  Kwiaty na taras

W razie lekkich przymrozków, zaleca się dodatkowo okryć je jeszcze jasną agrowłókniną, którą podpieramy na drewnianych palikach. Dalsza pielęgnacja obejmuje odpowiednie podlewanie i nawożenie. Niezbędne jest też usuwanie dolnych najniższych liści oraz tzw. wilków, czyli pędów bocznych. Należy też oczywiście chronić je odpowiednio przed chorobami.

Pomidor bawole serce dalsza uprawa.

Odmiana ta wymaga prowadzenia najlepiej na 2 lub 3 pędy. Zaleca się więc do dalszego wzrostu wybrać pęd główny i wyrastający spod pierwszego grona. Te dwa pędy są bowiem najsilniejsze. Jeśli mamy więcej miejsca, można zostawić jeszcze trzeci pęd boczny. Pozostałe pędy na bieżąco usuwamy. Jeśli byśmy bowiem tego nie pilnowali, to nadmiernie zagęścimy krzaki pomidorów.

Powietrze nie będzie wtedy mogło swobodnie krążyć wokół nich, a to sprzyja infekcjom chorób grzybowych. Wysadzone do gruntu pomidory podlewamy potem ok. 2 razy w tygodniu. Na jeden krzak lejemy ok. 1,5 l wody za jednym razem.

Pomidor bawole serce zbiory.

Zbiór owoców odmiany ‘Bawole Serce’ powinien odbywać się od końca lipca, lub pierwszych dni sierpnia. Natomiast kończymy go w momencie pierwszych jesiennych przymrozków. W uprawie w tunelu foliowym i w cieplarni, można to przedłużyć nawet do pierwszych dni listopada przed większymi mrozami.

Pomidor malinowy bawole serce zalety i wady.

Wśród zalet można wymienić duże owoce o doskonałym smaku oraz dobre zawiązywanie owoców i dużą plenność. Cena owoców „Bawolego Serca’ w sprzedaży detalicznej wynosi 6-10 zł lub więcej. Odmiana ta ma również pewne wady. Przykładowo, jej owoce niezbyt dobrze się przechowują, a wiotkie pędy łatwo się kładą na ziemi i wymagają mocnego podwiązywania. Mają ponadto duże wymagania pokarmowe, trzeba je więc często nawozić.

Czytaj również:

COMMENTS

Comments are closed.