Gdy nadchodzi wiosna i początek lata, często brakuje nam roślin pszczelich w ogrodzie. Konieczne jest więc wypełnienie tej luki, aby utrwalić zróżnicowaną populację owadów zapylających. Owady zwabione w dużej liczbie, pozwolą stworzyć równowagę w ekosystemach ogrodów. Pszczoły robotnice, motyle i inne zapylacze preferują przy tym kwiaty, które dają im najwyższe ilości łatwo dostępnego pyłku i nektaru. Koniecznie pomagaj zapylaczom w ogrodzie! Poznaj najlepsze rośliny kwitnące dla pszczół i motyli. Zobacz, jakie nasiona bylin miododajnych najlepiej kupić.
Nasiona roślin miododajnych – koniecznie pomagaj zapylaczom!
Jeśli masz ogród czy działkę, koniecznie powinieneś to robić! Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu będziemy mieli bowiem owoce i nasiona. Bez zapylaczy zbiory w ogrodach są kiepskie, a czasem nawet niemal żadne. Pszczoły miodne, motyle i inne zapylacze odwiedzają kwiaty w dwóch celach. Najważniejszym dla pszczół jest zbieranie pyłku, który służy do karmienia ich larw zwanych czerwiem. Drugi cel ważny też dla motyli i innych owadów zapylających, to zbieranie nektaru. Większość owadów, jak np. motyle, po prostu się nim żywi.
Natomiast pszczoły zamieniają go w miód, aby karmić nim potem całą pszczelą rodzinę przez zimę i w czasie słoty. Dbałość o to, by pożyteczne owady miały takie pożywienie w ogrodzie, jest więc ze wszech miar pożądane zarówno dla nich, jak i dla nas. Istnieje przy tym wiele kwiatów, ziół i innych roślin, które można uprawiać, aby je przyciągnąć. Uwaga jednak, ponieważ nie wszystkie rośliny je wabią. Pszczoły robotnice czy motyle preferują bowiem te kwiaty, które dają im najwyższe nagrody w postaci pyłku i nektaru.
W obrębie kolonii pszczoły miodne po powrocie z rekonesansu wykonują specjalny taniec, który informuje inne robotnice w ulu. Podaje im dokładne wskazówki, gdzie można znaleźć dobre źródło pyłku i/lub nektaru. W tym pszczelim tańcu jest nawet informacja, jak tam dotrzeć. Dlatego więc nawet tylko jedna pszczoła na grządce kwiatowej w Twoim ogrodzie, może za chwilę przyciągnąć ich o wiele więcej.
Dlatego aby upewnić się, że pszczoły na pewno uznają Twój ogród za warte odwiedzania miejsce, hoduj najlepsze rośliny miododajne. Czy wiesz na przykład, że najlepsze są miedzy innymi te z niebieskimi i fioletowymi kwiatami? Sprawdź dalej, co jeszcze o tym zjawisku wiadomo. Poznaj najlepsze rośliny kwitnące dla pszczół i motyli. Zobacz, jakie nasiona bylin miododajnych najlepiej kupić.
Nasiona bylin miododajnych – jak stworzyć krajobraz przyjazny zapylaczom?
Przede wszystkim skoncentruj się na utrzymaniu zdrowego środowiska, a nie na idealnym krajobrazie. Ponadto, wybierz rośliny, które idealnie zapewniają pożywienie i siedlisko dla zapylaczy. Możesz je posadzić lub wysiać z nasion. Poniżej wymieniamy i krótko charakteryzujemy polecane gatunki.
Wysiej też trawnik odpowiedni dla pszczół. Natomiast trudne do skoszenia trawniki i inne takie powierzchnie, zastąp krzewami i kwiatami miododajnymi. Zastosuj najlepsze praktyki w utrzymaniu krajobrazu, aby poprawić zdrowie roślin i wyeliminować potrzebę stosowania pestycydów. Zobacz poniższą listę polecanych dla zapylaczy roślin miododajnych.
Nasiona bylin miododajnych – najlepsze gatunki roślin miododajnych:
Słoneczniki –
to świetna opcja dla zapylaczy. Słoneczniki maja bowiem duże kwiaty złożone, w których łatwo dostać się do dużych ilości pyłku i nektaru. Kiedy główki słonecznika się otwierają, ujawnia się bowiem wielka, szeroka paleta pełna maleńkich kwiatów bogatych w aromatyczny pyłek i nektar. W ogrodzie można posadzić słoneczniki duże jadalne, które wykorzystamy jeszcze później do zbioru jadalnych nasion. Jeśli jednak mamy ogród ozdobny, a nie warzywny, to lepiej posiać tam i posadzić słoneczniki ozdobne. Mają one mniejsze, za to liczniejsze i atrakcyjniejsze wizualnie kwiaty.
Żywokost –
uatrakcyjni nam ogród swymi fioletowymi zwisłymi kwiatami. Żywokost jest przy tym rośliną doskonałą nie tylko dla pszczół miodnych i innych zapylaczy, ale też i dla ludzi. Zioło to jest jedną z bardziej znanych roślin w zielarstwie i medycynie. Kwiaty żywokostu przyciągają też doskonale owady zapylające, w tym szczególnie takie, jak trzmiele. Te energiczne rośliny można wiec wykorzystać również do produkcji maści, tudzież i innych eliksirów z żywokostu.
Kocimiętka –
to zioło pożyteczne z kilku powodów. Pszczoły miodne i inne zapylacze gromadnie obsiadają jej kwiaty, które są co prawda małe, ale za to bardzo liczne. Kocimiętka jest lubiana przez zapylacze podobnie, jak aromatyczna lawenda. Są dobrą alternatywą dla lawendy, do tworzenia kwiecistych żywopłotów. Kocimiętka łatwiej jednak rośnie i wytwarza nowe kwiaty, niż lawenda. Na dodatek kocimiętka odstrasza też komary i kleszcze.
Ciemiernik korsykański –
podobnie jak wierzby, również ciemiernik jest dobrym źródłem wczesnowiosennego nektaru dla pszczół miodnych i innych zapylaczy. Są również poręcznymi roślinami do uprawy w zacienionych miejscach ogrodu, a takich roślin nie jest za wiele. Uwaga jednak, ponieważ ciemierniki nie lubią być przenoszone i przesadzane po zasadzeniu. Jeśli już więc je posadzimy, to w ostatecznie stałym miejscu. Będzie to też korzystne dla zapylaczy, bo jest to roślina wieloletnia. Będzie więc cieszyć owady swym pyłkiem i nektarem przez wiele lat.
Stokrotki, astry i michałki –
stokrotki kwitną od wiosny do jesieni, natomiast astry i michałki zaczynają kwitnienie pod koniec lata. Wszystkie one mają kwiaty złożone w formie koszyczka, jak miniaturki kwiatów słoneczników. Są uwielbiane przez owady zapylające, a pszczołom miodnym zapewniają bogate źródło jesiennego pyłku i nektaru do produkcji miodu. Jest to również idealna opcja na jesienny wystrój Twojego ogrodu w kwiaty. Będą ładnie wyglądały np. w połączeniu z trawami ozdobnymi.
Wrzosy –
wrzosy to zwarte rośliny o małych, ale bardzo satysfakcjonujących dla pszczół kwiatach. Wrzosy są w ostatnich latach bardzo modne zresztą nie tylko w ogrodach. Z powodzeniem uprawia się je ozdobnie także w donicach i korytkach na balkonach, tarasach, czy parapetach okiennych. Dostarczają zapylaczom nektar od połowy lata do jesieni, a gatunki z rodzaju Erica są też cennym źródłem nektaru zimowego.
Kwiaty z rodzaju Centaurea –
rodzaj Centaurea obejmuje wiele gatunków popularnych wśród pszczół. W naszych ogrodach uprawiamy z tej grupy głównie chabry (Centaurea cyanus), chabry górskie (Centaurea montana) i rdestowiec zwyczajny (Centaurea nigra). To jedne z najbardziej lubianych przez zapylacze kwiatów, które SA jednocześnie bardzo atrakcyjne wizualnie.
Inne kwiaty –
pszczoły miodne czy motyle uwielbiają łatwo dostępne kwiaty ogrodowe, które pachną i mają dużo łatwo dostępnych, kolorowych kwiatów. Kwiaty takie są też z reguły wyjątkowo długo kwitnące. Bardzo dobre pod tym względem są szczególnie cynie, lak wonny, łubiny, pszonak Bowles Mauve (Erysimum), goździki, bodziszek, krwawnica pospolita, rubdekia.
Najlepiej, jeśli są zdolne do kwitnienia przez cały sezon wegetacyjny. Tylko wiosną do naszego ogrodu owady zwabią natomiast: krokusy, śnieżyczki, ciemiernik, miodunka, zawilce, tulipany. Latem idealny zaś będzie też jeszcze: przegorzan, mikołajki ogrodowe, hyzop lekarski, jeżówki, nawłoć, bluszcz zwyczajny i winobluszcz trójklapowy.
Nasiona bylin miododajnych do kupienia w sklepach.
W sklepach ogrodniczych stacjonarnych i wysyłkowych można kupić nasiona wyżej wymienionych roślin, jak i wiele innych. Wśród nich można wymienić: grykę, nostrzyki, dzwonki ogrodowe, melisę, nagietki, esparcetę, ogórecznik, facelię, żmijowce, pszczelnik mołdawski. Można też kupić mieszanki ogólne nasion roślin miododajnych. Są też mieszanki nasion roślin miododajnych dedykowane na konkretne typy stanowisk (np. na stanowiska suche, podmokłe).
Inne gatunki roślin miododajnych.
Drzewa kwitnące na wiosnę idealne swymi kwiatami dla zapylaczy, to szczególnie jabłonie, brzoskwinie, morele, wiśnie i śliwki. Bardzo popularne i wskazane są też krzewy i drzewa dzikie, jak np. budleje, tarnina, głóg, czeremcha, robinia akacjowa, czy lipa. Idealny jest też krzew ognik szkarłatny, który owady wręcz obsiadają całymi rojami. Polecane są też: kalina, leszczyna, krzewy różane.
Z drzew i krzewów można tu jeszcze wymienić np. lilaki, jarzębiny, wierzby, czarny bez, klony, ostrokrzew, borówka amerykańska, aronia, czereśnie, grusze, porzeczki, agrest, tamaryszek, jarząb pospolity.
Natomiast z innych roślin miododajnych warto mieć też na uwadze: jeżyny i maliny, amarantowate, pietruszkę i marchew, bluszcze, wiciokrzewy, dzikie wino, astry, goździki, malwy, ogóreczniki, pomidory, powoje, melony, ogórki, dynie, bakłażany, groszek ozdobny i jadalny, wilczomlecze, mięta, pokrzywa, lilie, cynie, tulipany, osty, cebule, łubiny, koniczyny, macierzanka, lebiodka, ligustr, czy werbena.
UWAGA!
Unikaj siania i sadzenia w ogrodzie kwiatów o płatkach podwójnych i jeszcze pełniejszych. Dlaczego? To proste – chodzi o sposób żerowania owadów. Wszystkie zapylacze docenią bowiem nie tylko kwiaty pełne pyłku i nektaru, ale również te o pojedynczych koronach kwiatowych. Formy podwójne kwiatów mają bowiem gęste i często też duże płatki kwiatowe. A takie ich zagęszczenie i niekiedy też długość, utrudnia lub nawet uniemożliwia zapylaczom dostęp pyłku i nektaru.