Kiedy siać marchew i pietruszkę

Rate this post

Jeżeli masz ogród, pomyśl nie tylko o posadzeniu w nim różnych roślin ozdobnych. W jego mniej eksponowanej części możesz przecież zacząć uprawiać warzywa. Jeśli natomiast masz działkę i jesteś fanem ogrodnictwa, warzywa z pewnością stanowią dla Ciebie coś bardzo ważnego. Sprawdź więc, jak uprawiać najważniejsze z nich, kiedy je siać i zbierać? Masz ogród i chcesz uprawiać zdrowe warzywa? Konieczne przeczytaj nasz mini-poradnik i sprawdź jeszcze dziś, kiedy siać marchew i pietruszkę oraz wedle czego dobrać najlepszy termin.

MARCHEW:

1. Kiedy siać marchew  – marchew jako warzywo –

marchew jest stosunkowo łatwa w uprawie i można ją regularnie wysiewać przez cały sezon wegetacyjny. Pozwoli to uzyskać maksymalnie obfite plony tego warzywa. Podobnie rzecz się ma również odnośnie pozostałych gatunków warzyw. Jeśli zaś chodzi o marchewki, to warzywo to występuje obecnie w różnych kolorach, od białego do fioletowego i oczywiście pomarańczowego. Aby uzyskać najlepsze rezultaty uprawy, marchew potrzebuje stanowiska nasłonecznionego i drobnej gruzełkowatej gleby, która nie została świeżo nawożona.

kiedy siać marchew
kolorowe odmiany marchewki

2. Odmiany marchwi –

w przypadku wczesnych upraw, proponuje się np. marchew „Early Nantes”, „Amsterdam Forcing” lub „Mignon”. W głównym czasie siewu, tym najbardziej optymalnym lepsze są odmiany 'Autumn King’, 'Red Intermediate’ lub 'Chantenay Red Cored’. W przypadku gleb kamienistych, wypróbuj wtedy odmiany krótsze, mniejsze i z płytszymi, krótszymi korzeniami, takie jak np. „Rondo” lub „Parmex”. A żeby skusić dzieci, możesz spróbować np. odmiany „Sugarsnax”, „Parmex” lub „Bolero”.

3. Siew marchwi –

marchew sieje się od razu do gruntu, ponieważ warzywo to nie znosi przesadzania. Sieje się ją w rzędach w oddaleniu co 20-35 cm. Termin siewu przypada wiosną, choć można też wysiać ją tuż przed zimą. Ogólnie nie jest to trudne zadanie i łatwiejsze, niż w przypadku pietruszki. Warto ponadto wiedzieć, że marchew ma mniejsze wymagania odnośnie podłoża i choć tez wschodzi wolno, to jednak szybciej od pietruszki. Siewki marchwi są za to tak samo drobne, jak u pietruszki.

Uważajmy na termin siewu marchwi, ze względu na późniejszy termin jej zbioru, ponieważ jedno rzutuje na drugie. Terminem siewu marchwi można też zapobiegać zjadaniu jej korzeni przez groźne szkodniki, jak połyśnica marchwianka. Larwy tego owada niszczą korzenie marchwi, ryjąc w nich dziury i korytarze. Marchew zaleca się wysiewać od marca do ostatniego tygodnia kwietnia. Wtedy na sam koniec tego terminu najlepiej jest wysiewać wczesne odmiany marchwi.

Czytaj również  Cebule kwiatowe sadzone jesienią

Natomiast pierwsza połowa maja stanowi najlepszy termin wysiewu dla odmian średnio późnych, a druga połowa maja dla odmian późnych. Z kolei jesienny siew marchwi powinien mieć miejsce w listopadzie lub nawet grudniu. Jest to tzw. „siew pod grudę” lub „siew ozimy”. Zasiana wtedy marchew wschodzi normalnie dopiero wiosną. Korzyścią siewu marchwi tuż przed zimą jest fakt, że zmniejsza to ryzyko zaatakowania jej przez wspomnianą połyśnicę marchwiankę.

Uwaga jednak, by nie było zbyt ciepło. Jeśli np. listopad będzie zbyt łagodny pod tym względem, wtedy taki siew ozimy zaleca się zrobić nawet w grudniu. Marchew nie może bowiem wzejść jeszcze przed zimą, bo potem wszystko wymarznie i wyginie pod śniegiem. Zalecane do jesiennego zasiewu odmiany, to Amsterdamska, Broker, Kalina F1, Karo, Minicor, czy Pierwszy Zbiór. Wiosną siew marchwi można też połączyć z siewem rzodkiewki w tym samym rzędzie. Rzodkiewka wschodzi pierwsza, a po jej wyrwaniu, marchew szybciej rośnie.

natka i korzeń pietruszki

PIETRUSZKA:

1. Kiedy siać pietruszkę – pietruszka jako warzywo –

pietruszka to bardzo powszechnie uprawiane warzywo. Jest używana głównie jako dodatek do zup i sosów, składnik potraw pikantnych, farszów i kotletów, także do aromatyzowanego masła. Jest też bogata w wit. C. Można ją uprawiać na stanowiskach częściowo zacienionych lub w pełnym słońcu. Jako roślina zimująca, pietruszka będzie jednak wymagała chronionego miejsca w pełnym słońcu. Pietruszka do swego wzrostu potrzebuje gleby żyznej i wilgotnej oraz jednocześnie przepuszczalnej.

2. Odmiany pietruszki –

pietruszka jest dostępna jako zwyczajna pietruszka o liściach kędzierzawych. Ta jest używana na korzeń i natkę. Najpopularniejsze odmiany to Bravor, Champion Moss Curled, czy Envy. Jest też pietruszka francuska (np. odmiana  Festiwal 68) i pietruszka hamburska, która jest uprawiana tylko jako warzywo korzeniowe.

3. Kiedy siać pietruszkę – siew pietruszki –

nasiona pietruszki kiełkują bardzo wolno, co zajmuje do jednego miesiąca, zwłaszcza na bardzo wilgotnych, zimnych glebach. Upewnij się więc przed siewem pietruszki, że gleba jest ciepła, wstępnie ogrzana przez słońce. Zaleca się ponadto przykrywać bardzo wczesne wysiewy flizeliną lub folią, by nie zmarzły. Siew pietruszki wykonuje się wczesną wiosną albo tuż przed zimą. Na wiosnę nasiona wysiewa się cienką warstwą od marca do kwietnia, w dobrze przygotowanej glebie.

Czytaj również  Jesienne prace w sadzie

Można też siać ją i w maju, ale im później posiejemy, tym słabsze będą plony. Rzędy siewne powinny być oddalone od siebie o 30 cm. Potem należy przerzedzać wykiełkowane młode rośliny do 10-15 cm. Nasiona można również wysiewać w korytkach lub specjalnych tacach komórkowych ustawianych w pomieszczeniach. Wtedy wschody nie będą takie zagrożone. Siejemy wtedy pietruszkę w terminie od sierpnia do marca. Używamy tace komorowe lub korkowe, wypełnione kompostem do nasion.

Siew utrzymujemy w temperaturze 18-21°C. Lekko przykrywamy też wysiane nasionka większą ilością drobno pokruszonego kompostu i utrzymujemy odpowiednią wilgotność podłoża. Sadzonki pietruszki mogą już swobodnie rosnąć w postaci sadzonek. W chłodniejszych warunkach sadzonki pietruszki można już sadzić na zewnątrz w temp. ok. 10°C. Na zewnątrz mogą jednak egzystować tylko, gdy minią ostatnie mrozy. Wcześniej trzeba je przez 10-14 dni stopniowo przyzwyczajać do warunków zewnętrznych.

Pietruszkę trzeba też siać zawsze na głębokość tylko 1 cm. Zbyt głęboki siew nasion tego warzywa, ponad 2 cm głęboko, jest szkodliwy. Wschodzące siewki są przez to słabsze oraz coraz później i dłużej wschodzą. Natomiast jesienny siew marchwi do gruntu, podobnie jak u marchewki powinien mieć miejsce w listopadzie lub nawet grudniu. Pietruszka wschodzi wtedy dopiero wiosną i nie trzeba jej w międzyczasie podlewać. Na przedwiośniu wszędzie jest bowiem bardzo dużo wilgoci.

kiedy siać pietruszkę w sadzonkach

4. Kiedy siać pietruszkę – sadzonki pietruszki –

w centrach ogrodniczych można również kupić młode sadzonki pietruszki. Można je wysadzać już na zewnątrz w terminie od wiosny do późnego lata (o dowolnej porze). Wykop wystarczająco duży otwór, aby z łatwością pomieścić bryłę korzeniową. Umieść bryłę korzeniową w dołku i dostosuj głębokość sadzenia tak, aby korona liści znajdowała się na poziomie gleby. Następnie wymieszaj więcej materii organicznej z wykopaną glebą i wypełnij dołek. Zastosuj ogólny granulowany nawóz dla roślin na glebę wokół roślin i dobrze wszystko podlej wodą. Można też uprawiać pietruszkę w pomieszczeniu na jasno oświetlonym parapecie (np. w kuchni), aby mieć pod ręką świeże liście natki.

Czytaj również  Prace w ogrodzie w listopadzie

DODATKOWE UWAGI OGÓLNE:

Gdzie i jak siać marchew i pietruszkę?

Marchew i pietruszkę można siać zarówno standardowo w gruncie, jak i w tunelach foliowych czy szklarniach (także nieogrzewanych). Możliwa jest też uprawa w donicach i korytkach np. na balkonie, na parapecie w kuchni, na tarasie itp. Uprawa tych warzyw w pojemnikach jest jednak trudna. Ponieważ nasiona marchwi są drobne, można je więc zmieszać z suchym piaskiem, ziemią ogrodową lub torfem i dopiero wtedy siać.

Aby wyeliminować możliwość zbyt gęstej rozstawy w rzędzie, nasiona marchwi można najpierw wymieszać z suchym piaskiem, ziemią ogrodową lub torfem. Potem dopiero wtedy je wysiewamy. Jak już wspomniano – trzeba też unikać przerywki zbyt gęsto posianej marchwi. Zapach wyrywanych małych siewek wabi bowiem połyśnicę marchwiankę, która złoży jaja, a jej larwy uszkodzą korzenie żerując w nich. Jeśli jednak musimy jednak zrobić taką przerywkę, to zróbmy ją najlepiej tuż przed zmierzchem.

Nie trzymajmy też wyrwanych siewek marchewki np. obok w wiaderku z chwastami. Marchew i pietruszkę najlepiej jest też siać w drugim lub trzecim roku po nawożeniu jej obornikiem. Marchewka jest jednak mniej wymagająca odnośnie podłoża, niż pietruszka. Nie zaleca się dla nich gleb ciężkich i ubitych. Ziemia pod siew marchewki nie powinna być też świeżo nawieziona kompostem.

To również wabi szkodnika połyśnicę marchwiankę. Natomiast w przypadku pietruszki raczej nie ma takiej obawy. Co jednak, jeśli miejsce zasiewu marchewki ma słabą glebę i dawno nie było nawożone? Wtedy przed siewem lepiej jest użyć jakiś nawóz naturalny w granulkach lub w proszku.