Niebieski ogród

3.4/5 - (12 votes)

Rośliny ogrodowe o niebieskich kwiatach tworzące jednolicie niebieski ogród, to niesamowita i jednocześnie modna obecnie wizja architektoniczna. Warto pomyśleć o takim właśnie otoczeniu domu. Koniecznie jednak trzeba najpierw dowiedzieć się, jakie kwiaty pasują do takich zestawień. Lubisz ogrody w jednej tonacji barwnej, więc przeczytaj, jakie gatunki trzeba dobrać, by mieć idealnie niebieski ogród. Jeszcze dziś poznaj rośliny ogrodowe o niebieskich kwiatach.

Kiedy możemy powiedzieć, że to idealnie niebieski ogród?

W ogrodzie przydomowym czy każdym innym może być trudno znaleźć rośliny o niebieskich kwiatach. Zwykle sadzimy bowiem i siejemy kwiaty różnobarwne. Obecnie jednak niezwykle modne i na topie są ogrody jednobarwne, w tym szczególnie te urządzane architektonicznie w kolorystyce niebieskiej.

Jeśli pragniemy mieć niebieski ogród, jakie rośliny wtedy najlepiej dobrać?

Otóż co ciekawe okazuje się, że większość osób lubiących rośliny ogrodowe o niebieskich kwiatach bardziej skłania się wtedy w kierunku lawendy lub innych gatunków w barwach fioletu, niż prawdziwego błękitu i niebieskiego. Trzeba też wiedzieć, że retuszowane zdjęcia, jakie widzimy w katalogach roślin i nasion, często nie pokazują wcale dokładnie tych kolorów, które ostatecznie zaistnieją w ogrodzie po ich zakupie.

niebieski ogród roślina o niebieskich kwiatach ostróżka
ostróżka niebieska

Jak stworzyć idealnie niebieski ogród?

Aby mieć idealnie niebieski ogród, trzeba po prostu zakupić do niego wyłącznie rośliny ogrodowe o niebieskich kwiatach i te wyłącznie zielone, jako uzupełnienie i żywe, botaniczne tło dla nich. Możemy też przeprowadzić eksperymenty z kolorami niebiesko-kwitnących roślin jednorocznych. Jeśli planujesz też zainwestować w rośliny wieloletnie, spróbuj wtedy zobaczyć ich kwitnienie przed zakupem.

Rośliny ogrodowe o niebieskich kwiatach majążne odcienie i intensywność wybarwienia, odmienną wielkość kwiatów, ich wygląd, czy fakturę liści. Spośród 280 tys. roślin na Ziemi, tylko 10% ma niebieskie kwiaty. Wybór jest duży – od turkusowych i granatowych kwiatów, po błękitne. Stwórz swój własny, bajkowy niebieski ogród.

Oto gatunki roślin ogrodowych o niebieskich kwiatach w różnych odcieniach:

ostróżka (Delphinium) – bardzo popularne kwiaty rosnące wysoko, dobre na dalszy plan, często wymagające wsparcia. Mają wysokie pędy z licznymi kwiatami piętrowo wyrastającymi na bokach.

czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) – kapryśny roczny kwiat kwitnący od wiosny przez cały sezon, mogący za to rosnąć na różnych rodzajach gleb, choć preferuje żyzną ziemię. Ma też zwiewne, podobne do koperku liście otaczające eteryczne kwiaty. Nasiona potrzebują światła do kiełkowania. To także świetny kwiat cięty.

Czytaj również  Kwiaty astry

astry (Aster) –

doskonałe kwiaty ogrodowe niezbyt wysokie, idealne na rabaty. Majążnokolorowe kwiaty, choć w tym wypadku wybieramy tylko odmiany o kwiatach niebieskich w różnych odcieniach i o różnej fakturze płatków kwiatowych (np. astry igiełkowe).

niebieski mak himalajski (Meconopsis betonicifolia znany też jako Meconopsis baileyi) – legenda ogrodnictwa, ma kwiaty jak kwiaty maku, lecz w kolorze oszałamiająco niebieskim. Roślina trudna do uprawy, bo pochodzi z gór południowo-wschodniego Tybetu i lubi cień oraz wilgoć i chłód.

niebieski ogród irys
irys

afrykańska lilia niebieska (Agapanthus africanus) zwana też lilią Nilu lub Agapant – pochodzi od greckich słów „agape” i „anthos”, co oznacza „kwiat miłości”. Niebieskie kwiaty przypominają lilie i kwitną przez większość lata. Jest to delikatna bylina, wyrastająca z mięsistego kłącza. W chłodniejszych obszarach wykopuje się ją i przechowuje przez zimę.

hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

– jedna z niewielu roślin o prawdziwie, czysto niebieskich kwiatach. Kwiaty hortensji mogą jednak zmieniać kolor w zależności od poziomu pH gleby. Aby utrzymać płatki niebieskie, trzeba więc trzymać pH w granicach 5,2 do 5,5. Łatwiej kontrolować poziom pH, sadząc hortensje w doniczce.

orlik (Aquilegia) – rodzaj roślin jaskrowatych, łatwa w uprawie bylina, która kwitnie w różnych kolorach, w tym w odcieniach niebieskiego. Kwiat uwielbiany przez owady zapylające.

blumanbachia (Echinops bannaticus) – roślina o kwiatostanach przypominających okrągłe pompony, przyciągająca pszczoły i motyle. Jej kwiaty nadają się też do wazonu, także zimą, jako kwiaty ususzone.

niebieski ogród kwiaty goryczki
goryczka

Niebieski ogród – Inne rośliny o niebieskich kwiatach

dzwonek (Campanula) – ma kwiaty w kształcie dzwonu (stąd nazwa), rosnące zarówno w odmianach białych, jak i niebiesko-fioletowych. Kwiaty te potrzebują przepuszczalnej gleby i dużo słońca.

niezapominajka, niezabudka (Myosotis) – bardzo popularne Male roślinki mające pięciopłatkowe kwiaty o błękitnym kolorze. Wymagają minimalnej pielęgnacji, a lubią wilgotne i zacienione stanowiska.

len zwyczajny (Linum usitatissimum) – roślina uprawowa o delikatnych jasnoniebieskich kwiatkach, pochodząca z Kalifornii, dość łatwa w uprawie. Kwiaty kwitną tylko jeden dzień, ale jest ich bardzo dużo. Trzeba jednak posiać wiele z nich, aby uzyskać spójne kwitnienie.

Czytaj również  Rabaty kwiatowe

gencjana, goryczka (Gentiana)

– rośliny o ciemnych kwiatach, świetne w uprawie, choć ich rozwój może być trudny. Istnieją setki gatunków gentian i nie wszystkie mają kwiaty niebieskie. Większość to również rośliny alpejskie lub leśne, które preferują chłodniejsze i mokre pory roku.

szafirek (Muscari) – pospolite i łatwe w uprawie, małe wiosenne kwiatki wielkości śnieżyc, mające kwiatki w formie dzwonków-kuleczek o kolorze niebiesko-kobaltowym, osadzonych licznie dookoła na zielonej łodyżce. Łatwo się rozrastają na boki.

cebulica syberyjska (Scilla sibirica) – mniejsza roślinka kwitnąca w kolorze szafiru i kobaltu. Zimuje w formie podziemnych cebul, podobnie jak szafirki. Kwitnienie wczesną wiosną. Łatwo się rozprzestrzenia i z czasem może zmienić krajobraz w istne morze niebieskich kwiatów. Lubi cień pod drzewami.

kwiaty chabra
chaber

chaber (Centaurea cyanus) – roczna roślina o intensywnie niebieskich kwiatach złożonych z 10 płatków przypominających trąbki. Dziko rosnące są chwastami na polach zbożowych i łąkach, są też uprawiane jako kwiaty ozdobne ogrodowe.

hiacynt (Hyacinthus) – rośliny cebulowe, bardzo popularne kwiaty ozdobne kwitnące wiosną. Nie są wysokie, więc idealnie wyglądają na pierwszym planie kompozycji roślinnych, na rabatach. Mają piękne intensywnie pachnące kwiatostany w różnych kolorach, w tym w odcieniach niebieskich i fioletowych.

lobelia przylądkowa, stroiczka (Lobelia erinus) – łatwa w uprawie roślina ozdobna, dobrze rosnąca też w chłodnej pogodzie, doskonała też do sadzenia w wiszących koszach i donicach.

tojad mocny (Aconitum firmum)

ładnie kwitnąca roślina dzikorosnąca i uprawna ozdobna, jednak trująca, dlatego należy uważać i zachować ostrożność przy jej pielęgnacji (nosić rękawiczki i myć ręce).

felicja gawędkowa (Felicia amelloides) – szybko rośnie, jest odporna na wiatr i potrzebuje jedynie umiarkowanego podlewania i pielęgnacji. Bardzo przyciąga pszczoły i motyle.

zawilec wieńcowy, anemon wieńcowy (Anemone coronaria) – kwitnie intensywnie w sezonie, niewielka roślinka doskonała na klomby.

driakiew (Scabiosa) – nieduża, dość odporna na suszę roślinka o baldachowatych kwiatach kolorze jasnoniebieskim wpadającym w jasny fiolet. Najlepiej rośnie w słońcu w i dobrze przepuszczalnej glebie.

Czytaj również  Pochodzenie, znaczenie gospodarcze i produkcja truskawek
roślina tojad
tojad

mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) – roślina rozwijająca się nawet w wyniku zaniedbania. Fioletowo-niebieskie kwiaty mikołajka wyrosną nawet na słabej i suchej glebie bez nawozu.

amsonia nadreńska (Amsonia tabernaemontana) – ma ciemnoniebieskie kwiaty i wąskie lancowate liście. Jej kwiatki są liczne i małe o kształcie gwiazdy, przez co potocznie nazwa się ją niebieską gwiazdą. Kwitnie długo i nawet jej strąki nasienne ładnie się prezentują.

baptysta południowa (Baptisia australis) – roślina pochodząca ze wschodniej Ameryki Północnej. Kwiaty używa się tam do produkcji niebieskiego barwnika, stąd nazwa potoczna niebieski fałszywy indygo. Kwiaty te mają głęboki korzeń palowy i nie lubią przesadzania.

ogórecznik (Borago officinalis)

– jednoroczna roślina łatwa w uprawie, samosiejna. Uważana też za zioło o właściwościach leczniczych (moczopędnych i zmiękczających) i zioło kulinarne o zapachu i smaku ogórków. Jej żywoniebieskie kwiaty też pachną aromatycznie ogórkiem.

barbula klan dońska, karyopteris (Caryopteris x clandonensis) – istne niebieskie krzewy o drewniejących łodygach, bardzo przyciągające pszczoły i inne owady bogatymi w nektar kwiatami. Wczesną wiosną trzeba ją przycinać do kilku cm od ziemi. Jest kilka odmian: ciemnoniebieski „Grand Bleu”, jasnoniebieski „Longwood Blue”, lawendowo-niebieski „Sunshine Blue”.

miodunka (Pulmonaria officinalis) – wczesnowiosenna roślina o różnych odmianach barwnych liści (białe, zielone, srebrne) i niebieskich kwiatach, lubiąca cień i przyciągająca owady.

szałwia czarno-niebieska (Salvia guaranitica) – uderzające połączenie żywych niebieskich kwiatów i czarnych działek kielicha. Roślina przyciągająca owady, motyle.

roślina ogrodowa miodunka
miodunka

irys kosaciec syberyjski (Iris sibirica) – delikatny w wyglądzie irys o wąskich liściach i fioletowo-niebieskich kwiatach z żółtymi refleksami. Mocno się rozkrzewia i ma ok. 1 m wysokości.

eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum) – szlachetna roślina mająca kwiaty w różnych odcieniach koloru niebieskiego, fioletu, różu i bieli. Jej kwiaty doskonale nadają się też do wazonu.

niebieski ogród, niebieski ogród