Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie

Kwiaty ozdobne dają wiele radości, lecz wymagają też niekiedy sporo pracy. Zanim wybierzemy sobie atrakcyjne gatunki roślin, najpierw zapoznajmy się więc z ich wymogami. Czy popularne liliowce ogrodowe są bardzo pracochłonne? Chcesz mieć ogród w kwiatach, więc konieczne przeczytaj wszystko na temat – liliowce przycinanie uprawa kwitnienie. Jeszcze dziś sprawdź, jakie korzyści oferują liliowce ogrodowe.

Dlaczego warto hodować liliowce ogrodowe?

Jeśli szukamy roślin w formie wieloletniej opcji do swego ogrodu, wybierzmy właśnie liliowce ogrodowe! Dlaczego? Ponieważ kwitną dokładnie cały sezon wegetacyjny, mają niewielkie wymagania, są wytrzymałe na suszę oraz idealne na rabaty i klomby, do obsadzania murów i płotów, chodników itp. Tolerują różnorodne warunki glebowe i raczej nie są często atakowane chorobami i szkodnikami. Zwykle kwitną przez całe lata w jednym miejscu, praktycznie bez większej uwagi. Nie wymagają częstego przesadzania. Hemerocallis, czyli botaniczna nazwa liliowca oznacza „piękno na jeden dzień”.

Jest tak, ponieważ większość kwiatów liliowców otwiera się rano i umiera przed zmrokiem. Jednak każda łodyga zazwyczaj ma, co najmniej tuzin pąków kwiatowych, więc roślina pozostaje w rozkwicie przez kilka tyg. Jedne kwiaty przekwitają, a nazajutrz rozkwitają inne i tak cały czas. Jeśli zdarzy się susza, rośliny te swobodnie ją przetrwają, dzięki magazynowaniu wody i substancji odżywczych w bulwiastych korzeniach. Liliowce ogrodowe to, zatem wygodne i odporne kwiaty ogrodowe.

Liliowce wykorzystanie.

W przeciwieństwie do większości innych bylin użytkowych liliowce dobrze nadają się do wielu różnych zastosowań w ogrodzie i okolicznym krajobrazie, również miejskim. Krótsze pokrojowo, bardziej zwarte odmiany rosną i kwitną dobrze, sadzone bezpośrednio na wieloletnich obrzeżach i rabatach. W grupach po 3 lub 5 kęp, liliowce ogrodowe idealnie nadają się natomiast do nasadzeń krajobrazowych, na klomby, roślinne wyspy i inne enklawy grupowe, pasując zwłaszcza w połączeniu z trawami ozdobnymi i małymi krzewami. Liliowce są idealną rośliną do masowego sadzenia wzdłuż ogrodzeń, alejek, chodników, gdzie tworzą gęsty, ładnie kwitnący i odporny na chwasty szpaler. Ich uprawa, przycinanie i kwitnienie nie są wymagające. Nie znaczy to jednak, że liliowce można pozostawić całkiem samym sobie.

Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie

Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie – jak dobrać odmiany liliowców idealne do swego ogrodu?

Istnieje kilkanaście różnych gat. liliowców, w tym m.in.: wszechobecna jasnopomarańczowa lilia przydrożna (łac. Hemerocallis fulva), kwitnąca w nocy (łac. Hemerocallis citrina) i pachnąca lilia cytrynowa (łac. Hemerocallis flava). Większość liliowców kupowanych i sadzonych przez ogrodników amatorów to jednak odmiany hybrydowe tworzone na bazie gat. liliowiec ogrodowy (łac. Hemerocallis ×hybrida). Obecnie istnieje dosłownie tysiące nazwanych i zarejestrowanych odmian. Odmiany te można też grupować na różne sposoby – np. według czasu kwitnienia (wczesny, środkowy i późny), koloru kwiatów (biały do żółtego, różowego i fioletowego), wysokości (od. 15 cm do 90 cm wys.) i formy kwiatu (trąbka, kwiat podwójny, potargany, recurved). Wybierając odmiany wczesnego, średniego i późnego kwitnienia, możemy uzyskać okazy liliowców kwitnące przez większą część lata. Z kolei łącząc różne wysokości, kolory kwiatów oraz ich kształty, możemy cieszyć się nowymi i różnymi kwiatami dosłownie każdego dnia (jedne przekwitają, a na ich miejsce rozkwitają kolejne). Profesjonalni ogrodnicy dzielą liliowce ogrodowe jeszcze na kilka dodatkowych kategorii.

Oto niektóre warunki, jakie w tym względzie warto znać:

Liliowce ogrodowe diploidalne – odmiany tej grupy mają 22 chromosomy w roślinie. Mają przez to zwykle liczniejsze, choć mniejsze kwiaty, niż tetraploidy i wdzięczną, staromodną formę. Wiele liliowców o atrakcyjnych podwójnych kwiatach to właśnie diploidy.

Liliowce ogrodowe tetraploidalne – te lilie mają aż 44 chromosomy, a przez to zwykle większe oraz bardziej intensywnie zabarwione kwiaty, niż diploidy. Są również wspierane przez silniejsze i mocniejsze łodygi, krzewy.

Liliowce ogrodowe miniaturowe (miniatury) – te kompaktowe odmiany mają jedynie od 30 do 64 cm wysokości. Ich kwiaty też są zresztą mniejsze niż zwykle. Doskonale nadają się przez to do małych przestrzeni, do niskich obsadzeń, na przód klombów, czy do sadzenia bezpośrednio na wieloletnie granice/rozgraniczenia kwietne.

Liliowce ogrodowe drzemiące/uśpione – liście tych odmian umierają i opadają z powrotem na ziemię jesienią, niezależnie od pogody. Zimuje jedynie część korzeniowo-kłaczowa podziemna. Odmiany te najlepiej rosną jednak głównie w zimnym klimacie. Większość odmian liliowców należy właśnie do tej kategorii.

Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie choroby

Liliowce ogrodowe zimozielone lub półzimozielone – niektóre liliowce mają liście, które pozostają zawsze zielone, czyli zimozielone lub półzimozielone, przez całą zimę w łagodnych obszarach klimatycznych. Odmiany te najlepiej przystosowują się jednak niemal wyłącznie do obszarów o ciepłym klimacie.

Liliowce ogrodowe wielokrotnie kwitnące – niektóre odmiany liliowców kwitną latem nawet po kilka razy. Ogólnie rzecz biorąc, liliowce mają główny okres kwitnienia latem, a następnie już tylko okresowe kwitnienie po krótkim spoczynku i tak często aż do pierwszych mrozów. Warto wiedzieć, że usuwanie przekwitłych główek kwiatów zachęca je do ponownego kwitnienia.

Liliowce przycinanie uprawa kwitnienie – stanowisko i sadzenie.

Liliowce ogrodowe kwitną najlepiej, gdy są sadzone w pełnym słońcu (muszą go mieć minimum 6 godzin dziennie), na wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie. W gorącym klimacie ciemne odmiany powinny otrzymać jednak popołudniowy cień, aby pomóc im zachować intensywny kolor kwiatów. Po posadzeniu w odpowiednim miejscu liliowce będą doskonale kwitły przez całe lata bez konieczności przesadzania.

Jeśli kupujesz liliowce z opcją wysyłki internetowej pocztą, gdy nadejdą, posadź je wtedy w ciągu najdalej kilku dni od ich otrzymania. W przeciwnym wypadku mogą nie przetrzymać dłuższego przesuszenia systemu korzeniowego. Na południu należy sadzić je wiosną lub jesienią, gdy temperatury są jeszcze stosunkowo niskie. Natomiast na północy liliowce ogrodowe należy sadzić wiosną, aby miały dużo czasu na właściwe ukorzenienie się przed zimą. Inaczej jej nie przetrwają. Jednak liliowce są tak twardymi roślinami, że na północy większość najwytrzymalszych odmian można sadzić nawet i w dowolnym innym momencie od wiosny do jesieni.

Liliowce nawożenie.

Liliowce nie wymagają nawożenia innego niż coroczne dodawanie kompostu. Przed sadzeniem zaleca się jednak poprawić glebę kompostem. Liliowce sadzi się w rzędach w odległości od siebie od 30 do 50 cm i tak, aby kłącze było około 2,5 do 5 cm poniżej powierzchni gleby. Można je też sadzić grupowo po 2-3 krzaczki na 1 m2. Dobrze też podlać i ściółkę po posadzeniu i obłożyć ją korą lub słomą, aby zachować wilgoć i zapobiec rozwojowi chwastów. Takie młode przeszczepy powinny być wolne od chwastów i dobrze podlewane przez pierwszy rok.

liliowiec żółty

Liliowce przycinanie i rozmnażanie.

Liliowce przycina się zaraz po ich zasadzeniu. Trzeba wtedy przyciąć liście na 2/3 ich długości. Ponadto po przekwitnięciu kwiatów trzeba na bieżąco obcinać i usuwać usychające kwiatostany. Oczywiście trzeba też przycinać zauważone podsychające i chore liście, by tłumić ewentualne rozprzestrzenianie się chorób, szczególnie grzybowych. Rozmnażanie liliowców robi się wegetatywnie przez dzielenie systemów korzeniowych i kłączy. Jest to jedna z niewielu rutynowych prac konserwacyjnych w uprawie liliowców.

W zależności od ich wielkości kępa liliowców zwykle stanie się zbyt rozrośnięta po 4-5 latach od posadzenia. Jeśli jej nie ograniczymy, kwitnienie radykalnie się zmniejszy. Na większości obszarów późne lato jest najlepszym czasem na podzielenie starych kęp liliowców. Na północy wczesna wiosna jest alternatywną opcją, szczególnie jeśli pogoda zwykle szybko staje się zimną jesienią. Należy wykopać poszczególne stare kępy i położyć je na plandece. Użyć następnie ostrego noża lub szpadla, aby podzielić zdrowe młode rośliny z silnymi systemami korzeniowymi.

Odcinamy potem częściowo i przycinamy liście i przesadzamy je natychmiast w glebie z dodatkiem kompostu. Można też tak podzielone rośliny umieścić w pojemnikach z ziemią, do przechowywania ich tak do wiosny. Na pewno uzyskamy wiele dodatkowych roślin z każdej starej kępy. Odrzucamy przy tym wszystkie małe lub chore rośliny.

Liliowce zimowanie.

Na obszarach północnych nowo posadzone liliowce można ściółkować późną jesienią. Jest to ważne dla młodych roślin, które w innym wypadku mogłyby zostać wymrożone pierwszej zimy. Martwe liście można usunąć wiosną, chyba że były chore. W takim przypadku najlepiej usunąć je jeszcze jesienią.

Liliowce choroby i szkodniki.

Liliowce mają niewiele szkodników. Mogą to być szkodniki owadzie podjadające kwiaty, lub choroby grzybowe (np. rodzaj rdzy). Aby nie dopuszczać do takich chorób, należy obszar wokół liliowców utrzymywać otwarty i przewiewny, usuwać chore liście i podlewać rośliny, gdy opady deszczu są akurat niewystarczające.