Uprawa bobu w ogrodzie

4/5 - (1 vote)

Bób to łatwa i wydajna uprawa, dająca cenne wczesne zbiory, zanim większość innych warzyw będzie już dojrzała. Można je wysiewać w różnych terminach od jesieni do późnej wiosny, w zależności od warunków uprawy i odmiany. A jeśli wysieje się kilka ich terminowych partii, można cieszyć się świeżym bobem od wczesnego do późnego lata. Konieczne przeczytaj i sprawdź, jak powinna przebiegać uprawa bobu w ogrodzie. Zobacz jak sadzić bób i kiedy, co to jest ogławianie bobu, bób wymagania glebowe.

Uprawa bobu w ogrodzie – dlaczego warto!

Bób lubi słoneczne, osłonięte stanowisko w żyznej, przepuszczalnej glebie. Odmiany karłowate mogą być też z powodzeniem uprawiane w pojemnikach, lub na małych poletkach. Wymagają niewielkiej opieki, z wyjątkiem pielenia i podlewania w okresach suszy po kwitnieniu. Potrzebują też częstego zbioru, gdy uformują się już ich strąki, co dodatkowo zachęci je też do dalszego owocowania.

Jak zatem widać, bób jest niezbyt wymagająca i ekonomicznie opłacalną rośliną w uprawie. Planujesz wysiać go w swoim ogrodzie czy na działce? Poznaj więc istotne informacje na temat tego warzywa. Konieczne przeczytaj i sprawdź, jak powinna przebiegać uprawa bobu w ogrodzie. Zobacz jak sadzić bób i kiedy, co to jest ogławianie bobu, bób wymagania glebowe.

Uprawa bobu w ogrodzie – jaką odmianę wybrać?

Do wyboru jest wiele odmian bobu o różnych okresach siewu i zbioru, wysokości roślin i wielkości strąków. Niektóre odporne odmiany można wysiewać jesienią, a inne są przeznaczone do siewu późną zimą lub wiosną w pojemnikach w pomieszczeniach. Odmiany karłowate, które osiągają tylko około 50 cm wysokości, są zaś idealne tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Są tez doskonałe oczywiście do uprawy w pojemnikach, lub na wietrznych stanowiskach. Nasiona bobu są przy tym łatwo dostępne w centrach ogrodniczych i sklepach internetowych. Młode sadzonki tych roślin można również znaleźć wiosną w centrach ogrodniczych. To idealne rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu ani miejsca na wyhodowanie bobu z nasion w ogrodzie, lub wcześniej w cieplarni lub domu w pojemnikach.

Kupno gotowych sadzonek to również doskonała opcja, gdy chcemy mieć tylko kilka roślin. Pamiętajmy bowiem, że jedna roślina wytwarza bardzo wiele strąków z dużymi nasionami bobu.

uprawa bobu w ogrodzie i na działce

Uprawa bobu w ogrodzie – przygotowanie gruntu, bób wymagania glebowe.

Wybierz nasłonecznione miejsce do uprawy i przygotuj je przed siewem lub sadzeniem, aby bób miał dobry start. Preferowane jest ciepłe, słoneczne, osłonięte miejsce do uprawy bobu, z dobrze osuszoną glebą. Przed siewem lub wysadzeniem gotowych już sadzonek dokładnie odchwaść zaplanowany do uprawy obszar.

Czytaj również  Kapusta biała uprawa i pielęgnacja

Następnie dodaj dużo dobrze przegniłego obornika lub kompostu ogrodowego. Przekop dokładnie ziemię. Taki dodatek nie tylko doskonale odżywi glebę, ale też poprawi zatrzymywanie w niej wilgoci. Możesz również podać ogólny nawóz granulowany o wysokiej zawartości potasu, w ilości dwóch garści na metr kwadratowy.

Uprawa bobu w ogrodzie – wysiew, jak sadzić bób i kiedy?

Bób można łatwo wyhodować z nasion. Można to zrobić dużo wcześniej w pomieszczeniu lub na zewnątrz pod osłoną. Zapewni to wcześniejsze zbiory. W regionach łagodnych lub bardzo ciepłych i osłoniętych od wiatru w Europie Zach. można też bób wysiewać późną jesienią. Uzyskuje więc wtedy pierwszy plon już w maju.

W naszym klimacie bób można praktycznie uprawiać nawet cały rok, bo jest niewrażliwy na długość dnia. Nasiona kiełkują już w temp. zaledwie 3-4°C, a młode siewki wytrzymują temp. do –4°C. Z kolei optymalna temp. wzrostu i wegetacji bobu to 18-22°C. W Polsce prowadzi się też badania nad możliwością siewu na zimę roślin bobowatych.

W tym celu otoczkowuje się nasiona substancjami chroniącymi je w glebie przez zimę przed szkodnikami, mrozem i zbyt wczesnym pęcznieniem. Można też uzyskać sadzonki wcześniej i wysadzić je potem do gruntu. Zapewni to wcześniejszy plon.

siew w pomieszczeniu – bób można wysiewać do różnych pojemników

(np. doniczki plastikowe, metalowe, ceramiczne, terakotowe lub biodegradowalne). Siew robi się od lutego pod osłonami lub w cieplarni, oranżerii, domu. Sadzonki są gotowe do wysadzenia wiosną. Jest to szczególnie zalecane, jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt wilgotna. Może bowiem wtedy powodować gnicie nasion.

Taki siew zaleca się też, jeśli w ogrodzie są myszy, ponieważ wyjadają nasiona wysiane do ziemi. Wysiewamy duże nasiona pojedynczo do małych doniczek, lub modułowych tac wypełnionych kompostem wielozadaniowym. Wciskamy je w ziemię na głębokość ok. 5 cm. Potem trzeba je dobrze podlewać i trzymać w świetle. Gdy sadzonki są już gotowe, sadzimy je jak najszybciej na zewnątrz, nawet od wczesnej do połowy wiosny.

Najpierw hartujemy je jednak przez kilka tygodni. Zaaklimatyzuje je to do warunków zewnętrznych i przygotuje nawet na nieduże przymrozki. Sadzi się je do stałego gruntu w odległości 15-23 cm od siebie, wraz z ziemią z doniczki. Robimy to w pojedynczych rzędach co 45 cm, lub w podwójnych rzędach co 23 cm. Podlewamy je następnie wodą.

Czytaj również  Burak zwyczajny

bób nasiona do jedzenia

siew na zewnątrz –

bób można wysiewać na zewnątrz w marcu, kwietniu, a nawet na początku maja. Zbiory będą przez całe lato. Siew lutym jest możliwy na stanowiskach ciepłych i bardzo osłoniętych, zwłaszcza na dobrze przepuszczalnych glebach. Użyj jednak odpornej na mróz odmiany i chroń młode rośliny włókniną polipropylenową o masie 17 g/m2 przez ok. 1,5 miesiąca. Siej nasiona na głębokość 5 do 7,5 cm i w odległości 15 do 23 cm od siebie, zależnie od odmiany.

Na otwartym terenie bób należy siać w pojedynczych rzędach oddalonych od siebie o 45 cm, lub w podwójnych rzędach oddalonych od siebie o 23 cm, z 60 cm między każdym podwójnym rzędem. W zagonach podniesionych, gdzie nie potrzeba miejsca na przejście między rzędami przy zbiorze, rzędy można rozmieścić w odległości 23 cm.

Warto też zasiać kilka dodatkowych nasion na końcu rzędów, aby wyprodukować nadprogramowe rośliny. Posłużą do wypełnienia luk pozostawionych przez nasiona, które nie wykiełkują. Aby przedłużyć sezon wegetacyjny bobu, przez całe lato wysiewaj kilka nasion w odstępie 2-3 tyg.

wysiew w pojemnikach –

odmiany karłowe można wysiewać do gruntu lub w dużych pojemnikach o szerokości co najmniej 40 cm. Pojemniki wypełnia się ziemią wielozadaniową lub z kompostem i stawia w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru. Nasiona wysiewamy na głębokość 5 cm i w odległości 15 cm od siebie w przypadku siewu w korytkach.

Uprawa bobu w ogrodzie – podlewanie i pielenie.

Jeśli opady nie były spore, dobrze podlej bób na początku kwitnienia i ponownie dwa tygodnie później. Na lekkiej, przepuszczalnej glebie może być też jednak potrzebne dalsze regularne podlewanie. Odmiany karłowate w pojemnikach wymagają częstego podlewania w całym okresie wegetacyjnym.

Jest to konieczne, ponieważ wysychają szybciej niż rośliny rosnące na stałe w gruncie. Bób należy ponadto regularnie odchwaszczać motyką między rzędami. To bardzo ważne zwłaszcza, gdy rośliny są młode. Pozwoli ograniczyć szkodliwą rywalizację z chwastami o światło, minerały i wodę.

Uprawa bobu w ogrodzie – palikowanie.

Wysokie odmiany bobu dodatkowo wymagają też palikowania. W tym celu włóż solidne paliki w każdym rogu (końcu) rzędów oraz co 1,2 m wzdłuż rzędów. Następnie poprowadź mocny sznurek od palika do palika, najpierw w odstępach 30 cm od ziemi. Potem kolejne sznurki prowadź coraz wyżej.

Czytaj również  Pomidor Malinowy Bosman

Bób będzie się doskonale sam wspinał potem po takiej drabince. Mniejsze odmiany zwykle wspierają się nawzajem bez podpór (szczególnie odmiany karłowe). Robią tak zwłaszcza, gdy są sadzone w podwójnych rzędach. Jednak w razie potrzeby można też dodać podporowe gałązki i do bobu karłowego.

Uprawa bobu w ogrodzie – zbiory.

Bób może być gotowy do zbioru od późnej wiosny do późnego lata i początku jesieni. W warunkach klimatycznych Polski zależy to od terminu siewu i odmiany. Aby cieszyć się bobem w najlepszym wydaniu, wybierz albo strąki młode i jeszcze nie w pełni dojrzałe. Mają tylko ok. 7 cm długości i gotują się w całości. Można je jeść wraz z łupinami, co jest oczywiście bardzo zdrowe. Można też zbierać bardziej strąki dojrzałe i pełne.

W takiej formie są już dobre do łuskania i mocniej mączne w konsumpcji. Regularne zbieranie bobu zachęca te rośliny do tworzenia coraz to kolejnych kwiatów strąków. Najlepiej używać do tego sekatora lub nożyczek, aby uniknąć uszkodzenia roślin. Strąki znajdujące się niżej rośliny dojrzewają jako pierwsze.

Sprawdzaj je co kilka dni, ponieważ mogą szybko dojrzewać. Gdy bób ma 2-6 strąków i jeszcze kwitnie, trzeba tez wykonać ogławianie bobu. Chodzi o proste (nie na skos) ścięcie wierzchołków głównego pędu sekatorem. Zachęci to rośliny do wkładania energii w dojrzewanie strąków i ochroni przed mszycą.

Możesz także zebrać młode końcówki pędów, aby użyć ich jak szpinaku do gotowania czy smażenia. Po zakończeniu zbiorów przytnij rośliny do podstawy i kompostuj je. Można tez wszystko razem przekopać. Zwiększy to azot w glebie.

Uprawa bobu w ogrodzie – choroby i szkodniki.

Kilka szkodników i chorób może wpływać na bób. Jednak to mocne i odporne rośliny i rzadko są poważnie uszkadzane. Najczęstsze choroby bobu to czekoladowa plamistość liści, askochytoza, fuzarioza bobu, szara pleśń, czy rdza bobu.

Natomiast główne szkodniki to strąkowiec bobowy, oprzędniki, śmietki, mszyce. Uprawom bobu mogą też szkodzić szkodniki ziemne, jak pędraki, drutowce i rolnice. Wcześniejsze siewy są jednak mniej podatne na szkodniki czy choroby.