Marcinki czyli astry jesienne bylinowe

Rate this post

Ogrody i cmentarze domagają się najlepiej wiecznie kwitnących i stale ładnie wyglądających kwiatów. Bardzo pożądane są tu szczególnie te gatunki i odmiany, które upiększają nasze otoczenie nawet jesienią, gdy wszystko już stopniowo zamiera. Szukasz kwiatów jesiennych mocno i obficie kwitnących, więc konieczne poznaj marcinki astry jesienne. Jeszcze dziś sprawdź, jakie astry bylinowe najlepiej zakupić do ogrodu.

Okrutną sztuczką Matki Natury jest to, że ta z pomocą pogarszającej się w tym czasie pogody, w sezonie ogrodniczym jesiennym zbiega się z często nawet gwałtownym spadkiem wegetacji większości roślin kwitnących. W naszych grodach astry kwitną w odpowiedzi na skracające się dni jesieni, dając ogrodnikom dywan przypominający stokrotki kwiatów na zwartym podłożu ich maleńkich krzewów. Okres ich kwitnienia trwa od sierpnia do października, w zależności oczywiście od odmiany. Chociaż centra domowe i ogrodowe sprzedają astry, jako sezonowy impuls zakupowy wśród pokazów dyń, zbóż, kabaczków i cukinii, to astry bylinowe, jako kwiaty wyróżniają się w tym natłoku w sposób szczególny. Te wieloletnie byliny zwykle wiec każdy chce na stałe posiadać, by trwale wpisać je w krajobraz swego otoczenia.

Astry bylinowe – stanowisko systematyczne.

Marcinki astry jesienne, jak cała rodzina Asteraceae, czyli astrowate (inaczej nazywanej też złożone, łac. Asteraceae lub Compositae), należy do rzędu astrowce (łac. Asterales), klasy okrytonasienne, czyli okrytozalążkowe (łac. Magnoliophyta, syn. Angiospermae), oraz kladów roślin naczyniowych nasiennych astrowych. Rodzaj Symphyotrichum, czyli astry (łac. Aster) obejmuje w tym gronie ok. 90 uznanych obecnie gatunków. Astry inaczej nazywa się też stokrotkami Michaelmas przez to, że kwitną w apogeum na Święto Świętego Michała, przypadające w dniu 29 września.

Astry rosną przy tym w naturze aż w kilku strefach geograficznych, zależnie od odmiany. Odmiany karłowate jak np. Snowdrift, dorastaja maksymalnie do 10-20 cm. Rodzime astry europejskie mogą jednak dorastać nawet do 90-100 cm wysokości. Wieloletnie astry rosną z liśćmi w kształcie lancy, wytwarzając jesienne kwiaty w odcieniach od koloru niebieskiego, czerwonego, pomarańczowego, żółtego, różowego i wrzosowego, aż do czysto białego. Kwiat tego typu jest bardzo mile widziany w jesiennym ogrodzie, a tym bardziej w cmentarnych wazonach.

Czytaj również  Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie

marcinki astry bylinowe

Astry bylinowe, marcinki astry jesienne są ponadto bardzo pożytecznym, bogatym źródłem długo obecnego nektaru, idealnego pokarmu dla wielu owadów, w tym gatunków chronionych (pszczoły, trzmiele i motyle). Osoby chcące chronić owady pożyteczne powinny więc sadzić astry w swych ogrodach, najlepiej jednak z dala od głównej ścieżki ogrodowej, by nie płoszyć żerujących na nich, pożytecznych owadów. Marcinki astry jesienne stanowią również wspaniały i długotrwały kwiat cięty na jesienne aranżacje w wazonach. W tym celu ścinamy je późnym wieczorem, aby uniknąć kontaktu z zapylającymi je owadami.

Marcinki astry jesienne – wskazówki dotyczące sadzenia.

Astry bylinowe potrzebują odpowiedniego miejsca i właściwego oświetlenia do wytworzenia pożądanego intensywnego wzrostu i kwitnienia. W tym celu najlepiej wybrać obszar z pełnym lub częściowym nasłonecznieniem dla swoich przyszłych kwiatów astrowych. Uwaga jednak, ponieważ zbyt duży cień na ich stanowisku spowoduje z kolei wybujałość i w efekcie zbyt cienkie, cherlawe rośliny. Astry doceniają ponadto glebę w zakresie od lekko kwaśnej o pH w zakresie od 5,8, do pH 6,5. Jeśli natomiast gleba w naszym ogrodzie jest alkaliczna, możemy poprawić jej jakość, dodając do niej dobrej jakości materię organiczną, taką jak na przykład gnijący obornik, przekompostowane liście, lub innego typu kompost ogrodowy (także dobrze przetworzone organicznie resztki organicznych odpadów domowych).

Astry ogólnie są powszechne jesienią w centrach ogrodniczych, ponieważ są wtedy najbardziej atrakcyjne wizualnie. Pamiętajmy jednak, że rośliny te potrzebują zawsze trochę czasu, aby po zakupie flanców lub posianiu nasion, odpowiednio rozwinąć swój system korzeniowy, zanim ziemia zdąży zamarznąć, by mogły w ogóle powrócić, odzywając na nowo wiosną kolejnego roku. Dlatego tez zwykle hodujemy je tylko jednorazowo w sezonie wegetacyjnym, a nie jako wieloletnie byliny. Zasadzamy wtedy astry, gdy tylko staja się dostępne do kupna wczesną jesienią i utrzymujemy je do pierwszych jesienno-zimowych mrozów.

Jeśli jednak chcemy mieć z nich astry bylinowe, trzeba sadzić lub siać je wcześniej, aby uzyskać wystarczająco mocny do zimowania system korzeniowy. Ogrodnicy często obwiniają śmierć zimowanych astrów w następnym roku, za problemy z odpornością. Wiele astrów ginie bowiem już podczas swej pierwszej zimy. Dzieje się tak jednak głównie z powodu nieodpowiednich, zbyt ciężkich gleb oraz ich złego drenażu. Jeśli mamy wiec ciężką glinę w swym ogrodzie kwiatowym, sadźmy wtedy astry na podniesionych stanowiskach (wzgórki, podwyższenia tereny naturalne lub celowo uzyskane), lub rozważmy podwójne przekopywanie gleby.

Czytaj również  Lilie wodne do oczka wodnego

marcinki astry jesienne białe

Marcinki astry jesienne – uprawa i opieka.

Astry mają umiarkowane wymagania nawozowe, lubią jednak zrównoważony jakościowo nawóz do kwiatów. Podajemy go dwa razy w miesiącu od wiosny, aż zaczną kwitnąć, a kończymy nawożenie na koniec lata. Nadmiar składników odżywczych może skrócić czas kwitnienia, dlatego większość specjalistów zaleca, przestań je nawozić nawet już w sierpniu. Podobnie jak w przypadku wielu kwiatów o cechach wywodzących się z dziedzictwa dzikich kwiatów, astry bylinowe są tez dość odporne na suszę.

Jednak zbyt długie okresy suszy i tak powodują żółte liści. Uprawiając je, trzeba wiec mieć zapewnione dodatkowe nawadnianie. Należy też podlewać je minimum jeden raz tygodniowo, podczas okresów suszy. Rdza i mączniak rzekomy też mogą negatywnie wpływać na liście tych kwiatów. Należy więc przestrzegać odpowiednich odstępów pomiędzy roślinami, aby poprawić cyrkulację powietrza i unikaj zbyt częstego podlewania, bo wzmaga to i sprzyja omawianym problemom. Większość innych szkodników pozostawia astry w spokoju.

Jeśli już, to bardziej prawdopodobne jest zauważenie spowodowanych przez nie szkód, niż samych owadów. Robaki te są zwykle bardzo małe i mają nieokreślony szaro-brązowy kolor, który skutecznie wtapia je w otoczenie. Ich obecność wskazuje za to żółknięcie liści w lecie, Zwalczanie szkodliwych owadów najskuteczniej przeprowadzić odpowiednimi środkami ochrony roślin. Na szczęście poprzedza to czas kwitnienia astrów, więc opryski nie zaszkodzą owadom zapylającym.

Marcinki astry jesienne – projektowanie ogrodu z astrami.

Ponieważ wszystkie astry bylinowe, w tym marcinki astry jesienne kwitną w tym samym czasie, można bardzo wygodnie zaplanować atrakcyjne schematy nasadzeń ogrodowych za pomocą tych wspaniałych jesiennych kwiatów. Posadźmy na przykład niebieskie marcinki astry jesienne obok odmian o żółtych kwiatach. Takie przeciwieństwa barwne idealnie się zgraja i zharmonizują. Połączmy też astry o kwiatach fioletowych i białych, tak samo sadzonych w gruncie, jak i tych w pojemnikach ogrodowych. Połączmy też delikatne kwiaty odmiany o małych kwiatkach różowych, z astrami o większych kwiatach z podwójnymi płatkami koloru różowego lub fioletowego.

Czytaj również  Pomidor bawole serce

Wszystko to pozwoli uzyskać nader ciekawe tekstury. Niektórych zaskakuje przy tym fakt, że aster jest tak naprawdę kwiatem jadalnym. W związku z tym, marcinki astry jesienne mogą być również mile widzianym członkiem ogrodu warzywnego. Jego nektarem objedzą się pszczoły, motyle i inne owady zapylające pod koniec sezonu zbiorów. My z kolei możemy jeść całe płatki kwiatowe. W tym celu można posypywać świeżymi płatkami kwiatowymi astrów na przykład sałatki i surówki obiadowe. Można też używać ich, jako wykończenie na gotowanych mięsach lub warzywach, lub na kanapki.

marcinki niebieskie

Astry bylinowe – gatunki i odmiany.

Wśród odmian do hodowli domowej wymieniane są następujące marcinki astry jesienne: odmiany o białych kwiatach, odmiany o kwiatach różowych, odmiany o kwiatach niebieskich i fioletowych oraz odmiany o kwiatach czerwonych. Astry bylinowe hodowane obecnie w ogrodach wytworzono na bazie dzikich kwiatów ich przodków, które żyją do dzisiaj. Ogrodnicy poprzez celowe krzyżówki i hybrydy stworzyli zupełnie nowe ich kolory, lub umocnili te już istniejące. Wyhodowane rośliny ogrodowe są ponadto mocniejsze, bardziej obfite oraz wytrzymalsze na miejscowe warunki klimatu i krajobrazu.

Wśród odmian najbardziej polecanych, większość materiałów źródłowych wymienia następujące marcinki astry jesienne:

odmiana ‘Celeste’ – astry bylinowe wczesnokwitnące o ciemnoniebieskich kwiatach z jasnożółtymi centrami (środkami);

odmiana ‘Hazy’ (astry zamglone/mgliste) – astry bylinowe wczesnokwitnące o różowo-malinowych kwiatach z żółtymi środkami;

odmiana ‘Puff’ (po polsku: Ptyś) – astry bylinowe o białych kwiatach, trudniejsze od wielu innych białych odmian w uprawie, bardzo wcześnie za to rozpoczynające kwitnie;

odmiana ‘Professor Kippenburg’ – astry bylinowe o niemal przezroczysto-niebiesko kwitnących kwiatach, gęsto pojawiających się na dobrze zwartej roślinie;

odmiana ‘Winston Churchill’ – astry bylinowe z ciemnoróżowymi kwiatami, stosunkowo wczesnokwitnące.